5 najpiękniejszych ogrodów świata

Kategoria: Blog

Flowers in the garden on summer. /Landscaped flower garden with lots of colorful blooms on summer.

Chyba każdy z nas ma w sobie tęsknotę za utraconym rajem i miewa ochotę na wyprawę do miejsc, w których natura pokazuje wszystko, co ma najlepsze. Dlatego też od wieków w różnych miejscach świata powstają niezwykłe, urzekające swym pięknem ogrody. Oto subiektywny wybór pięciu miejsc, w których zakosztować można rajskich widoków…

Ogród C. Moneta (Giverny, Francja)

Claude Monet – jeśli malarstwo jest tą dziedziną, która zajmuje ważne miejsce w Waszym sercu, to nazwisko artysty z pewnością sprawi, że organ ten zacznie bić żywszym rytmem. A teraz wyobraźcie sobie, że ogród w Giverny założył sam słynny malarz. Że chadzał tam wieczorami, by czerpać inspiracje wprost z natury, a potem przelewał to wszystko na płótna swoich obrazów. Zresztą ci, którzy znają twórczość impresjonistów, od razu wypatrzą motywy znane z dzieł Moneta – właśnie w tym ogrodzie. Zupełnie niezwykłe i najprawdopodobniej jedyna tego rodzaju możliwość dotknięcia duszy Artysty.

 

Ogrody Keukenhof (Lisse, Holandia)

Jeśli uwielbiacie kwiaty we wszystkich kolorach tęczy (plus dodatkowo w takich barwach, jakich nigdy byście się po kwiatach nie spodziewali) – ogród Keukenhof koło Lisse w Holandii wprawi Was w kwiatową ekstazę. Wyobraźcie sobie 32 hektary ziemi, w których rokrocznie ląduje 7 milionów cebulek. A teraz wyobraźcie sobie ludzi, którzy projektują kwiatowe dywany, mając do dyspozycji paletę barw, której mógłby im pozazdrościć niejeden profesjonalny malarz. Keukenhof to miejsce tak fantastycznie bajkowe, że aż nierealne. Na szczęście istnieje w rzeczywistości i ma się świetnie :)

 

Butchart (wyspa Vancouver, Kanada)

Co stanie się, jeśli połączymy ludzki upór ze zdolnością przyrody do dostosowania się do niemal każdych warunków? Ogród Butchart, czyli miejsce, które powstało „przy okazji”, jako efekt uboczny prowadzonej na ogromną skalę działalności biznesowej. Właściciel dewastował środowisko, wydobywając surowiec potrzebny do produkcji cementu. Na szczęście jego żona wpadła na pomysł, by coś z tym kłopotliwym i mało estetycznym (delikatnie mówiąc) fantem zrobić. Tak oto powstało miejsce, do którego pielgrzymują tłumy miłośników piękna (i potęgi) przyrody…

 

Ogród Exbury (Hampshire, Wielka Brytania)

Na czwartym miejscu tego subiektywnego zestawienia znajduje się ogród, którego piękno eksploduje raz do roku, wtedy gdy posadzone tam rośliny zielone i krzewy zaczynają okres kwitnienia. Feeria barw i gama aromatów, jakie wówczas unoszą się nad ogrodem to coś, co ma w sobie posmak raju (przynajmniej dla odwiedzających to miejsce owadów).

 

Ogrody Villa d’Este, Tivoli, Włochy

Jeśli by szukać miejsca, które będzie esencją wszystkiego, co określamy mianem stylu albo klimatu śródziemnomorskiego, Tivoli niedaleko Rzymu będzie z pewnością bliskie ideału. Wspaniała roślinność, architektura ogrodowa i masa wody wypływającej w najprzeróżniejszy sposób (fontanny, kaskady, zbiorniki itp.) – pobyt tutaj nawet w największy skwar będzie przyjemnym orzeźwieniem…

 

Co jeszcze warto zobaczyć?

Lista ogrodów wartych uwagi tak naprawdę ciągnie się bez końca. Na pewno warto wziąć pod uwagę także takie miejsca, jak:

  • Ogród Marqueyssac (Vezac, Francja)
  • Ogrody Watykańskie (Włochy/Watykan)
  • Ogrody Wersalu (Francja)
  • Yu Yuan (Szanghaj, Chiny)
  • Suan Nong Nooch (okolice Pattaya, Tajlandia)
  • Ogród Botaniczny w Singapurze

Bajeczna podróż dookoła świata, której tematem przewodnim jest zwiedzanie rajskich ogrodów – czy nie brzmi to wręcz fantastycznie? Na przykład jako pomysł na niezapomnianą firmową wycieczkę  lub  wyjazd studyjny dla pasjonatów ogrodów i parków czy też osób związanych z branżą ogrodniczą.

Warto jednak, jeśli już wybierzemy „temat” podróży, skonsultować się z kimś, kto od lat specjalizuje się w organizowaniu takich nieszablonowych eskapad. Jeśli czytacie naszego bloga – wiecie, kogo mamy na myśli :)

 

Więcej informacji na temat naszych wyjazdów tematycznych znajdziecie na stronie.