7 sanktuariów w Europie, które musisz odwiedzić

Kategoria: Blog

Rosary Basilica in the evening in Lourdes

Istnieją w Europie miejsca, które warte są uwagi nie tylko ze względu na ich malownicze położenie czy wyjątkową architekturę. Ich prawdziwe bogactwo jest niewidoczne dla oczu, ponieważ jego źródłem mocy jest duchowość. Sanktuaria,  a zwłaszcza maryjne,  to od wieków cel licznych pielgrzymek. Które z nich warto odwiedzić w pierwszej kolejności?

 

Fatima (Portugalia)

Tak naprawdę trudno uszeregować sanktuaria maryjne według ich ważności. Każde z nich jest jedyne w swoim rodzaju i każde z nich jest równocześnie niemym świadkiem dokonywanych tam cudów i uzdrowień. Na pewno jednym z najliczniej odwiedzanych jest sanktuarium w Fatimie w Portugalii, znane z tego, że w 1917 roku doszło tu do objawień maryjnych i przekazania  trójce małych pasterzy trzech tajemnic fatimskich. Warto dodać, że jest to miejsce, które ogromnym szacunkiem darzył św. Jan Paweł II. Nasz papież, w 2000 roku, wyjawił tu treść tzw. III tajemnicy fatimskiej, która do tej pory była skrzętnie ukrywana przed światem, a która dotyczyła między innymi zamachu na papieża (w 1981 roku).

 

Lourdes (Francja)

Równie popularnym celem pielgrzymek jest francuskie Lourdes. Miejsce to – podobnie jak Fatima – było świadkiem objawień maryjnych, tyle że kilkadziesiąt lat wcześniej, w 1858 roku. Dla wierzących (ale też dla niewierzących) tym, co dodatkowo robi ogromne wrażenie, poza świadomością przebywania w niezwykłym, uduchowionym miejscu, jest liczba osób, które każdego dnia odwiedzają sanktuarium. Każda z nich przybywa w swojej, konkretnej intencji, licząc na choćby mały cud. A trzeba dodać, że ich nadzieje nie są zupełnie bezpodstawne. Wystarczy bowiem wspomnieć, że w grocie w Lourdes, podczas objawień, których doznała Bernadette Soubirous w 1858 roku, pojawiło się źródło wody. Od tego czasu na liście osób uzdrowionych znalazło się aż 6784 przypadków, które uznano za cudowne.

 

La Salette (Francja)

Trzecim punktem na mapie wielu pielgrzymek jest sanktuarium w La Salette. Miejsce to urzeka swoim położeniem, łącząc ze sobą walory estetyczno-wizualne z duchowymi. Również i tutaj miały miejsce objawienia maryjne (choć nastąpiło to tylko raz, w 1846 roku). Na miejscu, w którym Maryja ukazała się dwojgu dzieciom, podobnie jak w Lourdes, wytrysnęło źródło do dziś tętniące wodą.

Medjugorje (Bośnia i Hercegowina)

Medjugorje to czwarte sanktuarium, które znane jest z objawień maryjnych. Tym jednak, co różni je od Fatimy i Lourdes, są dwie rzeczy. Po pierwsze, w Medjugorje objawienia, które rozpoczęły się w 1981 roku, trwają do dnia dzisiejszego. Po drugie, zjawisk mających miejsce na terenie tego postjugosłowiańskiego kraju, Kościół ani nie potwierdził, ani nie odrzucił.

 

Santiago de Compostela (Hiszpania)

Do klasztoru w Santiago de Compostela prowadzi jeden z najsłynniejszych szlaków pielgrzymkowych, określany mianem Drogi św. Jakuba. Nazwa nie jest przypadkowa, bowiem sanktuarium słynie z tego, że jest miejscem pochówku św. Jakuba, jednego z 12 Apostołów. Monumentalna świątynia powstała jeszcze w czasach średniowiecza i prawdopodobnie jest najokazalszym dziełem architektury romańskiej w Hiszpanii.

 

San Giovanni Rotondo (Włochy)

Do jednych z najliczniej odwiedzanych miejsc kultu religijnego zalicza się też San Giovanni Rotondo, niewielka włoska miejscowość, gdzie żył i działał Święty Ojciec Pio. Jeszcze za czasów życia skromnego kapucyna i stygmatyka kościoła katolickiego miejsce to stało się ważnym centrum pielgrzymkowym, a po jego śmierci znaczenie religijne San Giovanni Rotondo tylko wzrosło. Punktem zwrotnym w historii San Giovanni Rotondo była beatyfikacja Ojca Pio w 1999 roku, po której zaczęły tu napływać szerokie rzesze pątników, a z myślą o nich zbudowano nową, większą świątynię.

 

Jasna Góra (Częstochowa)

Cudze chwalicie, swego nie znacie… A tymczasem mamy w Polsce sanktuarium, do którego od wieków pielgrzymują rzesze wiernych. Co więcej, miejsce to jest od dawna areną mniej lub bardziej spektakularnych cudów, o czym świadczą nie tylko zapisy w kronikach tamtejszego klasztoru, lecz także różnego rodzaju wota, czyli materialne dary składane w podziękowaniu np. za uzdrowienie. Nawiasem mówiąc, największe wrażenie robią pozostawione tam kule oraz laski – jako przedmioty już niepotrzebne po boskiej interwencji. Dlatego jeśli planujecie rozpocząć zwiedzanie najważniejszych sanktuariów maryjnych Europy – koniecznie zacznijcie od Jasnej Góry.