Wycieczka szlakiem europejskich winnic

Kategoria: Blog

Photo collage of grape-picking season

Podróż do miejsc, w których powstają kulinarne specjały to jeden z najciekawszych trendów turystycznych. W poniższym wpisie zabierzemy Was na wycieczkę po europejskich winnicach, w których rodzą się trunki najwyższej klasy.

 Wyjazd, podczas którego kolejnymi przystankami są miejsca związane z produkcją jakiegoś specjału (nie tylko wina, mogą to być również sery, olej, wędliny czy nawet chleb) – to coś, co może przemienić się w niezapomniane doznanie. Także dzięki temu, że zwiedzanie można niejednokrotnie połączyć z degustacją prawdziwych przysmaków. W przypadku wina taka degustacja dla wielu będzie dodatkowym atutem wyprawy.

 

Francja

Francja to pierwsza myśl, jaka świta nam, kiedy zastanawiamy się nad wyjazdem do miejsc znanych z produkcji wina. Wybór trasy jest trudny, ponieważ kraj wywindował wytwarzanie wina do rangi prawdziwej sztuki.

Niezależnie, czy za cel podróży obierzemy słoneczny region Bordeaux (z przystankami w Bordeaux, Graves, Sauternes czy Médoc), czy na przykład bajeczne tereny Prowansji (okolice Nicei lub Marsylii ze słynnymi winnicami Cassis), czy wreszcie Burgundię albo Alzację (np. wycieczkę Alzackim Szlakiem Wina) – nasza głowa będzie pełna wrażeń. Dosłownie i w przenośni.

Niektórzy doradzają, by przed przyjazdem umówić się wcześniej na zwiedzanie konkretnej wizyty. A co do zakupów wina, opinia tych, którzy zdecydowali się na taki wyjazd jest jednoznaczna: nie da się opuścić winnicy z pustymi rękoma.

W ramach ciekawostki warto dodać, że z Francji pochodzą jedne z najdroższych win świata, np. Château Pétrus Pomero. Sekret jego smaku kryje się w starannie wyselekcjonowanych winogronach używanych do produkcji tego wina. Wszystkie owoce są zbierane jednego dnia, wtedy, kiedy osiągną odpowiednią kwasowość i dojrzałość. Inną znaną francuską marką jest Chateau Margaux, produkowane wg tradycyjnej receptury od XII wieku. Cena za butelkę – podobnie jak w przypadku  Château Pétrus Pomero – potrafi przyprawić o zawrót głowy.

 

Włochy

Italia to kolejny winiarski gigant. Dość powiedzieć, że włoskie słońce rokrocznie rozpieszcza swymi promieniami grona ponad sześciuset odmian winorośli. Krzewy te znaleźć można praktycznie na terytorium całego kraju. Od Sycylii na południu, po Lombardię na północy. Również wyspy takie jak Sardynia mogą poszczycić się produkcją trunku, za możliwość spróbowania którego Bachus byłby w stanie zrobić niemal wszystko. Idealnym połączeniem wrażeń estetycznych ze smakowymi wydaje się być wyjazd do winnic znajdujących się w legendarnej Toskanii.

Najsłynniejszym włoskim winem jest toskańskie Chianti, wyróżniające się wyraziście wytrawnym smakiem. Wśród szlachetnych odmian włoskiego wina, które znalazły swoich wielbicieli na całym świecie, należy ponadto wymienić wina piemonckie Barolo  i  Nebbiolo, sycylijską Marsalę  oraz  Amarone z okolic Werony.

 

Hiszpania

Trzecie miejsce w kategorii największy producent wina na świecie dumnie dzierży Hiszpania. O miejsce pierwsze walczą nieustanie ze sobą Włochy i Francja. W 2015 roku Francuzi musieli uznać wyższość mieszkańców Półwyspu Apenińskiego. Z kolei Hiszpania nie ma sobie równych, jeśli weźmiemy pod uwagę wielkość areału zajmowanego przez winnice. Każdy skrawek tego kraju położonego na Półwyspie Iberyjskim może pochwalić się wytwarzaniem wina: Katalonia, Andaluzja, Galicja, a nawet Baleary i Wyspy Kanaryjskie.

 

Miejscem, które trzeba zobaczyć, jeśli interesują nas hiszpańskie winnice, jest region La Rioja znajdujący się w północnej części kraju. Jest tam produkowane najsłynniejsze z hiszpańskich win, mianowicie Rioja, powstające ze starannie wyselekcjonowanych szczepów winorośli i dojrzewające w dębowych beczkach. Na liście marek hiszpańskiego wina, których trzeba spróbować, znajdują się również Barbarena, Cune, Marques de Caceres.

 

Jeśli spodobała się Wam idea takiego wyjazdu albo macie swój wymarzony pomysł na podróż tematyczną – zapraszamy do współpracy.