Polskie uroczystości we Włoszech maj 2017- Monte Cassino, Bolonia, Reggio Emilia

Opublikowano dnia 03.06.2017 08:33

Fot. UDSKIOR

Wyjątkowo w tym roku, w dniach 17-20.05.2017 r. odbywały się połączone uroczyste obchody 73. rocznicy bitwy o Monte Cassino, 72. rocznicy wyzwolenia Bolonii oraz 220. rocznicy powstania we Włoszech Pieśni Legionów Polskich- "Mazurka Dąbrowskiego".

W uroczystościach wzięli udział byli żołnierze 2. Korpusu Polskiego, przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz państwowych i duchowieństwa. Uroczystości rozpoczęły się od spotkania weteranów oraz innych uczestników delegacji z papieżem Franciszkiem na Audiencji Generalnej w Watykanie.

W Piedimonte San Germano odbyła się uroczystość pod pomnikiem Pułku Dzieci Lwowskich, natomiast główne uroczystości odbywały się na polskich cmentarzach wojennych na Monte Cassino oraz w Bolonii- San Lazzaro di Savena.

W Reggio Emilia- mieście, gdzie 220 lat temu powstała Pieśń Legionów Polskich, Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego odegrała najstarszą zachowaną wersję hymnu polskiego.

Organizatorem uroczystości był Urząd Do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, a nasze biuro, Cortina Travel tradycyjnie już pomagało w organizacji całego przedsięwzięcia.

fot. UDSKIOR