Uroczystości 70 rocznicy Bitwy o Monte Cassino

Opublikowano dnia 26.05.2014 13:36

W wyniku wygranego przez nasze biuro Cortina Travel przetargu publicznego, ogłoszonego przez UDSKIOR, byliśmy odpowiedzialni za zorganizowanie zakwaterowania, wyżywienia oraz transportu dla uczestników obchodów uroczystości 70 rocznicy bitwy o Monte Cassino. Oprócz delegacji z Polski, organizowaliśmy wyjazd na Monte Cassino również dla wielu innych polskich grup, ale też i dla grup  z Kanady, Wielkiej Brytanii oraz Australii. 
Możemy mówić o kontynuowaniu tradycji, ponieważ Cortina już od 1994 r. organizuje wyjazdy na kombatanckie uroczystości rocznicowe. Po raz pierwszy organizowaliśmy wyjazd dla Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kombatantów Sił Zbrojnych na Zachodzie - Cytadela, kiedy to przypadała 50 rocznica bitwy o Monte Cassino.  Następne wyjazdy były organizowane również dla Karpatczyków, Urzędu ds Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz szkół.
 
18 maja 2014 r. na Polskim Cmentarzu Wojennym odbyły się główne uroczystości upamiętniające 70 rocznicę bitwy o Monte Cassino. Na patriotyczną uroczystość oraz mszę św.  przybyły delegacje państwowe oraz kombatanci- uczestnicy walk na wzgórzach Cassino.
Polskę reprezentował Prezes Rady Ministrów - Donald Tusk z małżonką, Wielką Brytanię i Irlandię Północną - książę Henryk z Walii,  Nową Zelandię - Generalny Gubernator Nowej Zelandii, gen. broni Jerry Mateparae, a Republikę włoską -Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Włoch - Gioacchino Alfano.
Oprócz głównych uroczystości na Cmentarzu Polskim, odbyły się również obchody rocznicowe w Piedimonte San Germano, w Acquafondata oraz w Mignano Monte Lungo.