Kurs Gotowania "Smaki Włoch" 10-15 maja '14

Opublikowano dnia 17.01.2014 12:05

KURS GOTOWANIA WE WŁOSZECH , 10-15 MAJA 2014
 
Kursy gotowania to doskonały sposób na odkrycie kulinarnego oblicza pięknej Italii, słynącej z wyśmienitej kuchni.
Zapraszamy wszystkich wielbicieli kuchni włoskiej do odkrycia kulinarnej strony regionu Marche i Emilia-Romagna.
W trakcie naszej wycieczki połączymy zwiedzanie z odkrywaniem sekretów kuchni włoskiej u samych źródeł !
Zapraszamy serdecznie !
 
 
1 dzień
Lecimy do stolicy Italii. Lądujemy w Rzymie, ale miasto  ominiemy udając się wprost na wybrzeże Adriatyku. Okolice San Benedetto del Tronto to najbardziej na południe wysunięty fragment Marche. Wieczór zakończymy spacerem po promenadzie Lungomare.
 
2 dzień
San Benedetto del Tronto to główne miasto tzw. Riwiery Palmowej. Jak nietrudno się domyśleć nazwa powstała dzięki roślinności. Ale to nie tylko kurort i miasto portowe. Jest tu sympatyczna starówka (Paese Alto) z klasycystycznym kościołem zbudowanym wokół grobu świętego Benedykta od którego pochodzi nazwa miasta. Następnie zwiedzimy pobliskie średniowieczne miasto fortecę Acquaviva Piceno. Po południu przejedziemy na północ do Loreto. To miasteczko  położone na wzgórzu słynące z Sanktuarium oraz polskiego cmentarza. Leżą tu żolnierze Armii Andersa, którzy zginęli w czasie drugiej wojny światowej.
 
3 dzień
Zanim dotrzemy do położonej w sercu Marche farmy, zrobimy mały wypad do sąsiedniej Umbrii. Niewielkie miasteczko Gubbio podbiło serca włoskich turystów, gdy nakręcono tam Don Matteo. To pierwowzór naszego Ojca Mateusza. Na własne oczy sprawdzimy czy jest równie atrakcyjne jak Sandomierz. Popołudnie spędzimy z wałkiem w dłoni. W jednej z najlepszych szkół kulinarnych regionu nauczymy się przygotowywać makaron i odpowiednie sosy.
 
4 dzień
W dalszej drodze na północ zwiedzimy nieco zapomniane przez , miasteczko Urbino. Niegdyś było ono drugą po Florencji szkołą renesansu. Obecnie także wpisane jest na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Po południu przejedziemy do Cesenatico, zamieszkując w pobliżu zabytkowego portu. Ponoć został on zaprojektowany przez samego Leonardo da Vinci. Wieczorem wizyta w Casa Artusi w Forlimpopoli, gdzie nauczymy się między innymi tradycyjnej piadiny - jako że przejechaliśmy do Emilii Romanii.

5 dzień
Na zakończenie wycieczki po wybrzeżu Adriatyku zwiedzimy prawdziwą perłę wśród zabytków włoskich. Bizantyjskie mozaiki sprawiają, że kościoły Rawenny pozostają w pamięci na długo - nawet w kraju tak bogatym w zabytki sakralne jak Itali! Jeżeli jednak zachowamy dyscyplinę czasową to opcjonalnie możemy jeszcze zdążyć zwiedzić niewielkie Comacchio, nazywane też Małą Wenecją. Kanałów jest tu znacznie mniej. Wycieczka zajmie niecałe pół godziny, ale miasteczko słynie z dań z węgorza. Na noc znów wrócimy do portu Leonarda da Vinci w Cesenatico

6 dzień
Wszystko dobre, co się dobrze kończy! Przejazd na lotnisko i lot do Polski.
 
Program jest ramowy, kolejność zwiedzania może ulec zmianie, a program modyfikacjom - ale zawsze z troską o dobro turystów!
Termin: 10 - 15 maja 2014
Cena: 1660 zł + 660 euro za 1 osobę zakwaterowaną w pokoju 2 osobowym. Cena zawiera: noclegi, śniadania, kolacje, autokar z kierowcą według programu, transfery, pakiet ubezpieczeniowy, opiekę troskliwej pilotki - historyka sztuki.
Cena nie zawiera: biletów wstępu i opłat za miejscowych przewodników oraz kursów gotowania (ok. 260 euro, płatne na miejscu).
Chętnych prosimy o zaliczkę w chwili zapisu 1660 zł/os.

Dopłata w euro lub po kursie sprzedaży euro, 1 kwietnia 2014 ( to nie prima aprilis!)Cena dla grupy min. 10 osób.
Uwaga, nasza grupa maksymalnie będzie liczyć 16 osób!

Wszelkie informacje  w naszym biurze CORTINA TRAVEL