Umbria na wycieczki i wyjazdy studyjne

 

Umbria, ze swoją stolicą w Perugii, przez kilka dni w roku staje się najbardziej czekoladowym miejscem na świecie. W II połowie października co roku odbywa się w Perugii Międzynarodowy Festiwal Czekolady – Eurochocolate. Głównym celem naszego wyjazdu studyjnego do Umbrii będzie udział w tym słodkim święcie. Umbria, nazywana zielonym sercem Włoch, pełna jest też prawdziwych średniowiecznych perełek turystycznych, takich jak Asyż, Perugia, Orvieto, które zwiedzimy. Oprócz średniowiecznych skarbów w miastach i miasteczkach Umbria oferuje wyjątkową kuchnię, będącą kwintesencją włoskiego jedzenia, wyśmienite wina,  gaje oliwne z czasów etruskich z najlepszą oliwą z oliwek, słynne trufle i czekoladki Baci. Koneserzy wina, smakosze kuchni, wytwórcy czekolady i cukiernicy, miłośnicy muzyki, a tak naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie w zielonej Umbrii. W naszym programie wyjazdu studyjnego do Umbrii oprócz wizyty na Festiwalu Czekolady w Perugii odwiedzimy również najważniejsze gospodarstwa rolne związane z uprawą świń, oliwy, winorośli, zasmakujemy w lokalnej kuchni, weźmiemy udział w warsztatach kulinarnych, „zapolujemy” na trufle, zobaczymy z bliska produkcję ceramiki, a przede wszystkim będziemy dobrze się bawić i odkrywać kolejny wspaniały region Włoch. Jesteście gotowi na wyjazd studyjny do Umbrii?

Kuchnia Umbrii i jej bogactwo.

Umbria jest jedynym (oprócz Piemontu) regionem Włoch, gdzie obficie występują czarne trufle nazywane „czarnym złotem”. Trafiają one na stół razem z makaronem, rybami i mięsem. Lokalni mieszkańcy często dodają trufle do sera owczego, otrzymując w ten sposób smaczny ser pecorino tartufato. Wspaniałe umbryjskie trufle, najczęściej spotykane w okolicy miasteczek Nursja i Castelluccio, przechowywane są w sosie, w zalewie z wody i soli oraz robione jako pasta truflowa z dodatkiem oliwy z oliwek, pieprzu i soli. Bardzo cenione są również białe trufle, jadane wyłącznie świeże. Królują tu także rzemieślnicze makarony typu ciriole czy stringozzi, a Umbria jest największym dostawcą suszonego makaronu na rynek włoski. Hodowane w Umbrii świnie dokarmiane są żołędziami, co wpływa na wyjątkowy i oryginalny smak lokalnych wędliniarskich wyrobów. Najlepsze wędliny typu Prosciutto di Norcia czy Salame al tartufo zjemy w Nursji. Bardzo cenione w całych Włoszech są świeże umbryjskie warzywa, takie jak karczochy z miasteczka Trevi, soczewica z Castelluccio, chroniona znakiem jakości IGP i fasola z okolic Jeziora Trazymeńskiego. W okolicach jeziora wytwarza się też jedną z najlepszych oliw extra vergine, chronioną znakiem DOP Umbria. Geologiczne i klimatyczne warunki Umbrii są doskonałe do uprawy winorośli zarówno na wina białe, jak i czerwone. Prym w regionie wiedzie białe wino z Orvieto, kiedyś słodkie i uwielbiane przez papieży, dziś na ogół wytrawne. Znane są także dwa czerwone wina: Torgiano Rosso Riserva i Sagrantino di Montefalco z apelacją DOCG.

Jakich dań  powinniśmy koniecznie spróbować w Umbrii? Tagliatelle z sosem ragout, które spokojnie może konkurować z bolońskim daniem, porchetta alla perugina, czyli prosiaczek upieczony na rożnie z ziołami i przyprawami, spaghetti z truflami, chleb domowej roboty, słodkie bułeczki pan nociato z orzechami włoskimi, winogronami, goździkami i serem pecorino oraz ciasto drożdżowe ciaramicola (popularne na Wielkanoc) z kolorowymi migdałami w cukrze. W naszym programie wyjazdu studyjnego zaproponujemy Wam obiady i kolacje w klimatycznych restauracjach, trattoriach i w gospodarstwach wiejskich. Będą one podróżą kulinarną przez najlepsze lokalne dania Umbrii, które umilą nam spędzony razem czas.

Włochy - Umbria na wyjazdy studyjne. 

Umbria, to wyjątkowy region Włoch, z kopalnią pomysłów na organizacje różnych wyjazdów studyjnych dla wielu branż. W Umbrii odbywa się również wiele festiwali kulinarnych bardzo popularnych wśród turystów. Uprawa i przetwórstwo trufli, zasady sprawnego funkcjonowania gospodarstw agroturystycznych, nowatorska uprawa owoców, produkcja wina i oliwy z oliwek, szkolenia dla cukierników w Szkole Czekolady, produkcja regionalnej ceramiki to główne, ale nie jedyne powody do organizacji różnego rodzaju wyjazdów studyjnych właśnie do zielonej Umbrii. Cukiernicy, hodowcy bydła i trzody chlewnej, sprzedawcy i producenci z sektora spożywczego, wytwórcy wina itp. znajdą w Umbrii wiele cennych wskazówek do prowadzenia efektywnej działalności gospodarczej i wrócą z wyjazdu z głową pełną nowych pomysłów.

Program wyjazdu studyjnego do Umbrii

1 dzień

Przylot, transfer do Perugii, zakwaterowanie w hotelu. Wieczorem spotkanie z wyjątkową kuchnią Umbrii w trakcie wspólnej kolacji.

2 dzień     Międzynarodowy Festiwal Czekolady Eurochocolate w Perugii  

Przed nami czekoladowy dzień - udział w najsłodszym festiwalu Europy, liczne degustacje, prezentacje, wizyta w fabryce Perugina i warsztaty kulinarne pod czujnym okiem mistrza cukiernictwa.  

Czekoladowy festiwal kulinarny Eurochocolate w Perugii

Jest to największy czekoladowy festiwal w Europie, odbywający się co roku w październiku, który odwiedzają miliony turystów i „specjalistów od czekolady” z całego świata. Czekoladowe święto trwa 9 dni na ulicach i placach Perugii, nad którą przez kilka dni unosi się słodki zapach czekolady. Wystawy czekoladowej sztuki, liczne degustacje (w tym czekoladowa pizza), przedstawienia, czekoladowe SPA to tylko nieliczne z atrakcji, które czekają na każdego uczestnika festiwalu. Profesjonaliści mogą wziąć udział w czekoladowych warsztatach i zobaczyć, jak najlepsi cukiernicy tworzą małe, słodkie dzieła sztuki. Nad całym festiwalem czuwa główny sponsor imprezy firma Perugina (koncern Nestle), czekoladowy potentat Włoch stworzony przez rodzinę Buitoni w 1800 roku. Symbolem fabryki Perugina są małe czekoladki Baci z niespodzianką w środku w postaci romantycznego aforyzmu umieszczonego na małej karteczce. Na festiwalu co roku zjadane jest około 200 ton czekolady.

Wizyta w fabryce Perugina i czekoladowe warsztaty kulinarne

Po wizycie na festiwalu odwiedzimy fabrykę czekoladek Perugina z muzeum, gdzie można zobaczyć historię słynnej czekoladowej marki. Rozsławiona na cały świat marka w latach 80. weszła w skład koncernu Nestle, co jednak nie przeszkodziło jej stać się symbolem Włoch eksportowanym do ponad 60 krajów świata. Przy fabryce założono Szkołę Czekolady, gdzie będziemy mieli przyjemność uczestniczyć w warsztatach kulinarnych, w trakcie których poznamy sekrety przygotowywania wyśmienitych czekoladek. Witajcie w czekoladowym świecie! Ten słodki dzień zakończymy kolacją w restauracji w Perugii, a na deser z pewnością będzie również coś czekoladowego…

3 dzień      Wizyty w gospodarstwach rolnych w Umbrii – winnice i plantacje oliwek

Przed południem czekają nas dwie wizyty studyjne w gospodarstwach rolnych produkujących wino i oliwę z oliwek, a na zakończenie dnia odkryjemy Perugię, stolicę regionu Umbria.

Zaczniemy wizytą w gospodarstwie rolnym położonym w okolicach Perugii słynnącym z produkcji win wysokiej jakości DOCG – Montefalco, oliwy z oliwek i wędlin. Produkowane są tutaj wina tzw. ekonomiczne (tańsze) oraz wina prestiżowe eksportowane do najlepszych restauracji na świecie. W trakcie naszej wizyty zobaczymy winnice, poznamy proces produkcji wina i zrobimy zakupy w lokalnym sklepie. Istnieje również możliwość zorganizowania warsztatów kulinarnych wraz z lekcją doboru odpowiedniego wina do dań.

Następnie odwiedzimy gospodarstwo rolne należące do rodziny Botti obejmujące 52 ha upraw, w tym winorośli, gajów oliwnych, słoneczników, drzew czereśni i orzecha, których drewno przeznaczane jest na produkcję wysokogatunkowych mebli. Produkuje się tu 4 rodzaje win (3 czerwone i 1 białe) posiadających znak jakości DOCG i sprzedawanych w kraju i za granicą. Oliwki są zbierane ręcznie i wyciskane na zimno w ciągu kilka godzin od zbioru. Tak powstaje niefiltrowana oliwa Extra Vergine z intensywną barwą i intensywnym smakiem.

Perugia – co zobaczyć?

Perugia, jak większość miast w Umbrii, położona jest na malowniczym wzgórzu. Założona przez Etrusków, jest jednym z najlepiej zachowanych włoskich miast. Od ponad 400 lat nie zmieniło się tutaj wiele… Małe, kręte uliczki, średniowieczna zabudowa, unoszący się zapach rozmarynu, lawendy i cytrusów oraz prawdziwa włoska czekolada są kwintesencją tego wyjątkowego miasta. Najciekawszymi zabytkami są m.in. gotycka Katedra San Lorenzo ze ślubnym pierścieniem Maryi (oryginał można zobaczyć tylko 30 lipca), bramy i mury miasta oddające majestat Perugii, Kościół Templariuszy z XIII wieku, Kościół San Domenico z pięknym witrażem i nagrobkiem papieża Benedykta XI, Twierdza Paolina wzniesiona na rozkaz papieża Pawła II jako symbol siły papieskiej (w przeszłości w mieście rezydowali papieże, odbywało się konklawe, a dziś spoczywa tutaj aż 4 papieży). Zatrzymamy się na chwilę na tarasie widokowym Giardini Carducci, skąd rozciąga się piękna panorama miasta i widok na umbryjskie doliny i wzgórza. Od jakiegoś czasu turyści mogą również  zobaczyc  podziemną Perugię z jej uliczkami z czasów Etrusków. Perugia to także bardzo znane na całym świecie miasteczko uniwersyteckie dla obcokrajowców, gdzie przyjeżdżają studenci z całego świata, aby poznać język włoski i kulturę Włoch. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji w Perugii.

4 dzień          Asyż – wizyta w gospodarstwie „truflowym” i  wyprawa na trufle

Umbria jest ojczyzną jednego z najbardziej kochanych świętych kościoła katolickiego – św.Franciszka i dlatego dzisiejszy dzień rozpoczniemy wizytą w jednym z najpiękniejszych średniowiecznych miasteczek Umbrii, Asyżu św. Franciszka. Dalsza część dnia upłynie nam w truflowym świecie…

Asyż – co zwiedzić?

Asyż to jedno z najczęściej odwiedzanych miasteczek Włoch, rozsławione przez św.Franciszka, urodzonego w bogatej, kupieckiej rodzinie. Św.Franciszek wyrzekł się wszystkich dóbr, opiekował się zwierzętami i medytował na łonie przyrody. Papież św. Jan Paweł II ogłosił go patronem ekologów. Dziś jest jednym z najbardziej lubianych świętych w kościele katolickim. Asyż to również miasto św. Klary, która wybrała drogę św. Franciszka, a święty stał się jej przewodnikiem duchowym. Klara uciekła z bardzo zamożnej rodziny, przyjęła habit i została siostrą przełożoną pierwszego zakonu klarysek w Asyżu. Św. Klara jest patronką telewizji, ponieważ dzięki swoim stanom mistycznym brała udział w mszach świętych, nawet gdy przebywała wtedy chora w swojej celi. Św. Franciszek i św. Klara byli propagatorami zakonu franciszkańskiego, a dzięki nim Umbria stała się kolebką duchowości franciszkańskiej.

Co trzeba zobaczyć w Asyżu?

Najważniejszym zabytkiem jest Bazylika Św.Franciszka, składająca się z dwóch części: z dolnej w stylu romańskim, gdzie spoczywa ciało św. Franciszka  i górnej w stylu gotyckim. Bazylika ucierpiała w trzęsieniu ziemi w 1997 roku, w którym zginęły 4 osoby, w tym polski zakonnik. Aby zobaczyć kryształową trumnę z ciałem św. Klary odwiedzimy gotycką Bazylikę Św. Klary z XIII wieku. W miasteczku zobaczymy również Kościół Św. Rufina, gdzie ochrzczono św.Franciszka i mnóstwo małych kapliczek. Nieopodal na wzgórzu widać również Fortecę Rocca Maggiore, średniowieczną cytadelę z potężnymi wieżami. Spacer w umbryjskim słońcu średniowiecznymi, krętymi uliczkami z pięknie ukwieconymi balkonami przeniesie nas w czasie. Nie zdziwilibyśmy się, gdyby na naszej drodze stanął nawet sam św.Franciszek. Taka jest po prostu atmosfera tego małego, włoskiego miasteczka. W Asyżu warto odwiedzić położoną nieopodal Bazylikę Santa Maria degli Angeli (Bazylika Najświętszej Marii Panny od Aniołów), gdzie wewnątrz dużego kościoła znajduje się malutki kościół Porcjunkula zbudowany przez św. Franciszka. Tuż obok bazyliki jest ogród różany z różami bez kolców. Według legendy, na krzewy róż rzucił się Święty Franciszek podczas ekstazy i straciły one kolce. Z pewnością sielska i spokojna atmosfera Asyżu skradnie nasze serca. Obiad przy akompaniamencie lokalnego wina zjemy w jednej z lokalnych trattorii.

Wizyta w gospodarstwie rolnym  i wyprawa na poszukiwanie trufli

Po południu odwiedzimy gospodarstwo, którego właściciele zajmują się kupowaniem, poszukiwaniem, przetwarzaniem i sprzedażą produktów z trufli. Na terenie gospodarstwa znajduje się przetwórnia przerabiająca świeże trufle (skupowane również od okolicznych zbieraczy) na różnego rodzaju kremy, pasty z dodatkiem pieczarek, oliwek i leśnych grzybów. Trufle czasami rosną pod ściółką, ale można je też znaleźć do 50 cm pod ziemią. Do poszukiwań wykorzystuje się specjalnie szkolone psy każdej rasy (kiedyś wykorzystywano świnie, ale niestety zjadały trufle). W trakcie wyprawy w poszukiwaniu trufli towarzyszyć nam będzie przewodnik, który opowie dokładniej, gdzie i jak można znaleźć najdroższe grzyby świata oraz bezcenny pies tropiący, którego nos z pewnością odkryje w trakcie wspólnego spaceru nie jeden truflowy skarb. Kolacja w jednym z gospodarstw agroturystycznych na trasie.

5 dzień      Wizyty w gospodarstwie hodowlanym i w fabryce czekolady w Nursji

Dziś kolejny dzień wyjątkowych atrakcji: wizyta w małym miasteczku Nursja (Norcia), w gospodarstwie rolnym oraz w fabryce czekolady. Nursja, miasteczko położone na skraju Apeninów, miejsce urodzenia św. Benedykta propagatora idei zakonnej i założyciela najstarszego katolickiego zgromadzenia - zakonu benedyktynów. W 2016 roku silne trzęsienie ziemi zniszczyło wiele bezcennych zabytków Nursji (nadal trwa ich rekonstrukcja). Jednak nas interesuje Nursja od strony kulinarnej, ponieważ słynie przede wszystkim z wyrobów wędliniarskich, takich jak szynka Prosciutto di Norcia, kiełbasa wieprzowa Norcinetto czy Salame al tartufo, kiełbasa wieprzowa z dodatkiem drogocennej trufli i jest od stuleci ośrodkiem rzemiosła rzeźnickiego. W miasteczku jest wiele sklepów z różnymi wędlinami, serami w otoczeniu past i sosów z trufli. Warto odwiedzić miasteczko w lutym, kiedy odbywa się Festiwal Czarnej Trufli. Moc atrakcji i smaków gwarantowana!

Po wizycie w Nursji, odwiedzimy gospodarstwo rolne w dolinie Santa Scolastica, założone w 1956 roku, gdzie prowadzona jest hodowla czarnej świni domowej Suino Nero dei Nebrodi. Sprzyjające warunki klimatyczne, sposób hodowli i cechy genetyczne świń wpływają na wyjątkowy smak mięsa, które jest bardzo cenione przez smakoszy. Gospodarstwo pełni też funkcję dydaktyczną, posiada własną masarnię, przetwórnię i sklep, gdzie można kupić wyroby własne. Wytwarza się tutaj wspominaną już wcześniej szynkę długo dojrzewającą (1,5 roku) Prosciutto di Norcia. Oczywiście znajdziemy też czas na degustację lokalnych specjałów.

Na deser wizyta w rodzinnym przedsiębiorstwie Vetusta Nursia wytwarzającym wyroby czekoladowe z użyciem produktów lokalnych takich jak trufle, orkisz, soczewica i miód. Firma stawia na jakość, a nie na ilość, więc nie używa do  produkcji tłuszczy ani konserwantów. W sklepiku będziemy mogli kupić kilka słodkich pamiątek. Wyroby czekoladowe firmy są też dostępne na Festiwalu Czekolady w Perugii. Kolacja w regionalnej restauracji, a tematem wiodącym oczywiście wyśmienite wędliny, kiełbasy i trufle!
 

6 dzień   Terni - wodospad Cascata della Marmore - Orvieto

Dzień zaczniemy w Terni, mieście urodzenia św.Walentego i patrona wszystkich zakochanych. Miasto przeżywa prawdziwe oblężenie 14 lutego, kiedy zjeżdżają się tutaj zakochani z całego świata. W Bazylice znajduje się grób świętego i pamiątkowa księga, do której wpisują się zakochani. Historyczne centrum miasta zostało odbudowane po bombardowaniu w trakcie II wojny światowej, a zadbana starówka jest idealnym miejscem do pieszych spacerów. Miasto szczyci się głównie truflami i najlepszą we Włoszech oliwą.  

Zobaczymy też dzisiaj, położony nieopodal Terni, wodospad Cascata delle Marmore, imponujące dzieło człowieka i najwyższy sztuczny wodospad na świecie (165 metrów) stworzony przez starożytnych Rzymian. Jest czynny kilka godzin rano i kilka godzin popołudniu, więc przed wizytą warto sprawdzić harmonogram „pracy” wodospadu.

Orvieto – co zobaczyć?

Spacer po Orvieto, pełnego średniowiecznych zabytków, to kolejna podróż w czasie. Wizytówką etruskiego miasteczka jest najpiękniejsza w Umbrii, budowana przez trzy wieki, katedra Duomo, wyróżniająca się przede wszystkim fasadą z barwnymi mozaikami. Bardzo ważnym zabytkiem jest też studnia Św.Patryka, prawdopodobnie projektu mistrza Leonardo da Vinci, nazywana studnią życzeń. Orvieto to także deptak w historycznym centrum, zabytkowe kościoły, kamienice, muzeum z największą kolekcją sztuki etruskiej we Włoszech oraz okalające miasteczko winnice .

Degustacja wina Orvieto

Wino z Orvieto wytwarzano już w czasach Etrusków i jest nadal najpopularniejszym winem Umbrii, doskonałym na lato. Zostało poetycko nazwane „słońcem Włoch w butelce”. W trakcie degustacji spróbujemy wina i lokalnych przekąsek jak sery, wędliny czy oliwki. Kolacja w restauracji w Orvieto.

7 dzień     Wizyty studyjne w Oleotece i wytwórni ceramiki w Derucie

Oliwa z oliwek pochodząca z Umbrii jest delikatniejsza i mniej gorzka, niż oliwa z Toskanii. W celu ochrony gajów oliwnych i producentów utworzono konsorcjum z regionu Umbria DOP z Chronioną Nazwą Pochodzenia. W Umbrii jest około 27 000 ha gajów oliwnych i 250 olejarni. Odmianą oliwek reprezentującą całą Umbrię jest Moraiolo, a obszarem jej produkcji są wzgórza Spoleto, Martani, Trasimeno i Amerini. W okolicach Orvieto odwiedzimy gospodarstwo rolne produkujące oliwę z oliwek (Oleoteca) od ponad 100 lat. Gospodarstwo położone jest na obszarze o doskonałych właściwościach gleby i sprzyjającej ekspozycji drzewek oliwnych na południe. Zbiory oliwek dokonywane są ręcznie lub mechanicznie. Produkowane tu oliwki posiadają unijny certyfikat jakości DOP gwarantujący wysoką jakość produkowanej oliwy i związek  produktu z regionem. W Oleotece jest też muzeum z maszynami i zabytkowymi narzędziami, prezentujące kolejne etapy produkcji oliwy z oliwek, gdzie sale wystawowe odkrywają tajemnice zbiorów oliwy sprzed ponad 6000 lat. Oczywiście nie może zabraknąć wiejskiego sklepu i restauracji bazującej na lokalnych produktach. W restauracji zjemy obiad poprzedzony degustacją oliwy z oliwek.

Ceramika z Deruty  

Po południu odwiedzimy miasteczko Deruta, słynące z produkcji ceramiki już w czasach średniowiecznych. W Derucie jest około 200 zakładów ceramicznych, a my odwiedzimy jeden z nich, aby zobaczyć z bliska, jak tworzy się ceramiczne cuda, które trafiają na stoły na całym świecie. Ceramika ma tradycyjne wzory, często historyczne i stała się wizytówką nie tylko miasteczka, ale też całej Umbrii. Kolacja w restauracji w Perugii.

8 dzień

Wykwaterowanie z hotelu, transfer na lotnisko.
Wylot do Polski.

Uwaga: W zależności od położenia lotniska i godziny wylotu istnieje możliwość rozszerzenia programu o dodatkowe atrakcje.

Co jeszcze warto zobaczyć w Umbrii?

Foligno, Trevi, Spoleto

Te trzy umbryjskie miasteczka to piękne wizytówki regionu, założone przez Umbrów, których zastąpili Etruskowie. Do dziś zachowały swój średniowieczny charakter i niczym niezmącony spokój. Nie są tak oblegane jak Rzym czy Wenecja, więc można znaleźć tu chwilę na odpoczynek bez tłumu turystów. Foligno, trzecie pod względem liczby ludności miasto Umbrii, położone na nizinie, sprawiające  wrażenie, jakby wyłaniało się z wód rzeki Topino, znane jest z Festiwalu kulinarnego I primi D’Italia ( Festiwal pierwszych włoskich dań). Trevi to malownicze miasteczko na wzgórzu otoczone gajami oliwnymi. Spoleto z romańskimi kościołami, akweduktem – „mostem samobójców”, starożytnym amfiteatrem, słynne jest z organizowanego tutaj co roku europejskiego Festiwalu Sztuki i Muzyki (Festival dei Due Mondi). W Spoleto warto spróbować lokalnych lodów, bo to włoskie lody są najlepsze na świecie!  

Średniowieczny urok Gubbio

Gubbio, miasteczko położone na wzgórzu Monte Ingino z pięknymi widokami i typowo włoskim klimatem. Z Gubbio nierozerwalnie związanych jest dwóch świętych: św.Franciszek, który ułaskawił wilka i uwolnił miasteczko od jego ataków, oraz św.Ubald głoszący odnowę życia moralnego. Ciekawostką dla miłośników seriali telewizyjnych może być to, że właśnie w Gubbio kręcono serial „Don Matteo”, pierwowzór serialu „Ojciec Mateusz”. Co warto zobaczyć w Gubbio? Bazylikę św.Ubalda na szczycie góry, do której można dojść pieszo (ok. 1 godz.) lub dojechać kolejką linową (ok. 12 minut), kościół franciszkanów z XIII wieku, Palazzo Priori (Consoli), z którego rozciąga się piękna panorama na całą okolicę oraz położony poza murami miejskimi amfiteatr, jedyna pamiątka po czasach rzymskich. W historycznym centrum Gubbio znajdziemy również wiele sklepów rzemieślniczych utrwalających tradycje sprzed lat: obróbka kutego żelaza, skóry, ceramiki i gipsu. Miasteczko było kiedyś nazywane „miastem ciszy” ze względu na odseparowanie od świata, a dziś jest dostępne dla turystów ceniących dobrą kuchnię, spokój i piękno architektury.

Jezioro Trazymeńskie

Malownicze jezioro położone w sercu zielonej Umbrii otoczone jest małymi miasteczkami, słynącymi ze starożytnych zabytków. Szczególnie warto odwiedzić Castiglione del Lago, wzniesione przez Etrusków z pięknym zamkiem, Magione z Zamkiem Kawalerów Maltańskich, Paciano ze starożytnymi murami i basztami oraz miasteczko Panicale, najlepszy punkt widokowy na jezioro Trazymeńskie.

Festiwal Umbria Jazz dla miłośników muzyki

Festiwal Umbria Jazz to jeden z najważniejszych i najsłynniejszych festiwali jazzowych na świecie, odbywający się nieprzerwanie od 1973 roku. Najpopularniejsza jest jego letnia edycja w lipcu w Perugii, ale coraz większą popularność zdobywa także edycja zimowa. W trakcie festiwalu można spotkać również największych jazzowych artystów.

**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**


PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK, TREŚCI INFORMACJI PRAKTYCZNYCH ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.CORTINATRAVEL.PL
W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA JEST ZABRONIONE.