Wyjazdy dla firm do Azerbejdżanu- ojczyzny szklanych domów

Opublikowano dnia 26.05.2023 14:16

Azerbejdżan- Kraina Ognia, najmniej znany spośród 3 krajów kaukaskich, to prawdziwa skarbnica nowych możliwości i pomysłów na wyjazdy incentive, ale też na wycieczki objazdowe, wyjazdy integracyjne, czy nagrodowe. Niezwykłe zjawiska przyrodnicze, jak wulkany błotne, płonąca góra Yanardag, majestatyczne góry Kaukazu w połączeniu ze wspaniałą orientalną i futurystyczną architekturą Baku i innych miast, kulturą i gościnnością mieszkańców sprawią, że każda wycieczka do Azerbejdżanu będzie niezapomnianym przeżyciem. Nie bez znaczenia jest polski wpływ na oblicze stolicy kraju, Baku. Polscy architekci zaprojektowali tu wiele wspaniałych gmachów, które po dziś dzień są dumą miasta, a jedna z ulic nazwana jest ulicą Polskich Architektów. Styl bakińskiej secesji zasługuje na osobną wycieczkę studyjną: „śladami polskich architektów”. Bezpośrednie połączenie lotnicze jest dodatkową zachętą i ułatwieniem dla podróżujących.

Co warto zwiedzić w Azerbejdżanie?

1. Baku malowniczo położone nad brzegiem Morza Kaspijskiego, z nowatorską architekturą i ultranowoczesnymi drapaczami chmur jest synonimem nowoczesności. Mit szklanych domów z powieści Żeromskiego stał się faktem. Fascynuje również orientalne oblicze Starego Miasta.
2.    Płonąca, najprawdopodobniej od ponad 20 000 lat w wyniku wydobywającego się ze szczelin skalnych gazu, góra Yanardag jest zjawiskiem unikatowym na świecie.

3.     Ateshgah- dawna światynia Zaratusztrian powstała na naturalnie płonących do XIX w.  terenach, co dało początek powstałej ponad 5000 lat temu religii czcicieli ognia.
4.    Gobustan- rezerwat przyrody z 6000 naskalnych rysunków, z których najstarsze liczą sobie 40 000 lat.
5.    Wulkany błotne-  powstałe w wyniku połączenia gazu z wodą kreują pejzaż jak z Marsa!
6.    Szeki- malowniczo położone w paśmie Wielkiego Kaukazu miasto z wielowiekową historią i ważnymi zabytkami z okresu chanatu, m.in. Pałacem Chanów, meczetem piątkowym, karawanserajem z XVIII w. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Azerbejdżanie!
7.    Kish- praktycznie dzielnica Szeki, z zachowanym niezwykłym, etnicznym charakterem miasta i z najstarszym kościołem chrześcijańskim w Albanii Kaukaskiej.
8.    Gabala- miasto w górach otoczone jeziorami i lasami powstało już w IV w. p.n.e i do XVIII w. było jednym z najważniejszych ośrodków handlowych w Azerbejdżanie. Oprócz niesamowitych górskich krajobrazów, warto zobaczyć ruiny baszty pochodzącej z VIII w. oraz świątynię albańską z IV w. w niedaleko Gabali, w miejscowości Amila.

9.    Guba- miasto założone w IV w. od wieków słynie z tkania dywanów. Dywany z Guby zdobią wiele muzeów i galerii na świecie, m. in. Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Będąc tu trzeba koniecznie zobaczyć Chukhur Hamam – historyczną  łaźnię z XVIII w. oraz most łukowy zbudowany w XIX w. na polecenie rosyjskiego cara Aleksandra III. Nieopodal możemy podziwiać najwyższy w Azerbejdzanie 75 metrowy naturalny wodospad Afurdja
10.    Kaukaz to łańcuch górski, który rozciąga się pomiędzy Morzem Czarnym i Morzem Kaspijskim na terenie Gruzji, Azerbejdzanu, Rosji i Armenii. Ponad połowa powierzchni Azerbejdżanu to grzbiety górskie, z najwyższym szczytem Bazardüzü (4466 m.n.p.m) . Dzikie, egzotyczne, malownicze tereny, dziewicza przyroda i zapierające dech w piersiach widoki na górskie szczyty to prawdziwa gratka dla miłośników wspinaczki, trekkingu, wielbicieli pięknych pejzaży, cennych zabytków, innych kultur i wyśmienitej kuchni.