Wycieczka do Azerbejdżanu- incentive w krainie ognia

Jeżeli chcecie zobaczyć kosmiczny krajobraz jak z Marsa, znaleźć się w miejscach z filmu Jamesa Bonda, czy też Przedwiośnia, przejść się ulicą Polskich Architektów, rozsmakować się w wyśmienitym kawiorze, to zabierzemy Was na wycieczkę do Azerbejdżanu, jednego z najmniej znanych państw kaukaskich.
Azerbejdżan to kraj absolutnie wyjątkowy z kilku powodów! Znajduje się tu aż 9 z 11 stref klimatycznych świata, większość wulkanów błotnych, łącznie z najwyższym na świecie, wpisanym do Księgi Rekordów Guinessa, płonąca od 20 000 lat górą Yanar Dag, jedna z najstarszych kolebek cywilizacyjnych świata- Gobustan z 6000 prehistorycznych rytów skalnych i oczywiście Kaukaz z najwyższym szczytem 4466 m.n.p.m.

Największe atrakcje Azerbejdżanu na kosmiczny incentive dla firm

W naszym programie wyjazdu integracyjnego/ incentive do Azerbejdżanu znajdziecie wszystkie największe atrakcje Azerbejdżanu:
  Baku- stolica Azerbejdżanu, miasto kontrastów, łączy w sobie urok orientu Starego Miasta z futurystyczną architekturą otaczającą Starówkę.
●  Wulkany błotne – wynik połączenia wydobywającego się gazu ziemnego z wodą. Są zimne i posiadają właściwości lecznicze.
●  Gobustan z najstarszymi petroglifami na świecie
●  płonąca góra Yanar Dag
●  super nowoczesne Centrum Kultury Haydara Aliyeva

  Muzeum Dywanów- azerskie dywany były słynne już w czasach antycznych i zdobiły pałace wielu władców na przestrzeni wieków. W 2010 r. zostały wpisane na listę     Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO. Sam gmach muzeum w kształcie zwiniętego dywanu jest cudem współczesnej architektury.
●  Rejs po Zatoce Bakijskiej z przekąskami i piwem
●  Degustacje azerskiego kawioru, wina z granatów, lokalnej brandy oraz wielu dań narodowych

Co zjeść w Azerbejdżanie?

Kuchnia Azerbejdżanu jest niezwykle zróżnicowana. Kraj zamieszkiwały różne narodowości: Arabowie, Persowie, Mongołowie, Ormianie i Rosjanie i każdy pozostawił po sobie jakiś ślad. Z mięs na azerskich stołach króluje jagnięcina, baranina, wołowina i drób. Narodowymi przyprawami są sumak i szafran, a symbolem kraju jest granat, z którego produkuje się nawet wino.
 Wspólne dania dla wszystkich regionów Azerbejdżanu to:
Kutabi- narodowe danie Azerbejdżanu –pieczone placki naleśnikowe nadziewane serem, mięsem, warzywami lub ziołami.
Dolmy- warzywa (pomidory, papryka, bakłażany) nadziewane ryżem i mięsem, podawane na ciepło w glinianych garnuszkach.
Plov- ryż, jagnięcina, pieczone kasztany, rodzynki i morele, przyrządzane na wiele sposobów, również w wersji wegetariańskiej.
Lula Kebab- idealnie wysmażone mięso mielone, podawane na lawaszu z dodatkiem cebuli i sumaku.
Herbata (liściasta) jest narodowym napojem Azerbejdżanu! Zaparzana w czajniczkach, podawana w szklankach w kształcie gruszki, towarzyszy wszystkim posiłkom i spotkaniom towarzyskim. Często do herbaty dodaje się aromatyczne dodatki, jak cynamon, kardamon, woda różana i co ciekawe, herbaty nie słodzi się w szklankach, a kostki cukru trzyma się w ustach.

Program wyjazdu incentive do Azerbejdżanu

1 DZIEŃ

Wylot z Warszawy godz. 20:25

2 DZIEŃ-  RÓŻNE OBLICZA BAKU – STARE I NOWE MIASTO, DEGUSTACJA BRANDY
Przylot do Baku o godz. 03:45, transfer do hotelu i wczesny check- in. Po śniadaniu wyruszymy na zwiedzanie Baku. Spotkanie z miastem rozpoczniemy od Upland Park z  przepięknym widokiem na Stare i Nowe miasto oraz na „Ogniste Wieże”, symbol stolicy Azerbejdżanu i kultu ognia. Przejdziemy Aleją Szachidów, nadmorską promenadą wzdłuż wybrzeża Morza Kaspijskiego, zobaczymy „Małą Wenecję”, muzeum dywanów w kształcie zwiniętego dywanu (z zewnątrz) oraz Baku Crystal Hall, zbudowaną specjalnie na Eurowizję nowoczesną halę koncertową. Po lunchu zwiedzimy Starówkę, w której przez stulecia koncentrowało się życie miasta. Kręte uliczki, meczety, restauracje, wykopaliska archeologiczne z epoki brązu, sklepy z ręcznie tkanymi dywanami nadają miastu niepowtarzalny, orientalny charakter. Zobaczymy Wieżę Dziewiczą z XII w., zwiedzimy pałac Szachów Szirwanu, a na koniec zatrzymamy się na degustację azerskiej brandy. Powrót do hotelu, czas wolny. Kolacja w restauracji z daniami regionalnymi.

3 DZIEŃ-  WULKANY BŁOTNE- GOBUSTAN-  DEGUSTACJA KAWIORU- REJS PO ZATOCE BAKIJSKIEJ
Po śniadaniu udamy się do niezwykłej krainy Wulkanów Błotnych z iście marsjańskim krajobrazem, nominowanych do Nowych 7 Cudów Natury. Geolodzy NASA uznali, że są one podobne w strukturze do wzgórz na Marsie. W Azerbejdżanie znajduje się aż 350 z 800 wulkanów błotnych na świecie. Kolejna wyjątkowa atrakcja to Gobustan, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jedna z kolebek ludzkiej cywilizacji z kolekcją ponad 6000 prehistorycznych petroglifów. Najstarsze z nich liczą sobie 40 000 lat. Odwiedzimy również multimedialne muzeum Historyczno- Artystyczne Gobustanu, uznane w 2013 r. za najlepsze muzeum na świecie.
Zatrzymamy się na lunch na farmie kawioru. Zwiedzimy farmę i skosztujemy słynnego, najlepszego na świecie czarnego kawioru, pozyskiwanego z jesiotrów i bieług. W drodze powrotnej do Baku zobaczymy piękny meczet  Bibi Heybat, jeden z głównych zabytków architektury islamu w Azerbejdżanie. Na koniec dnia krótki rejs po Zatoce Bakijskiej z piwem i przekąskami. Powrót do hotelu, kolacja.

4 DZIEŃ- PŁONĄCA GÓRA YANAR DAG-  CENTRUM HAYDARA ALIEVA
Po śniadaniu pojedziemy do wioski Surakhani, gdzie znajduje się Świątynia Ognia Ateshgah. Zbudowana w XVII- XVIII w. wokół naturalnie płonącego ognia, wcześniej czczonego przez zaratusztrian, była miejscem pielgrzymek czcicieli ognia aż do lat 80-tych XIX w. Dziś mieści się w niej skansen. Dalej przejedziemy przez wieś Balakhani, gdzie w XIX w. odkryto setki szybów naftowych. Dziś Oil Village to urocza wioska z wąskimi, brukowanymi uliczkami, kolorowymi fasadami domów, trójwymiarowymi malowidłami ściennymi, małymi kawiarenkami i sklepikami z pamiątkami. Kolejną atrakcją dnia będzie rezerwat Yanar Dag („Płonąca Góra”), gdzie gaz ziemny powoduje ciągłe erupcje płomieni. Najprawdopodobniej ogień płonie tu od ponad 20 000 lat. Te naturalne płomienie zostały opisane przez Marco Polo w XIII w. i nadal hipnotyzują odwiedzających to miejsce.
Po lunchu powrót do Baku. Na pożegnanie z miastem odwiedzimy kolejny symbol Baku, jeden z najpiękniejszych nowoczesnych budynków na świecie-  Centrum Kultury Haydara Alieva, architektoniczne arcydzieło słynnej architekt Zahy Hadid. Zwiedzimy muzea i wystawy czasowe prezentujące kulturę i historie Azerbejdżanu. Powrót do hotelu, czas wolny. Pożegnalna kolacja w restauracji z pokazem azerbejdżańskiego folkloru, na którą, uwaga! pojedziemy zabytkowymi samochodami.

5 DZIEŃ

godz. 02:00 transfer na lotnisko, wylot do Warszawy godz. 04:45. Przylot do Warszawy godz. 06:15. Zakończenie wycieczki.

 

**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**