Wyjazd integracyjny do Macedonii Północnej - Odkryjcie kraj pereł, rubinów, wina i słońca!

  

Macedonia Północna to nadal nieodkryty i niedoceniany kierunek na wyjazdy dla firm. A do odkrycia jest bardzo wiele! Przyrodnicze atrakcje z krajobrazami zachwycającymi swoją dzikością i z krystalicznie czystymi rzekami oraz jeziorami; barwna przeszłość kraju, gdzie meczety z czasów otomańskich mieszają się z budynkami z czasów komunizmu; przenikanie różnorodnych kultur widoczne nawet w macedońskiej kuchni, stąd jej wyjątkowość i wspaniała bałkańska gościnność. W naszym programie wycieczki dla firm do Macedonii Północnej zobaczymy stolicę Skopje, odbudowaną w wyniku trzęsienia ziemi w 1963 r (konkurs na odbudowę Skopje wygrało dwóch Polaków), przyrodniczą atrakcję Kanion Matka, kolorowy meczet w Tetovo, piękne Jezioro Ochrydzkie z jego największymi atrakcjami. Spotkamy się także z lokalnymi mieszkańcami, którzy opowiedzą nam historię macedońskich rubinów i ochrydzkich pereł oraz rozsmakujemy się w najlepszych daniach bałkańskiej kuchni przy akompaniamencie wybornego macedońskiego wina! Przekonacie się, że Macedonia Północna jest bardzo ciekawym kierunkiem na wyjazdy integracyjne, nagrodowe, jak również na wycieczki objazdowe.

Największe atrakcje Macedonii Północnej

Dlaczego warto zwiedzić Macedonię Północną, a nie tylko „wpaść” przy okazji innego bałkańskiego kraju docelowego? Co wyróżnia ten kraj spośród innych państw bałkańskich ? Macedonia Północna to ukryty klejnot Bałkanów, nazywany często krainą słońca z powodu 300 dni słonecznych w roku ( symbol słońca znajduje się nawet na fladze Macedonii Północnej). „Niezadeptanie” Macedonii Północnej przez turystykę masową zapewnia krajowi nadal niezrównany poziom autentyczności, a położenie na skrzyżowaniu Wschodu i Zachodu oraz chrześcijaństwa i islamu czyni Macedonię Północną prawdziwym tyglem cywilizacji.

Dziewicza przyroda Macedonii Północnej

Spotkacie tu przyrodniczy raj poza utartymi szlakami z wieloma możliwościami spędzania wolnego czasu w sposób aktywny. Spływ kajakowy na rzece Treska w Kanionie Matka, piesze górskie wędrówki z widokami zapierającymi dech w piersiach, paralotniarstwo z perspektywą podziwiania Macedonii Północnej z góry ( najlepiej w Krushevo – najwyżej położone miasto na Bałkanach) lub nurkowanie w jaskini Vrelo, jednej z najgłębszych jaskiń na świecie to najbardziej popularne aktywności dostępne dla każdego turysty. Co powiecie na wycieczkę dla aktywnych do Macedonii Północnej?

Zabytkowe prawosławne cerkwie i monastyry w Macedonii Północnej

Macedonia Północna to kraj z największą liczbą cerkwi i monastyrów ( zespołów klasztornych) w Europie. Jest to także jeden z pierwszych chrześcijańskich krajów w Europie, do którego dotarł św. Paweł i dlatego jest także popularnym celem pielgrzymek. Niestety część cerkwi i klasztorów położonych jest na  terenach trudno dostępnych dla turystów, ale bez przeszkód można zobaczyć wiele cerkwi na południu kraju. W samej Ochrydzie jest aż 365 cerkwi i monastyrów, a wiele z nich posiada wyjątkowe dzieła malarstwa i rzeźby o tematyce sakralnej. Warto zobaczyć m.in. klasztor Św. Nauma z zabytkowym ikonostasem pokrywającym ściany cerkwi, cerkiew św. Zofii, najstarszy kościół w Ochrydzie, cerkiew św. Klemensa w Skopje, główną świątynię macedońskiego kościoła oraz klasztor św. Jana Bigorskiego z najpiękniejszym ikonostasem na Bałkanach.

Macedońskie winnice na wycieczki kulinarne

                   

Historia winiarstwa w Macedonii Północnej sięga IV w. p. n. e. Winnice zajmują aż 1,1 % powierzchni kraju ( dla porównania we Francji 0,7 % powierzchni kraju). Duża liczba dni słonecznych oraz wpływ klimatu śródziemnomorskiego i kontynentalnego sprawiają, że macedońskie wina są doceniane przez koneserów na całym świecie. Najwięcej plantacji znajdziemy w regionie Tikves i Demir Kapija z dominacją win wytrawnych i półwytrawnych. Najpopularniejszym winem jest czerwone, półwytrawne T’ga za Jug o aromacie czerwonych owoców z wyczuwalną nutą malin, jeżyn, rodzynek i czarnej porzeczki. Kolejnym jest wino Aleksandria, w wersji białej, czerwonej i różowej, które swoją nazwę wzięło od starożytnego władcy Macedonii Aleksandra Wielkiego. Z mocniejszych trunków, tak jak i na całych Bałkanach, dominuje rakija (zawartość alkoholu 40 % i powyżej),  produkowana najczęściej z winogron. Najbardziej znani i nagradzani producenci wina to Winiarnia Tikveš S.A i pierwsza prywatna winnica Bovin.

Macedońska biżuteria: rubiny, perły ochrydzkie, filigran ochrydzki

Wiedzieliście, że Macedonia Północna to jedyny kraj w Europie, gdzie można znaleźć rubin, kamień szlachetny, który według skali Mohsa ma twardość 9 ( diament ma twardość 10) ? Rubin macedoński ( malinowo – różowy) był znany już w latach 20 ubiegłego wieku i jest oznaczany na mapie świata wraz z rubinami ze Sri Lanki, Birmy, Indii, Rosji i Tanzanii ( o czerwonym zabarwieniu). Macedońskie rubiny wydobywane są w pobliżu miejscowości Prilep, a Macedończycy uważają je za swój narodowy skarb. Inną cenną biżuterią macedońską są perły ochrydzkie i filigran. Perły ochrydzkie, swoją nazwę ( po roku 1935 ) zawdzięczają jezioru Ochrydzkiemu i położonym przy nim miasteczku Ochryda. Tajemnica produkcji pereł jest bardzo strzeżona przez dwie słynne rodziny - Talevi i Filevi. Kupując perły w prezencie, warto poprosić o certyfikat ich autentyczności, bo są bardzo często podrabiane. Jeszcze bardziej cenny jest filigran ochrydzki, wytwarzany już od średniowiecza jest z cienkiego złotego lub srebrnego drutu. Druciane motywy tworzą różne kształty, od figur geometrycznych po kwiaty i zwierzęta. Filigran ochrydzki wygląda wyjątkowo w połączeniu z macedońskim rubinem i jest bardzo popularny i ceniony wśród światowych gwiazd.

Co zjeść w Macedonii Północnej ?

Kuchnia Macedonii Północnej to prostota i smak oparty na tradycji kulinarnej Bałkanów, które są i były pod wpływem kuchni greckiej, tureckiej i włoskiej. Narodowym daniem Macedończyków jest sarma, czyli liście kapusty faszerowane mięsem i ryżem bardzo zbliżone do polskich gołąbków. Na macedońskich stołach znajdziemy również: potrawkę z gotowanej fasoli z zasmażką z czerwonego pieprzu ( tavce grave), musakę z plastrami ziemniaków, z cebulą i jajkiem, zupę rybną ( najlepiej prosto z Jeziora Ochrydzkiego) lub ryby w wersji smażonej,  a na deser tufakiji, czyli gotowane w syropie jabłka z orzechami i bitą śmietaną i klasyka Bałkanów słynna baklava. Macedonia smakuje wybornie, a zwłaszcza przy akompaniamencie wina!

Program wyjazdu firmowego do Macedonii Północnej

1 dzień  Warszawa – Skopje – wizyta w winnicy

Przelot Warszawa - Skopje. Zwiedzanie Macedonii Północnej rozpoczniemy dosyć nietypowo, bo od wina, czyli od wizyty w winnicy Brzanov Artisan Winery zakończonej degustacją wina oraz lokalnych przekąsek. Jest to jedna z najlepszych winnic w Macedonii Północnej, która może nosić przydomek „rzemieślnicza”, stąd w nazwie marki jest słowo Artisan. Wina wytwarzane są tu bez użycia chemicznych ulepszaczy. Przejazd do hotelu w Skopje, zakwaterowanie. Po południowym spacerze z pilotem po Skopje zabawimy się wspólnie w trakcie powitalnej kolacji integracyjnej z muzyką na żywo i daniami lokalnej kuchni oraz winem. Powrót na nocleg do hotelu.

2 dzień – SKOPJE - zwiedzanie orientalnej metropolii  - historia macedońskich rubinów

Cały dzisiejszy dzień poświęcimy na zwiedzanie stolicy Macedonii Północnej, Skopje, miasta pełnego zabytków. Centrum miasta jest Plac Macedonia z pomnikiem Aleksandra Macedońskiego ( wysokość to aż 25 m), skąd doskonale widać Skopsko Kale, twierdzę górującą nad miastem z czasów bizantyjskich. W tej części miasta znajduje się też Cerkiew św. Klemensa z Ochrydy, główna świątynia Macedońskiego Kościoła Prawosławnego oraz małe muzeum ze zbiorem pamiątek po Matce Teresie z Kalkuty urodzonej właśnie w Skopje ( pierwotny dom rodzinny został zniszczony w trakcie wielkiego trzęsienia ziemi w 1963 r.). Kamienny most, najstarszy w mieście, łączy plac Macedonia z turecką dzielnicą Stara Czarszija, gdzie zobaczymy m.in. największy targ – Bit Pazar, pozostałości zadaszenia Bezistenu, czyli zakrytej części bazaru, pochodzącej z XIX oraz  Meczet Mustafy Paszy, największą muzułmańską świątynię w Macedonii Północnej. Ciekawym elementem zwiedzania będzie spotkanie z Macedończykiem, który opowie nam o historii macedońskich rubinów. Wieczorem w trakcie kolacji kolejna odsłona kulinarnych specjałów lokalnej kuchni. Powrót na nocleg do hotelu.

3 dzień  Kolorowy meczet w Tetovo – Bigorski Monastyr – Nad Jeziorem Ochrydzkim

Dzisiejszy dzień zaczniemy od wizyty w niewielkim mieście Tetovo, gdzie największą atrakcją miasta jest malowany meczet z XVII wieku. Jest to rzadki przypadek  muzułmańskiego baroku i jeden z najpiękniejszych budynków w Macedonii Północnej. Kolejnym przystankiem będzie bigorski monaster św. Jana Chrzciciela, prawosławny męski klasztor, jedno z najważniejszych centrów prawosławia w kraju. Celem wizyty będzie zobaczenie jednego z najpiękniejszych na świecie ikonostasów (niestety w środku obowiązuje zakaz fotografowania), wyrzeźbionego w XIX w. w drewnie orzechowym przez trzech uczniów miejscowej szkoły snycerskiej. W drodze do Ochrydy zatrzymamy się w położonym nad Jeziorem Ochrydzkim kurorcie Struga, gdzie odbywa się coroczny, międzynarodowy festiwal poezji. Nasz dzień zakończymy w Ochrydzie, położonej nad krystalicznie czystym jeziorem Ochrydzkim, jednym z najstarszych na świecie ( uczeni twierdzą, że istnieje od trzech milionów lat) i jednym z najgłębszych jezior w Europie. Zakwaterowanie w hotelu w Ochrydzie. Korzystając z okazji pobytu nad Jeziorem Ochrydzkim w naszym kolacyjnym menu zagoszczą tym razem ryby, bo tylko tutaj smakują wyjątkowo i świeżo. Powrót na nocleg w hotelu.

4 dzień    Nad Jeziorem Ochrydzkim
Przed południem zwiedzimy Ochrydę, nazywaną „miastem światła” (w starożytności nosiło nazwę Lihnidos – kolebka światła) i perłą Macedonii, wpisaną wraz z Jeziorem Ochrydzkim na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ochrydzka starówka z budynkami z czasów rzymskich i bizantyjskich, ze średniowiecznymi cerkwiami oraz położona na wysuniętym cyplu cerkiew św. Jana Kaneo ( często uwieczniana na zdjęciach) to główne atrakcje miasta. Ciekawostką jest to, że w Ochrydzie, znanej również jako „Jerozolima Bałkanów”, znajduje się tyle kościołów, ile jest dni w roku. W jednej z ochrydzkich pracowni pereł będziemy mieli okazję wysłuchać historii ich powstawania. Perły ochrydzkie nosiła nawet królowa Elżbieta II. Po południu czeka nas wycieczka łódką do klasztoru św. Nauma, położonego po drugiej stronie Jeziora Ochrydzkiego. Cerkiew przy klasztorze jest przykładem architektury bizantyjskiej, a freski w jej wnętrzu należą do najcenniejszych w Macedonii Północnej.
Powrót na kolację i nocleg do hotelu.

5 dzień  Bitola – pracownia rzeźbiarska w Kavadarci - w królestwie macedońskiego wina

Przed południem odwiedzimy miasteczko Bitola, słynące z ruin rzymskiej osady, z doskonale zachowanymi mozaikami ułożonymi w piękne wzory i z deptaku Sirok Sokak,  przebiegającego przez sam środek miasteczka. Następnie, już w miejscowości Kavadarci, w pracowni rzeźbiarskiej zobaczymy pięknie rzeźbione przedmioty takie jak ikony, krzesła itp. Każdy chętny będzie mógł również spróbować swoich sił w rzeźbieniu. Czeka nas też smaczny poczęstunek lokalnych smakołyków. Dzień zakończymy zwiedzaniem najstarszej winnicy w Macedonii -  Royal Winery Queen Maria i degustacją wytwarzanego tu wina. W 1928 roku król Jugosławii Aleksandar Karadjordjevic postanowił stworzyć wino dedykowane pogoni za niezwykłą jakością na potrzeby rodziny królewskiej, a teren winnicy doskonale się do tego nadawał. Na terenie obiektu znajdują się apartamenty, winiarnia, restauracja oraz luksusowa willa królowej Marii. Kolacja i nocleg w hotelu Skopje.

6 dzień     Kanion Matka – Skopje – Warszawa

Przed naszym powrotem do kraju zobaczymy jeszcze przyrodniczą perłę Macedonii Północnej -  Kanion Matka, położony w bliskiej okolicy Skopje. Kanion Matka to jedno z ulubionych miejsc odpoczynku Macedończyków, a naturalny wąwóz rzeki Treska tworzą strome zbocza i największe sztuczne jezioro w kraju. Będziemy podziwiać Kanion Matka w trakcie wycieczki łodzią po jeziorze. Transfer na lotnisko w Skopje, odlot do Warszawy.

**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**


PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK, TREŚCI INFORMACJI PRAKTYCZNYCH ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.CORTINATRAVEL.PL
W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA JEST ZABRONIONE.