Wyjazd integracyjny do Włoch- Pod Słońcem Toskanii

Toskania, jeden z najbardziej romantycznych regionów Włoch rozsławiony w książce Frances Mayes „Pod słońcem Toskanii”. W programie najsłynniejsze toskańskie miasta i miasteczka, degustacja renomowanych win Chianti Classico, Brunello di Montalcino, Nobile di Montepulciano, dzień na farmie, wycieczka zabytkowymi samochodami. Dodatkową atrakcją proponowanej wycieczki integracyjnej będzie zwiedzanie przepięknych kolorowych miasteczek liguryjskiej perły Cinque Terre oraz stolicy regionu Lombardia- Madiolanu.
Toskania to region zachwycających wzgórz, pośród których położone są zabytkowe miasta takie jak stolica regionu Florencja z dziełami Michała Anioła, Siena ze słynną średniowieczną gonitwą koni Il palio, Piza z Krzywą Wieżą, wizytówką Włoch, warowna Lukka i San Gimignano- „miasto 1000 wież”.  Toskania jest prawdziwym rajem dla smakoszy, synonimem doskonałej włoskiej kuchni oraz szlaków winnych Chianti, Brunello i Morellino. Stąd wywodzili się słynni kucharze papiescy, twórcy np. musztardy. W trakcie wyjazdu integracyjnego do Włoch osobiście przekonamy się, że słynne powiedzenie Balzaka, „Toskania położona jest na szerokości głównie kulinarnej” nie straciło na aktualności.

DZIEŃ 1    LIGURIA - CINQUE TERRE I WYBRZEŻE VERSILIA

Spotkanie na lotnisku Okęcie na 2 godziny przed odlotem, odprawa bagażowo -  paszportowa, odlot do Mediolanu polskimi liniami „ LOT” o godz. 07:50, przylot do Mediolanu o godz.10:05, przejazd do Cinque Terre - przepiękny region włoskiej Ligurii, który swoją nazwę zawdzięcza pięciu malowniczo położonym miasteczkom: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Czas wolny na lunch.

Co zobaczymy w Toskanii?

Przejazd toskańskim wybrzeżem Versili zaliczanym do najbardziej renomowanych regionów wypoczynkowych we Włoszech, krótki postój w najbardziej znanym kurorcie Forte Dei Marmi - najbardziej ekskluzywnym kąpielisku wybrzeża. Przejazd do hotelu w Montecatini Terme, welcome drink, zakwaterowanie i uroczysta kolacja powitalna w hotelu.

DZIEŃ 2  ZWIEDZANIE LUKKI I PIZY   
Po śniadaniu przejazd na zwiedzanie Lukki – malowniczego, toskańskiego miasteczka założonego przez Etrusków i otoczonego renesansowymi murami. Można tu podziwiać liczne zabytki takie jak: katedra S. Martino, gdzie znajduje się najcenniejsza relikwia miasta „Volo Santo” - Oblicze Chrystusa, kościół San Michele in Foro, Piazza Amfiteatro, Casa di Puccini itd., następnie przejazd na zwiedzanie Pizy - miasta, które słynie z jednej budowli: Krzywej Wieży, która na całym świecie jest znakiem rozpoznawczym Włoch. Czas wolny, powrót na kolację do hotelu.

DZIEŃ 3 FLORENCJA- ZWIEDZANIE STOLICY TOSKANII
Po śniadaniu przejazd do Florencji - stolicy Toskanii. Zwiedzanie z przewodnikiem polskojęzycznym Miasta Sztuki, gdzie tworzyli najwięksi artyści europejscy: Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Donatello, Brunalleschi i wielu innych, w programie: gotycki kosciół Santa Croce, gdzie znajduje się miedzy innymi grób Michała Anioła, Piazza della Signoria ze słynnym posągiem Dawida i Palazzo Vecchio – ratuszem miejskim; Ponte Vecchio, czyli Most Stary, inaczej nazywany Mostem Złotników, malowniczo rozciągniety nad rzeką Arno; katedra Santa Maria del Fiore ze słynna kopułą Brunelleschiego i Baptysterium. Czas wolny na indywidualne zwiedzanie miasta, powrót do hotelu na kolację.
 
DZIEŃ 4 FLORENCJA- GALERIA UFFIZZI
Po śniadaniu przejazd do Florencji na zwiedzanie z przewodnikiem miejscowym Galerii Uffizzi. Galeria ta ilustruje rozwój malarstwa włoskiego od XIII do XVIII w., obejmuje też bogate zbiory rysunków, grafik, arrasów, dzieł sztuki zdobniczej oraz galerię rzeźby starożytnej. Po południu czas wolny, powrot do hotelu, kolacja.
 
DZIEŃ 5  WINNICE CHIANTI- SIENA 
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu, przejazd na krótkie zwiedzanie najbardziej znanych miasteczek Chianti (np. Radda, Gaiole, Castellina) połączone z degustacją wina Chianti Classico. Następnie zwiedzanie Sieny: Palazzo Comunale, Katedra, Museo del Duomo, kościół S.Cristina, Palazzo Papale, Piazza Del Campo, przyjazd do hotelu w Chianciano Terme lub w Poggibonsi (okolice Sieny) kolacja, nocleg.
 
 

DZIEŃ 6 SAN GIMIGNANO - VOLTERRA - BORGHI
Po śniadaniu przejazd do San Gimignano - miasta słynącego z czworokątnych wież, zbudowanych przez zamożnych mieszkańców w XIII – XV w., które pełniły funkcje obronne, ale także podkreślały znaczenie i zamożność właściciela. Najbardziej znany zabytek to kolegiata Santa Maria Assunta, place Piazza della Cisterna i Piazza del Duomo. Następnie zwiedzanie Volterry - miasteczka pełnego zabytków historii sięgającej czasów etruskich i rzymskich. W drodze powrotnej do hotelu zwiedzanie średniowiecznych osad Toskanii (zwanych Borgami) np. Monteriggioni- wioska- twierdza, której wieże Dante porównał do gigantów, Borgo S. Luigi lub Borgo S. Felice. Przyjazd do hotelu, kolacja.
 
DZIEŃ 7 MAŁA TOSKANIA - BRUNELLO TOUR Z DEGUSTACJĄ - MONTALCINO - PIENZA - MONTEPULCIANO

Po śniadaniu przejazd do Montalcino, krotkie zwiedzanie i degustacja renomowanych win Brunello di Montalcino, następnie przejazd na zwiedzanie Pienzy, słynącej z produkcji serów owczych (miasto papieża Piusa II) – średniowieczne centrum, Pałac Papieski. Po południu przejazd na zwiedzanie Montepulciano - możliwość degustacji win marki Vino Nobile, serwowanych w winiarniach wykutych w skale pod miastem. Powrot do hotelu, kolacja.
 
DZIEŃ 8

Inne atrakcje na firmową integrację w Toskanii- program do wyboru

Po śniadaniu realizacja wybranego wcześniej programu.
 
I. AREZZO I CORTONA
Arezzo - miasto założone przez Etrusków, które przez długi czas toczyło wojny z Florencją. Warto zobaczyć: Piazza Grande (malowniczy plac miasta), kościół Santa Maria della Pieve, który uznawany jest za jeden z najpiękniejszych kościołów w Toskanii, katedra, Palazzo Pretorio. Cortona zaś to miasteczko opisane przez Frances Mayes w książce „Pod słońcem Toskanii"  z charakterystycznym ratuszem, katedrą ,kościołem San Francesco.

II. DZIEŃ W SPA - Wypoczynek w źródłach termalnych np.:
1. Grotta Giusti Spa w toskańskiej miejscowości Monsummano Terme.
Największym jej atutem są naturalne termy położone w skalnej grocie, o której Giuseppe Verdi napisał, że jest „ósmym cudem świata”. Została ona odkryta przez przypadek w 1849 r. przez górników, na działce należącej do arystokratycznego rodu Giusti. Szukali oni minerałów, a znaleźli parę wodną wydobywającą się ze skał.
2. Termy Saturnia
3. Fonte Verde
4. Tombolo Talasso 
 
III. DZIEŃ NA FARMIE
Czas spędzony na jednej z najbardziej historycznych farm w sercu Maremmy Toskańskiej połączony ze spektaklem koni rasy maremmańskiej. Konie te z południowej Toskanii to jedyna rodzima rasa włoska, jedyna i ostatnia w Europie, która od wieków wykorzystywana jest przez włoskich pasterzy bydła. 
Pierwotną odmianą tej rasy był silny i szybki koń o niskiej jakości. Dzięki krzyżówkom Maremanna z końmi pełnej krwi arabskiej podniesiono jego szlachetność.
 
IV. WYCIECZKA ZABYTKOWYMI SAMOCHODAMI
Wycieczka zabytkowymi samochodami typu : Ferrari 360 Modena, La Porsche 911 z 1976 roku itp. po najbardziej urokliwych toskańskich miasteczkach. 
Wieczorem kolacja pożegnalna w hotelu.
 
 
 

DZIEŃ 9 -  ZWIEDZANIE MEDIOLANU- WYLOT DO WARSZAWY
Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd na zwiedzanie z przewodnikiem miejscowym Mediolanu - Piazza Duomo, Zamek Sforzów, Kościół św. Ambrożego - patrona. Odlot do Warszawy o godz.19:15, przylot o godz. 21:25

**Zakończenie Wycieczki**
**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**