Wietnam Północny na wycieczki dla firm

Demokratyczna Republika Wietnamu (Wietnam Północny) po wygranej w II wojnie Indochińskiej z Republiką Wietnamu (Wietnam Południowy) w 1976 r. utworzyły jedno państwo pod nazwą Socjalistyczna Republika Wietnamu. Obecnie jest to jeden z najszybciej rozwijających się pod względem gospodarczym krajów świata. Egzotyka, niezwykłe atrakcje przyrodnicze i gościnność mieszkańców jak magnes przyciągają do Wietnamu turystów z całego świata. Wspaniałe górskie krajobrazy, malownicze wybrzeża, zielone tarasy ryżowe, świątynie, bogata i ciekawa historia, niezwykła orientalna kultura i smaczna, zdrowa, ale też oryginalna kuchnia wietnamska sprawiają, że kraj ten jest wymarzonym celem na wyjazdy integracyjne lub motywacyjne dla firm. Piękne i jedyne w swoim rodzaju wapienne góry w zatoce Ha Long, mistyka regionu Ninh Binh i frenetyczna stolica Hanoi zachwyca i urzeka, o czym przekonamy się osobiście podczas naszej wycieczki do Wietnamu Północnego i rejsu po zatoce Ha Long.

Smaki orientu- kuchnia wietnamska

Kuchnia wietnamska uchodzi za jedną z najzdrowszych na świecie. Jej podstawą jest ryż, makaron ryżowy, ryby, owoce morza, warzywa i owoce. A wszystko to przyprawione dużą ilością świeżych ziół, trawy cytrynowej, limonki i kafiru (niewielkie cytrusy o pomarszczonej skórce). Najpopularniejszym daniem kuchni wietnamskiej jest zupa pho, przypominająca nasz rosół z makaronem, gotowana na bazie mięsa wołowego lub kurczaka, ze sparzonymi we wrzątku warzywami. Co ciekawe, spożywać ją można na śniadanie, obiad i kolację. Innym popularnym i znanym na całym świecie daniem są sajgonki, czyli zawinięty w jadalny papier ryżowy farsz mięsny, krewetkowy lub warzywny, podawane z różnymi sosami. Po kolonizatorach francuskich Wietnamczycy przejęli bagietkę. W całym kraju niezwykle popularne są bagietki z nadzieniem mięsnym i warzywnym, z tofu, serem oraz innymi składnikami. Odważniejsi turyści mogą skosztować mięsa węża, krokodyla, czy nawet szczura. Bogactwo smaków, zapachów i kolorów zachęca do organizacji niejednej podróży kulinarnej.

1 dzień
Przylot do Hanoi, transfer do hotelu (autobusem lub na skuterach). Kolacja powitalna w rustykalnej restauracji z tradycyjnymi potrawami wietnamskimi.

2 Dzień  

Hanoi- co zwiedzić?

Stolica i zarazem największe miasto Wietnamu- Hanoi, leży w malowniczej delcie Rzeki Czerwonej. Aby dobrze wczuć się w atmosferę orientu, dzień rozpoczniemy od Tai Chi z nauczycielem na świeżym powietrzu w pobliskim parku. Ta chińska gimnastyka medytacyjna i sztuka walki jest bardzo rozpowszechniona również w Wietnamie. Po porannej gimnastyce pełni energii wyruszymy na zwiedzanie największych atrakcji Hanoi. Zobaczymy położony w ogrodzie botanicznym kompleks Ho Chi Minh, w składzie którego znajduje się  Mauzoleum ojca narodu, komunistycznego działacza, twórcy i przywódcy Demokratycznej Republiki Wietnamu Ho Chi Minha. Rzesze Wietnamczyków przyjeżdżają tu aby oddać hołd „wujkowi Ho”.  W skład kompleksu wchodzą również muzeum i dom na palach  Ho Chi Minha,  Pałac Prezydencki i Pagoda Jednej Kolumny. Zwiedzimy również najwspanialszą ze wszystkich świątyń w Hanoi Świąynię Literatury powstałą w 1070 r., w której kształcono urzędników państwowych w duchu konfucjanizmu. Mistrzowie kaligrafii wprowadzą nas w tajniki tej sztuki podczas warsztatów kaligrafii. Po krótkiej przerwie na lunch z pokazem parzenia kawy z jajkiem i jej degustacji zobaczymy starówkę Hanoi i będziemy mieli czas wolny na zakupy i dalsze samodzielne zwiedzanie. Powrót do hotelu.  Wieczorem poznamy nocne życie Hanoi, posmakujemy wietnamskiegostreet food”, skosztujemy lokalnego piwa i potańczymy w jednym z modnych klubów.

Nocne życie Hanoi 

Hanoi, tętni życiem 24 h. na dobę i dlatego amatorzy nocnego życia poczują się tu jak w raju. Nieważne, czy lubisz tańczyć całą noc, czy posiedzieć przy piwie w pubie, czy posłuchać dobrej muzyki lub pośpiewać karaoke, czy po prostu zrobić zakupy na nocnym targu. Hanoi oferuje szeroką   gamę nocnych atrakcji. Przepięknie oświetlone neonami i lampionami gwarne ulice pełne barów, klubów, restauracyjek i garkuchni fascynują i urzekają swoją orientalną atmosferą.

3 dzień

Najwieksze atrakcje prowincji Ninh Binh

Cały dzisiejszy dzień spędzimy w malowniczym, zwanym zatoką Ha Long na lądzie, regionie Ninh Binh. Pionowe formacje górskie pomiędzy wijącymi się wstęgami rzek pośród pól ryżowych z licznymi buddyjskimi światyniami wprawiają w niezwykle mistyczny nastrój. Popłyniemy sampanami (tradycyjne łódki do żeglugi wodnej we Wschodniej Azji) po rzece Ngo Dong do słynnych jaskiń Tam Coc. Zobaczymy jedną z najpiękniejszych w całym Wietnamie pagodę Bich Dong oraz starożytną stolicę Wietnamu Hoa Lu ze świątyniami i grobami cesarzy założycieli dynastii Dinh i Le. Odwiedzimy również najświętsze miejsce buddystów w Wietnamie- kompleks świątyń Dinh ze 100- tonowym posągiem Buddy i 500 kamiennymi rzeźbami medytujących w różnych pozycjach arhantów. Dla chętnych przejażdżka wozami zaprzężonymi w woły po urokliwych uliczkach wioski. Lunch w światyni Thai Vy serwowany w tradycyjnych strojach z ludową muzyką na żywo będzie atrakcją dnia. Powrót do hotelu, czas wolny.

4-5 dzień 

Zatoka Ha Long - największe atrakcje

Kolejne 2 dni spędzimy pływając po jednym z najbardziej spektakularnych miejsc na ziemi- zatoce Ha Long (Zatoce Schodzących do Morza Smoków), wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Uznawana za wizytówkę Wietnamu zatoka z wyłaniającymi się z wody skalnymi wyspami dostarczy nam zapierających dech w piersiach widoków i niezapomnianych wrażeń. Podczas rejsu będzie czas na relaks, kajaki, pływanie, wizytę w pływającej wiosce rybackiej i na farmie pereł, gdzie poznamy cały proces od obróbki pereł do powstania gotowej biżuterii. Czeka nas również lekcja gotowania, koktajl o zachodzie słońca i wiele innych atrakcji. Lunche i kolacje na statku. (opcjonalnie na plaży lub w jaskini).

6 dzień

Kolebka buddyzmu - Yen Tu

Po porannym Tai chi i śniadaniu na pokładzie statku przypłyniemy do portu Tuan Chan, skąd udamy się do kolebki buddyzmu Yen Tu. Z ponad 90 mln mieszkańców Wietnamu 50% uważa się za wyznawców buddyzmu, 7% deklaruje religię katolicką, 20% to ateiści, a pozostałe 23%, w tym 50 różnych plemion, kultywuje własne religie. Wjedziemy kolejką linową na Świętą Górę Yen Tu, gdzie założona była w XII w. pierwsza szkoła buddyzmu Zen i do dziś zachowały się tutaj liczne świątynie i pagody. Będąc w Wietnamie koniecznie trzeba skorzystać z lokalnego masażu, dlatego po południu w ramach relaksu proponujemy ziołowy masaż stóp. Masaż w Wietnamie ma długą tradycję i oparty jest na refleksologii i akupresurze. Wieczorem pożegnalna kolacja z muzyką i tańcami w restauracji.

7 dzień

Wizyta w wiosce Yen Duc i przedstawienie teatru lalek na wodzie

Wietnam to przede wszystkim kraj rolniczy. Poza kilkoma dużymi miastami, powierzchnię kraju zajmują wsie i uprawy rolne. To drugie, po Brazylii, państwo pod względem uprawy kawy. Uprawia się tu również ryż, herbatę, ananasy i tytoń. Rolnicze życie kraju poznamy podczas spektaklu teatru lalek na wodzie. Ten tradycyjny teatr wymyślili farmerzy pól ryżowych w Delcie Czerwonej Rzeki już tysiąc lat temu. Drewniane lalki śpiewają, tańczą, rozmawiają na powierzchni wody przedstawiając życie rolników Północnego Wietnamu. Po spektaklu transfer na lotnisko i wylot do kraju.

Co kupić w Wietnamie?

Oto kilka pomysłów na pamiątki z Wietnamu:
-  kapelusze stożkowe
- wyroby z jedwabiu (ubrania, szale, krawaty)
- pałeczki do jedzenia
- wachlarze,
- wyroby z laki
- haftowane obrazy
- przyprawy (pieprz, przyprawa krewetkowa, przyprawa 5- smaków i innne)
- kawa
- zielona herbata

Kiedy najlepiej jechać do Wietnamu?  

Do Wietnamu możemy jechać o każdej porze roku. Na Północy utrzymuje się klimat zwrotnikowy wilgotny, na Południu natomiast – równikowy wilgotny (monsunowy). Dlatego też na Północ najlepiej udać się od maja do października, kiedy temperatura oscyluje pomiędzy 25-30 stopni Celsjusza, a na Południe od listopada do kwietnia. Latem na Południu padają ulewne deszcze, panuje duża wilgotność, a temperatura dochodzi do 40 stopni Celsjusza.

Wietnam- Dokumenty podróżne i inne informacje praktyczne

Aby wjechać do Wietnamu potrzebny jest paszport ważny min. 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy oraz wiza turystyczna. Wizę można wyrorbić w najbliższej jednostce konsularnej Wietnamu, na lotnisku w Wietnamie lub przez internet (na stronach: https://xuatnhapcanh.gov.vn/.

Czas: strefa czasowa w Wietnamie to UTC +7. W lecie różnica pomiędzy Polską, a Wietnamem wynosi 6, a w zimie 7 godzin.

Szczepienia: nie ma wymaganych szczepień obowiązkowych.

**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**