Amsterdam, stolica królestwa Holandii z unikatowym systemem kanałów, nazywana „Wenecją Północy”, to jedna z najciekawszych europejskich stolic. Wielokulturowość, wszechobecna tolerancja, kontrasty, rowerowy zawrót głowy, ciekawy design, wspaniała architektura i największa liczba muzeów na świecie przyciągają co roku miliony turystów z całego świata. Amsterdam to miasto dla każdego! Miłośnicy sztuki spędzą czas odkrywając muzea (aż 75) i galerie, piwosze posmakują najlepszych piw w browarni Heineken, wielbiciele ogrodów „utoną” w morzu tulipanów w parku Keukenhof, a kochający diamenty sprawdzą swoją płynność finansową! To wyjątkowe miasto otwarte na cały świat jest idealnym kierunkiem na weekendową wycieczkę dla firm i gwarantuje dobrą zabawę o każdej porze roku.
Najciekawsze atrakcje w Amsterdamie na firmową integrację
Najciekawsze atrakcje Amsterdamu, które proponujemy w naszym programie na firmowy wyjazd integracyjny, motywacyjny lub nagrodowy to: rejs łodzią po kanałach Amsterdamu i podziwianie uroków miasta od strony wody, wizyta w House of Bols, będącym ikoną znanej na całym świecie wódki marki Bols, degustacja sera w fabryce, lekcja nalewania piwa w browarni Heineken i zawrót głowy w pracowni diamentów będą okazją do wspólnej zabawy, relaksu i integracji całego zespołu.
Amsterdam – „europejska stolica rozpusty”
Amsterdam to nie tylko miasto zabytków, muzeów i atrakcji turystycznych, ale również jedno z najsłynniejszych miast „grzechu”. Liberalne podejście do „miękkich narkotyków” i zalegalizowanie marihuany w 1976 roku przyczyniło się do ogromnej popularności tzw. coffee shopów. Można w nich kupić jednorazowo i legalnie do 5 g marihuany jak i inne ciekawe produkty z jej zawartością. Na „rozrywkowej” mapie miasta nie lada atrakcją są też domy publiczne. Pierwszy dom publiczny na świecie powstał w Amsterdamie, a prostytucja w Holandii jest legalna i opodatkowana. Najbardziej znaną i popularną dzielnicą uciech jest dzielnica czerwonych latarni, gdzie w witrynach swoje największe atuty prezentują przedstawicielki najstarszego zawodu świata. Inne ciekawe miejsca w mieście tolerancji to m.in. Muzeum Haszyszu, Marihuany i Konopii czy Muzeum Seksu. Amsterdam, to bez wątpienia najbardziej liberalne miasto w Europie, które stało się mekką dla turystów szukających atrakcji zakazanych w ich krajach.
Co zjeść i co wypić w Amsterdamie?
Kuchnia Niderlandów to kuchnia globalna i eksperymentalna łącząca różne smaki. Kulinarne wpływy z całego świata w holenderskiej kuchni mogą nas naprawdę zaskoczyć! Marynowane śledzie serwowane z posiekaną cebulą i kiszonymi ogórkami, kanapki ze śledziem, owoce morza, ogromny wybór serów, zupa serowa, kiełbasa “surowa” Ossenwors przypominająca nasz tatar oraz tradycyjne ciastko Stropwafel, czyli wafel z syropem to jedne z głównych smakowitych dań Holandii. Jednakże Holandia to kraj przede wszystkim street foodu, czyli przekąsek serwowanych na ulicy. Frytki z majonezem, do którego dodaje się posiekaną cebulę i sos z orzeszków ziemnych czy małe kawałki ryb z sosem kibbeling są popularną przekąską dla wszystkich zabieganych turystów. Jeśli już wiemy, co zjeść, to koniecznie należy coś wypić. I tutaj również Holandia nas nie zawiedzie. Najbardziej słynne na świecie jest piwo Heineken, ale warto też spróbować innych znanych browarów takich jak Grolsch czy Amstel. Polecamy też piwa z małych manufaktur jak Le Trappe, Budels itd. Innymi alkoholami, z których słynie Holandia jest jenever czyli jałowcówka, gęsty gin z melasy i jałowca pospolitego oraz wódka Bols i jej smakowe likiery (jest ponad 30 smaków). Wszystkie zaproponowane przez nas kolacje w Amsterdamie będą wyjątkową podróżą przez najlepsze przysmaki i dania holenderskiej kuchni. Nie zabraknie też wspomnianych alkoholi, które pozwolą na chwilę relaksu po emocjonujących dniach pełnych zwiedzania i ciekawych atrakcji.
Holandia - kraj serów
Sery w Holandii produkowane są od co najmniej 500 lat i należą do najlepszych na świecie. Holendrzy są liderami jedzenia sera i zjadają go około 15 kg rocznie. Z serami jest tak jak z winem. Istnieją różne gatunki i smaki sera, a im ser starszy tym lepszy i droższy. Najpopularniejsze sery (również w Polsce) to Edam i Gouda wpisane na unijną listę serów regionalnych. Oba sery pochodzą z miejscowości o tych samych nazwach. Edam, to portowe miasto, w którym odbywają się bardzo popularne wśród turystów targi sera. Zachowały one swój średniowieczny charakter. Sprzedawcy przebrani są w stroje ludowe, organizowana jest parada bryczek i odgrywane są sceny targowania się o ser (miasteczko posiadało wagę serową już w XII wieku). Wszyscy dzięki temu mogą przenieść się w czasie i poczuć się jak na targu kilkaset lat temu. Gouda, natomiast to typowe holenderskie miasto z ratuszem miejskim, fabryką sera, miejscem jego ważenia i muzeum sera Gouda.
1 dzień Co zwiedzić w Amsterdamie?
Ranny przylot do Amsterdamu. Transfer do hotelu, pozostawienie bagaży w hotelowym depozycie i od razu ruszamy na podbój Amsterdamu! Zaczynamy od najważniejszych muzeów w mieście. Amsterdam jest rajem dla miłośników muzeów (jest ich aż 75!) i sztuki. Najbardziej znane Muzeum Państwowe, Rijksmuseum, rozsławione zostało przez dzieło Rembrandta pt. „Straż nocna”. W muzeum jest również imponująca kolekcja malarstwa innych holenderskich malarzy jak Vermeer, Pieter de Hooch czy Gabriel Metsu. Po wizycie w muzeum czas na pamiątkowe zdjęcie przy popularnym napisie “I amsterdam”! Nieopodal muzeum znajduje się Hotel American, którego wnętrza w stylu Art Deco przeniosą nas w czasie…Spędzimy tu dosłownie chwilę na zrobienie zdjęć! Na naszym szlaku muzeów znajdzie się również Muzeum van Gogha z największą na świecie kolekcją dzieł słynnego artysty. Wśród drogocennych obrazów możemy zobaczyć również listy malarza do brata Theo i dzieła przyjaciela Van Gogha, Paula Gaugina. To właśnie po kłótni ze swoim przyjacielem malarz obciął sobie ucho. Oba muzea mają światową rangę i obowiązkowo należy je zobaczyć. Zajrzymy też do Domu Rembrandta, gdzie mieszkał i malował swoje obrazy. Muzeum – dom jest rekonstrukcją jego domu z XVII wieku, a znaleźć w nim można obrazy, rysunki i rzeczy osobiste słynnego malarza.
Rejs po kanałach
Czas na przerwę od sztuki i zasłużony odpoczynek na łodzi! Rejs wynajętą łodzią po amsterdamskich kanałach pozwala zobaczyć wszystkie najważniejsze punkty miasta i stanowi najwygodniejszy i najprzyjemniejszy sposób na jego zwiedzanie. W Amsterdamie jest ponad 150 kanałów i ponad 1200 mostów, czyli dużo więcej niż w samej Wenecji. Miasto powstało na bagnistym gruncie, a domy wybudowane przy kanałach wzniesione są na palach wbitych głęboko w dno. Obecnie drewniane pale zastąpiono betonowymi, po tym jak wiele kamienic zaczęło się przechylać na siebie. Stąd też wrażenie, całkiem słuszne, że amsterdamskie kamienice są krzywe. W trakcie rejsu zjemy również obiad i napijemy się holenderskiego orzeźwiającego piwa.
Warsztaty przyrządzania drinków
Po rejsie odwiedzimy House of Bols, wytwórnię słynnej na całym świecie wódki Bols. Firmę założył Lucas Bols ponad 440 lat temu. Zobaczymy proces destylacji, spróbujemy drinków na bazie wódki Bols i nauczymy się przyrządzać najpopularniejsze drinki, takie jak mohito, cosmopolitan czy pina colada.
Zakwaterowanie w hotelu. Kolacja w lokalnej restauracji.
2 dzień Co jeszcze warto zobaczyć w Amsterdamie?
Dzień rozpoczniemy wizytą w największym i najpiękniejszym ogrodzie kwiatowym na świecie – Keukenhof. Ogród jest największą atrakcją turystyczną Holandii, gdzie turyści z całego świata mogą podziwiać 7 milionów cebulek kwitnących i pachnących kwiatów. Keukenhof jest otwarty od końca marca do połowy maja, więc nie zawsze można włączyć go do programu zwiedzania. Oczywiście najlepiej przyjechać do ogrodu, kiedy odbywa się festiwal tulipanów w drugiej połowie kwietnia. Dziś odwiedzimy również:
- dzielnicę Jordaan, najbardziej hipsterską część miasta z galeriami sztuki, butikami i kawiarniami.
- Dom – Muzeum Anne Frank, gdzie w trakcie II wojny światowej ukrywała się wraz z rodziną żydowska dziewczynka Anne Frank. Jej dziennik pisany w ukryciu po wojnie został wydany na całym świecie i doczekał się wielu adaptacji filmowych. Niestety rodzinna kryjówka została odkryta przez hitlerowców, a cała rodzina zginęła w obozie koncentracyjnym.
- najlepsze punkty widokowe w mieście:
- Westertoren na najwyższej kościelnej wieży (85 m) Westerkerk, jednego z najbardziej znanych kościołów protestanckich, w którym pochowano słynnego malarza Rembrandta (dokładne miejsce pochówku w świątyni nie jest znane).
- Oudekerkstoren na wieży kościoła Oude Kerk w dzielnicy czerwonych latarni.
- Vondel Park o wielkości 470 000 m kwadratowych, najchętniej odwiedzany park w Holandii. Zieleń, drzewa, krzewy, małe jeziorka stały się oazą wypoczynku i miejscem spotkań.
W pracowni diamentów
Amsterdam, jest światową stolicą diamentów, a ten cenny kamień to ważna część historii miasta. Do dziś Amsterdam jest jednym z liderów w detalicznym handlu diamentami. W pracowni diamentów zobaczymy zabytkową szlifiernię tych szlachetnych kamieni i wspaniałą kolekcję diamentowej biżuterii. Odnośnie planowanych zakupów warto pamiętać, że ceny zależą od jakości, wielkości i popytu na konkretny diament.
Wieczorny spacer po centralnym punkcie Amsterdamu Placu Dam, który jest jednocześnie głównym rynkiem miasta. Najważniejszym zabytkiem na placu jest Pałac na Tamie, kiedyś ratusz miejski, a dziś pałac królewski. Tuż obok zobaczymy Nowy Kościół sprzed 600 lat, obecnie służący jako sala wystawowa, budynek poczty głównej, będący centrum handlowym i gabinet figur woskowych Madame Tussauds, do którego ustawiają się kolejki turystów.
Kolacja w lokalnej restauracji.
3 dzień Co zobaczyć w okolicach Amsterdamu?
Dziś zamieniamy tętniący życiem Amsterdam na spokojne okolice miasta z pięknymi krajobrazami i ciekawymi atrakcjami turystycznymi.
Jakie są najciekawsze atrakcje w okolicach Amsterdamu?
- Volendam, małe rybackie miasteczko z pięknymi drewnianymi fasadami budynków wzdłuż nabrzeża i małym portem, gdzie cumują kolorowe, stare łódki. Labirynt uliczek z kościołem Św. Wincenta, targiem rybnym, muzeum oraz sklepem z serami przeniesie nas w czasie, bo podobno w tym miasteczku czas się zatrzymał… Do dziś na uliczkach można spotkać kobiety ubrane w tradycyjne, charakterystyczne stroje z wioski: biały czepek z wywiniętymi rogami, czerwone korale i ciemna suknia z białym fartuszkiem. Na promenadzie istnieją specjalne miejsca, gdzie możemy przebrać się w ten lokalny ubiór, zrobić pamiątkowe zdjęcie i mieć oryginalną pamiątkę z Holandii.
- Zaanse Schans, skansen z wiatrakami, które zaczęto budować w Holandii około 1600 roku. Rewitalizacja wioski z wiatrakami przyciągnęła wielu turystów, a dzisiaj wiatraki kojarzą nam się nierozerwalnie z Holandią. Większość wiatraków można zwiedzać od środka, co jest dodatkowo płatne, ale niektóre to naprawdę unikatowe perełki. Jednym z nich jest wiatrak przypominający kota, o takiej samej nazwie, gdzie wytwarzane są pigmenty na farby.
Znajdziemy też czas na inne atrakcje!
W fabryce klompów
To tutaj powstają tradycyjne holenderskie chodaki. Zobaczymy proces ich wytwarzania przez lokalnych rzemieślników, a później w lokalnym sklepiku nabędziemy kilka par dla rodziny. Chodaki będą na pewno niebanalną pamiątką z Holandii.
Degustacja serów
W sklepie z serami prześledzimy proces ich wytwarzania i spróbujemy obłędnych smaków holenderskich serów. Czas na zakupy też się znajdzie!
W drodze powrotnej do Amsterdamu zatrzymamy się na chwilę przy Inntel hotel Zaandam, ciekawą i oryginalną bryłą hotelową, przyciągającą wielu turystów (nie tylko gości hotelowych). Projektanci stworzyli jeden budynek z 70 drewnianych, malowanych domków, tworząc z nich 11 - piętrowy blok.
Heineken Experience – warsztaty piwne
Przed kolacją odwiedzimy jeszcze browarnię Heineken z 1988 roku. Obecnie mieści się tutaj interaktywne muzeum piwa Heineken, poświęcone jego historii. Zobaczymy serce browaru, gdzie ważone jest piwo, zabutelkujemy własną butelkę, nauczymy się go prawidłowo nalewać, spróbujemy piwa i zrobimy zakupy w fabrycznym sklepie.
Kolacja pożegnalna w lokalnej restauracji.
4 dzień
Transfer na lotnisko, wylot do Polski.
**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**