100. rocznica urodzin Św. Jana Pawła II - Narodowa Pielgrzymka do Rzymu

Opublikowano dnia 18.05.2020 14:18

 

Dziś przypada 100. rocznica urodzin, najbardziej znanego na świecie Polaka, Papieża Św. Jana Pawła II. Z tej okazji była zaplanowana na 17 maja Wielka Narodowa Pielgrzymka do Rzymu. Polscy pielgrzymi swoją obecnością w Rzymie chcieli uczcić pontyfikat polskiego papieża i podziękować Bogu za jego posługę. Niestety w związku z pandemią koronawirusa pielgrzymka odbędzie się w późniejszym terminie. Życie Karola Wojtyły i pontyfikat Jana Pawła II zmieniły historię świata i życie wielu ludzi.

Jaki był pontyfikat Jana Pawła II?

W dniu 16 października 1978 roku Konklawe wybrało kardynała Karola Wojtyłę na papieża i biskupa Rzymu. Jan Paweł II był pierwszym papieżem po 455 latach nie będącym Włochem. 26 lat jego wyjątkowego pod każdym względem pontyfikatu zmieniło oblicze Kościoła. Pontyfikat Jana Pawła II miał charakter globalny poprzez liczne zagraniczne pielgrzymki i środki masowego przekazu (prasa, radio, telewizja). Papież był wielkim podróżnikiem, a swoją Ojczyznę odwiedził aż 9 razy. Zainicjował Światowe Dni Młodzieży, które do dziś łącza młodych ludzi z całego świata. Spotykał się z wyznawcami różnych wyznań i religii i zdobywał serca wszystkich ludzi.

Śmierć i pogrzeb Jana Pawła II

Jan Paweł II zmarł 02 kwietnia 2005 roku o godz. 21:37. Tą smutną dla całego świata wiadomość ogłosił tysiącom wiernych zgromadzonych na Pl. Św. Piotra w Rzymie i milionom przed telewizorami arcybiskup Leonardo Sandri. Po głębokiej i przejmującej ciszy na Placu Św. Piotra rozległy się oklaski, bo tak we Włoszech żegna się osobę zmarłą i dziękuje za jej życie. Mszy pogrzebowej, która odbyła się 08 kwietnia, przewodniczył kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież. We Mszy pogrzebowej udział wzięli szefowie państw i rządów, koronowane głowy, przywódcy religijni z całego świata i miliony pielgrzymów, w tym także z Polski. Na uroczystości pogrzebowe do Rzymu zorganizowaliśmy wiele pielgrzymek dla wiernych z całej Polski.

Beatyfikacja Jana Pawła II

Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II był jednym z najkrótszych w historii Kościoła. Beatyfikacja Jana Pawła II odbyła się 01 maja 2011 roku  w trakcie uroczystej Mszy Św. na Placu Św. Piotra w Rzymie celebrowanej przez papieża Benedykta XVI (Josepha Ratzingera). Udział w uroczystości wzięło około 1,5 mln wiernych, w tym mnóstwo pielgrzymów z Polski. Również za pośrednictwem naszego biura do Rzymu na Beatyfikację Jana Pawła II pojechało kilkadziesiąt grup pielgrzymkowych z Polski, Kanady i USA.

Kanonizacja Jana Pawła II – kiedy został ogłoszony świętym?

Kanonizacja Jana Pawła II miała miejsce 27 kwietnia 2014 roku, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święta ustanowionego przez polskiego papieża. Uroczystą Mszę Św. na Placu Św. Piotra w Rzymie odprawił papież Franciszek. Po raz pierwszy w historii Kościoła mszę kanonizacyjną odprawiali dwaj żyjący papieże - obecny papież Franciszek i emerytowany papież Benedykt XVI. Ponadto w trakcie jednej Mszy Św. uznano za świętych dwóch papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II. W uroczystościach kanonizacyjnych uczestniczyło kilkaset tysięcy pielgrzymów, również z Polski. 

Pokolenie JP2 – co znaczy?

Termin Pokolenie JP2 rozpowszechniło się w użyciu po śmierci Jana Pawła II, ale pierwszy raz pojawiło w trakcie Światowych Dni Młodzieży w Paryżu w 1997 roku. Pokolenie JP2 to głównie młodzi ludzie, skupieni wokół papieża w ciągu 26 lat jego pontyfikatu. Każdy, kto chce kierować się w swoim życiu nauczaniem Jana Pawła II, może zaliczać się do Pokolenia JP2.

Pielgrzymki śladami Jana Pawła II

Pielgrzymki apostolskie papieża Polaka są dziś inspiracją dla wszystkich pielgrzymów podążających śladami tego wyjątkowego papieża pielgrzyma. Pielgrzymki do Polski, pielgrzymki do Włoch, Portugalii, Francji, Hiszpanii, Meksyku i do Ziemi Świętej to tylko jedne z nielicznych krajów, które odwiedził Jan Paweł II.

W sprawie organizacji pielgrzymek zapraszamy parafie, biura pielgrzymkowe, stowarzyszenia religijne itp. do kontaktu z naszym biurem!