City break w Walencji - Światowej Stolicy Designu 2022r.

Opublikowano dnia 06.12.2021 12:52

      

Prestiżowy tytuł Światowej Stolicy Designu 2022 roku został przyznany hiszpańskiej Walencji, przez międzynarodowe jury Światowej Organizacji Designu (WDO), składające się z projektantów, architektów i artystów. Wraz z Walencją swoją kandydaturę zgłosiło też indyjskie miasto Bengalore, zwane Miastem Ogrodów. Komisja wybrała Walencję ( pierwsze hiszpańskie miasto z tym tytułem) za „precyzję, rygor i profesjonalizm”, ale również za „spójność i siłę” całego sektora architektury. Dla miasta jest to doskonała okazja do przedstawienia szerszej publiczności lokalnego designu, projektantów i firm. Z pewnością Walencja udowodni światu, że jest miejscem pełnym kreatywnych ludzi, którzy stawiają m.in. na projektowanie w obliczu zmieniającego się klimatu, a poprzez pozytywny wpływ wzornictwa edukują obywateli. Na wszystkich odwiedzających Walencję w 2022 roku czekają wyjątkowe wydarzenia, prezentujące najlepsze pomysły w zakresie projektowania, liczne wystawy i kongresy.

Walencja na wyjazdy studyjne dla architektów i wielbicieli designu

    

Ikoną nowoczesnej architektury Walencji jest bez wątpienia Miasto Sztuki i Nauki ( Ciudad de las Artes y las Ciencias), czyli miasto w mieście. Jest to unikatowy kompleks, nazywany przez mieszkańców miastem przyszłości i jeden z najnowocześniejszych obiektów naukowych na świecie. Futurystyczny kompleks budynków, stanowiący centrum rozrywkowe, kulturalne i naukowe, zaprojektowany został przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatravę we współpracy z Felixem Candela. Znajdziemy tu m.in. Planetarium (Hemisferic), Muzeum Nauki z interaktywnymi wystawami czy Oceanarium.

Kolejnym ważnym dla każdego architekta ( i nie tylko) miejscem w Walencji są, powstałe w osuszonym korycie rzeki, gigantyczne Ogrody Turii, jeden z największych parków miejskich w Hiszpanii pokazujący/ukazujący idealną harmonię między nowoczesnymi zabudowaniami a środowiskiem naturalnym. W Walencji uwagę przykuwa również kultowy obiekt Veles e Vents (Wiatry i Żagle) o powierzchni ponad 120 000 metrów kwadratowych, sprawiający wrażenie unoszącego się w powietrzu, idealny jako punkt widokowy.

A na koniec miejsce must see, gdzie nowoczesność łączy się z tradycją, czyli centrum miasta, kwintesencja secesji.

Walencja – co zobaczyć?

    

Oprócz tytułu Światowej Stolicy Designu 2022  Walencja została również Europejską Stolicą Inteligentnej Turystyki 2022 roku. Walencja przekonała do siebie członków jury Komisji Europejskiej swoją dostępnością, zrównoważonym rozwojem, cyfryzacją i szacunkiem dla dziedzictwa kulturowego. Miasto opracowało wiele projektów promujących inteligentną turystykę poprzez tworzenie sieci innowacyjnej i integracyjnej turystyki. Walencja ma do zaoferowania wiele atrakcji i ciekawych miejsc do odwiedzenia, jest idealnym miejscem na zakupy i intensywne życie nocne oraz posiada bogatą ofertę kulturową z wyjątkowymi festynami miejskimi przez cały rok. Miasto jest też mekką dla smakoszy, bo tutejsza kuchnia to esencja śródziemnomorskich smaków bazująca na lokalnych produktach najwyższej jakości takich jak ryż, warzywa, pomarańcze i ryby.   

Największe atrakcje Walencji

Koniecznie trzeba zobaczyć m.in.: pełne uroku dzielnice miasta, z których każda ma swój własny charakter, odrestaurowany budynek dawnego targowiska (Mercado de Colon) i główną halę targową ( Mercado Central) ze szklanymi kopułami, Giełdę Jedwabiu ( La Lonja), perłę gotyku wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i ponad 30 muzeów, wśród których wyróżnia się Muzeum Sztuk Pięknych, z drugą co do wielkości kolekcją malarstwa w Hiszpanii.

Najważniejszym zabytkiem jest jednak imponująca Katedra łączącą w sobie styl romański, gotycki i barok, gdzie przechowywany jest Święty Graal – kielich, z którego pił Chrystus w trakcie Ostatniej Wieczerzy. Kielich umieszczony jest w katedrze na złotym piedestale, a według legendy przynosi on łaskę i dobrobyt każdemu kto go widział. Badania i dokumentacja dowiodły, że kielich jest autentyczny.

Dużym atutem Walencji jest rozbudowana baza hotelowa i bardzo dogodne bezpośrednie połączenia lotnicze z Polską. Linie Ryanair latają bezpośrednio z Warszawy do Walencji w czwartki i w niedziele, co jest doskonałą okazją do organizacji firmowego wyjazdu city break lub wyjazdu studyjnego.

Jeśli chcecie poznać w 2022 roku hiszpańską Walencję, skontaktujcie się z nami!