Pielgrzymki do Portugalii i Fatimy - Targi Turystyki Religijnej w Fatimie 2022

Opublikowano dnia 08.07.2022 12:24

        

W czerwcu uczestniczyliśmy jako zaproszeni goście w Międzynarodowych Targach Turystyki Religijnej (IWRT) w Fatimie, które odbyły się po 2-letniej przerwie i jak zawsze zgromadziły wielu wystawców oraz sprzedawców. Dzięki spotkaniom B2B i nowym kontaktom wzbogaciliśmy naszą wiedzę w zakresie organizacji pielgrzymek do Fatimy oraz wyjazdów grupowych na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 roku. Idea Fatimy jako „miasta pokoju” nabiera coraz większego znaczenia, zwłaszcza jako miejsce spotkań różnych religii, kultur i narodowości. Region centralnej Portugalii z Fatimą, Tomar i Batalha to przykład połączenia turystyki, dziedzictwa, kultury i religii. Zobaczymy tu prehistoryczne ślady i cenne dziedzictwo pozostawione przez Rzymian, imponujące zamki i fortece z czasów narodzin Portugalii.

Pielgrzymki do Fatimy i Portugalii

          

Sanktuarium Fatimskie to jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych na świecie. Jego budowę rozpoczęto od Kaplicy Objawień w 1919 roku na prośbę Matki Bożej skierowanej do małych pastuszków podczas objawień w 1917 roku. Do dziś Fatima jest świętym miejscem, do którego podróżują pielgrzymi z całego świata,  a różaniec zmówiony właśnie tutaj  i udział w procesji światła to wyjątkowe duchowe przeżycie. Oprócz Fatimy polecamy dla grup pielgrzymkowych wizytę w Klasztorze w Batalha oraz wizytę w Zamku w Tomar.

  • Klasztor Santa Maria da Vitoria w Batalha ( „batalha” w języku portugalskim oznacza  „bitwę”, a nazwa miasta nawiązuje do jednej z najważniejszych bitew w historii Portugalii) to arcydzieło portugalskiego gotyku, uwieczniające zwycięstwo Portugalii nad Kastylią – jedno z najważniejszych wydarzeń dla niepodległości kraju. Jego budowa została zlecona przez króla Jana I, jako wotum dziękczynne dla Matki Boskiej za zwycięstwo narodu portugalskiego. Klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej w roku 1983 został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.
  • Zamek Templariuszy i Klasztor Chrystusa w Tomar; dawna siedziba Templariuszy wyróżnia się bogactwem artystycznym i kulturowym i  została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Historia klasztoru sięga czasów początków Królestwa Portugalii, w XII wieku. Był to czas wypraw krzyżowych, kiedy templariusze tworzyli nowe królestwa chrześcijańskie na Półwyspie Iberyjskim. W 1159 r. templariusze otrzymali od króla Afonso Henriquesa rozległeterytorium między Coimbrą a Santarem, w podziękowaniu za udział w podboju Santarem i Lizbony. To tutaj założyli miasto i zamek Tomar.

Oba Klasztory wchodzą w skład słynnej trójki klasztorów z listy UNESCO w centralnej Portugalii. Trzecim klasztorem jest klasztor w Alcobaca, czyli opactwo Cystersów, jeden z najpiękniejszych w Portugalii.

Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie 2023 - organizacja wyjazdów z Cortina Travel

W dniach 01 – 06 sierpnia 2023 r. w Lizbonie odbędą się Światowe Dni Młodzieży, czyli międzynarodowe spotkania młodych z całego świata, którzy razem ze swoimi katechetami, duszpasterzami, biskupami i Papieżem zgromadzą się w jednym miejscu, by wyznać wiarę w Jezusa Chrystusa. Inicjatorem międzynarodowych spotkań młodych katolików z całego świata był papież Jan Paweł II. Spotkania ŚDM odbywają się cyklicznie co dwa-cztery lata. Będzie to doskonała okazja do wspólnej modlitwy, ale również do zobaczenia największych atrakcji Portugalii.

Jeśli Twoja parafia lub stowarzyszenie planuje pielgrzymkę do Fatimy i Portugalii lub wyjazd na Światowe Dni Młodzieży zapraszamy do kontaktu z naszym biurem!