Pielgrzymki do Sanktuariów Francji - spotkania z przedstawicielami najważniejszych sanktuariów

Opublikowano dnia 25.04.2022 09:04

Kilka dnia temu wzieliśmy udział w spotkaniach z przedstawicielami najwazniejszych sanktuariow we Francji, co pozwoliło nam na zapoznanie się z aktualną ofertą noclegową i dodatkowymi atrakcjami „okołopielgrzymkowymi” jak np. degustacje lokalnych specjałów, pokazy rękodzieła czy wizyta w fabryce perfum. Najczęściej z francuskimi sanktuariami  kojarzy nam się Lourdes i La Salette. Tymczasem we Francji warto odwiedzić jeszcze wiele innych, przepięknych sanktuariów. Pielgrzymki do Sanktuariów to najlepszy sposób na poznanie z bliska życia i historii świętych kościoła katolickiego.

Sanktuaria we Francji

Dlaczego aż tyle sanktuariów związanych ze świętymi kościoła katolickiego znajdziemy we Francji?

Są przynajmniej trzy powody:

- francuscy katolicy wyróżniali się pobożnością i zaciekle walczyli z przejawami zniekształcania wiary,  

- we Francji urodziło się wielu świętych takich jak Joanna D’arc, Jan Maria Vianney czy Teresa z Lisieux,

- francuscy misjonarze nieśli Ewangelię na krańce świata.

Polscy pielgrzymi już od lat na szlaku pielgrzymkowym odwiedzają m. in Chartres z Katedrą pw. Najświętszej Maryi Panny (wpisana jako pierwsza francuska katedra na listę światowego dziedzictwa UNESCO, położone w Alpach Sanktuarium Matki Bożej w La Salette, Ars sur Formans, gdzie swoją posługę duszpasterską pełnił Jan Maria Vianney, patron proboszczów, Ośrodek czci Najświętszego Serca Jezusowego, na południu Burgundii, Paray le Monial, le Mont Saint Michel (wpisany na listę UNESCO wraz z otaczającą go zatoką) czy Alencon w Normandii, gdzie urodziła się jedna z najbardziej popularnych świętych, św. Teresa. Sanktuarium poświęcone św. Teresie, znajduje się w Lisieux, gdzie mieszkała święta wraz z całą rodziną. Planując organizację pielgrzymek do Francji w najbliższym czasie warto pamiętać, że 2 stycznia 2023 roku przypada 150. rocznica urodzin świętej karmelitanki z Lisieux, która 50 lat po śmierci została ogłoszona – obok św. Joanny d’Arc – główną patronką Francji.

Jakie dodatkowe turystyczne atrakcje oferujemy w trakcie pielgrzymek do Sanktuariów Francji?

- wizyta w tzw. Dolinie Kosmetycznej - „ Cosmetic Valley” w Chartres, gdzie produkowane są perfumy znanych na całym świecie marek,

- Alençon słynące z koronkarstwa, zaliczanego oficjalnie przez UNESCO do niematerialnej spuścizny ludzkości,

- Lisieux stolicę regionu o uznanej gastronomii, słynącej z produkcji calvadosu i serów camembert, pont l’évêque, livarot

- Nevers słynące z produkcji ceramiki fajansowej, ze względu na dominującą kolorystykę nazywaną „niebieskim złotem”.

Jeśli Twoja parafia/stowarzyszenie planuje pielgrzymkę zapraszamy do kontaktu z naszym biurem, które już od ponad 30 lat organizuje pielgrzymki dla grup z Polski, Kanady i USA.

Na naszej stronie internetowej znajdziecie nie tylko pielgrzymki do Francji, ale też do całej Europy.

https://cortinatravel.pl/p/pielgrzymki-programy