Wyjazdy dla firm- workation- nowy trend na grupowe wyjazdy integracyjne

Opublikowano dnia 18.08.2023 11:24

Workation, czyli pracowakacje, to nowy trend w grupowych wyjazdach dla firm, który w Polsce pojawił się wraz ze zmianą modelu pracy wymuszoną przez pandemię i przejściem wielu firm na zdalny tryb pracy/ home office. Prekursorem tej nowej gałęzi turystyki biznesowej były USA, gdzie już 10 lat temu firmy z branży IT wysyłały najbardziej kreatywnych pracowników na pierwsze wyjazdy workation. Praca zdalna stała się już regułą w wielu firmach. Nowością natomiast jest organizacja grupowych wyjazdów workation, gdzie firma ponosi wszystkie koszty pracowakacji. Workation może być ciekawą alternatywą dla wyjazdów integracyjnych, ale też i szkoleń pracowniczych.

Co to jest workation?

Workation to połączenie wyjazdu służbowego (work) z wypoczynkiem (vacation). Firma na swój koszt wysyła wybraną grupę pracowników do hotelu w ładne, słoneczne, często egzotyczne miejsce, gdzie w godzinach pracy zespół pracuje zdalnie, a po pracy na pracowników czekają liczne rozrywki i zajęcia integracyjne (wycieczki, aktywności sportowe, zwiedzanie i poznawanie lokalnej kultury, etc).

W jakich zawodach sprawdzi się workation?

Workation jako model pracy można wykorzystać w przypadku wszystkich zawodów, w których nie jest konieczna fizyczna obecność w stałym miejscu pracy i możliwa jest praca zdalna: przede wszystkim w zespołach kreatywnych pracujących nad projektami, branży IT, korporacjach, zaawansowanych technologiach i nowoczesnych  usługach, etc.
Pracowakacje ponadto przyniosą efekty w firmach pracujących w systemie zdalnym lub hybrydowym, gdzie nie wszycy się znają, a pojawiają się też nowe osoby.

Świadczenie pracy w systemie workation posiada wiele zalet zarówno dla firmy jak i dla pracowników.

Korzyści workation dla pracownika

Workation z pewnością jest dla pracownika dodatkowym benefitem. Pozwala mu oderwać się od swojego miejsca pracy i przynajmniej na tydzień zmienić otoczenie z biurowego na rekreacyjne, oderwać się od rutyny i codziennych problemów, odpocząć, ale też poznać się lepiej i zintegrować ze współpracownikami, poznać nowe piękne i interesujące miejsca, a przy tym nie stracić urlopu.

Korzyści workation dla firmy

Pracowakacje to również dobra inwestycja dla firmy. Grupowe workation zwiększa motywację, kreatywność, efektywność i zaangażowanie zespołu, a także świetnie integruje pracowników.

Czym różni się workation od wyjazdu integracyjnego?

Wyjazdy integracyjnie głównie skupiają się na rozrywkach i wspólnej zabawie, podczas gdy na workation pracownicy oprócz zabawy, przede wszystkim uczą się razem pracować, co jest niezwykle cenne dla firmy. Innymi słowy workation to forma integracji poprzez pracę. 

Gdzie pojechać na wspólne pracowakacje- workation?

Na pracowakacje nadają się wszystkie kierunki turystyczne, pod warunkiem, że mają zaplecze z dobrym, szybkim internetem. Prym wiodą takie państwa jak Portugalia, Hiszpania, Chorwacja, gdzie powstały nawet wioski cyfrowe, ale idealnymi kierunkami są też Włochy, Francja, a nawet Polska (zwłaszcza jeżeli firma nie dysponuje dużym budgetem).

Jak powinna wyglądać taka naprawdę dobra baza do pracy i odpoczynku?

Dobra baza workation to przede wszystkim hotele ze stałym i szybkim łączem internetowym, biurkami w pokojach, salą konferencyjną i kawomatem. Najlepiej tez wybierać hotele bez animacji i tylko dla dorosłych, co zapewni atmosferę potrzebną do pracy.