HISTORYCZNE GIRO D’ITALIA 2018: z IZRAELA (Wielki Start) do RZYMU (Wielki Finał).

Opublikowano dnia 11.05.2018 13:30

          

W piątek 04. maja w Izraelu, z JEROZOLIMY wystartował jeden z największych kolarskich wyścigów swiata, 101 edycja Giro d'Italia. Wielki START wyścigu zaczynał się już kilkanaście razy w innych krajach niż Włochy, ale w tym roku po raz pierwszy w historii przekroczył granice naszego kontynentu. Również Polska, bez rezultatu,starała się o rolę gospodarza startu Giro d’Italia w 2018 roku. BIG START w Izraelu, Ziemi Świętej, to wybór odważny, który wzbudził też wiele emocji i dyskusji. Rozpoczęcie 101. Edycji wyścigu w Jerozolimie jest takim symbolicznym pomostem między Włochami i Izraelem, opartym na kulturze, tradycji, a teraz także sporcie. Pod względem turystycznym oba kraje są celem licznych wyjazdów pielgrzymkowych. Ale Włochy to również jeden z najczęściej wybieranych krajów na świecie na wycieczki dla firm, wyjazdy integracyjne, Incentive itp.z uwagi na zabytki światowej klasy, piękno natury, wyborną kuchnię i przyjaznych, sympatycznych Włochów. Jest szansa, że również Izrael zacznie być też tak postrzegany.

Historia włoskiego kolarstwa w skrócie

              

Pierwszy wyścig Giro d'Italia wystartował 13 maja 1909 r. w trakcie długotrwałej budowy państwa włoskiego i po dzień dzisiejszy jednoczy Włochów jako naród wspólną pasją do kolarstwa. Swoje apogeum kolarstwo włoskie przeżywało w latach 40-ch, kiedy to rywalizowało ze sobą dwóch najwybitniejszych kolarzy w historii, Gino Bartali i Fausto Coppi. Ich rywalizacją „żył” cały kraj. Wielki Start w Jerozolimie to również hołd dla Gino Bartali, który podczas II Wojny Światowej pomógł w ocaleniu wielu Żydów, za co otrzymał tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w przeddzień startu Giro101 kolarze z Israel Cycling Academy wzięli udział w ceremonii nadania Bartalemu honorowego obywatelstwa Izraela. Giro d’Italia to jeden z najtrudniejszych Wielkich Turów i często uznawany też za najciekawszy przez miliony kibiców na „żywo”.

Izrael i sport

      

Sport jest jedną z tych bezdyskusyjnych wartości jednoczących obywateli jako naród. Dotyczy to również Izraela. I chociaż w nowoczesnej tradycji żydowskiej ( w tym roku przypada 70.rocznica utworzenia państwa Izrael) sport jest mocno zakorzeniony, to zawodowe uprawianie kolarstwa w Izraelu zaczęło się zaledwie od 3 lat. Giro d’Italia to pierwsze tak wielkie wydarzenie sportowe w Izraelu. Organizatorzy wyścigu wybrali trzy niezwykle sugestywne i emocjonujące początkowe etapy wyścigu - Jerozolima- Haifa- Tel Aviv- Be`ersheba-Eilat, które mogły pozwolić kibicom z całego świata poznać Izrael nie tylko jako miejsce pielgrzymek, ale również zobaczyć nowoczesne, szybko rozwijające się, otwarte i gościnne państwo z jego normalnym codziennym życiem.

Najbardziej znane KOLARSKIE WORLDTOUR

Z Wielkimi Tourami zawsze związana jest promocja krajów, zarówno „na żywo” jak i poprzez bardzo liczne transmisje telewizyjne. Przemierzający tysiące kilometrow wyścig kolarski, jak żadne inne wydarzenie, nadaje się do pokazania uroków kraju. Najbardziej znane WorldTour: Giro d`Italia, Tour de France, Tour de Pologne, Abu Dhabi Tour i Volta Ciclista a Catalunya.