Katar- bezpieczny egzotyczny kierunek otworzył granice

Opublikowano dnia 13.08.2021 09:13

Kolejne kraje otwierają swoje granice dla ruchu turystycznego. Od 12 lipca b.r. możemy swobodnie, bez kwarantanny, wybrać  się do Kataru. Tylko niecałe 6 godzin bezpośredniego przelotu, a egzotyka i luksus jest „na wyciągnięcie ręki”. Jeżeli nie byliście, to zdecydowanie polecamy na wyjazdy biznesowe, wycieczki i stopovery.

Katar na wycieczki i wyjazdy biznesowe

Katar to kraj przyjazny biznesowi i bezpieczny. W Doha,stolicy kraju, odbywają się ważne międzynarodowe targi, jest też coraz większe zainteresowanie misjami  gospodarczymi do Kataru. Ale przede wszystkim ten egzotyczny i bogaty kraj oferuje mnóstwo atrakcji turystycznych. Piękne plaże, luksusowe hotele, malownicze bazary, dla miłośników przyrody lasy mangrowe, pustynia, dla amatorów sztuki i architektury wspaniałe muzea i futurystyczna architektura sąsiadująca z egzotyką Orientu.
Katar to również gospodarz MŚ w piłce nożnej w 2022 roku i już same stadiony przygotowane na to wydarzenie robią wielką furorę wśród zwiedzających, a zwłaszcza kibiców. Wszystkich zainteresowanych organizacją wyjazdów do Kataru na to wielkie święto piłki nożnej zapraszamy do kontaktu z naszym biurem.

Katar – przesiadka i stopover

Międzynarodowe lotnisko w Katarze (w Doha) w bieżącym roku przejęło od megalotniska w Dubaju pałeczkę lidera najbardziej ruchliwego portu lotniczego na Bliskim Wschodzie. Stało się tak za sprawą zniesienia przez kraje arabskie w styczniu br. blokady lotów do i z Kataru oraz strategii kraju podczas pandemii. Blokada została nałożona na Katar w 2017 roku przez kilka państw arabskich, oskarżających Katar o wspieranie terroryzmu. Ponadto, podczas pandemii Katar nie zamknął wielu tras, jak zrobił to Dubaj.  To wszystko znacznie zwiększyło liczbę pasażerów i wysunęło lotnisko w Doha na pozycję lidera.
Korzystając z przesiadek na lotnisku warto już wcześniej  zaplanować kilkudniowy stopover na zwiedzanie Kataru, a przynajmniej jego stolicę Doha.

Aktualne zasady wjazdu do Kataru

Paszport – okres ważności paszportu musi wynosić co najmniej 6 miesięcy.
(Paszporty tymczasowe nie są uznawane)
Wiza - dla obywateli polskich nie ma obowiązku wizowego na pobyty nieprzekraczające 90 dni.

Wymogi sanitarne związane z Covid-19

Ponadto aktualnie przy wjeździe do Kataru musimy okazać unijny certyfikat covidowy, inaczej  tzw. paszport covidowy, zaświadczający o zaszczepieniu pełną dawką szczepionki (od daty ostatniej dawki musi minąć min 14 dni) oraz wypełniając formularz wjazdowy na stronie internetowej https://www.ehteraz.gov.qa/PER/loginPage?ref=qatarliving, i dołączając wszystkie wymagane przez stronę katarską dokumenty, nie później niż 12 h. przed przybyciem do Dohy. Szczepienie jest ważne 12 miesięcy od daty otrzymania ostatniej dawki. Nie mogą wjechać do Kataru osoby nie zaszczepione!

Szczepionki przeciw COVID- 19, uznawane przez Ministerstwo Zdrowia Publicznego Kataru:
•    Comirnaty firmy Pfizer BioNTech (szczepionka mRNA)
•    Spikevax firmy ModernaTX, Inc. (szczepionka mRNA)
•    Vaxzevria i Covishield firmy Oxford-Astrazeneca (szczepionka wirusowa wektorowa)
•    Janssen/Johnson&Johnson firmy Janssen Pharmaceuticals Company of Johnson & Johnson (szczepionka wirusowa wektorowa)
Szczepionki dopuszczone do stosowania warunkowo:
•    BBIBP-CorV/Sinopharm przez Pekiński Instytut Produktów Biologicznych (szczepionka inaktywowana)
•    CoronaVac/Sinovac firmy Sinovac BioTech (szczepionka inaktywowana)

Wszystkie kraje zostały podzielone na 3 strefy: zieloną, żółtą i czerwoną. Turyści przybywający z czerwonej strefy będą musieli dodatkowo po przylocie wykonać test RT PCR.

Oczywiście na miejscu trzeba zachować wszelką ostrożność, nosić maseczki ochronne zarówno w pomieszczeniach zamknietych, jak i na zewnątrz oraz często myć i dezynfekować ręce.