Madagaskar- wycieczki | organizacja egzotycznych wyjazdów dla firm

Opublikowano dnia 25.11.2022 12:51

Kolejny egzotyczny kierunek, który możemy proponować naszym klientom na wyjazdy firmowe, wyprawy bądź aktywny wypoczynek to Madagaskar. Zachwyciliśmy się tą wielką Czerwoną Wyspą, nazywaną tak od czerwonych gleb ferralitowych, jej piracką przeszłością, endemicznym unikalnym światem przyrody, różnorodnością kulturalną  Madagaskaru i przepięknymi krajobrazami.
A  było to możliwe dzięki zaproszeniu nas przez Ministerstwo Turystyki Madagaskaru na eductour po tej wyjątkowej i niezwykle ciekawej wyspie.
Dlaczego właśnie na Madagaskarze aż 90% stanowi endemiczna roślinność i zwierzęta?
Wyspa oddzieliła się od Czarnego Lądu ponad 100 milionów lat temu i dzięki tak długiej izolacji wykształciła się tu fauna i flora niespotykana nigdzie indziej na ziemi. Żyje tu około 200 000 gatunków z czego 150 000 to gatunki endemiczne, występujące tylko na Madagaskarze. Uroczym symbolem i maskotką wyspy sa lemury. Spotkamy je w każdym regionie Madagaskaru. Żyje ich tu około 40/50 gatunków, a wspólną cechą dla wszystkich gatunków jest żeńska dominacja. Inny symbol wyspy to ogromne, majestatyczne baobaby, które po zrzuceniu liści w porze suchej przypominają drzewa posadzone korzeniami do góry. Madagaskar obfituje również w kamienie szlachetne, zwłaszcza cenione sa wydobywane tu szafiry i rubiny. Podczas wycieczki na Madagaskar proponujemy odwiedzić jedną z kopalń szafirów, aby poznać tajniki  ich wydobycia.
Tajemniczą piracką legendę Madagaskaru odkryjemy na wyspie Ile Sainte- Marie, zwaną wyspą piratów,  na której przez ponad 100 lat (w XVII i XVIII w) zamieszkiwało około 1000 piratów w przerwach pomiędzy wyprawami łupieskimi. Do dziś znajduje się tam cmentarz  piratów.
Gwarantujemy niezapomniane wrażenia!

Madagaskar- tygiel kultur

Kultura Madagaskaru to połączenie wpływów azjatyckich i afrykańskich, ale wyspie kulturowo znacznie bliżej jest do Afryki, niż do Azji.
Każdy region posiada swoje zwyczaje i tradycje, kultywowane od stuleci, zwłaszcza w wioskach oddalonych od dużych miast. Kultura nierozerwalnie łaczy się z muzyką, gastronomią i rzemiosłem, a także z językiem.
Na całej wyspie mówi się w języku malgaskim (drugim jezykiem jest francuski), ale w zależności od regionu ludność posługuje się różnymi dialektami.
Niezwykle silny jest tutaj kult zmarłych. Przeprowadzając się z miejsca na miejsce Malgasze zawsze zabiorą ze sobą szczątki swoich zmarłych przodków. Polacy również zapisali się w historii Madagaskaru, za sprawą Maurycego Augusta Beniowskiego, polskiego szlachcica, zbiegłego z rosyjskiej niewoli, obwołanego przez Malgaszy cesarzem Madagaskaru.

9 miejsc, które trzeba zobaczyć na Madagaskarze

Organizatorzy eductouru zaproponowali nam 9 najpiękniejszych miejsc do zobaczenia na Madagaskarze. Każdy z regionów to świetna propozycja na realizację wycieczek integracyjnych, wyjazdów nagrodowych i wyjazdów tematycznych.

Poniżej  krótkie opisy wybranych atrakcji w każdym z 9 regionów wyspy.

DIEGO SUAREZ

Absolutne „must see” to Red Tsingy- czerwone wapienne skały zerodowane pod wpływem wiatru i wody uformowane w ostre szczyty, kopce i szczeliny, które tworzą niezwykły, jedyny w swoim rodzaju krajobraz. Interesujacy jest również słynący z wodospadów i wulkanicznych jezior Park narodowy Amber Mountain. Pośród bujnej, endemicznej roślinności zamieszkuje tu wiele gatunków lemurów, ptaków, węży, motyli i mistrzów kamuflażu- kameleonów. Dla miłośników sportów wodnych i plażowania- 3 zatoki Oceanu Indyjskiego: Dunes, Pigeons i Sakalava.

FORT DAUPHIN

Zobacz link: https://cortinatravel.pl/p/wycieczka-na-madagaskar-pieprz-wanilia-i-lemury

MAJUNGA

Najciekawsze w regionie są Jaskinie Anjohibe- jedno z najważniejszych miejsc speleologicznych na Madagaskarze z labiryntem jaskiń ze stalaktytami i stalagmitami, nierzadko przekraczającymi 10 m wysokości. Okoliczne lasy są siedliskiem dzikich lemurów, a pejzażu dopełniają plantacje nerkowców. Trzeba zobaczyć również Park Narodowy Ankarafantsika z 8 gatunkami lemurów, 129 gatunkami ptaków, rzadkimi owadami i gadami oraz Katsepy- urokliwy półwysep z mała rybacką wioską, latarnią morską i kopalniami celestynu.

MORONDAVA

Słynie z Rezerwatu leśnego Kirindy, z imponującą Aleją Baobabów- symbolem Madagaskaru, roślinami leczniczymi, lemurami sifaka, lemurami mysimi i kocimi, endemicznym gatunkiem szczura olbrzymiego i fossy madagaskarskiej. Warto również odwiedzić Belo- sur Mer, gdzie wciąż żywa jest  tradycja wyrobu tradycyjnych łodzi dhow, oraz udać się na spływ kajakowy pośród wiekowego lasu namorzynowego.

ARCHIPELAG NOSY BE

Z rajskimi wyspami: Nosy Iranja, gdzie można spotkać maszerujące żółwie, składające jaja o zmroku. Przy odrobinie szczęścia może Ci się udać być świadkiem narodzin niektórych z nich;

Wyspa Nosy Sakatia z własnym ekosystemem, polami wanilii i kawy, lemurami i rzadkimi gatunkami ptaków i owadów, Nosy Komba z siedliskiem wielu lemurów i Nosy Tanikely ze spektakularna rafą koralową, żywym akwarium, w którym zobaczysz żółwie morskie, płaszczki, delfiny, a nawet małe niegroźne rekiny.

SAINTE MARIE

Na wakacje w raju: Nosy Nato- bogata, imponujaca roślinność i piękne plaże z idealymi warunkami do nurkowania; Wyspy Piaskowe: Nosy Rinditra, Nosy Andromba, Nosy Alanana na wspaniałej turkusowej lagunie, rafy koralowe, muszle, egzotyczne ryby w nieprawdopodobnych kolorach zmieniają lagunę w tętniące życiem akwarium. Na deser: obserwacja wielorybów. Atmosfera przypomina tę z Nosy Be, ale jest tu zdecydowanie mniej turystów.

SAMBAVA
Park Narodowy Marojejy- dla miłośników wspinaczki po stromych płaskowyżach pośród bujnej endemicznej roślinności i fauny: paprocie, palmy, ptaki, lemury, płazy i gady, w tym gatunki endemiczne oraz Ambohimanitra- wzgórze 1000 zapachów, gdzie odkryjemy różne rodzaje wanilii oraz poznamy tajniki jej produkcji, a także uprawę goździków, pieprzu, ylang-ylang, papryki i cynamonu.

TAMATAVE
Główne atrakcje regionu:
Fort Mandy, imponujący fort zbudowany na z początku XIX w., służył jako siedziba garnizonu królewskiego i rezydencja namiestnika. Stacjonowało tu 25 000 żołnierzy.
Kanał Pangalanes to długi ciąg rzek i jezior miejscami oddzielony od Oceanu Indyjskiego pasmem lasu lub łachami łączy 2 światy. Z jednej strony bujna roślinność, namorzyny, gdzie żyją ryby, lemury, gady, a po drugiej stronie niekończąca się plaża z białym piaskiem granicząca z oceanem.
Palmarium- położone nad brzegiem jeziora Ampitabe, zwane „gniazdem marzeń” to rezerwat, w którym znajdziemy kilkanaście gatunków lemurów, rzadką faunę i florę oraz najpiękniejsze palmy na Madagaskarze.

TULEAR
Tu zobaczymy:
Lagunę Ifaty- jedną z najpiękniejszych na świecie ze 1000 km rafą koralową, idealną do snorklingu i nurkowania
Park Tsimanampesotse- z 20 kilometrowym słonym jeziorem, na którym żyje 112 gatunków ptaków, wiele lemurów, mangusty pasiaste, które występują tylko w tym parku,  żółwie i gady.
Sarodrano- dawna kryjówka piratów i jedno z najstarszych miejsc na Madagaskarze, zasiedlonych przez człowieka. Do tej pory zamieszkują wioskę ludzie z plemienia Vezo, którzy kultywują tradycje przodków.