Wycieczki szkolne do Szwajcarii ze zwiedzaniem CERN

Opublikowano dnia 28.10.2022 07:30

Szwajcaria kojarzy nam się przede wszystkim z Alpami, niezawodnymi, świetnymi zegarkami, punktualnością, czekoladą, serem gruyere czy finansjerą. Proponowane przez nasze biuro wycieczki szkolne dedykowane są szkołom i uczelniom wyższym i mają za zadanie przybliżyć uczniom i studentom, a także nauczycielom i wykładowcom również inne aspekty tego wspaniałego i różnorodnego kraju. Zwiedzimy najpiękniejsze miasta Szwajcarii, jak Lozanna, Montreux, Genewa, Lucerna, Berno, zobaczymy zapierające dech w piersiach alpejskie pejzaże, skosztujemy szwajcarskiej czekolady i słynnego fondue, wybierzemy się w rejs po Jeziorze Genewskim, ale główną atrakcją wycieczki do Szwajcarii będzie wizyta w instytucie CERN, Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych.

Dlaczego trzeba zwiedzić CERN?

Jak wiele świat zawdzięcza Europejskiemu Instytutowi Badań Jądrowych CERN dowiemy się podczas wizyty w instytucie. Podstawowym zadaniem Instytutu CERN w Genewie jest przede wszystkim poszukiwanie cząstek elementarnych, bozonów, które pozwolą  wyjaśnić, jak powstał wszechświat, a głównym narzędziem pracy badaczy jest jeden z największych na świecie akcelerator - Wielki Zderzacz Hadronów. Znajduje się on 100 m pod ziemią na terytorium Szwajcarii i Francji, a jego obwód wynosi 27 km. Naukowcy, nobliści, inżynierowie z 23 państw i 500 instytucji naukowych z całego świata współpracują również przy wielu innych badaniach i eksperymentach naukowych. Opracowano tu m.in. nowoczesne metody leczenia wielu chorób, w tym raka i nieodzowne w naszym życiu strony www. Każdego roku instytut CERN odwiedzają miliony turystów, wstęp jest bezpłatny, ale wizyty grupowe trzeba zamawiać nawet z 9-miesięcznym wyprzedzeniem. Wizyta trwa około 3 godzin, zaczyna się krótkim wykładem wprowadzającym na temat CERN, a następnie zwiedzamy 2 lokalizacje operacyjne. Mogą to być akceleratory, zaplecze techniczne, sterownie lub warsztaty zaawansowanych technologii.

Największe atrakcje Szwajcarii

Szwajcaria to jeden z najpiękniejszych krajów świata, nie tylko za sprawą  wyjątkowej przyrody, ale również niezwykłych, zachwycających miast jak Lucerna, Lugano, czy Berno. Tym nie mniej piękno Szwajcarii to przede wszystkim przyroda: majestatyczne szczyty Alp, wspaniałe wodospady, błękitne jeziora, malownicze doliny i kolorowe wioski z drewnianymi domami otoczone bajeczną scenerią natury.

Szwajcarskie cuda natury

Wodospad Rheinfall- znajduje się w kantonie Szafuzy i jest największym wodospadem Europy. Liczy 150 m szerokości i 23 m wysokości, a średni przepływ letni wody to aż 600 m³/s! To wspaniałe widowisko można oglądać ze specjalnych platform widokowych lub z pokładu statków, podpływających pod sam wodospad.

Jezioro Genewskie zastępuje Szwajcarom morze, dookoła widać zaśnieżone szczyty Alp, a na stromych brzegach uprawia się winorośla. W licznych winnicach skosztujemy szwajcarskich win, a w lokalnych knajpkach - ryb z Jeziora Genewskiego. Okolicę  najlepiej poznawać podczas rejsu zabytkowym parostatkiem.

Matterhorn- symbol Szwajcarii. Ten czterotysięcznik (4478 m.n.p.m.) zajmuje dopiero 9. miejsce pod względem wysokości alpejskich szczytów, ale stanowi nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych wspinaczy. Na szczęście przepiękna panorama jest dostępna dla wszystkich.

Dolina Lauterbrunnen- przez wielu uważana za najpiękniejsze miejsce w Szwajcarii. Wioska Lauterbrunnen, położona w dolinie, otoczona majestatycznymi górskimi szczytami i 72 wodospadami robi piorunujące wrażenie! Najbardziej znany jest wodospad Staubbach, który spada z pionowej skalnej ściany z wysokości 300 m i jest jednym z najwyższych wodospadów w Europie. To absolutny „must see”!

Grindelwald- malownicza wioska położona u stóp szczytu Eiger (3970 m.n.p.m.) jest największym ośrodkiem narciarskim w regionie Jungfrau i ulubionym miejscem wypoczynku Szwajcarów. To prawdziwy raj nie tylko dla amatorów sportów zimowych, ale również dla wielbicieli wędrówek pieszych. 300 km szlaków i tras widokowych zadowoli najbardziej wymagających turystów.

Góra Pilatus (2137 m n.p.m.), z jej szczytu rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Alpy Szwaicarskie i Francuskie, a także na Jezioro Czterech Kantonów. Miejsce otoczone jest wieloma legendami, a według jednej z nich, miał tu być pochowany Poncjusz Piłat.

Najpiękniejsze miasta Szwajcarii

Lucerna- perła w koronie Alp zachwyca średniowieczną starówką, krytymi drewnianymi mostami, z Mostem Kaplicznym z XIV w. na czele, pięknymi zabytkowymi budynkami pokrytymi freskami, a do tego wspaniałe jezioro otoczone szczytami Alp! To niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miast w Szwajcarii!

Berno –położone nad rzeka Aare, umowna stolica Szwajcarii z siedzibą rządu słynie z przepięknej zabytkowej starówki, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto zwiedzić Katedrę Św. Wincentego, dom Einsteina, Bundeshous- siedzibę parlamentu i przejść się najdłuższą w Europie promenadą handlową.

Lugano- najbardziej włoskie ze szwajcarskich miast, emanuje iście śródziemnomorską atmosferą i oferuje wszystko, czego tylko dusza zapragnie. Z pobliskich wzniesień można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na jezioro i ośnieżone szczyty Alp, odpocząć na plażach Jeziora Lugano, skorzystać ze szlaków turystycznych, czy wyruszyć w rejs po jeziorze.