Pielgrzymka samolotowa do Fatimy i Santiago de Compostela ze zwiedzaniem Portugalii

Mimo, że minęło już ponad 100 lat od objawień fatimskich, najważniejszych z objawień maryjnych XX wieku, to popularność i potrzeba pielgrzymowania do Fatimy jest ciągle bardzo duża. Dla milionów pielgrzymów przybywających do FATIMY z całego świata ciągle żywy jest kult maryjny, zwłaszcza w naszych trudnych czasach. Daje nadzieję, pozwala na wyciszenie, skupienie i modlitwę poprzez uczestnictwo w codziennych mszach świętych. Pielgrzymi zawierzają też swoje intencje i prośby Matce Boskiej Fatimskiej. Pielgrzymka i wycieczka turystyczna ze zwiedzaniem ważnych miejsc dla wszystkich chrześcijan, a także innych wyjątkowych miejsc z perłami architektury świeckiej, zabytkami, bogactwem lokalnej kultury, kuchnią, to aktualnie najczęściej praktykowany model pielgrzymki. Fatima, kultowy i najważniejszy w Europie ośrodek kultu maryjnego, hiszpańskie Santiago de Compostela - kres drogi Św. Jakuba, Alcobaca i Batalha z gotyckimi klasztorami, Braga nazywana „portugalskim Rzymem”, ale też „winne” Porto i piękna stolica Portugalii, Lizbona, to jedne z najważniejszych miejsc, które odwiedzimy w trakcie naszej samolotowej pielgrzymki do Portugalii i Hiszpanii. Nie zabraknie również doskonałej kuchni ze świeżymi owocami morza i babeczkami z Lizbony, kolacji przy dźwiękach smętnej muzyki fado, relaksu nad Oceanem Atlantyckim i pięknych krajobrazów. Odkryjemy wspólnie Portugalię z perspektywy chrześcijanina, ale też turysty, bo pielgrzymka to niezapomniane przeżycia, przygoda, wzmocnienie wiary i nowe doświadczenia. Nasz program pielgrzymki od Fatimy do Santiago de Compostela kierujemy do grup z parafii i innych zorganizowanych grup pielgrzymkowych  z własnym opiekunem duchowym. Pielgrzymuj, przeżyj duchowa przygodę i odkryj Portugalię razem z naszym biurem! 

1 dzień   

Przylot do Lizbony, przejazd do Fatimy, zakwaterowanie i kolacja w hotelu w Fatimie.

2 dzień             Fatima - co się wydarzyło?

Co roku Fatimę, jedno z najważniejszych Sanktuariów Maryjnych Europy, odwiedzają miliony pielgrzymów, a miasto stało się bardzo ważnym miejscem na pielgrzymkowej mapie Europy. Objawienia fatimskie zmieniły świat i historię chrześcijaństwa. W 1917 roku trójce małych pastuszków: dziesięcioletniej Łucji dos Santos i rodzeństwu Marto: dziewięcioletniemu Franciszkowi i siedmioletniej Hiacyncie przez sześć miesięcy ukazywała się Matka Boska. W trakcie objawień Maryja przekazała dzieciom trzy tajemnice fatimskie, z których ostatnia dotyczyła zamachu na papieża Polaka Św. Jana Pawła II. Kościół katolicki uznał objawienia fatimskie za cud w 1930 r. Mali pastuszkowie mieszkali w wiosce Aljustrel na obrzeżach dzisiejszej Fatimy, gdzie nawet dzisiaj można zobaczyć, w jak skromnych warunkach żyli. W miejscu ich zamieszkania do tej pory rośnie drzewo figowe, które chroniło dzieci przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami po objawieniach. W 2000 roku rodzeństwo beatyfikował Św.Jan Paweł II, a kanonizował ich w 2017 roku papież Franciszek. Proces beatyfikacyjny Łucji dos Santos ciągle trwa.

Fatima - co warto zobaczyć?

W Fatimie pielgrzymi odwiedzą Kaplicę Objawień, zbudowaną na prośbę Matki Bożej Różańcowej w miejscu jej objawień trójce pastuszków. W kaplicy znajduje się figura Matki Boskiej Fatimskiej w koronie z perłami i szlachetnymi kamieniami. W koronie umieszczono też kulę, która 13 maja 1981 roku przeszyła ciało papieża Polaka Św.Jana Pawła II. Najważniejszymi świątyniami w Fatimie są:
Bazylika Matki Bożej Różańcowej, neobarokowa świątynia z 65. metrową wieżą, z figurą Matki Boskiej Fatimskiej wyrzeźbioną według wskazówek Św. Łucji i z grobami Dzieci Fatimskich oraz Bazylika Trójcy Przenajświętszej, czwarty co do wielkości kościół na świecie zbudowany w latach 2004-2007, sfinansowany w całości z datków pielgrzymów.  Wielkie wrażenie na pielgrzymach i turystach robi również ogromny plac wokół Bazyliki ,  zbliżony rozmiarami do Placu Św. Piotra w Rzymie. Z  placu można zauważyć unoszący się dym nieopodal Sanktuarium Fatimskiego. Pochodzi on z palonych tu świec przez wiernych w różnych intencjach i prośbach o uzdrowienie. Świece mają  różne kształty np. serca, dziecka, ręki itp., a ich wybór zależy od tego, z jaką chorobą lub problemem się borykamy. Polecamy w czasie wolnym zwiedzenie Muzeum Sanktuarium Fatimskiego w domu rekolekcyjnym z wystawą przybliżającą historię i istotę orędzia fatimskiego, wota podarowane przez pielgrzymów oraz szaty liturgiczne papieży.
O godzinie 21:30 (każdego dnia tylko od maja do października) pomodlimy się w najważniejszych dla nas intencjach, wspólnie z pielgrzymami z całego świata, w trakcie Nabożeństwa Różańcowego w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej. Po czym weźmiemy udział w procesji ze świecami, w czasie której niesiona jest figura Matki Boskiej Fatimskiej i śpiewana pieśń Ave Maria. Również w Polsce celebrowana jest 13 dnia każdego miesiąca tradycja nabożeństw fatimskich na pamiątkę objawień fatimskich. Kolacja w hotelu w Fatimie.

3 dzień     NAZARE – ALCOBACA – BATALHA  na pielgrzymkowym szlaku 

Sanktuarium Matki Bożej w nadmorskim Nazare to najstarsze w Portugalii Sanktuarium Maryjne. Odwiedził je nawet wielki podróżnik Vasco da Gamma przed wyprawą do Indii i po powrocie z niej. Na skalnym klifie, z którego rozciąga się piękny widok na Atlantyk, umieszczono małą kapliczkę, a w niej figurę Matki Bożej (zwaną Nazaretańską, według tradycji przywiezioną z Nazaretu, a wyrzeżbioną przez św. Józefa). Miasteczko to także piękne piaszczyste plaże, gdzie można kupić najlepsze sardynki i dorsze od lokalnych rybaków. Wysokie fale na Oceanie Atlantyckim sprawiają, że Nazare jest też preferowanym miejscem do surfowania.

W dzisiejszym dniu zobaczymy również dwa wyjątkowe gotyckie arcydzieła:

Klasztor w Alcobaca, słynne opactwo cystersów, założony przez Alfonsa I Zdobywcę (pierwszego króla Portugalii) był jednym z najważniejszych średniowiecznych klasztorów w Portugalii ( w 2007 roku został wybrany na jeden z siedmiu cudów Portugalii ) oraz

Klasztor w Batalha (Klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej), jeden z największych klasztorów w Europie łączący style gotyku, renesansu i elementy indyjskie. Wzniesiony został wraz z początkiem ery portugalskich odkryć geograficznych jako symbol zwycięstwa nad Hiszpanią.

Zakwaterowanie i kolacja w hotelu w Porto.

4 dzień   Co zobaczyć w Porto?

Porto, malownicze miasto położone nad rzeką Douro wpadającą do Oceanu Atlantyckiego. Jego niepowtarzalna atmosfera, wyjątkowa kuchnia z wyśmienitym dorszem przyrządzanym na 365 sposobów i słodkim winem Porto stały się wizytówkami miasta na cały świat. Porto jest częstym przystankiem na pielgrzymkowej mapie Portugalii pozwalającym na chwilę relaksu w najstarszej i kolorowej dzielnicy Ribeira. Miasto ma również  do zaoferowania dla pielgrzymów wiele cennych budowli sakralnych: 

Kościół Św. Franciszka, jedna z najpiękniejszych budowli gotyckich w mieście wybudowana w skromny sposób, typowy dla zakonów żebraczych, sposób. W XV i XVI wieku kościół był wybierany przez znane i bogate rodziny z Porto na miejsce pochówku, co uczyniło go swoistym panteonem.

Katedra Se, jedna z najstarszych świątyń w Porto, wznosząca się nad klimatyczną dzielnicą Ribeira, w której odbywały się ważne wydarzenia dla historii Portugalii np. królewskie śluby.

Kościół Kleryków z wieżą był jedną z pierwszych w pełni barokowych świątyń w Portugalii i został zbudowany na planie elipsy, a nie krzyża.  Najciekawszym elementem jest wieża o wysokości 75,6 metra, na której szczyt prowadzi 240 schodów. W nagrodę za wysiłek wspinaczki na samej górze czeka na nas piękna panorama Porto.
W mieście jest jeszcze wiele innych interesujących zabytków i miejsc do odkrycia: Most Ponte Dom Luis I, dzieło ucznia Gustave Eiffela, Dworzec Kolejowy Sao Bento z ponad 20 000 niebieskich płytek azulejos, stara dzielnica Ribeira malowniczo położona nad rzeką Douro itp.

Przejazd do Santiago de Compostela, zakwaterowanie, kolacja w hotelu.

5 dzień         Santiago de Compostela – szlak św. Jakuba

Dzisiejszy dzień spędzimy na poznawaniu miasta Św. Jakuba, kultowej miejscowości pielgrzymkowej w Hiszpanii. Santiago de Compostela,  chrześcijańska stolica Galicji jest celem drogi Św. Jakuba, którą wiele osób przemierza pieszo lub rowerem. Słynną drogę El Camino przemierzają nie tylko chrześcijanie, ale też inni bez względu na wyznanie czy narodowość. Jedni poszukują wiary, inni jej umocnienia a jeszcze kolejni odkrywają po prostu zabytki i kulturę. Szlak oznakowany jest charakterystycznym symbolem muszli i jest jednym z najważniejszych i najsłynniejszych, obok Rzymu i Jerozolimy, szlaków pielgrzymkowych (pątniczych) istniejącym od 1000 lat.

Santiago de Compostela – co warto zobaczyć?

Centrum historyczne Santiago de Compostela, jedno z najlepiej zachowanych w Hiszpanii, jest dostępne tylko dla pieszych i zachowało swój średniowieczny układ z wąskimi uliczkami i arkadami chroniącymi od deszczu. Stare Miasto w Santiago de Compostela (wraz z ponad 500 letnim Uniwersytetem) zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wszystkie drogi pielgrzymów kierują się do Katedry, arcydzieła architektury romańskiej i według tradycji miejsca pochówku Św.Jakuba, jednego z apostołów Jezusa. Do jego grobu już od wieków podróżowali królowie, biskupi i przyszli święci…Dziś także my pomodlimy się wspólnie w tym wyjątkowym miejscu. Santiago de Compostela to nie tylko miasto pielgrzymów, ale również jeden z największych ośrodków akademickich Hiszpanii, a 1/3 mieszkańców to studenci z różnych stron świata. Obecność młodych ludzi na każdym kroku nadaje miastu radosnego i rozrywkowego charakteru, który przyciąga studentów z całego świata. Same miasto dba o młodych i ma dla nich bogaty wachlarz rozrywek i propozycji spędzania wolnego czasu. Kolacja w hotelu w Santiago de Compostela.

6 dzień   Guimaraes – Braga                

Średniowieczny urok miasteczka Guimaraes i wyjątkowe Sanktuarium Dobrego Jezusa w Bradze to kolejne miejsca na naszym pielgrzymkowym szlaku.

Co warto zobaczyć w Guimaraes?

Guimaraes, pierwsza stolica i kolebka Portugalii, gdzie w pełni poczujemy portugalską atmosferę. W X wieku w Guimaraes zbudowano fortyfikacje, a później zamek obronny przed Maurami i Normanami, w którym zamieszkał pierwszy król Portugalii, Afonso Henriques zwany Zdobywcą. Zadbane budynki z kolorowymi okiennicami i wąskie uliczki tworzą niepowtarzalny klimat miasteczka, w którym „narodziła” się Portugalia.

Braga – w portugalskim Rzymie - co warto zobaczyć?

Portugalczycy często mówią „Lizbona się bawi, Coimbra studiuje, Porto pracuje, a Braga się modli”. Czy mają rację? Wszystko wskazuje, że jest w tym dużo prawdy. Braga, z 30 kościołami, jest jednym z najstarszych miast w Portugalii i także jednym z najstarszych chrześcijańskich miast na świecie. Miasto było przez pięć wieków siedzibą biskupa zarządzającego całym Półwyspem Iberyjskim, stąd też nazwa „portugalski Rzym”. W trakcie spaceru labiryntem wąskich uliczek w centrum miasta odkryjemy ślady cywilizacji celtyckiej, rzymskiej, wizygockiej i arabskiej  wśród wielu cennych arcydzieł architektury. Łuk Arco da Porta Nova z XVII wieku, Kościól Miłosierdzia z pięknym barokowym ołtarzem, Plac Pałacowy z Pałacem Biskupim, Wieża Warowna z XIV wieku , Kościół Św. Krzyża z panelami azulejos i monumentalna Katedra Se są potwierdzeniem wielkości i bogactwa Bragi. Jednak perłą Bragi i drugim po Fatimie sanktuarium w Portugalii odwiedzanym obowiązkowo przez wszystkie pielgrzymki jest Sanktuarium Bom Jesus do Monte (Sanktuarium Dobrego Jezusa z Góry), położone w bliskich okolicach miasta. Na górę do Sanktuarium można wjechać zabytkową kolejką hydrauliczną, albo, co jeszcze bardziej atrakcyjne, wspiąć się ogromnymi barokowymi granitowymi schodami (ponad 500 schodów ).Monumentalne 116 metrowe schody uważane są za najpiękniejsze w Europie, a wędrówka nimi (najbardziej wytrwali na kolanach ) ma symbolizować trudy życiowej drogi i duchową wędrówkę do nieba. Po pokonaniu schodów czeka nas nie tylko zjawiskowe neoklasycystyczne Sanktuarium, ale też widok na Bragę i piękny park z egzotyczną roślinnością. Ciekawostką jest to, że w Portugalii mówi się również, że „ coś jest stare, jak kościoły w Bradze”, co oznacza „stare jak świat”. Jedno jest pewne. Braga to najbardziej religijne miasto Portugalii. Zakwaterowanie i kolacja w hotelu w Bradze.

7 dzień       Obidos – średniowieczna portugalska perełka

W drodze z Bragi nad Ocean Atlantycki  zatrzymamy się w Obidos, urokliwym, średniowiecznym miasteczku z wąskimi uliczkami i bajkowym mauretańskim zamkiem, z którego rozciąga się piękny widok na okolice. Jeszcze pół wieku temu miasteczko oblewały fale Oceanu Atlantyckiego, a w miejscu biegnącej dziś autostrady do Lizbony cumowano łodzie, co można zauważyć na niektórych fragmentach murów obronnych. Miasteczko słynie z Międzynarodowego Festiwalu Czekolady, na który zjeżdżają cukiernicy z całego świata i z tradycyjnej wiśniowej nalewki Ginja de Obidos. Historia wytwarzania gęstej wiśniówki jest tu kultywowana od wieków, a nalewkę podaje się w czekoladowym kieliszku, który po wypiciu zjadamy. Ta przyjemność degustacji czeka również naszych pielgrzymów! Atrakcją Obidos są też liczne ksiegarnie, niektóre w bardzo oryginalnych miejscach np. jedna w dawnym kościele, a druga połączona jest ze sklepem spożywczym. Miasteczko to także renesansowe, barokowe i klasycystyczne kościoły, a wśród nich kościół Santa Maria, gdzie odbył się ślub przyszłego króla Alfonsa V. Zakwaterowanie i kolacja w miejscowości wypoczynkowej nad Oceanem Atlantyckim. Wypoczynek i relaks nad Oceanem Atlantyckim będzie nagrodą za nasze wspólne pielgrzymowanie.

8 dzień    Cabo de Roca na krańcu Europy – kolorowa Sintra

Dzisiejszy dzień zaczniemy wizytą na Cabo de Roca, najdalej wysuniętym na zachód w Europie punkcie stałego lądu. To tutaj kończy się ląd, a zaczyna morze… Latarnia morska, dziki krajobraz i fale rozbijające się od brzegu są pięknym tłem do niezapomnianych pamiątkowych zdjęć. Po południu w górskiej Sintrze, zobaczymy letnią siedzibę portugalskich władców, piękny i kolorowy zamek Pałac Pena, jeden z głównych obiektów epoki romantyzmu XIX wpisany na listę siedmiu cudów Portugalii. Pałac Pena zachwyca wszystkich swoimi niezwykłymi kolorami: niebieskim, czerwonym, żółtym, które nadają mu baśniowego charakteru.

Nadmorskie kurorty Cascais i Estoril

Przejazd do miejscowości Cascais lub Estoril, zakwaterowanie w hotelu i kolacja. Nadmorskie Cascais, rybackie miasteczko z piękną starówką i Estoril słynące z największego w Europie kasyna, wyścigów F1 i turniejów golfowych są najlepszymi kurortami wypoczynkowymi na wybrzeżu Lizbony.

9 dzień     Lizbona – co zwiedzić?

Całodzienna wycieczka po Lizbonie, stolicy Portugalii kojarzonej z żółtymi tramwajami, smętną muzyką fado, wieloma zabytkami i atrakcjami turystycznymi. Jakie są najciekawsze atrakcje miasta?

- Katedra Najświętszej Maryi Panny (Se de Lisboa) , najważniejsza i najstarsza świątynia w Lizbonie z płytkami azulejos i z chrzcielnicą z XII wieku, w której chrzczono Św. Antoniego. Katedra wzniesiona w XII wieku upamiętnia wyzwolenie miasta spod władzy Maurów.

- Kościół Św. Antoniego, poświęcony świętemu Antoniemu ( Św. Antoni z Padwy) i wzniesiony w miejscu jego urodzenia.

- Kościół Św.Rocha, był pierwszym kościołem Jezuitów w Portugalii i siedzibą zakonu przez ponad 200 lat aż do momentu wydalenia zakonu z kraju. W kościele można zobaczyć m.in. kaplicę św.Jana Chrzciciela, powstałą w Rzymie, która w momencie tworzenia była najdroższą kaplicą na świecie. Ciekawostką jest to, że kościół jest jednym z nielicznych budynków w Lizbonie, który przetrwał tragiczne trzęsienie ziemi w 1755 roku.

- Alfama, najstarsza dzielnica miasta, z wąskimi i stromymi uliczkami oraz charakterystycznymi kamienicami zdobionymi kafelkami azulejos. Z pewnością w trakcie spaceru po tej wyjątkowej dzielnicy Lizbony towarzyszyć nam będzie dźwięk muzyki fado. Na obrzeżach Alfamy na wzgórzu znajduje się XII - wieczny Zamek Św. Jerzego, z którego można podziwiać piękną panoramę miasta. W dzielnicy nie brakuje jeszcze innych wyjątkowych punktów widokowych takich jak Miradouro Portas del Sol i Miradouro Santa Luzia.

- Tramwaj 28, słynny żółty tramwaj jest popularną atrakcją turystyczną, a małe wagoniki przeciskające się wśród stromych uliczek robią na wszystkich niesamowite wrażenie.

- Plac do Comercio z monumentalnym pomnikiem portugalskiego króla Józefa I i Łukiem Triumfalnym łączącym plac z najsłynniejszym deptakiem miasta Rua Augusta.

- Dzielnica Belem, skąd wypłynęła słynna wyprawa Vasco da Gama. Jej unikatową atrakcję, Wieżę de Belem, wzniesiono, by chronić wejścia do portu i wskazywać drogę powracającym żeglarzom, a Pomnik Odkrywców upamiętnia najważniejszych portugalskich odkrywców Vasco da Gamy, Henryka Żeglarza i Magellana. Ze szczytu pomnika można podziwiać panoramę dzielnicy Belem. W Belem mieści się też słynna cukiernia Pasteis de Belem skąd pochodzą znane w całej Portugalii budyniowe babeczki posypane cynamonem nazywane też pasteis de nata. Oczywiście spróbujemy ich wyjątkowego smaku w trakcie naszego zwiedzania.

- Klasztor Hieronimitów w dzielnicy Belem to ikona stylu manuelińskiego nazwy pochodzącej od imienia króla Portugalii, Manuela I, który rozpoczął jego budowę. Był symbolem potęgi morskiej Portugalii i został sfinansowany m.in. z podatków z handlu przyprawami korzennymi z zamorskich krain. Pochowane są tutaj ważne osobistości Portugalii, odkrywca morskiej drogi do Indii, Vasco da Gama, pisarz Fernando Pessoa i sam król Manuel I z królową Marią. Klasztor został wpisany na listę siedmiu cudów Portugalii.

- Pomnik Chrystusa Króla (Cristo Rei), najbardziej rozpoznawalny pomnik wznoszący się nad rzeką Tag, którego inspiracją była statua Jezusa Chrystusa z Rio de Janeiro. Intencją jego powstania była potrzeba zawierzenia kraju opiece Syna Bożego.

Nie lada atrakcją jest też rejs statkiem po rzece Tag pozwalający podziwiać panoramę Lizbony od strony wody.
Zakwaterowanie w hotelu w Lizbonie.

Pożegnalna kolacja w Lizbonie przy dźwiękach muzyki Fado.

Ten wyjątkowy czas spędzony na wspólnym pielgrzymowaniu uczcimy/ zakończymy kolacją pożegnalną przy dźwiękach muzyki fado.
Świeże owoce morza, dorsz Bacalhau , flaczki na modłę Porto, znakomite wino Porto z doliny Douro to podstawowa lista specjałów kuchni północnej Portugalii i menu na naszą kolację.

10 dzień

Transfer na lotnisko w Lizbonie, odlot do Polski.

Co przywieźć z Portugalii?

W Portugalii znajdziemy wiele regionalnych wyrobów wartych przywiezienia do Polski. Są to m.in.  wino Porto i wino Madeira, rękodzieła z korka np. portfele, torebki, bransoletki (Portugalia odpowiada za połowę światowej produkcji korka), słynne portugalskie ceramiczne płytki azulejos, figurkę koguta z Barcelos ( symbol kraju, który według legendy zapiał w momencie gdy zamierzano powiesić pielgrzyma niesłusznie skazanego za kradzież) , sardynki w puszce i wyjątkowe portugalskie sery.

 

**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**