Pielgrzymka do Francji, Hiszpanii i Portugalii - La Salette, Lourdes, Santiago de Compostela i Fatima (wersja 3)

W naszej kolejnej propozycji pielgrzymki  do Francji, Hiszpanii i Portugalii śladami Sanktuariów Maryjnych Europy zobaczymy: „zawieszone” w chmurach Sanktuarium Maryjne La Salette, papieski Awinion, największy we Francji ośrodek kultu maryjnego – Lourdes, kres szlaku św. Jakuba – Santiago de Compostela, Fatimę w Portugalii, klasztor Montserrat, gdzie czczona jest Matka Boska Katalończyków. Nie zabraknie również turystycznych perełek jak kolorowa Barcelona, średniowieczne Carcassonne, słoneczna Lizbona i oczywiście mszy świętych oraz czasu na modlitwę i skupienie.

1 dzień  Marsylia –  SANKTUARIUM MARYJNE LA SALETTE

Przylot na lotnisko w Marsylii. Przejazd do La Salette-Fallavaux, w Alpach francuskich, gdzie 19 września 1846 roku dwójce małych pastuszków objawiła się Matka Boża, przedstawiająca postać kobiety siedzącej we wnętrzu promiennej kuli światła. W miejscu objawienia (ok. 1 800 m. n.p.m.) wytrysnęło źródło płynące do dziś. Wybudowano tu również Sanktuarium Matki Boskiej Płaczącej, najwyżej położone sanktuarium na świecie. Uczestnictwo w wieczornej mszy świętej. Kolacja i nocleg w Domu Pielgrzyma w Sanktuarium La Salette.

2 dzień   La Salette - AWINION

Po porannej modlitwie w Sanktuarium Maryjnym w La Salette udamy się do Awinionu, dawnej siedziby papieży. Zwiedzimy najcenniejszy zabytek gotyckiej architektury pałacowej na świecie - Pałac Papieży. W Awinionie przebywało 7 papieży, a okres ten w historii kościoła nazywany jest „niewolą awiniońską”. Na pamiątkowym zdjęciu warto też uwiecznić najbardziej znany most na świecie – Most Awinioński, z którego roztacza się wspaniały widok na miasto i rzekę Rodan. Kolacja i nocleg w hotelu w Montpellier lub w okolicach.

3 dzień  CARCASSONNE – LOURDES


Carcassonne, to jedna z pereł Prowansji i najpiękniej ufortyfikowane miasto Europy. Bramy, zwodzone mosty, fosa, brukowane uliczki przenoszą turystów w czasy średniowiecza. Przejazd do Lourdes, zakwaterowanie i kolacja. Udział w wieczornej procesji ze świecami.

4 dzień    LOURDES

Cały dzisiejszy dzień spędzimy w Lourdes, najbardziej znanym ośrodku kultu maryjnego i celu wielu pielgrzymek. Jest to miejsce, gdzie 14-letniej Bernadecie w 1858 r. objawiła się Matka Boska, która prosiła, aby ludzie przychodzili do groty z procesjami oraz by wybudowano na tym miejscu kościół, gdzie pielgrzymi mogliby odmawiać różaniec. Na miejscu objawień wzniesiono statuę Maryi i neogotycką bazylikę. Czas wolny, kolacja w hotelu. Udział w wieczornych uroczystościach religijnych.

5 dzień    Lourdes - LEON

Poranna msza św. w Grocie Objawień w Lourdes. Następnie udamy się do Leon w Hiszpanii, jednego z najważniejszych miast na szlaku Św. Jakuba do Santiago de Compostela. Zobaczymy gotycką Katedrę z ogromnymi witrażami, a w trakcie spaceru odkryjemy najpiękniejsze zabytki Starego Miasta. Przejazd na kolację i nocleg do hotelu w okolicach Santiago de Compostela.

6 dzień   SANTIAGO DE COMPOSTELA

Po porannej mszy świętej zwiedzimy Santiago de Compostela, które jest zwieńczeniem szlaku pielgrzymkowego zwanego Drogą Św. Jakuba. Zobaczymy Katedrę, która została według tradycji zbudowana nad grobem Św. Jakuba, jednego z apostołów Jezusa Chrystusa. Zakwaterowanie w hotelu w Santiago de Compostela, kolacja i nocleg.

7 dzień  SANTIAGO DE COMPOSTELA - FATIMA

Udział w porannej mszy świętej dla pielgrzymów w Katedrze w Santiago de Compostela. Krótki czas wolny. Następnie przejazd do Fatimy, ośrodka kultu maryjnego, gdzie trójce małych pastuszków objawiła się Matka Boska. Kolacja. Wieczorna modlitwa w Sanktuarium, nocleg.

8 dzień   FATIMA - LIZBONA

Msza Św. w Sanktuarium Matki Bożej w Fatimie. Przejazd do Lizbony, stolicy Portugalii. Zobaczymy m.in. Zamek Św. Jerzego, Katedrę Se’, Pomnik Odkrywców, Kościół Św. Antoniego i najstarszą dzielnicę miasta, Alfamę. Powrót do Fatimy, kolacja, udział w procesji światła, nocleg.

9 dzień   TOLEDO

Msza święta w Sanktuarium w Fatimie. Następnie przejazd do Toledo, dawnej stolicy Hiszpanii, gdzie przenikały się trzy kultury: chrześcijańska, muzułmańska i żydowska. Stąd też można zauważyć dużą obecność w mieście kościołów, meczetów i synagog. Miasto jest dziś obiektem kultu religijnego (znajduje się tutaj siedziba prymasa) i ośrodkiem kulturalnym odwiedzanym przez wielu turystów i miłośników gotyku oraz średniowiecza. W Toledo odwiedzimy najważniejszą budowlę gotycką Hiszpanii, Katedrę Najświętszej Marii Panny (Catedral de Santa María de Toledo) z pracami El Greco, Rubensa, Goi i Tycjana. Nad miastem wznosi się warowny zamek z XI wieku, Alcazar de Toledo, kiedyś siedziba króla. Z zamku roztacza się piękny widok na okolicę. Inne ciekawe zabytki Toledo to: kościół Santo Tome z XII wieku, średniowieczny zamek San Servando położony nad brzegiem rzeki, ratusz miejski, synagoga Santa Maria la Blanca, rzymski akwedukt i ruiny amfiteatru. W Toledo urodził się znany na całym świecie malarz, rzeźbiarz i architekt greckiego pochodzenia Domenikos Theotokopulos, znany wszystkim jako El Greco. Kolacja i nocleg w hotelu w Toledo.

10 dzień    BARCELONA

Po mszy świętej pojedziemy do Barcelony, stolicy Katalonii. Zobaczymy Katedrę Sagrada Familia (symbol miasta), Pałac Królewski (tylko z zewnątrz), bajkowy Park Guell, nadmorską dzielnicę La Barceloneta i pomnik Kolumba. Spacer po głównym i słynnym deptaku miasta La Rambla i czas na zakupy na kolorowym targu warzyw i owoców La Boqueria. Przejazd do hotelu w Barcelonie lub na wybrzeżu Costa Brava, zakwaterowanie, kolacja.

11 dzień   BARCELONA - MONTSERRAT

Przed południem ciąg dalszy zwiedzania Barcelony. Następnie wizyta w Montserrat, gdzie znajduje się Opactwo Matki Bożej i czczona jest Matka Boska Katalończyków – Czarna Madonna. Msza święta w Sanktuarium oraz zwiedzanie klasztoru. Powrót na kolację i nocleg.

12 dzień

Transfer na lotnisko w Barcelonie. Odlot do kraju.

*Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe*