Pielgrzymka- wycieczka do Japonii śladami polskich misjonarzy

Tokio- Nagasaki- Hongochi- Unzen- Kioto- Nara- Takatsuki- Akita- Tokio

Pielgrzymkę do Japonii dedykujemy wszystkim tym, którzy pragną zapoznać się bliżej z działalnością polskich misjonarzy w Kraju Kwitnącej Wiśni oraz poznać bogatą kulturę, religię i odrębne obyczaje tego orientalnego kraju. Odwiedzimy miejsca w Tokio i Nagasaki związane z działalnością Św. Maksymiliana Marii Kolbe oraz brata Zeno, którzy przyczynili się do ewangelizacji oraz budowy systemu opieki społecznej w Japonii i pomodlimy się przed obliczem Matki Bożej Płaczącej z Akity. Skosztujemy dań kuchni japońskiej i zobaczymy słynne zabytki m. in. w Tokio, Kioto, Nara czy Inari.

Polscy misjonarze w Japonii

Wkład polskich misjonarzy w życie japońskiego Kościoła jest bardzo znaczący. Przyczynili się oni m.in. do ewangelizacji, rozwoju edukacji i budowy systemu opieki społecznej w Japonii. W kwietniu 1930 r. do Nagasaki przybył ojciec Maksymilian Maria Kolbe wraz z dwoma braćmi zakonnymi – Zenonem Żebrowskim i Hilarym Łysakowskim. Kilka miesięcy później dołączyli do nich bracia Damian Eberl i Mieczysław Mirochna. Św. Męczennik z Auschwitz, Maksymilian Kolbe, założyciel organizacji Rycerstwo Niepokalanej, Radia Niepokalanów i klasztoru w Niepokalanowie, w Japonii stworzył drugi Niepokalanów i otworzył wydawnictwo miesięcznika „Rycerz Niepokalanej”, który ukazuje się po japońsku po dziś dzień. Brat Zenon Żebrowski zasłynął swoją działalnością społeczną. Po wojnie ratował z biedy najuboższych i najbardziej potrzebujących i założył podwaliny pod rozwój opieki społecznej w Japonii. Ojciec Mirochna kontynuował misyjne dzieło Św. Maksymiliana i założył Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Rycerstwa Niepokalanej. Siostry prowadzą sierociniec dla dzieci niepełnosprawnych.

Religia w Japonii

W Japonii, pomimo iż większość Japończyków deklaruje brak religijności, dominują dwa systemy religijne- buddyzm i shintoizm (droga bóstw). Shinto jest rdzennie japońską religią, polegającą na wierze w wiele bóstw, które zamieszkują ziemię. Buddyzm to system filozoficzny i religijny, stworzony przez Siddharthę Gautamę (Buddę) z Indii. Opiera się on na Czterech Szlachetnych Prawdach i Ośmiorakiej Ścieżce, która ma prowadzić do przebudzenia (Nirwany) i ustania cierpienia. Chrześcijaństwo wyznaje zaledwie 0,5% ludności.

Co zjemy w Japonii

Kuchnia japońska słynie przede wszystkim z sushi i sashimi, których możemy spróbować w restauracjach na całym świecie, ale nigdzie nie będą smakować tak dobrze, jak w Japonii. Koniecznie musimy skosztować też chirashi, czyli sushi w misce (ułożone na ryżu surowe ryby). Innymi popularnymi daniami w Japonii są: ramen- bulion z makaronem i różnymi dodatkami; tempura, czyli smażone na głębokim oleju kawałki ryb, warzyw, krewetki, owoce morza; takoyaki-  kulki z ciasta z dodatkiem ośmiornicy. No i oczywiście słynna na całym świecie, podobno też najlepsza, delikatna w smaku wołowina z Kobe, z krów rasy Wagyu, pojonych piwem, masowanych sake (alkoholowy napój ryżowy) i słuchających muzyki klasycznej.

Japonia- wybrane ciekawostki i zwyczaje   

Onseny

Są to gorące, wulkaniczne żródła, na których zbudowano publiczne łaźnie, baseny, kąpieliska i tradycyjne japońskie hotele- ryokany,  w których znajdziemy dodatkowe atrakcje jak masaże, relaks zapachowy i spa. Wiele żródeł posiada również właściwości lecznicze.

Ceremonia parzenia herbaty

Ceremonia parzenia herbaty odbywa się według ściśle określonych zasad i ma podniosły, uroczysty charakter. Wszystkie jej elementy otacza atmosfera spokoju i oderwania od świata zewnętrznego i jego codziennych spraw.  

Kapsułowe hotele

Kapsułowe hotele zamiast standardowych pokoi, posiadają osadzone w ścianach kapsuły z łóżkami. Pierwotnie powstały dla robotników i biznesmenów późno kończących pracę a obecnie jest to głównie atrakcja turystyczna.

Podróż shinkansenem

Shinkansen to japońska sieć linii kolejowych,  pierwsza na świecie, stworzona dla superszybkich pociągów- pocisków, które osągaja prędkość do 320 km/h. Pierwszy odcinek pomiędzy Tokio i Osaką został oddany już w 1964 r. Shinkansen słynie również ze swojej punktualności.

Program pielgrzymki do Japonii

1 dzień

h. 14:40 wylot z Warszawy do Tokio.

2 dzień

Tokio- co zobaczymy?

Godz. 09:20- przylot do Tokio, transfer do hotelu, pozostawienie bagaży. Wizytę w stolicy Japonii rozpoczniemy od mszy świętej w katedrze Najświętszej Maryi Panny, którą w 1981 r. odwiedził Św. Jan Paweł II. Następnie udamy się do dzielnicy Asakusa, gdzie zwiedzimy najstarszą w Tokio świątynię buddyjską Senso-ji z prowadzącą do niej Bramą Kaminarimon (Bramą Grzmotów). Odwiedzimy również park Sumida, gdzie po wojnie brat Zenon Żebrowski organizował pomoc dla biednych. Po południu rejs statkiem po rzece Sumida i czas wolny na wyspie Odaiba. Odaiba to sztuczna wyspa w Zatoce Tokijskiej połączona z centrum Tokio Tęczowym Mostem. Znana jest przede wszystkim z nowoczesnych technologii, robotów i samochodów przyszłości. Znajduje się tu również Statua Wolności. W zależności od zainteresowań, można wybrać się do centrum handlowego, zwiedzić jeden z największych w Japonii salon Toyoty, zobaczyć wystawę zabytkowych samochodów lub wykąpać się w  naturalnych gorących źródłach- japońskiej łaźni- onsenie. Kolacja i nocleg w Tokio.

3 dzień

Jakie jeszcze atrakcje czekają nas w Tokio?

Dzisiejszy dzień poświęcimy na kontynuację zwiedzania największych atrakcji Tokio. Zaczniemy od najważniejszej sintoistycznej światyni w stolicy Japonii- chramu Meiji Jingu w nowoczesnej dzielnicy Harajuku. Światynia poświecona jest cesarzowi Mutsuhito (Meiji) , który po upadku szogunatu „otworzył Japonię na świat” i jego żonie, cesarzowej Shoken. Zobaczymy również najbardziej reprezentacyjną część miasta- plac przed Pałacem Cesarskim, „podwójny” most Nijubashi oraz zabudowania pałacowe. Wjedziemy na taras 45. piętra Tokyo Metropolitan Government Building, skąd będziemy podziwiać piękną panoramę miasta, a przy dobrej widoczności także górę Fudżi. Weźmiemy również  udział w rytualnej ceremonii parzenia herbaty, po której odbędzie się msza święta w modernistycznej  tokijskiej katedrze katolickiej. Dzień zakończymy w najbardziej ekskluzywnej dzielnicy Ginza, gdzie znajduje się wiele luksusowych butików i najmodniejszych barów sushi. Kolacja i nocleg w Tokio.

4 dzień

Nagasaki

Z Tokio do Nagasaki, miasta związanego ze Św. Maksymilianem Kolbe, pojedziemy superszybkim pociągiem shinkansen. Zobaczymy klasztor w Hongochi, czyli japoński Niepokalanów, najważniejsze dzieło Św. Maksymiliana w Japonii; muzeum  poświęcone świętemu; celę, w której mieszkał; maszyny drukarskie, na których drukował japońskie wydanie „Rycerza Niepokalanej” oraz grotę z Lourdes, zbudowaną przez świętego przy klasztorze. Odwiedzimy też najstarszy kościół w Japonii - Oura i pierwszy dom Maksymiliana Kolbe, mieszczący się obok kościoła. Zobaczymy również muzeum chrześcijaństwa i pomnik 26 pierwszych męczenników Dalekiego Wschodu - Pawła Miki i jego towarzyszy. W Parku Pokoju złożymy hołd ofiarom bomby atomowej i zwiedzimy katedrę Urakami z popiersiem Św. Jana Pawła II. Przejazd do hotelu, tradycyjnego ryokanu z onsenem (łąźnia z wulkanicznymi gorącymi źródłami) na terenie Parku Narodowego Unzen- Amakuza. Dzień zakończymy tradycyjną japońską kolacją.

5 dzień

Nagasaki- Unzen

Dzisiaj bliżej przyjrzymy się zjawiskom wulkanicznym, gorącym źródłom, fumarolom i niezwykłym formom wulkanicznym. Zobaczymy również miejsca martyrologii chrześcijan i pomnik upamiętniający męczenników japońskich. Po południu czas wolny na zdrowotne kąpiele w siarkowych źródłach w hotelowym onsenie. Kolacja i nocleg.

6 dzień

Największe atrakcje Kioto

Rankiem pojedziemy shinkansenem do Kioto, historycznej stolicy Japonii. Zobaczymy Złoty Pawilon- świątynię zen z XIV w., jeden z symboli kraju kwitnącej wiśni. Następnie udamy się do katedry p.w. Św. Franciszka Ksawerego, pierwszego misjonarza Japonii. Po Mszy Świętej odwiedzimy Świątynię Smoka Pokoju -Ryoan- ji ze słynnym kamiennym ogrodem służącym medytacji zen. Zobaczymy również świątynię Kiomizu-dera. Jej główny pawilon stoi na 139 drewnianych palach na zboczu góry, skąd rozciąga się malowniczy widok na miasto. Dzień zakończymy w dzielnicy gejsz- Gion, z tradycyjną japońską zabudową i wieloma uroczymi sklepikami i barami. Kolacja i nocleg w Kioto.

7 dzień

Całodzienna wycieczka do Inari- Nara- Takatsuki

W Inari zobaczymy jedną z największych w Japonii świątynię shintoistyczną- Fushimi Inari, słynącą z tysiąca pomarańczowych bram torii. Światynia poświęcona jest bóstwu Inari, które zapewnia sukcesy w biznesie i obfite plony. W Nara odwiedzimy świątynię Todaiji, gdzie zobaczymy pochodzący z VIII w. jeden z największych na świecie posąg Wielkiego Buddy. Wokół świątyni spacerują sarny mające symbolizować bothisatwów, czyli świętych łączników świata ziemskiego i niebiańskiego. W Takatsuki przejdziemy pod pomnik bł. Justyna Ukona Takayamy, ewangelizatora Japonii, fundatora wielu kościołów i kaplic. Msza św. w kościele bł. Justyna. Powrót na kolacje i nocleg w Kioto.

8 dzień

Akita- japońska Fatima

Podróż pociągiem shinkansen do Akity, miejsca objawień maryjnych. Odwiedzimy Sanktuarium Matki Bożej Płaczacej. W 1973 r. w małym żeńskim klasztorze Służebnic Eucharystii siostra Agnieszka Katsuko Sasagawa doznała objawień Matki Bożej, które są uznawane za kontynuację objawień fatimskich. Czas wolny na modlitwę. Po południu zwiedzimy Ludowe Muzeum Akita. Kolacja i nocleg w Akicie.

9 dzień

 Akita- Tokio

Przejazd shinkansenem do Tokio. Po południu czas wolny w stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni. Pożegnalna  japońska kolacja serwowana w tradycyjnych kimonach.

10 dzień

Ttransfer na lotnisko, godz. 11:00 wylot do Warszawywy; przylot godz. 14.25


Japonia- informacje praktyczne:

Walutą Japonii jest  jen (JPY)

Róznica czasu: + 7 h w stosunku do czasu polskiego

Przepisy wizowo- paszportowe: dla obywateli polskich na pobyt w Japonii w celach turystycznych do 90 dni nie ma obowiązku wizowego. Paszport musi być ważny przez co najmniej 3 miesiace od daty wjazdu na terytorium Japonii.

Savoir- vivre w Japonii: Właściwym gestem na powitanie i pożegnanie jest ukłon.

W wielu świątyniach, łaźniach publicznych, prywatnych domach i restauracjach przed wejściem zdejmujemy obuwie.

W Japonii nie ma zwyczaju zostawiania napiwków

Przed wejściem do pociągu, metra, autobusu ustawiamy się w kolejce.

**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**