Pielgrzymka autokarowa do Włoch do San Giovanni Rotondo - śladami Ojca Pio

Głównym celem naszej pielgrzymki do Włoch jest wizyta w San Giovanni Rotondo, która przybliży nam postać i życie św.Ojca Pio. W trakcie pielgrzymki odwiedzimy najważniejsze Sanktuaria Maryjne i inne miejsca święte we Włoszech, obowiązkowe na szlaku każdego pielgrzyma. Zapewniamy również uczestnictwo w codziennych mszach świętych z opiekunem duchowym. Nie zabraknie też oczywiście perełek turystycznych Włoch.

Kim był święty Ojciec Pio?

Święty Ojciec Pio urodził się 25 maja 1887 roku w Pietrelcinie, na południu Włoch w ubogiej rodzinie. Był dzieckiem słabym i chorowitym. W piętnastym roku życia wstąpił do zakonu kapucynów. Po studiach seminaryjnych przyjął święcenia kapłańskie. W 1918 roku, podczas modlitwy w chórze zakonnym, w trakcie mistycznych przeżyć otrzymał stygmaty - znamiona pięciu ran Pana Jezusa. Od tego momentu do San Giovanni Rotondo zaczęli przybywać pielgrzymi i dziennikarze, chcący zobaczyć słynnego kapucyna. Ojciec Pio otrzymał od Kościoła dwuletni zakaz sprawowania Eucharystii i spowiadania wiernych. Kościół w tym czasie wnikliwie badał stygmaty i mistyczne doświadczenia Ojca Pio. Po badaniach i oświadczeniu lekarzy, że rany nie są wytłumaczalne z punktu widzenia nauki, Ojciec Pio powrócił do swojej posługi duchowej. Do dziś funkcjonuje szpital „Dom Ulgi w Cierpieniu” założony przez Ojca Pio. Ojciec Pio zmarł w swoim klasztorze w 1968 roku. Tuż przed śmiercią zagoiły się rany stygmatów. Ojciec Pio został ogłoszony błogosławionym 2 maja 1999 roku, a kanonizowany 16 czerwca 2002 roku przez papieża św. Jana Pawła II. Zabalsamowane ciało Ojca Pio zostało wystawione na stałe na widok publiczny w Bazylice w San Giovanni Rotondo.

 

1. DZIEŃ         WARSZAWA - TARVISIO
Wyjazd z Warszawy we wczesnych godzinach rannych, przejazd przez Polskę (Częstochowa, Katowice, Cieszyn),Czechy i Austrię do Włoch. Zakwaterowanie i nocleg w hotelu w Tarvisio (bez kolacji).

2. DZIEŃ          WENECJA - PADWA - co warto zobaczyć?

Przed nami zwiedzanie największej perły Włoch, Wenecji, miasta na wodzie i Padwy z Bazyliką Św.Antoniego. Łodzią motorową przeprawimy się na Plac Św. Marka, jeden z najpiękniejszych placów świata i centralny punkt Wenecji, skąd rozpoczniemy zwiedzanie z przewodnikiem polskojęzycznym. Na placu zobaczymy Bazylikę Św. Marka z olbrzymią liczbą dzieł sztuki, dzwonnicę Campanile,z której rozciąga się piękna panorama miasta i Pałac Dożów (tylko z zewnątrz), gdzie dawniej urzędowali władcy Wenecji. Z pośród 400 weneckich mostów przespacerujemy się jednym z najpiękniejszych i najstarszych, Mostem Rialto,  wokół którego znajduje się targ z warzywami i sklepiki z pamiątkami. Zobaczymy też słynny Most Westchnień, którego smutna historia wiąże się z więźniami przemierzającymi go po raz ostatni przed śmiercią lub dożywotnim więzieniem. Barokową perłą Wenecji jest Bazylika Santa Maria della Salute (Bazylika Świętej Maryi Uzdrowicielki) wybudowana w podziękowaniu świętej za zakończenie epidemii dżumy.

Przy dłuższym pobycie w Wenecji (może innym razem?) warto zobaczyć też weneckie wyspy, Murano i Burano. Murano słynie z produkcji kolorowego szkła, a Burano z kolorowych domków, a kiedyś miejsca wyrobu najpiękniejszych koronek w Europie. Wyjątkową atrakcją będzie też rejs gondolą, a może gondolier będzie niespełnionym śpiewakiem i umili nam czas swoim głosem?

Po południu zwiedzimy Padwę, miasto Św. Antoniego Padewskiego, jednego z najbardziej popularnych świętych kościoła katolickiego. Podobno w Padwie na stu mieszkańców przypada jeden kościół, więc dla naszej pielgrzymkowej grupy będzie to wielka atrakcja. Najważniejszym miejscem dla wszystkich pielgrzymów jest Bazylika Św. Antoniego, którą co roku odwiedzają miliony wiernych, aby pomodlić się przy sarkofagu świętego. We wnętrzu bazyliki znajdziemy cenne dzieła sztuki sakralnej i też kaplicę polską, która upamiętnia wielowiekową obecność Polaków w Padwie. Padwa słynie także z jednego z najstarszych w Europie Uniwersytetu, na którym studiowali m.in.Mikołaj Kopernik, Jan III Sobieski, Stefan Batory, a wykładowcą był sam Galileusz. Zwiedzanie zakończymy w historycznym centrum Padwy na Piazza delle Erbe, który za dnia staje się targowiskiem ze świeżymi warzywami i owocami. Kolacja i nocleg w hotelu w okolicach Florencji np. w Montecatini Terme.

3. DZIEŃ      FLORENCJA - co trzeba zobaczyć?

Florencja, stolica Toskanii i jedno z najpiękniejszych włoskich miast. Tą perłę renesansu z bogactwem architektury, sztuki i historii zwiedzimy z polskojęzycznym przewodnikiem. Centralnym punktem miasta jest Piazza del Duomo z najsłynniejszą budowlą Florencji, majestatyczną Katedrą Santa Maria del Fiore, uznawaną za cud architektury z monumentalną kopułą zaprojektowaną przez Brunelleschiego i dzwonnicą Giotta. Zwiedzimy również kościół Santa Croce ze wspaniałymi freskami Giotta, miejscem spoczynku Galileusza, Macchiavellego i Michała Anioła.W kościele Santa Croce znajdziemy też polski akcent, kaplicę Salvatich z nagrobkiem Zofii Zamojskiej z rodu Czartoryskich oraz dwie płaskorzeźby Teofila Lenartowicza. Kopię najsłynniejszej rzeźby „Dawid”, dzieła Michała Anioła, zobaczymy natomiast na placu Piazza della Signoria. Oryginał rzeźby znajduje się w muzeum Galleria dell’Accademia. Zrobimy zakupy na najstarszym moście kamiennym w Europie i najbardziej rozpoznawalnym moście we Włoszech, Ponte Vecchio, zwanym też Mostem Złotników pełnym sklepików z pamiątkami i warsztatów rzemieślniczych z wyrobami jubilerskimi. Na zakończenie zwiedzania Florencji zatrzymamy się na jednym z najpiękniejszych punktów widokowych, aby na wspólnym zdjęciu uwiecznić magię i piękno całego miasta. We Florencji warto zostać dłużej, żeby zobaczyć jedną z najważniejszych galerii sztuki na świecie, Galerię Uffizzi oraz inne wspaniałe muzea i galerie sztuki .
Kolacja i nocleg w hotelu w okolicach Rzymu.

4. DZIEŃ          RZYM - najważniejsze zabytki

„Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”, dlatego też nasza pielgrzymka odwiedzi Rzym, piękną stolicę Włoch, pełną wspaniałych dzieł sztuki i zabytkowych kościołów.

Muzea Watykańskie i Bazylika Św. Piotra

Dzień rozpoczniemy wizytą z przewodnikiem polskojęzycznym w Muzeach Watykańskich, jednej z głównych atrakcji Watykanu. Zgromadzono tu ogromną kolekcję dzieł sztuki, kompletowaną przez wieki przez poszczególnych papieży, pełną renesansowych obrazów, antycznych rzeźb, arrasów i ikon. Następnie odwiedzimy Bazylikę Św.Piotra, symbol Watykanu i największy oraz najpiękniejszy kościół katolicki na świecie. Pod bazyliką spoczywają szczątki pierwszego biskupa Rzymu i Apostoła św.Piotra. Świątynię ozdabiają dzieła wspaniałych mistrzów, jak Bernini czy Michał Anioł. Zatrzymamy się na dłuższą chwilę na modlitwę przy grobie papieża św.Jana Pawła II. Zwiedzanie Watykanu zakończymy na Placu Św. Piotra z charakterystyczną kolumnadą, z rzeźbami 140 świętych, otaczającą bazylikę. Po prawej stronie placu mieści się też słynna Brama Spiżowa prowadząca na teren Państwa Watykańskiego.

Rzym Antyczno – Barokowy

Popołudnie spędzimy na odkrywaniu najważniejszych zabytków Rzymu Antycznego oraz pięknych placów i fontann Rzymu Barokowego. Zobaczymy Koloseum (tylko z zewnątrz), symbol cesarskiego Rzymu, Forum Romanum - najstarszy plac
miejski w Rzymie położony u stóp Kapitolu i Palatynu, dawniej centrum życia politycznego i towarzyskiego miasta, monumentalny Pomnik Ojczyzny przy placu Weneckim oraz Panteon -  antyczną świątynię poświęconą wszystkim bogom.

Plac Navona z fontanną Czterech Rzek, plac Hiszpański ze słynnymi schodami i panorama miasta ze schodów kościoła Św.Trójcy, a przede wszystkim najbardziej rozpoznawalna i widoczna na każdym pamiątkowym zdjęciu z Rzymu, Fontanna di Trevi, odsłonią przed nami najpiękniejszą, barokową stronę Wiecznego Miasta. Warto wrzucić monetę do Fontanny di Trevi, aby zapewnić sobie powrót do Rzymu.
Kolacja i nocleg w hotelu w okolicach Rzymu.

5. DZIEŃ           MONTE CASSINO - POMPEJE - co zobaczyć i co warto wiedzieć?

Monte Cassino to miejsce nierozerwalnie związane z historią Polski. Na Monte Cassino miała miejsce najbardziej zacięta bitwa II wojny światowej. II korpus wojska polskiego pod dowództwem Gen. Władysława Andersa zdobył ruiny klasztoru benedyktynów na szczycie Monte Cassino, a miejsce to było bardzo ważne pod względem strategicznym w czasie II wojny światowej. W wyniku walk zginęło 923 polskich żołnierzy. Ich groby możemy dziś odwiedzać na polskim cmentarzu wojennym u stóp klasztoru. Pochowany jest tu również dowódca generał Władysław Anders wraz z małżonką.
Pompeje, jedno z najbardziej unikatowych miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć we Włoszech. Wybuch wulkanu Wezuwiusz w 79 r. n.e. zniszczył miasto położone u jego stóp, a dla mieszkańców stał się wiecznym grobem. Zasypane popiołem wulkanicznym miasto, doskonale w ten sposób zakonserwowane, daje nam dziś możliwość zobaczenia życia starożytnego miasta z odlewami ludzi, antycznych pozostałości świątyń, domów mieszkalnych, łaźni, fresków i możliwość poznania stylu życia jego mieszkańców.

Bazylika Matki Bożej Różańcowej w Pompejach

Na tle starożytnych ruin Pompei góruje Nowe Miasto i Bazylika Matki Bożej Różańcowej, gdzie wspólnie weźmiemy udział we mszy świętej. Historia bazyliki jest związana z osobą wykształconego adwokata, działacza społecznego i opiekuna sierot Bartłomieja Longo. W 1885 roku przybył do Pompei z obrazem Matki Boskiej Różańcowej, aby popularyzować modlitwę różańcową i opiekę nad najuboższymi. Obraz zasłynął z wielu łask, a w miejsce małej kapliczki z obrazem powstała Bazylika Matki Boskiej Pompejańskiej, którą w 1984 roku Stolica Apostolska uznała za najważniejsze sanktuarium różańcowe na świecie.
Kolacja i nocleg w hotelu w okolicach Pompei.

6. DZIEŃ     PIETRELCINA - MONTE SAN’T ANGELO

W dniu dzisiejszym zobaczymy zarówno małe, spokojne miasteczko Pietrelcina, związane z dzieciństwem Ojca Pio, jak i Sanktuarium Św. Michała Archanioła w Monte Sant Angelo

Pietrelcina – rodzinny dom Św. Ojca Pio

Pietrelcina, rodzinne miasteczko św.Ojca Pio, gdzie do dziś można zobaczyć dom rodziny Francesco Forgione, bo tak nazywał się Ojciec Pio. Pod budynkiem numer 27 była kuchnia, a pod numerem 32 mieszkanie rodziny Forgione. Ojciec Pio chrzest przyjął w kościele pw. Matki Boskiej Anielskiej z figurą Madonny della Libera, pod którą zawsze modlił się przyszły święty. Innymi ważnymi obiektami sakralnymi w Pietrelcinie są: kościół Św. Anny z XIII wieku, gdzie młody Franciszek przyjął sakramenty Komunii Świętej i Bierzmowania oraz kościół kapucynów pw. św.Rodziny, zbudowany zgodnie z życzeniem Ojca Pio.

Sanktuarium Św. Michała Archanioła w Monte Sant’Angelo.

Po południu odwiedzimy białe, kamienne miasteczko, Monte Sant’ Angelo, z najsławniejszą na całym świecie grotą Św. Michała Archanioła, miejscem jego objawienia. Znajduje się tutaj Sanktuarium, nazywane Niebiańską Bazyliką, która jako jedyna świątynia na Ziemi nie została poświęcona przez człowieka. Od 1996 roku sanktuarium jest pod opieką polskich księży ze zgromadzenia św.Michała Archanioła, potocznie zwanych michalitami. Kolacja i nocleg w hotelu w San Giovanni Rotondo.

7. DZIEŃ     SAN GIOVANNI ROTONDO - ALBEROBELLO - największe atrakcje Apulii

Dzisiejszy dzień spędzimy w regionie Apulia, w tym przede wszystkim w San Giovanni Rotondo świętego Ojca Pio, które jest głównym celem naszej pielgrzymki. Zobaczymy również bajkowe Alberobello, wizytówkę całego regionu.

Wizyta u św.Ojca Pio w San Giovanni Rotondo.

Św.Ojciec Pio przybył do San Giovanni Rotondo w 1916 roku i spędził tu 52 lata. Jednymi z najważniejszych obiektów sakralnych są Stary Kościółek z 1540 roku, w którym Ojciec Pio celebrował msze i spowiadał oraz bazylika wybudowana ze względu na rosnącą liczbę pielgrzymów. Celę Ojca Pio można zobaczyć w kompleksie kapucynów. W San Giovanni Rotondo znajduje się również jeden z największych ośrodków medycznych we Włoszech, którego budowę zainicjował św.Ojciec Pio. Wszyscy pielgrzymi mają okazję pomodlić się wspólnie przy zabalsamowanym ciele św.Ojca Pio w nowym Kościele pod jego wezwaniem.

Dolina bajkowych domków trulli w Alberobello

Alberobello, maleńkie miasteczko, które jest wyjątkową wizytówką całego regionu Apulia. Oryginalne domki, jedyne tego typu na świecie, o stożkowych dachach zbudowane z wapiennych łupków bez zaprawy murarskiej są dziś wielką atrakcją dla turystów odwiedzających bajkową dolinę trulli. Sprawiają one wrażenie, że znaleźliśmy się w krainie krasnoludków z białymi domkami. Kolacja i nocleg w hotelu na Riwierze Adriatyckiej (okolice Lanciano).

8. DZIEŃ      LANCIANO - LORETO

Dziś odwiedzimy dwa bardzo ważne miejsca dla kościoła katolickiego i dla pielgrzymów: miejsce Cudu Eucharystycznego w Lanciano i Loreto ze świętym Domkiem Maryi.

Lanciano – Cud Eucharystyczny

W Lanciano w VIII stuleciu w kościele pod wezwaniem św.Legoncjana miał miejsce pierwszy i najważniejszy dla kościoła katolickiego Cud Eucharystyczny, kiedy hostia stała się ciałem, a wino krwią. Cudownie przemienioną hostię i zakrzepłą krew otoczono w Lanciano wyjątkową czcią. Jest ona przechowywana w artystycznie wykonanej przez neapolitańskich jubilerów srebrnej monstrancji, a badania naukowe dowiodły prawdziwości, że jest to ciało człowieka i krew grupy AB (ciekawostką jest, że jest to taka sama grupa krwi jak na Całunie Turyńskim). Dziś monstrancję można zobaczyć w Bazylice Ojców Franciszkanów w Lanciano.

Loreto i Sanktuarium Świętego Domu Madonny z Loreto

Loreto, już od kilkuset lat, jest jednym z najważniejszych miejsc na pielgrzymkowej mapie Włoch, z najważniejszym Sanktuarium Maryjnym w całych Włoszech. Wszyscy pielgrzymi przybywający do Loreto obowiązkowo kierują swoje kroki do Sanktuarium Świętego Domu Madonny z ciemną figurą Matki Boskiej, Czarnej Madonny. Znajduje się tutaj słynna relikwia, Święty Domek, nazywany też Domkiem Matki Bożej, który według wierzeń został przyniesiony przez aniołów ( Angeli – nazwa rodu krzyżowców, którzy wywieźli domek z Ziemi Świętej) z Nazaretu. Legenda głosi, że jest to część domu z Nazaretu, miejsce urodzenia Maryi, ale też domu, gdzie urodził się i wychował Jezus. Dom po Wniebowstąpieniu Pana Jezusa stał się kościołem. W czasie II wojny światowej 2. Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa wyzwolił Loreto i ocalił bazylikę przed niemieckim bombardowaniem. U stóp sanktuarium znajduje się polski cmentarz, na którym spoczywa 1200 polskich żołnierzy. Kolacja i nocleg w hotelu w okolicach Rimini.

9. DZIEŃ       Co warto zobaczyć w San Marino?

San Marino, najstarsza republika świata położona na szczycie Monte Titano, zachwyca wszystkich turystów uroczą starówką z wąskimi uliczkami i tarasami widokowymi. W tym malutkim państwie nie ma kontroli celnej, wiec warto zaopatrzyć się w smaczne likiery w dobrych cenach. Kolacja i nocleg w hotelu w Tarvisio lub w okolicy.

10. DZIEŃ
Przejazd non stop do Polski. Przyjazd do Warszawy w godzinach nocnych.

 *Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe*