Pielgrzymka do Prowansji - śladami Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów

PROWANSJA  pachnąca lawendą to kraina malowniczych krajobrazów,niezwykłego światła,ciekawej architektury oraz wyśmienitej kuchni pełnej soczystych owoców i warzyw,świeżych ryb oraz aromatycznych ziół.Jest to region bardzo ważny dla Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów
Maryi Niepokalanej
.Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda w Aix en Provence i nosiło pierwotnie nazwę "Misjonarzy Prowansji".Poświęcali się oni odnowie moralnej ludu francuskiego poprzez głoszenie rekolekcji i misji świętych.

1 Dzień –             AIX EN PROVENCE

Przylot do Marsylii liniami KLM o godz. 11.00. Transfer do hotelu w Aix en Provence .Zakwaterowanie. Po południu spacer po Aix En Provence , najelegantszym  miasteczku południa Francji  , gdzie dostrzec można jeszcze tabliczki z podwójnymi nazwami ulic - w języku francuskim iprowansalskim. To tutaj urodził się Paul Cezanne, jeden z najsłynniejszych artystów XIX w. Urok Aix to Cours Mirabeau, piękny zacieniony bulwar z fontannami i kawiarniami,elegancki Place d’Albertas z fontanną; Place de l’Hôtel de Ville z wieżą zegarową i ratuszem, oraz katedra Saint-Sauveur. Wieczorna msza i kolacja w Domu Oblatów, powrót do hotelu.

2 dzień-              MARSYLIA

Dzień rozpoczniemy wizytą w Marsylii, największym mieście portowym Francji,  związanym historycznie  z postacią  Św. Eugeniusza de Mazenoda , biskupa Marsylii i założyciela Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.Symbolem miasta jest Notre Dame de la Garde ,bazylika wznosząca się na wzgórzu , widoczna z każdego punktu miasta. Sześćdziesięciometrowa wieża bazyliki jest zwieńczona 11- metrową figurą Madonny z Dzieciątkiem, która była inspiracją dla amerykańskiej Statui Wolności.Centrum Marsylii jest  Vieux Port , od ktorego  spiralnie rozchodzi się 15 dzielnic miasta.Najwspanialszy widok na Vieux Port roztacza się z Palais du Pharo, znajdującego się na cyplu za Fort St-Nicolas, a także z Notre-Dame-de-la-Garde,budowli z czasów Drugiego Cesarstwa .Następnie weźmiemy udział we Mszy Św. przy grobie Św. Eugeniusza De Mazenod założyciela i generała zgromadzenia zakonnego misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej.Powrót do Aix en Provence , kolacja w Domu Oblatów, powrót na nocleg do hotelu

3 dzień –         CASSIS – LA SALETTE

Cassis , dawny port rzymski, aktualnie niewielkie miasteczko rybackie położone w zatoce,otoczone wapiennymi wzgórzami, słynące z produkcji białego wina. Cassis jest także główną bazą wypadową całego rejonu Les Calanques do zwiedzania klifów  zwanych calanques( jedne z najwyższych i najpiękniejszych  w Europie i najwyższe we Francji) z błękitną wodą i mikroskopijnymi plażami. W małym Cassis znajduje się aż 11 kapliczek poświęconych Najświętszej Marii Pannie i innym świętym.  Po krótkim pobycie w Cassis przejazd do najwyżej położonego na świecie Sanktuarium Matki Boskiej Płaczącej w La Salette na kolację i nocleg. Udział w drodze krzyżowej. Tu w miejscowości La Salette-Fallavaux we francuskich Alpach miały miejsce objawienia Matki Bożej z 1846 r. Świadkami były dzieci:Melania i Maksymin, które zobaczyły piękną postać kobiety siedzącej wewnątrz promiennej kuli światła.

4 dzień –      ROUSSILON  - ND de Lumiere

Po drodze do ND de Lumiere zatrzymamy się w miasteczku Roussillon usytuowanym na wzgórzu w otoczeniu Naturalnego Parku Regionalnego Luberon. Tutaj  znajdują się największe na świecie złoża ochry - żółtej lub brunatnej glinki, używanej jako barwnik przy produkcji farb. Miejscowość słynie też z uroczych uliczek –spacer nimi stanowi czystą przyjemność. Nocleg i kolacja w ND de Lumiere . Tutaj znajduje się jedno z najstarszych seminariów duchownych Misjonarzy Oblatow. W okresie II wojny światowej kształciło się tam okolo 80 Oblatów pochodzenia polskiego. Jest to również Sanktuarium Maryjne gdzie zostały wyproszone liczne łaski.

5  dzień-      AVIGNON - ARLES

Przed południem spędzimy czas w  mieście Avignon, który był stolicą papiestwa, czego świadectwem jest najcenniejszy zabytek gotyckiej architektury pałacowej na świecie - Pałac Papieży , który będziemy mieli okazję zwiedzić. Dziś miasto jest stolicą teatru dzięki sławnemu, lipcowemu festiwalowi teatralnemu.W drodze powrotnej odwiedzimy piękne Arles, miasteczko zwane duszą Prowansji, które upodobał sobie malarz Vincent van Gogh. Jest to także miasto zabytków rzymskich i średniowiecznych - wielkiej areny i teatru oraz romańskiego kościoła św. Trofima z krużgankami. Wszystkie te obiekty znajdują się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.  Powrót na kolację do  ND de Lumiere.

6 dzień  –      CARCASSONNE

Dziś udamy się do Carcassonne, najpiękniejszego ufortyfikowanego miasta Europy.Zwodzone mosty, olbrzymie bramy, fosa, wąskie, brukowane uliczki - wszystko to przenosi turystów w czasy średniowiecza. Największe wrażenie robi otoczona murami część miasta o nazwie Cité - składają się na nią trzy kilometry fortyfikacji i 52 wieże, które wyglądają jak sprzed setek lat. W sierpniu odbywają się koncerty muzyki średniowiecznej, turnieje rycerskie oraz spektakle odgrywane w strojach z epoki. Kevin Costner urzeczony atmosferą Carcassonne, nakręcił tu film "Robin Hood - książę złodziei".Nocleg i kolacja w hotelu w Carcassonne.

7 dzień-           LOURDES

Przyjazd do Lourdes około godz.12.00/13.00 , zakwaterowanie w hotelu.Lourdes to największy we Francji i jeden z największych ośrodków kultu maryjnego na świecie. To tutaj 11 lutego 1858 roku, przy jaskini Massabielle ( Stara Skała), 14-letnia Bernadeta doświadczyła objawienia Matki Boskiej. Było to pierwsze z 18 objawień, jakich była świadkiem w przeciągu niespełna pół roku. Niepokalanie Poczęta prosiła, by ludzie przychodzili do groty z procesjami oraz by wybudowano na tym miejscu kościół, gdzie pielgrzymi mogliby odmawiać Różaniec. Na miejscu, gdzie dziewczynka po raz pierwszy ujrzała świetlistą postać Matki Boskiej wzniesiono statuę Maryi oraz neogotycką bazylikę. Pielgrzymi z całego świata przybywają do Lourdes, gdzie od ponad 100 lat każdego dnia  o 20:45 odbywa się procesja maryjna ze świecami, w której nasi  pielgrzymi też będą uczestniczyc. Kolacja i nocleg  w hotelu w Lourdes.

8 dzień –          LOURDES

Cały dzień spędzimy w Lourdes. Zwiedzimy  miejsca związane ze Św. Bernadetą: Le Cachot, kościół parafialny, Młyn Boly, Sanktuarium: Muzeum Notre Dame, Bazylikę podziemną Piusa XII, Grotę Masabielska; Kryptę - gdzie sprawowana była pierwsza Eucharystia, Bazylikę Różańcową. Możliwość udziału w wieczornej drodze krzyżowej, procesji ze świecami.Dla zainteresowanych  możliwość kąpieli w basenach oraz możliwość uczestnictwa w procesji Eucharystycznej, połączonej z błogosławieństwem chorych.Powrót na kolację do hotelu. Dlaczego Lourdes? Lourdes jest największym Sanktuarium Maryjnym we Francji i należy do najbardziej znanych Sanktuariow Maryjnych na świecie. To jedno z pięciu miejsc we Francji gdzie ukazala się Matka Boska.W Lourdes mialy miejsce 54, oficjalnie uznane przez Kościół, uzdrowienia. Od lat pracuja tam Misjonarze Oblaci.

 

09 dzień -          ROCAMADOUR
Rocamadour , miasteczko „nad urwiskiem „ bo wydaje się, że jest przyczepione do krawędzi urwiska.Od wieków jest popularnym miejscem pielgrzymkowym . Jest tu aż siedem kościołów a dostanie się do nich jest możliwe dzięki windzie, umieszczonej w skale.Najważniejszym sanktuarium jest kościół Notre Dame, w którym znajduje się posążek Czarnej Madonny. Pątnicy na kolanach pokonują 216 schodów do Sanktuarium, a chorzy modlą się tutaj o cudowne uzdrowienie.Kolacja i nocleg w hotelu w Rocamadour.


10 i 11 dzień-     LYON

Lyon,  miasto gdzie  bracia Lumiere zbudowali pierwszy kinematograf i nakręcili pierwszy film. Zobaczymy m.in. : ruiny rzymskiego amfiteatru; bazylikę Notre-Dame de Fourvière ,katedrę Saint-Jean ze wspaniałym zegarem astronomicznym, plac Bellecour, Vieux Lyon, będący jednym z najlepiej zachowanych kompleksów renesansowych Europy; słynne domy tkaczy jedwabiu z charakterystycznymi traboules – pasażami łączącymi budynki. Spędzimy także czas   w rejonie Rue Mercière. Ulica ta słynie z licznych restauracji i bouchons, a serwowane dania są potwierdzeniem, iż Lyon jest gastronomiczną stolicą Francji i mekką smakoszy. Kolacje i noclegi w hotelu w Lyonie.

12 dzień

Transfer na lotnisko, wylot z Lyon

**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**