Pielgrzymka do Etiopii- wycieczka do religijnych korzeni chrześcijaństwa

Addis Abeba- Bahir Dar- Jez. Tana- Park Narodowy Gór Simien- Gonder- Gorgora- Lalibela

Pielgrzymka do egzotycznej Etiopii, jednego z trzech najstarszych państw chrześcijańskich na świecie, to niezwykłe doświadczenie duchowe, które łączy w sobie bogactwo kulturowe, historyczne skarby i wyjątkową atmosferę. To właśnie tutaj, w sercu Afryki, znajdziemy wiele miejsc o głębokim znaczeniu religijnym, które czynią Etiopię doskonałym celem dla grup pielgrzymkowych. Bogata historia czarnego chrześcijaństwa, starożytne kościoły w skałach Lalibeli, zwane „ósmym cudem świata”, święte relikwie i niezwykłe ceremonie tworzą wyjątkową aurę. W Gondar, "afrykańskim Książęcym Dworze", bedziemy podziwiać wspaniałe fortyfikacje i zamki. Na brzegach jeziora Tana odkryjemy niezwykłe  kościoły i klasztory z wielowiekowymi malowidłami. Poznamy religijne korzenie Etiopii, odwiedzając klasztory w Bahir Dar, a malownicza sceneria gór Simien z majestatem natury to dodatkowa atrakcja naszej pielgrzymki.
To magiczne połączenie duchowości i egzotyki sprawia że pielgrzymi mogą odkrywać w Etiopii głębokie aspekty swojej wiary, otoczeni fascynującą kulturą i krajobrazem.

DZIEŃ 1  

Spotkanie na lotnisku Okęcie z pilotem grupy, odprawa paszportowo – bagażowa i wylot do Addis Abeby.

DZIEŃ 2: ADDIS ABEBA 

Przylot na lotnisko w Addis Abebie w godzinach porannych, przejazd do hotelu, krótki odpoczynek. Pierwsze spotkanie z czwartą najwyżej położoną stolicą na świecie rozpoczniemy od zwiedzania Muzeum Narodowego Etiopii, z najsłynniejszym okazem- szkieletem Lucy sprzed 3,2 miliona lat. Zobaczymy również  dawny pałac cesarza Haile Selassie oraz Katedrę Trójcy św. Msza św. Powrót do hotelu. Kolacja.

DZIEŃ 3: ADDIS ABEBA –BAHIR DAR

Rano transfer na krajowe lotnisko i przelot do Bahir Dar. Bahir Dar to miejscowość wypoczynkowa położona na wysokości 1840 metrów na południowym brzegu jeziora Tana. To największe jezioro w Etiopii i źródło Nilu Błękitnego. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie. Po południu wybierzemy się na tradycyjny targ, z ręcznie tkanymi pelerynami i szalikami z lokalnej bawełny. Koniecznie kupcie tutaj tani biały szal „shama”, zakładany na znak szacunku w etiopskich miejscach kultu religijnego. Odwiedzimy także wioskę Woyto i udamy się do dawnego pałacu cesarza Haile Selassie, obecnie- punkt widokowy nad zbiegiem Nilu Błękitnego i jeziora Tana. Powrót do hotelu, kolacja.

DZIEŃ 4: BAHIR DAR- WYCIECZKA PO JEZIORZE TANA


Po śniadaniu całodzienna wycieczka prywatną łodzią po jeziorze Tana, podczas której zobaczymy niektóre z wielu starożytnych klasztorów i kościołów ukrytych na brzegach i wyspach jeziora, m.in. pięknie udekorowany Ura Kidane, klasztor Mihret, kościoły Azewa Mariam i Entose Eyesus, których pomalowane ściany mogą służyć jako wizualna encyklopedia Etiopii. Msza św.
Uwaga: Opcjonalnie możemy pojechać nad Wodospad Nilu Błękitnego, ale woda występuje tylko w określonych sezonach. Powrót do hotelu, kolacja.

DZIEŃ 5:  PARK NARODOWY GÓR SIMIEN
Po śniadaniu wyruszymy do Parku Narodowego w góry Simien (ok. 290 km), miniemy starożytne miasto Gonder i miasto graniczne Simien Debark. Nocleg w Simien Lodge, najwyżej położonym hotelu w Afryce na wysokości 3260 m. (Bardzo ważne jest, aby zabrać ciepłą odzież na chłodne wieczory w górach).
Jeśli odpowiednio wcześnie dotrzemy w góry Simien, bedziemy mieli okazję w słynnym Checkwanit obserwować orłosępy, które w locie upuszczają kości na skałę, aby wydobyć szpik. Wieczorem w hotelu można zobaczyć filmy dokumentalne o górach w kinie hotelowym lub wypić drinka w barze przed kolacją.

DZIEŃ 6 : GÓRY SIMIEN-  OFF ROAD


Po śniadaniu udamy się na wycieczkę wokół Checkwanit jeepami 4x4. (Możliwa również opcja dla wysportowanych- trekking do Sankaber. Wędrówka
trwa około 2 godzin). W trakcie wycieczki będziemy podziwiać górskie widoki i stada długowłosych małp dżelad.
Pojedziemy przez Sankabera do spektakularnych wodospadów Jinibar. Czas wolny na podziwianie widoków i mszę św. w plenerze.
Dalej udamy się w głąb parku na teren obozowiska Chennek (3620mnpm) i przy odrobinie szczęścia zobaczymy koziorożce, a także etiopskiego wilka. Powrót do hotelu. Kolacja.

DZIEŃ 7 : GÓRY SIMIEN - GONDER
Po wykwaterowaniu przejazd do starożytnego, królewskiego miasta Gonder (123 km). Zakwaterowanie w hotelu i krótki odpoczynek.
„Afrykański Camelot”,  pierwsza stolica imperium abisyńskiego, starożytne miasto Gonder słynie z wielu średniowiecznych zamków i pałaców. Miasto było rezydencją cesarzy Etiopii od czasów starożytnych do XIX wieku. Po południu zwiedzimy kompleks pałacowy, łaźnie Fasilidasa oraz słynący ze swoich unikalnych malowideł naściennych kościół Debre Berhan Selassie. Msza św. Kolacja w hotelu.
*Opcjonalna lekcja gotowania w prywatnym domu (za dodatkowa opłatą) dla pasjonatów egzotycznej kuchni.

DZIEŃ 8: GONDER- GORGORA
Po śniadaniu przejazd na wycieczkę do Gorgory (65 km), położonej na północnym brzegu jez. Tana.  Miasto zostało założone w średniowieczu za cesarza Susenyosa I i było stolicą Etiopii, zanim powstało miasto Gonder. Cesarz Susenyos był zakochany w europejskim stylu architektonicznym, co można dostrzec w ruinach jego dawnego pałacu oraz równie imponujących innych zabytkach miasta. Zwiedzimy m.in. piękny klasztor Debre Sina, Stary Pałac, portugalską katedrę. Msza św. Powrót do hotelu, kolacja.

DZIEŃ 9: GONDER – LALIBELA


Rano po śniadaniu transfer na lotnisko na lot krajowy do Lalibeli, „ósmego cudu świata”, znajdującego się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po przylocie transfer do hotelu i  zakwaterowanie. Po południu zwiedzanie pierwszej grupy wspaniałych wykutych w skale kościołów Lalibeli. To zespół 11 kościołów usytuowanych w 2 grupach, wykutych w tufie na przełomie XII i XIII w z inicjatywy króla Lalibeli, które miały nawiązywać do Jerozolimy. Wśród kościołów tej grupy największy jest Bete Medahine Alem (Dom Odkupiciela) z 5 nawami bocznymi, 72 filarami, sklepioną kopułą i rzeźbionymi dekoracjami. Najbardziej zdobionym spośród wykutych w skale kościołów jest Bete Mariam (Dom Najświętszej Marii Panny). Po zwiedzeniu pierwszej grupy kościołów późnym popołudniem wracamy do hotelu. Kolacja.

DZIEŃ 10: LALIBELA
Po śniadaniu wyjedziemy z miasta i udamy się na krótką wędrówkę do starożytnego, wykutego w skale klasztoru Asheton Maryam. Podobno była to pierwsza próba budowy kościoła przez króla Lalibelę. Klasztor skrywa kilka wspaniałych krzyży, iluminowanych rękopisów i innych skarbów. Gdy dotrzemy na szczyt, powita nas kapłan
i pokaże święte przedmioty, znajdujące się w sanktuarium, w tym ilustrowaną Biblię. Po wizycie w kościele odwiedzimy kilka domów społeczności lokalnej.
Po południu czeka nas zwiedzanie drugiej grupy skalnych kościołów Lalibeli, m.in.: Bete Emanuel (Dom Emanuela), wg niektórych najlepszy architektonicznie kościół, Bete Giorgis, najczęściej fotografowany ze wszystkich kościołów. Powrót do hotelu, kolacja.

DZIEŃ 11: LALIBELA – ADDIS ABEBA
Po śniadaniu przejazd na lotnisko Lalibela na lot do Addis Abeby. Pokoje w hotelu będą do dyspozycji przez cały dzień. Czas wolny na zakup pamiątek (np. kawy, herbaty, rękodzieła, odzieży bawełnianej, wyrobów skórzanych etc.). Alternatywnie możemy odwiedzić tkalnię, fabrykę dla bezrobotnych samotnych kobiet.
Na zakończenie pielgrzymki do Etiopii pożegnalna kolacja w tradycyjnej restauracji z pokazem folkloru i muzyką na żywo. Po kolacji transfer na lotnisko i wylot do Warszawy.

DZIEŃ 12
Przylot do Warszawy, zakończenie pielgrzymki.

 

**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**

 

 

PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK, TREŚCI INFORMACJI PRAKTYCZNYCH ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.CORTINATRAVEL.PL
W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA JEST ZABRONIONE.