Pielgrzymka na Maltę - Wyspę Św. Pawła

Malta to ważne miejsce pielgrzymkowe, związane z historią początków chrześcijaństwa. Jak legenda głosi, Św. Paweł znalazł tu schronienie, gdy w 60 r. jego statek rozbił się na pobliskich skałach  i przebywał na wyspie przez 3 miesiace. Na Malcie znajdują się również jedne z najstarszych świątyń na świecie oraz zamki Joannitów.

 

 

 

1 DZIEŃ
Przylot. Transfer do hotelu i zakwaterowanie.
 
2 DZIEŃ: DINGLI- RABAT- MDINA
Po śniadaniu udamy się na klify w rejonie Dingli - na najwyżej położony punkt na Malcie, skąd można podziwiać piękne widoki na zachodnie wybrzeże. Przejazd do Rabatu - zwiedzanie kościoła Św. Pawła (Msza Św.), Groty Św. Pawła, Katakumb Św. Pawła - miejsca pochówku pochodzącego z IV-V w n.e. Wyjazd do Mdiny - spacer po starej stolicy, zwiedzanie Katedry, możliwość podziwiania widoków z murów obronnych miasta.
 
3 DZIEŃ: MELLIEHA - MOSTA - TA QUALI
Przejazd przez Bugibba i zatokę Św. Pawła skąd doskonale widać wyspy Św. Pawła, następnie do Melliehy - gdzie znajduje się kościół- sanktuarium Matki Bożej. Msza Św. w sanktuarium. Następnie przejazd do Ta Quali (miasteczka rzemieślniczego) możliwośc poznania tradycyjnego sposobu wytwarzania pięknego, kolorowego szkła oraz misternych filigranów, czas na zakupy. Zwiedzanie Ogrodów Św. Antoniego. Na zakończenie wycieczki zwiedzanie Mosty, gdzie zobaczymy kościół Santa Maria Assunta z 3. co do wielkości niepodpartą kopuła na świecie (Mosta Dome).
 
 

4 DZIEŃ: VALLETTA
Dzisiaj zwiedzimy Vallettę - stolicę wyspy, zbudowaną przez Joannitów i zapoznamy się z historią Zakonu Maltańskiego. Zobaczymy Dolne oraz Górne Ogrody Barracca z zapierającymi dech w piersiach widokami na Grand Harbour i fort Św. Anioła, zobaczymy również najważniejszy zabytek Malty, katedrę Św. Jana wraz z kaplicą zawierającą dzieło Caravaggio "Ścięcie Św. Jana". Nawiedzenie kościoła Św. Pawła, w którym znajdują się relikwie świętego (Msza Św.).  Czas wolny. Zwiedzanie Pałacu Wielkiego Mistrza. Na zakończenie wizyty w stolicy Malty interesująca projekcja na temat ponad 5 tysięcy lat historii wyspy - Malta Experience.
 
5 DZIEŃ: SENGLEA- COSPICUA - VITTORIOSA
Po śniadaniu przejazd do tzw. "Trzech Miast": Senglea, Cospicua i Vittoriosa. Spacer po ogrodach w Senglei do Belwederu, nastepnie panoramiczny przejazd przez Cospicuę do Vittoriosy - zwiedzanie kościoła Św. Wawrzyńca (Msza Św.). Spacer po starym mieście Birgu. Następnie rejs po zatoce- niezwykła okazja aby podziwiać panoramę stolicy Malty - najlepiej zachowanego kompleksu fortyfikacji (lista dziedzictwa kulturowego UNESCO) z perpektywy łodzi.
 
6 DZIEŃ: BŁĘKITNA GROTA - HAGAR QUIM - MARSAXLOKK
Przejazd do Marsaxlokk - najpiekniejszej wioski rybackiej na wyspie, gdzie w porcie cumuje mnóstwo tradycyjnych, kolorowych łodzi rybaków. Postój w punkcie widokowym z panoramą Błękitnej Groty, opcjonalnie zwiedzanie Błękitnej Groty. Wyjazd do Hagar Quim - unikalnych maltańskich świątyń megalitycznych.
 
7 DZIEŃ: GOZO: TA PINU - XLENDI - DWEJRA - VICTORIA - GGANTIJA
Wyjazd z hotelu do portu i przepłynięcie promem na wyspę Gozo. Przejazd lokalnym autokarem do kościoła Ta Pinu - jednego z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych mieszkańców Malty i Gozo, odwiedzone przez Św. Jana Pawła II (Msza Św.). Przejazd przez Xlendi - malownicze miasteczko na wybrzeżu Gozo do Dwejra - miejsce "trzech cudów natury" wysp maltańskich - Lazurowe Okno, Wewnętrzne Morze oraz skałę Fungus. Następnie możliwość zakupów i degustacji miejscowych specjałów- sera, past, nalewki z opuncji oraz lokalne rękodzieło. Wizyta w Rabacie/Victorii - stolicy wyspy Gozo wraz z cytadelą. Na koniec zwiedzanie najstarszego kompleksu prehistorycznych światyń Ggantija. Powrót promem na Maltę. Wieczór maltański - kolacja z muzyką na żywo.
 
8 DZIEŃ: wylot, transfer z hotelu na lotnisko.
 
**Terminy, ceny  i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**