Pielgrzymka na Maltę - Wyspę Św. Pawła

Malta to ważne miejsce pielgrzymkowe, związane z historią początków chrześcijaństwa i św. Pawłem. Na Malcie zobaczymy również jedne z najstarszych świątyń na świecie, zamki Joannitów oraz inne wspaniałe zabytki.

Śladami Św. Pawła na Malcie

Jak głosi legenda, Św. Paweł znalazł schronienie na Malcie, gdy w 60 r. jego statek płynący do Rzymu, w wyniku silnego sztormu, rozbił się na pobliskich skałach, dzisiaj zwanych Wyspami Św. Pawła. Szczęśliwie wszyscy rozbitkowie uratowali się, a to wydarzenie przyjmuje się za początek chrystianizacji Malty. Św. Paweł  przebywał na wyspie przez około 3 miesiące i zgodnie z tradycja uzdrowił ojca Publiusza, głównego wodza Rzymian, z silnej gorączki. Publiusz nawrócił się na chrześcijaństwo i został pierwszym biskupem Malty. Pielgrzymka na Maltę to wspaniała okazja, aby zapoznać się z losami Apostoła Narodów, podążając jego śladami.   

1 DZIEŃ
Przylot. Transfer do hotelu i zakwaterowanie.
 
2 DZIEŃ

Dingli- Rabat- Mdina

Po śniadaniu udamy się na klify w rejonie Dingli - na najwyżej położony punkt na Malcie, skąd można podziwiać piękne widoki na zachodnie wybrzeże. Przejazd do Rabatu - zwiedzanie kościoła Św. Pawła (Msza Św.), Groty Św. Pawła, Katakumb Św. Pawła - miejsca pochówku pochodzącego z IV-V w n.e. Wyjazd do Mdiny - spacer po starej stolicy, zwiedzanie Katedry, możliwość podziwiania widoków z murów obronnych miasta.
 
3 DZIEŃ

Mellieha - Mosta - Ta Quali

Przejazd przez Bugibba i zatokę Św. Pawła skąd doskonale widać wyspy Św. Pawła, następnie do Melliehy - gdzie znajduje się kościół- sanktuarium Matki Bożej. Msza Św. w sanktuarium. Następnie przejazd do Ta Quali (miasteczka rzemieślniczego), możliwośc poznania tradycyjnego sposobu wytwarzania pięknego, kolorowego szkła oraz misternych filigranów, czas na zakupy. Zwiedzanie Ogrodów Św. Antoniego. Na zakończenie wycieczki zwiedzanie Mosty, gdzie zobaczymy kościół Santa Maria Assunta z trzecią co do wielkości niepodpartą kopułą na świecie (Mosta Dome).
 
4 DZIEŃ

Valletta- Stolica Malty

Dzisiaj zwiedzimy Vallettę - stolicę wyspy, zbudowaną przez Joannitów i zapoznamy się z historią Zakonu Maltańskiego. Zobaczymy Dolne oraz Górne Ogrody Barracca z zapierającymi dech w piersiach widokami na Grand Harbour i fort Św. Anioła, zobaczymy również najważniejszy zabytek Malty, katedrę Św. Jana wraz z kaplicą zawierającą dzieło Caravaggio "Ścięcie Św. Jana". Nawiedzenie kościoła Św. Pawła, w którym znajdują się relikwie świętego (Msza Św.). Czas wolny. Zwiedzanie Pałacu Wielkiego Mistrza. Na zakończenie wizyty w stolicy Malty interesująca projekcja na temat ponad 5 tysięcy lat historii wyspy - Malta Experience.
 
5 DZIEŃ

Trzy Miasta: Senglea- Cospicua - Vittoriosa

Po śniadaniu przejazd do tzw. "Trzech Miast": Senglea, Cospicua i Vittoriosa. Spacer po ogrodach w Senglei do Belwederu, nastepnie panoramiczny przejazd przez Cospicuę do Vittoriosy - zwiedzanie kościoła Św. Wawrzyńca (Msza Św.). Spacer po starym mieście Birgu. Następnie rejs po zatoce- niezwykła okazja aby podziwiać panoramę stolicy Malty - najlepiej zachowanego kompleksu fortyfikacji (lista dziedzictwa kulturowego UNESCO) z perpektywy łodzi.
 
6 DZIEŃ

Marsaxlokk- Błękitna Grota - Hagar Quim

Przejazd do Marsaxlokk - najpiekniejszej wioski rybackiej na wyspie, gdzie w porcie cumuje mnóstwo tradycyjnych, kolorowych łodzi rybaków. Postój w punkcie widokowym z panoramą Błękitnej Groty, opcjonalnie zwiedzanie Błękitnej Groty. Wyjazd do Hagar Quim - unikalnych maltańskich świątyń megalitycznych.
 
7 DZIEŃ

Gozo: Ta Pinu - Xlendi - Dwejra - Victoria - Ggantija

Wyjazd z hotelu do portu i przepłynięcie promem na wyspę Gozo. Przejazd lokalnym autokarem do kościoła Ta Pinu - jednego z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych mieszkańców Malty i Gozo, odwiedzone przez Św. Jana Pawła II (Msza Św.). Przejazd przez Xlendi - malownicze miasteczko na wybrzeżu Gozo do Dwejra - miejsca, niegdyś "trzech cudów natury" wysp maltańskich - Lazurowe Okno (runęło w 2017 r., ale jest szansa na odbudowę), Wewnętrzne Morze oraz skałę Fungus. Następnie możliwość zakupów i degustacji miejscowych specjałów- sera, past, nalewki z opuncji oraz lokalnego rękodzieła. Wizyta w Victorii - stolicy wyspy Gozo. Na koniec zwiedzanie najstarszego kompleksu prehistorycznych światyń Ggantija. Powrót promem na Maltę. Wieczór maltański - kolacja z muzyką na żywo.
 
8 DZIEŃ

Wylot, transfer z hotelu na lotnisko.
 
**Terminy, ceny  i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**