Pielgrzymka do Włoch, Medziugorie i Chorwacji

Wyjątkowa samolotowa pielgrzymka do Medziugorie i południowych Włoch to prawdziwa duchowa uczta, której celem jest modlitwa i udział w nabożeństwach w miejscu objawień maryjnych w Medziugorie i we wszystkich najważniejszych sanktuariach południowych Włoch. Zapewniamy ponadto pielgrzymom możliwość uczestnictwa w codziennych mszach swiętych odprawianych przez duchowego opiekuna grupy.

Oprócz tradycyjnie odwiedzanych przez pielgrzymów  miejsc, jak sanktuarium Matki Bożej Łaskawej Ojca Pio w San Giovanni Rotondo, bazylika św. Piotra w Rzymie, bazylika św. Franciszka w Asyżu, bazylika św. Rity w Casci, czy sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Lanciano i Sanktuarium Świętego Oblicza w Manopello, zobaczymy również  kościół Matki Bożej z Lourdes i św. Józefa w Neapolu, gdzie spoczywa o.Dolindo Ruotolo i katedrę sw. Mateusza i Grzegorza Wielkiego z relikwiami Św. Mateusza w Salerno. Przy okazji zwiedzimy także najpiękniejsze miejsca na trasie tej wyjątkowej  pielgrzymki do Włoch, Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji: Mostar, Dubrownik, Trogir, Split, Matera, Alberobello, Pompeje i wiele innych.

1. dzień

Sarajewo- MOSTAR- MEDZIUGORIE

Przylot do Sarajewa, stolicy Bośni i Hercegowiny. Po drodze do Medziugorie zatrzymamy się w miasteczku MOSTAR, gdzie znajduje się jeden z najpiękniejszych przełomów rzecznych na Bałkanach - dolina rzeki Neretwy. Zobaczymy zabytkowe centrum miasta na styku kultur islamu i chrześcijaństwa: kamienny Stary Most (wpisany na listę UNESCO), meczet Koski Mehmed-Paszy, dom turecki. Zakwaterowanie w hotelu w MEDZIUGORIE.

2. dzień

MEDZIUGORIE

Czas wolny na indywidualną modlitwę i udział w wieczornych nabożeństwach w miejscu kultu maryjnego, odwiedzanego przez rzesze wiernych z całego świata.
Według relacji sześciu osób, zwanych wizjonerami, Matka Boska objawia im się  od czerwca 1981 do dnia dzisiejszego. Po raz pierwszy Matka Boska ukazała się wizjonerom na górze Podbro, Wzgórzu Objawień. Inne słynne miejsce to Góra Krzyża, Krizevac, z relikwiami  Krzyża Pańskiego. Z objawieniami związane są orędzia Matki Bożej wzywające do pełniejszego zjednoczenia z Jezusem, przyjęcia zbawienia danego w Chrystusie i pogłębienia wiary w Boga.

3. dzień

Wycieczka do TROGIR i SPLITU

TROGIR, miasto nazywane pływającym muzeum Europy, jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z romańsko – gotycką katedrą św. Wawrzyńca, renesansowym Pałacem Čipiko, który niegdyś należał do bogatego rodu kupieckiego, z ratuszem z przełomu XIV i XV wieku oraz najstarszym w Trogirze kościołem św. Barbary.
Średniowieczny SPLIT to słynna dalmatyńska  metropolia z licznymi zabytkami. Najbardziej znane to  Pałac Dioklecjana, Złota Brama, pomnik Grgura Ninskiego i plac
Narodni Trg- gospodarcze centrum średniowiecznego Splitu ze słynną wieżą zegarową.
Wieczorem powrót do hotelu w Medziugorie

4. dzień

MEDZIUGORIE

Czas do dyspozycji własnej. Program modlitewny z opiekunem duchowym pielgrzymów i udział w  wieczornych nabożeństwach.

5. dzień

Wycieczka do DUBROWNIKA

Po wykwaterowaniu z hotelu w Miedziugorie  udamy się do Chorwacji  na zwiedzanie perły Adriatyku, DUBROWNIKA.  Średniowieczne mury obronne skrywają miasto-muzeum, którego tajemnice wkrótce odkryjemy. Magia Dubrownika oczarowała już wielu słynnych pisarzy i muzyków, władców i dygnitarzy oraz setki tysięcy turystów. Z lokalnym przewodnikiem zobaczymy katedrę, skarbiec, klasztor franciszkanów i ich słynną aptekę, usłyszymy niesamowite opowieści i legendy związane z tym miastem. Mówi się, że Ryszard Lwie Serce ufundował budowę katedry, a George Bernard Shaw nazwał Dubrownik rajem na ziemi... Wieczorem zaokrętujemy się  na prom płynący do Włoch do  Bari.  Nocleg na promie.

6. dzień

Unikatowa MATERA i bajeczne ALBEROBELLO

Bezpośrednio z portu pojedziemy na zwiedzanie dwóch wyjątkowych miasteczek południa Włoch. MATERA, niekwestionowana perła regionu Basilicata, położona jest na krawędzi głębokiego wąwozu. Historyczna część miasta, zwana Sassi, obejmuje unikatowe domostwa drążone w skale, z murowanymi jedynie fasadami. Te wielopoziomowe domy wykopane w zboczach parowu są jedną z najbardziej zaskakujących form architektonicznych Włoch. Materę i jej „sassi” rozsławił  Mel Gibson kręconym tutaj filmem „Pasja”.  
Bajeczne ALBEROBELLO, wizytówka regionu Apulia, słynie z domów nazywanych trulli, które są okrągłe, mają stożkowate dachy z kamienia i znajdują się tylko w regionie Apulia. Nikt dokładnie nie wie, jak powstały te cylindryczne, bielone wapnem budynki. Najstarsze z nich pochodzą z XII w. Nocleg w hotelu w okolicy Andrii.

7. dzień

SAN GIOVANNI ROTONDO Ojca Pio i MONTE SANT ANGELO Michała Archanioła

SAN GIOVANNI ROTONDO to miasteczko rozsławione przez słynnego stygmatyka Ojca Pio, wyniesionego na ołtarze przez Jana Pawła II. W miasteczku znajduje się Bazylika i Klasztor, gdzie mieszkał Ojciec Pio oraz założony przez świętego szpital – Dom Ulgi w Cierpieniu. Zobaczymy także Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i Grób Św. Ojca Pio.
Popołudnie spędzimy w panoramicznym Monte Sant’Angelo, gdzie znajduje się jedno z najsłynniejszych w Kościele katolickim sanktuariów ku czci świętego Michała Archanioła. Tutaj w Grocie Św. Michała w V w. objawił się Michał Archanioł, który poświęcił to miejsce. Ku jego czci wzniesiono sanktuarium, jedyną świątynię nie poświęconą ludzką ręką… A do tego jest to miejsce trochę polskie, bo opiekunami sławnego sanktuarium są od wielu lat polscy Michalici. Nocleg w hotelu w San Giovanni Rotondo.

8. dzień

Mityczny NEAPOL z Ojcem Dolindo - Starożytne POMPEJE

Po przybyciu do NEAPOLU nawiedzimy Kościół Matki Bożej z Lourdes i Św. Józefa z grobem Ojca Dolindo. Czas wolny na skosztowanie słynnej neapolitańskiej pizzy. Krótki objazd miasta, które z powodów historycznych, artystycznych i politycznych od czasów średniowiecza uważane jest za jeden z najważniejszych ośrodków kulturalnych Europy, z  pałacem Królewskim, Castel dell`Uovo, Teatrem San Carlo, Galerią Umberto I, Via Orazio i wzgórzem Posillipo.
POMPEJE, jedno z trzech miast rzymskich w prowincji cesarskiej Italia, które 24 sierpnia 79 roku n.e. zniszczył wybuch wulkanu Wezuwiusz. Popiół wulkaniczny, który zasypał Pompeje, doskonale zakonserwował budowle i przedmioty, co pozwoliło poznać nam dość dokładnie wygląd rzymskiego miasta średniej wielkości i życie jego mieszkańców. Wizytę w Pompejach zaczniemy od nawiedzenia Bazyliki Matki Bożej Różańcowej, gdzie znajduje się obraz Matki Bożej Pompejańskiej, a następnie zwiedzimy wykopaliska starożytnego miasta Pompeje. Nocleg w hotelu w okolicy Sorrento/Salerno.

9. dzień

SALERNO z relikwiami św. Mateusza- malownicze POSITANO - słynne SORRENTO

Dzisiejszy dzień zaczniemy od nawiedzenia Katedry Św. Mateusza i Grzegorza Wielkiego z relikwiami Św. Mateusza w SALERNO.
Z Salerno  udamy się drogą lądową lub morską wzdłuż przepięknego krajobrazowo Wybrzeza Amalfitanskiego, poprzez Vietri sul Mare i Amalfi do malowniczego POSITANO, najbardziej  znanej, luksusowej i eleganckiej miejscowości tego wybrzeża, która już w czasach rzymskich była kurortem z okazałymi willami. Czas wolny na podziwianie uroków Positano, jego śródziemnomorskiej zabudowy, bujnej roślinności i zakupy w eleganckich butikach.
Winnice, gaje oliwne i sady cytrynowe będą nam towarzyszyć w drodze do SORRENTO, słynnego na całym świecie uroczego miasteczka na Półwyspie Sorrentyńskim, które od 200 lat przyciąga obcokrajowców z całego świata. Bywali tu Ibsen, Wagner, Nietzsche, Maksym Gorki. Zatrzymamy się na Piazza Tasso, centralnym placu miasteczka i jednocześnie jego wizytówce. Czas wolny na samodzielne odkrywanie tej perełki południa Włoch, starego miasta z wąskimi uliczkami, sklepikami z lokalnymi produktami i obowiązkowo degustacja LIMONCELLO di Sorrento.
Powrót do hotelu.

10. Dzień  

MONTE CASSINO - RZYM

Po drodze do RZYMU zatrzymamy się na polskim cmentarzu na MONTE CASSINO, aby oddać hołd  poległym żołnierzom Generała  W. Andersa. Na cmentarzu pochowanych jest 1072 żołnierzy II Korpusu Polskiego. W 1944 roku toczyły się tu krwawe walki pomiędzy żołnierzami alianckimi a niemieckimi. Polscy żołnierze jako pierwsi zdobyli wzgórze i zawiesili tam biało czerwona flagę.
Zwiedzimy  również Klasztor Benedyktyński, założony przez  Benedykta z Nursji, który jak głosi tradycja, dotarł do Monte Cassino między 525 a 529 rokiem i pod  wpływem mistyki wzgórza założył kolejny klasztor, w którym sam też osiadł. Na potrzeby klasztoru wykorzystano antyczne miejsce kultu urzadzone po chrześcijańsku. Światynia Febusa stała się kościołem pod wezwaniem Jana Chrzciciela.
Spotkanie z wiecznym miastem  rozpoczniemy od zwiedzania Bazyliki Świętego Pawła za Murami, jednej z czterech bazylik patriarchalnych Rzymu i panoramicznego objazdu miasta, podczas którego zobaczymy m.in.: Circo Massimo - najstarszy i największy cyrk starożytnego Rzymu, Aventyn i Usta Prawdy w przedsionku Bazyliki Santa Maria in Cosmedin. Zakwaterowanie w hotelu w Rzymie.

11. Dzień  

MUZEA WATYKAŃSKIE i RZYM ANTYCZNO- BAROKOWY

Rano zwiedzimy z przewodnikiem jedno z najważniejszych i najbogatszych muzeów na świecie, Muzea Watykańskie ze słynną Kaplicą Sykstyńską, dziełem Michała Anioła, miejsce konklawe i wyboru papieży oraz Bazylikę Św. Piotra z grobem naszego Papieża, Świętego Jana Pawła II. Wizytę w Watykanie zakończymy na Placu Św. Piotra. Czas wolny. Po południu będziemy podziwiać zabytki  Rzymu Antyczno- Barokowego. Zobaczymy Koloseum – symbol cesarskiego Rzymu, Forum Romanum- centrum politycznego i towarzyskiego życia starożytnego Rzymu, Kapitol, Fori Imperiali, Panteon- świątynię wszystkich bogów oraz najpiękniejsze place, fontanny i najbardziej znane rzymskie ulice: Plac Hiszpański ze słynnymi schodami, Plac Navony z fontanną 4 Rzek, Fontannę di Trevi rozsławioną  przez  film  Felliniego Dolce Vita z Anitą Ekberg, via del Corso- centralną ulicę Rzymu z barokowymi kamienicami, via Condotti z luksusowymi butikami. Przy via Condotti  znajduje się też słynna Caffe Greco z 1760 r , gdzie bywali m.in. Mickiewicz, Słowacki i Sienkiewicz. Powrót do hotelu.

12. Dzień  

RZYM- Audiencja i Franciszkański ASYŻ

Po wykwaterowaniu z hotelu  pożegnamy się z Rzymem uczestnicząc w Generalnej Audiencji na placu Św. Piotra, po której  udamy się do ASYŻU, miasta Św. Franciszka. W Asyżu odwiedzimy bazylikę Matki Bożej Anielskiej – kolebkę zakonu franciszkańskiego, bazylikę i Klasztor Św. Franciszka -miejsce, gdzie znajduje się grobowiec świętego oraz kościół Św. Klary z relikwiami świętej. Zobaczymy też Plac del Comune z portykiem Św. Minerwy. Nocleg w hotelu w okolicy Asyżu.

13. Dzień  

CASCIA I ROCCAPORENA Świętej Rity – maryjne LORETO

Cascia i Roccaporena to dwa miasteczka związane ze Świetą Ritą- patronką spraw trudnych i beznadziejnych.
Dzień rozpoczniemy od nawiedzenia Sanktuarium Świętej Rity w CASCI, gdzie znajduje się  sarkofag z jej nienaruszonym ciałem. Następnie odwiedzimy dom Św. Rity w ROCCAPORENA wraz z ogrodem cudów. W LORETO zwiedzimy jedno z najważniejszych na świecie sanktuariów maryjnych, w którym według legendy przechowywany jest nazaretański dom Maryi. Nocleg w hotelu w Loreto lub okolicy.

14. Dzień

LANCIANO, MANOPELLO, RZYM

W LANCIANO według Kościoła katolickiego w VIII wieku miał miejsce pierwszy potwierdzony cud eucharystyczny. W sanktuarium  przechowywane są relikwie uważane za relikwie ciała i krwi Chrystusa. MANOPELLO stało się głośne za sprawą niemieckiego dziennikarza i pisarza Paula Badde'go, który po przeprowadzeniu prywatnego śledztwa, doszedł do wniosku, że całun z Manoppello jest tak naprawdę chustą grobową Chrystusa. Znalezienie relikwii wzbudziło także zainteresowanie kościoła katolickiego. Rok 2006 został ogłoszony rokiem jubileuszu całunu z Manoppelo. Papież Benedykt XVI odwiedził sanktuarium Volto Santo w dniu 1 września 2006 i była to pierwsza wizyta papieska w Manopello. Przyjazd do Rzymu, zakwaterowanie w hotelu i czas wolny. Na pożegnalną kolację zabierzemy Was do restauracji w kulinarnym sercu Zatybrza z  wyśmienitą rzymską kuchnią przy  winie i muzyce na żywo.

15. dzień

Transfer na lotnisko w Rzymie, wylot do kraju.

 

**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**