Sanktuaria Maryjne Europy - pielgrzymka ze zwiedzaniem Francji, Hiszpanii i Portugalii (wersja 2)

Program tej pielgrzymki to niepowtarzalna okazja odbycia duchowej podróży po 3 krajach Południowej Europy, z jej najważniejszymi sanktuariami maryjnymi. Zwiedzimy także arcydzieła kultury i sztuki Francji, Hiszpanii i Portugalii. Odwiedzimy dawną siedzibę papieży - Awinion, zajrzymy do krainy Basków, w San Sebastian przetniemy szlak Św. Jakuba i zwiedzimy słynny Alcazar w Segowii.

1. DZIEŃ

Przylot do PARYŻA. Transfer do hotelu z krótkim objazdem miasta, czas wolny.

2. DZIEŃ    ZWIEDZANIE PARYŻA


Zwiedzanie: Centrum Pompidou, Wyspa Cite: Katedra Notre Dame, Święta Kaplica i Pałac Sprawiedliwości. Dzielnica Łacińska (Panteon, Sorbona, bulwar St. Michel, bulwar St. Germain). Po południu: Rue Faubourg St. Honore, pl. Vendome (Hotel Ritz, dom w którym zmarł Fryderyk Chopin), Plac Zgody, Dome des Invalides z grobem Napoleona, Pałac Chaillot z widokiem na Wieżę Eiffla i Wieża Eiffla. Spacer po dzielnicy artystów i nocnego życia - Montmartre: Bazylika Sacre Coeur, Place du Tertre, Place Pigalle . Wieczorny rejs po Sekwanie (z kolacją na pokładzie) lub spektakl z kolacją w kabarecie Moulin Rouge.

3. DZIEŃ     WERSAL
Przejazd do Wersalu, zwiedzanie ogrodów królewskich i rezydencji wybudowanej przez Ludwika XIV, ówczesnego króla Francji, nazywanego też "Królem Słońce". Nocleg w hotelu w Lyon lub w okolicach.

4. DZIEŃ     LYON - AVIGNON

Dzień zaczniemy od zwiedzania miasta Lyon, jednego z najstarszych miast we Francji , gdzie mieszkali bracia Lumiere, którzy zbudowali pierwszy kinematograf i nakręcili pierwszy film. Zobaczymy m.in.: centralny punkt miasta - wzgórze Fourviere z Bazyliką Marii Panny (Bazylika Notre Dame de Fourvière), symbol miasta XIX wieczną fontannę, Katedrę św. Jana Chrzciciela z zegarem astronomicznym, najstarszy francuski kościół św. Ireneusza, rzymskie ruiny, plac Bellecour i  Vieux Lyon. Następnie przejazd do Avignonu - stolicy Prowansji, do której w XIV w. na wiele lat papieże przenieśli swą siedzibę z Rzymu. Zobaczymy: Pałac Papieski, most Pont St. Benezet itd. Nocleg w hotelu w Avignon.

5. DZIEŃ     CARCASSONNE - LOURDES


Przejazd do Carcassonne, krótkie zwiedzanie miasta - fortecy, którego pierwsze mury obronne zbudowali Rzymianie w III - IV w. Przejazd do Lourdes - udział w nabożeństwach sanktuaryjnych, w wieczornej procesji ze świecami, nocleg w hotelu w Lourdes.

6. DZIEŃ     LOURDES - SAN SEBASTIAN
Zwiedzanie Lourdes: Bazylika NMP, Grota Objawień, możliwość kąpieli w basenach z wodą z cudownego źródełka. Przejazd do San Sebastian, ulubionego miejsca hiszpańskiej arystokracji i miasta, które znajduje się na  szlaku św. Jakuba (droga północna). Zwiedzanie : Casa Consistorial, Palacio Miramar - należący do rodziny królewskiej i  zabytkowej dzielnicy. Nocleg w hotelu w San Sebastian. 

7. DZIEŃ      BURGOS
Przejazd do Burgos - zwiedzanie katedry nazwanej przez Filipa II „dziełem Aniołow”, gdzie można zobaczyć mechaniczny zegar z marionetkami - Papamoscas i naturalnych rozmiarów figurę Chrystusa z ludzkimi włosami, zrobioną ze skóry zwierząt, złote schody, następnie Plaza S. Maria, przejazd do Madrytu, nocleg w hotelu.

8. DZIEŃ     MADRYT

Dzisiejszy dzień spędzimy w Madrycie, stolicy Hiszpanii. Zaczniemy od najbardziej charakterystycznego punktu miasta, Pałacu Królewskiego, jednego z największych pałaców królewskich w Europie, który dziś w całości jest udostępniony dla zwiedzających (rodzina królewska mieszka w innym miejscu). Następnie zobaczymy Bazylikę św. Franciszka z freskiem autorstwa Goi, Kościół św. Izydora ze szczątkami św. Izydora, patrona miasta oraz Puerta del Sol uważany za centrum Madrytu i środek Hiszpanii. Przespacerujemy się również piękną, główną ulicą miasta – Gran Via, zakończoną Placem Hiszpańskim z pomnikiem Don Kichota i Sancho Pansy. Dla miłośników sztuki punktem obowiązkowym jest Muzeum Prado z najwspanialszą na świecie kolekcją malarstwa klasycznego i wybitnymi dziełami wielkich artystów, jak El Greco, Rembrandt, Rubens czy Velazquez. Po południu wybierzemy się na wycieczkę poza Madryt. Zobaczymy El Escorial, klasztorne ustronie króla Filipa II nazywane ósmym cudem świata. Zwiedzimy klasztor, Pałac Królewski, Panteon, gdzie spoczywa większość królów Hiszpanii oraz biblioteki. Następnie przejazd do Doliny Poległych, gdzie pochowano 40 tys. żołnierzy republikanów i nacjonalistów - ofiar wojny domowej. Powrót na nocleg do Madrytu.

9. DZIEŃ     SEGOWIA - TOLEDO
Przejazd do Segowii, zwanej miastem poetów. Zobaczymy: akwedukt z I w. n.e., Alkazar - bajkowy zamek, gdzie Izabela Katolicka została ogłoszona królową. Przejazd do Toledo - historycznego i kulturalnego serca regionu Kastylii la Manchy i Hiszpanii, które przez wiele wieków było stolicą kraju. Nocleg w hotelu w Toledo.

10. DZIEŃ    GRANADA - KORDOBA


Przejazd do Granady, zwiedzanie Alhambry - warownego zespołu pałacowego, który jest szczytowym osiągnięciem muzułmańskiej wyobraźni i artyzmu. Następnie przejazd do Kordoby : zwiedzanie słynnej Mezquity - świątyni kalifów, przekształconej w kościół Wniebowzięcia oraz dzielnicy żydowskiej. Nocleg w hotelu w Kordobie (polecamy kolację z pokazem tańca flamenco).

11. DZIEŃ   SEWILLA - FARO
Przejazd do Sewilli, stolicy Andaluzji. Zwiedzanie katedry, La Giralda, Plaza del Triunfo z mauretańskim alkazarem z XIV w.. Przejazd do Faro na krótkie zwiedzanie Starego Miasta -  XIII wieczna Katedra Se de Faro, Brama Arco da Vila. Nocleg w hotelu.

12. DZIEŃ   FATIMA


Przejazd do Fatimy. Zwiedzanie miejsca kultu maryjnego - Bazyliki i Kaplicy Objawień. W 1917 roku trójce małych pastuszków z Fatimy - Francisco i Jacinta Marto oraz Lucia dos Santos objawiła się Matka Boska i przekazała trzy tajemnice fatimskie. Kościół katolicki uznał objawienia fatimskie za cud w 1930 roku. Nocleg w hotelu w Fatimie.

13. DZIEŃ     SINTRA i CASCAIS   lub  BATALHA, NAZARE i OBIDOS
Czas wolny do godz. 11:00 w Fatimie. W drodze do LIZBONY do wyboru jedna z propozycji wycieczki:

  • SINTRA - WINNICA w COLARES - CASCAIS 

Przejazd do Sintry, uwiecznionej przez Lorda Byrona w „Glorious Eden”.  Kolorowy Zamek Królewski od XIV w. był rezydencją wielu portugalskich królów. Spacer wąskimi uliczkami miasta, czas wolny na zakupy. Przejazd do Colares, winnicy położonej niedaleko Sintry i Cabo da Roca, najbardziej wysuniętego punktu Europy na zachód, skąd można podziwiać przepiękny widok na Ocean Atlantycki. Winnica Colares słynie z produkcji białego wina, jedynego w Portugalii, które może być sezonowane przez dłużej niż 2-3 lata. Degustacja wina, sera i innych drobnych przekąsek. Przejazd do nadmorskiego kurortu Cascais, dawnej wioski rybackiej. Nocleg w hotelu w Lizbonie.

  • BATALHA - NAZARE - OBIDOS 

Przejazd do Batalha, miasteczka, gdzie znajduje się wspaniały klasztor Santa Maria da Victoria, zbudowany w 1388 r. na cześć zwycięstwa z Kastylijczykami. Jest to najwspanialsze dzieło gotyckie w Portugalii.
Następnie przejazd do Nazare, najsłynniejszej rybackiej wioski w Portugalii, gdzie po dziś dzień kobiety nosza tradycyjne, 7 spódnicowe kostiumy. Przejazd do Obidos - jednego z najpiękniejszych portugalskich miasteczek, całkowicie otoczonego murami średniowiecznego zamku. Nocleg w hotelu w Lizbonie.

14. DZIEŃ      LIZBONA


Zwiedzanie dzielnicy Belém z Klasztorem Hieronimitów, zbudowanym w 1500 r., gdzie znajdują się piękne grobowce m.in. Luisa de Camoes (portugalskiego poety), Vasco da Gamy (słynnego żeglarza, który odkrył drogę morską do Indii). Krótka przerwa w jednej z najstarszych i najsłynniejszych cukierni Lizbony na degustację słynnych ciasteczek Belem (Pasteis de Belem), na które przepis jest najpilniej strzeżoną tajemnicą rodzinną. Następnie zobaczymy: Wieżę Belem oraz Pomnik portugalskich żeglarzy. Oba zabytki są wizytówkami Lizbony. Wizyta w Muzeum pojazdów królewskich i dworskich. Przejazd do Baixa Pombalina, dzielnicy odbudowanej w XVIII w. po trzęsieniu ziemi w 1755 r. Przejście pod Łukiem Trumfalnym. Czas wolny. Zwiedzanie miasta tradycyjnymi żółtymi lub czerwonymi tramwajami - przejazd malowniczymi ulicami  Estrela, S. Bento, Camoes, Katedra Lizbońska, zakończenie na placu Portas do Sol. Spacer na wzgórze z Zamkiem Św. Jerzego, fortecy z XII w. skąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na starówkę, rzekę Tag oraz most 25 Kwietnia. Spacer do Alfamy, najstarszej dzielnicy w Lizbonie. Kolacja z występami i smętnymi pieśniami Fado.

 15. DZIEŃ

Transfer na lotnisko w Lizbonie. Odlot do kraju.

*Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe*