Słynne Sanktuaria Europejskie i nie tylko - Pielgrzymka wersja 1

1. DZIEŃ

Przylot do PARYŻA, transfer do hotelu z krótkim objazdem miasta, czas wolny, (hotel w Paryżu).


2. DZIEŃ PARYŻ
Zwiedzanie: Centrum Pompidou, Wyspa Cite: Katedra Notre Dame, Święta Kaplica i Pałac Sprawiedliwości. Dzielnica Łacińska (Panteon, Sorbona, bulwar St. Michel, bulwar St. Germain). Po południu : Rue Faubourg St. Honore, pl. Vendome (Hotel Ritz, dom w ktorym zmarl F. Chopin), Plac Zgody, Dome des Invalides z grobem Napoleona, Pałac Chaillot z perspektywą na Wieżę Eiffla i Wieża Eiffla. Wieczorny rejs po Sekwanie (z kolacją na pokładzie ).
 
 
3. DZIEŃ PARYŻ
Przejazd do Wersalu, zwiedzanie rezydencji i ogrodów królewskich. Powrót do Paryża, spacer po dzielnicy artystów i nocnego życia - Montmartre: Bazylika Sacre Coeur, Place du Tertre, Place Pigalle lub czas wolny, dla chętnych spektakl z kolacją w Moulin Rouge.


4. DZIEŃ ZAMKI NAD LOARĄ
Zwiedzanie 2 zamków, np.: renesansowy zamek Chambord, największy i najbardziej zabytkowy w grupie zamkow Loary, rezydencja Ludwika XIII i XIV, zbudowany na początku XVI w. przez Franciszka I (prawdopodobnie wg projektu Leonarda da Vinci), oraz Blois - głównej rezydencji królów Francji od czasów Henryka IV. Wieczorem można uczestniczyć w spektaklu Światło i dźwięk w zamku Blois - spektakularne widowisko prezentowane na wolnym powietrzu na murach zamku i wykorzystujące efekty świetlne. Nocleg w Tours lub w Amboise

5. DZIEŃ LOURDES
Przejazd do Lourdes około 8 godz. Udział w nabożeństwach sanktuaryjnych, w wieczornej procesji ze świecami, nocleg w Lourdes.


6. DZIEŃ LOURDES
Zwiedzanie: Bazylika NMP, Grota Objawień, możliwość kąpieli w basenach z wodą z cudownego źródełka + przejazd do Carcassonne, krotkie zwiedzanie miasta - fortecy, którego pierwsze mury obronne zbudowali Rzymianie w III - IV w. i nocleg. 


7. DZIEŃ BARCELONA
Przejazd z Carcassonne do Barcelony, zwiedzanie starego miasta - dzielnicy gotyckiej wraz z katedrą, wieczorem np. kolacja ze spektaklem flamenco .


8. DZIEŃ BARCELONA - MADRYT
Rano czas wolny w Barcelonie do max 12.00, przejazd do hotelu w Madrycie.


 

9. DZIEŃ MADRYT
Zwiedzanie Madrytu autokarem, Palacio Real - pałac królewski, pełniacy obecnie tylko funkcje reprezentacyjne, Puerta del Sol - owalny plac bedący sercem miasta, „kilometr zero” - punkt, od którego mierzy się wszystkie odległości., Plaza de Espana, pośrodku którego stoi pomnik Cervantesa.
Przejazd do El Escorial - klasztornego ustronia Filipa II, zwanego równiez ósmym cudem świata, zwiedzanie klasztoru, pałacu królewskiego, panteonu, gdzie spoczywa większość królów Hiszpanii oraz biblioteki. Następnie przejazd do Doliny Poległych, gdzie pochowano 40 000 żołnierzy republikanów  i nacjonalistów - ofiar wojny domowej. Nocleg w Madrycie.


10. DZIEŃ TOLEDO - GRANADA
Przejazd do Toledo - historycznego i kulturalnego serca la Manchy i Hiszpanii, które przez wiele wieków było stolicą kraju, przejazd do Granady, zwiedzanie Alhambry - warownego zespołu pałacowego, który jest szczytowym osiągnięciem muzułmańskiej wyobraźni i artyzmu. Nocleg w Granadzie.


11. DZIEŃ KORDOBA - SEVILLA
Przejazd do Kordoby, zwiedzanie słynnej Mezquity - świątyni kalifów, przekształconej w kościół Wniebowzięcia oraz dzielnicy żydowskiej, przejazd do Sevilli, stolicy Andaluzji, zwiedzanie katedry, La Giralda, Plaza del Triunfo z mauretańskim alkazarem z XIV w., nocleg w Sevilli.


12. DZIEŃ FATIMA
Przejazd do Fatimy. Zwiedzanie miejsca kultu maryjnego - Bazyliki i Kaplicy Objawień. W 1917 troje pasterzy z Fatimy - Francisco i Jacinta Marto oraz Lucia dos Santos - ogłosiło, że objawiła im się Matka Boska i przekazała trzy tajemnice fatimskie. Kościół katolicki uznał te objawienia za nie będące w sprzeczności z doktryną. Za cud uznał je w 1930. Nocleg w hotelu w Fatimie.


13. DZIEŃ - FATIMA
czas wolny do max 11.00, potem w drodze do LIZBONY do wyboru:

  • SINTRA + CASCAIS 

Przejazd do Sintry, uwiecznionej przez Lorda Byrona w „Glorious Eden”. Zamek Królewski od XIV w. był rezydencja wielu portugalskich królów. Spacer wąskimi uliczkami miasta, Czas wolny na zakupy. Przejazd do Colares, winnicy położonej niedaleko Sintry i Cabo da Roca, najbardziej wysuniętego punktu Europy na zachód, skąd można podziwiać przepiękny widok na Ocean Atlantycki. Winnica Colares jest znana z produkcji białego wina, jedynego w Portugalli białego wina, które może być sezonowane przez dłużej niż 2-3 lata. Degustacja win i sera. Przejazd do Cascais, wizyta w dawnej wiosce rybackiej

  • BATALHA + NAZARE+ OBIDOS 

Przejazd do Batalha, gdzie znajduje się wspaniały klasztor Santa Maria da Victoria, zbudowany w 1388 r. na cześc zwycięstwa z Kastylijczykami, najwspanialsze dzieło gotyckie w Portugalii.
Następnie przejazd do Nazare - najsłynniejszej rybackiej wioski w Portugalii, gdzie po dziś dzień kobiety nosza tradycyjne, 7 spódnicowe kostiumy.
Przejazd do Obidos - jednego z najpiękniejszych portugalskich miasteczek, całkowicie otoczonego murami średniowiecznego zamku. Nocleg w Lizbonie.


14. DZIEŃ LIZBONA
Zwiedzanie dzielnicy Belém, Klasztor Hieronimitów, zbudowany w 1500 r., gdzie znajduja się piękne grobowce m.in. Luisa de Camoes (portugalskiego poety), Vasco da Gamy (słynnego żeglarza, który odkrył drogę morską do Indii). Krótka przerwa w jednej z najstarszych i najsłynniejszych cukierni Lizbony, degustacja słynnych ciasteczek Belem, na które przepis jest najpilniej strzeżoną tajemnicą rodziny. Następnie Wieża Belem oraz pomnik portugalskich żeglarzy, które uznawane są za wizytówkę Lizbony. Wizyta w Muzeum Pojazdów królewskich i dworskich.
Przejazd do Baixa Pombalina, dzielnicy odbudowanej w XVIII w. po trzęsieniu ziemi w 1755 r. przejście pod Łukiem Trumfalnym Czas wolny, np. na zakup upominków. Dalsze zwiedzanie tradycyjnymi żółtymi lub czerwonymi tramwajami, przejazd malowniczymi ulicami takimi jak Estrela, S. Bento, Camoes, Katedra Lizbońska, zakończenie na placu Portas do Sol. Spacer na wzgórze z Zamkiem Św. Jerzego, fortecy z XII w. skąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na starówkę, rzekę Tag oraz most 25 Kwietnia. Spacer do Alfamy. Kolacja z występami Fado

 
15. DZIEŃ WYLOT Z LIZBONY