Pielgrzymka i wycieczka do Francji, Hiszpanii i Portugalii (wersja 1)

Głównym celem naszej samolotowej pielgrzymki do Francji, Hiszpanii i Portugalii są dwa najważniejsze Sanktuaria Maryjne Europy, Lourdes we Francji i Fatima w Portugalii. Pielgrzymka będzie też okazją do zwiedzenia innych miejsc świętych, ale także zabytków trzech krajów Południowej Europy. We Francji oprócz Paryża zachwycimy się bajkowymi zamkami w Dolinie Loary, a w Hiszpanii kolorową Barceloną Gaudiego.

1. DZIEŃ

Przylot do PARYŻA, transfer do hotelu z krótkim objazdem miasta, czas wolny, nocleg w hotelu w Paryżu.

2. DZIEŃ    CAŁODZIENNE ZWIEDZANIE PARYŻA
Zwiedzanie: Centrum Pompidou, Wyspa Cite: Katedra Notre Dame, Święta Kaplica i Pałac Sprawiedliwości. Dzielnica Łacińska (Panteon, Sorbona, bulwar St. Michel, bulwar St. Germain). Po południu: Rue Faubourg St. Honore, plac Vendome (Hotel Ritz, dom w ktorym zmarl Fryderyk Chopin), Plac Zgody, Dome des Invalides z grobem Napoleona, Pałac Chaillot z widokiem na Wieżę Eiffla i Wieża Eiffla. Wieczorny rejs po Sekwanie (z kolacją na pokładzie).

3. DZIEŃ    WERSAL - BAZYLIKA SACRE COEUR
Przejazd do Wersalu, zwiedzanie rezydencji i ogrodów królewskich. Powrót do Paryża, spacer po dzielnicy artystów i nocnego życia - Montmartre: Bazylika Sacre Coeur, Place du Tertre, Place Pigalle lub czas wolny. Dla chętnych spektakl z kolacją w kabarecie Moulin Rouge.

4. DZIEŃ    NAJPIĘKNIEJSZE ZAMKI NAD LOARĄ


Zwiedzanie 2 zamków -  renesansowego zamku Chambord, największego i najbardziej zabytkowego w grupie zamków Loary, rezydencji Ludwika XIII i XIV, zbudowanego na początku XVI w. przez Franciszka I (prawdopodobnie wg projektu Leonarda da Vinci), oraz zamku Blois - głównej rezydencji królów Francji od czasów Henryka IV. Wieczorem można uczestniczyć w spektaklu "Światło i dźwięk" w zamku Blois - spektakularne widowisko prezentowane na wolnym powietrzu na murach zamku i wykorzystujące efekty świetlne. Nocleg w Tours lub w Amboise.

5. DZIEŃ  LOURDES - PROCESJA ZE ŚWIECAMI
Przejazd do Lourdes około 8 godz. Udział w nabożeństwach sanktuaryjnych, w wieczornej procesji ze świecami, nocleg w Lourdes.

6. DZIEŃ LOURDES - CARCASSONNE
Zwiedzanie: Bazylika NMP, Grota Objawień, możliwość kąpieli w basenach z wodą z cudownego źródełka. Przejazd do Carcassonne, krótkie zwiedzanie miasta - fortecy, którego pierwsze mury obronne zbudowali Rzymianie w III - IV w.. Nocleg w hotelu. 

7. DZIEŃ    BARCELONA GAUDIEGO


Przejazd  do Barcelony, zwiedzanie Starego Miasta - dzielnicy gotyckiej wraz z katedrą Sagrada Familia. Wieczorem kolacja ze spektaklem flamenco.

8. DZIEŃ    BARCELONA - MADRYT
Rano czas wolny w Barcelonie max. do godz. 12.00, następnie przejazd do hotelu w Madrycie.

9. DZIEŃ     MADRYT - EL ESCORIAL - DOLINA POLEGŁYCH
Zwiedzanie Madrytu autokarem, Palacio Real - pałac królewski, pełniący obecnie tylko funkcje reprezentacyjne, Puerta del Sol - owalny plac bedący sercem miasta, „kilometr zero” - punkt, od którego mierzy się wszystkie odległości w Hiszpanii, Plaza de Espana z pomnikiem Don Kichota i Sancho Pansy.
Przejazd do El Escorial - klasztornego ustronia Filipa II, zwanego również ósmym cudem świata. Zwiedzanie klasztoru, pałacu królewskiego, panteonu, gdzie spoczywa większość królów Hiszpanii oraz biblioteki. Następnie przejazd do Doliny Poległych, gdzie pochowano 40 000 żołnierzy republikanów  i nacjonalistów - ofiar wojny domowej. Nocleg w Madrycie.

10. DZIEŃ   TOLEDO - ALHAMBRA W GRANADZIE
Przejazd do Toledo - historycznego i kulturalnego serca regionu Kastylii la Manchy i Hiszpanii, które przez wiele wieków było stolicą kraju. Przejazd do Granady, zwiedzanie Alhambry - warownego zespołu pałacowego, który jest szczytowym osiągnięciem muzułmańskiej wyobraźni i artyzmu. Nocleg w Granadzie.

11. DZIEŃ    KORDOBA - SEWILLA


Przejazd do Kordoby, zwiedzanie słynnej Mezquity - świątyni kalifów, przekształconej w Kościół Wniebowzięcia oraz dzielnicy żydowskiej. Przejazd do Sewilli, stolicy Andaluzji, zwiedzanie katedry, La Giralda, Plaza del Triunfo z mauretańskim alkazarem z XIV w. Nocleg w Sewilli.

12. DZIEŃ    FATIMA
Przejazd do Fatimy. Zwiedzanie miejsca kultu maryjnego - Bazyliki i Kaplicy Objawień. W 1917 roku trójce małych pasterzy z Fatimy - Francisco i Jacinta Marto oraz Lucia dos Santos objawiła się Matka Boska i przekazała trzy tajemnice fatimskie. Kościół katolicki uznał objawienia fatimskie za cud w 1930 roku. Nocleg w hotelu w Fatimie.

13. DZIEŃ    FATIMA
Czas wolny max. do godz.11.00 w Fatimie. W drodze do LIZBONY do wyboru jedna z propozycji wycieczek:

  • SINTRA - CASCAIS 

Przejazd do Sintry, uwiecznionej przez Lorda Byrona w „Glorious Eden”. Kolorowy zamek królewski od XIV w. był rezydencją wielu portugalskich królów. Spacer wąskimi uliczkami miasta. Czas wolny na zakupy. Przejazd do Colares, winnicy położonej niedaleko Sintry i Cabo da Roca, najbardziej wysuniętego punktu Europy na zachód, skąd można podziwiać przepiękny widok na Ocean Atlantycki. Winnica Colares jest znana z produkcji białego wina, jedynego w Portugalii, które może być sezonowane przez dłużej niż 2-3 lata. Degustacja win i sera. Przejazd do nadmorskiego kurortu Cascais, wizyta w dawnej wiosce rybackiej.

  • BATALHA - NAZARE - OBIDOS 

Przejazd do Batalha, gdzie znajduje się wspaniały klasztor Santa Maria da Victoria, zbudowany w 1388 r. na cześć zwycięstwa z Kastylijczykami, najwspanialsze dzieło gotyckie w Portugalii. Następnie przejazd do Nazare - najsłynniejszej rybackiej wioski w Portugalii, gdzie po dziś dzień kobiety noszą tradycyjne, 7 spódnicowe kostiumy. Przejazd do Obidos - jednego z najpiękniejszych portugalskich miasteczek, całkowicie otoczonego murami średniowiecznego zamku. Nocleg w Lizbonie.

14. DZIEŃ LIZBONA
Zwiedzanie dzielnicy Belém: Klasztor Hieronimitów, zbudowany w 1500 r., gdzie znajduja się piękne grobowce m.in. Luisa de Camoes (portugalskiego poety), Vasco da Gamy (słynnego żeglarza, który odkrył drogę morską do Indii). Krótka przerwa w jednej z najstarszych i najsłynniejszych cukierni Lizbony, degustacja słynnych ciasteczek Belem (Pasteis de Belem), na które przepis jest najpilniej strzeżoną tajemnicą rodziny. Następnie Wieża Belem oraz pomnik portugalskich żeglarzy, które uznawane są za wizytówki Lizbony. Wizyta w Muzeum Pojazdów królewskich i dworskich. Przejazd do Baixa Pombalina, dzielnicy odbudowanej w XVIII w. po trzęsieniu ziemi w 1755 r. Przejście pod Łukiem Trumfalnym Czas wolny, np. na zakup upominków. Dalsze zwiedzanie tradycyjnymi żółtymi lub czerwonymi tramwajami, przejazd malowniczymi ulicami takimi jak Estrela, S. Bento, Camoes, Katedra Lizbońska. Zakończenie na placu Portas do Sol. Spacer na wzgórze z Zamkiem Św. Jerzego, fortecy z XII w. skąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na starówkę, rzekę Tag oraz most 25 Kwietnia. Spacer do Alfamy, najstarszej dzielnicy w Lizbonie. Kolacja z występami portugalskiej muzyki Fado.

 
15. DZIEŃ

Transfer na lotnisko w Lizbonie. Odlot do kraju.

**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**