Pielgrzymka do Prowansji - śladami Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów

W PROWANSJI, malowniczym regionie Francji, pachnącym lawendą, z bajecznymi krajobrazami, niezwykłym światłem, ciekawą architekturą oraz wyśmienitą kuchnią pełną soczystych owoców i warzyw, świeżych ryb oraz aromatycznych ziół założone zostało Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, pierwotnie nazywane „Misjonarzami Prowansji". W trakcie naszej pielgrzymki do Prowansji odwiedzimy najważniejsze miejsca związane z historią Zakonu Oblatów, jak Aix en Provence i Marsylia, papieskie Awinion, Sanktuaria Maryjne w La Salette i w Lourdes oraz najpiękniejsze miasteczka Prowansji. Nie zabraknie również codziennych mszy świętych i innych duchowych przeżyć, które pozwolą nam zapamiętać pielgrzymkę do Prowansji na całe życie. Spotkajmy się wspólnie na niezapomnianym modlitewnym szlaku!

Oblaci – historia Zakonu

Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej zostało założone przez ks.Eugeniusza de Mazenoda 25 stycznia 1816 roku w Aix en Provence. Wspólnota pierwotnie nosiła nazwę Misjonarzy Prowansji, a celem jej było poświęcenie się odnowie moralnej Francji po rewolucji francuskiej poprzez głoszenie rekolekcji i misji świętych. Ks.Eugeniusz, po otrzymaniu nominacji biskupiej, uzyskał papieskie zatwierdzenie zgromadzenia w 1825 roku. Już jako biskup Marsylii i superior generalny Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej starał się poprzez misjonarzy na całym świecie głosić Ewangelię Zgromadzenia. Dziś Misjonarze Zgromadzenia Oblatów są obecni w 74 krajach świata.

1 dzień              AIX EN PROVENCE - co warto zobaczyć?

Przed południem przylot do Marsylii. Transfer do hotelu w Aix en Provence, zakwaterowanie. Wieczorny spacer po Aix en Provence, najbardziej eleganckim miasteczku południa Francji, nazywanym miasteczkiem tysiąca fontann. Aix en Provence słynie ze średniowiecznej architektury, fontann i ze znanego mieszkańca, bo tutaj urodził się Paul Cezanne, jeden z najsłynniejszych postimpresjonistów XIX w. Wizytówką miasteczka jest reprezentacyjny deptak Le Cours Mirabeau, wysadzany platanami i ozdobiony fontannami, wzorowany na paryskich Polach Elizejskich. Najważniejszymi zabytkami są: średniowieczna katedra St. Sauveur, gotycki kościół św.Jana, ratusz z XVII wieku, dawny rzymski akwedukt oraz liczne fontanny, a wśród nich jedna z najładniejszych, Fontanna Czterech Delfinów z 1667 roku.

Wieczorna msza św. i kolacja w Domu Oblatów, powrót do hotelu.

2 dzień             MARSYLIA - najpiękniejsze miejsca do zobaczenia

Dzień rozpoczniemy wizytą w Marsylii, największym mieście portowym Francji, związanym historycznie z postacią  św.Eugeniusza de Mazenoda, biskupa Marsylii i założyciela Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Symbolem miasta jest Notre Dame de la Garde, Bazylika wznosząca się na wzgórzu, widoczna z każdego punktu miasta. Sześćdziesięciometrowa wieża bazyliki jest zwieńczona 11- metrową figurą Madonny z Dzieciątkiem, która była inspiracją dla amerykańskiej Statui Wolności. Vieux Port to centrum Marsylii, od ktorego spiralnie rozchodzi się piętnaście dzielnic miasta. Najwspanialszy widok na Vieux Port roztacza się z Palais du Pharo, znajdującego się na cyplu za Fort St.Nicolas, a także z Notre Dame de la Garde, budowli z czasów Drugiego Cesarstwa. Po zwiedzaniu weźmiemy udział we mszy świętej przy grobie św. Eugeniusza De Mazenod, założyciela i generała Zgromadzenia Zakonnego Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Powrót do Aix en Provence, kolacja w Domu Oblatów, powrót na nocleg do hotelu.

3 dzień          CASSIS – LA SALETTE

Poranek spędzimy w Cassis, nadmorskim miasteczku Lazurowego Wybrzeża, a wieczór na modlitwie w położonym w „chmurach” Sanktuarium Maryjnym w La Salette.

Cassis – największe atrakcje

Cassis, dawny port rzymski i małe miasteczko rybackie położone w zatoce, otoczone wapiennymi wzgórzami, słynie z produkcji białego wina. Jest to również główna baza wypadowa całego rejonu Les Calanques do zwiedzania klifów liczących 120 mln lat zwanych calanques (jedne z najwyższych i najpiękniejszych w Europie i najwyższe we Francji) z błękitną wodą i mikroskopijnymi plażami. W tak małym Cassis znajduje się aż jedenaście kapliczek poświęconych Najświętszej Marii Pannie i innym świętym.

Sanktuarium Maryjne w La Salette

W La Salette-Fallavaux we francuskich Alpach, 19 września 1846 roku dwójce małych pastuszków, Melanii i Maksyminowi, ukazała się piękna postać kobiety, siedzącej wewnątrz promiennej kuli światła. Była to Matka Boża, która w przekazanym orędziu wzywała ludzi do pokuty i powrotu do Boga, zapowiadała kary dla grzeszników i obfite łaski dla nawróconych. W miejscu jej objawienia (ok.1800 m n.p.m) wytrysnęło źródło, które płynie do dnia dzisiejszego. Wkrótce wybudowano tu najwyżej położone na świecie Sanktuarium Matki Boskiej Płaczącej. Księża, którzy przybywali do La Salette, z upływem czasu założyli Zgromadzenie Misjonarzy Matki Bożej z La Salette, do którego dołączali również kandydaci na braci zakonnych. Dziś otoczenie gór, niczym niezmącona cisza i sanktuarium przyciągają pielgrzymów z całego świata. Weźmiemy również udział w Drodze Krzyżowej, która będzie z pewnością wyjątkowym przeżyciem dla każdego pielgrzyma. Kolacja i nocleg w Domu Pielgrzyma w Sanktuarium La Salette.

4 dzień       ROUSSILON - NOTRE DAME DE LUMIERES

Nasz pierwszy przystanek tego dnia to kolorowe miasteczko Roussillon, słynące z ochrowych skał, nazywane prowansalskim Kolorado. Znajdujące się tutaj złoża ochry (żółtej lub brunatnej glinki) wykorzystywane są jako barwnik do produkcji farb. Pozostałą część dnia wraz kolacją i noclegiem spędzimy w Notre Dame de Lumieres, gdzie znajduje się jedno z najstarszych seminariów duchownych Misjonarzy Oblatów. Oblaci pojawili się tutaj w 1837 roku i wskrzesili na nowo ruch pielgrzymkowy. W czasie II wojny światowej kształciło się tutaj około 80 Oblatów pochodzenia polskiego. Jest to również Sanktuarium Maryjne, w którym wyproszone zostały liczne łaski.

5 dzień    Całodzienna wycieczka do AWINION i ARLES – zabytki i atrakcje


Przed nami zwiedzanie stolicy papiestwa, miasta Awinion i miasteczka Arles, nazywanego małym Rzymem.

Awinion  – dawna stolica papieży

Awinion, był stolicą papiestwa, czego najlepszym świadectwem jest najcenniejszy zabytek gotyckiej architektury pałacowej na świecie - Pałac Papieży, który będziemy mieli okazję zwiedzić. Rezydowało tu łącznie 7 papieży, a z Rzymu na Prowansję jako pierwszy przeniósł się Klemens V. Okres ten w historii kościoła określano mianem niewoli awiniońskiej. Oprócz wspomnianego Pałacu Papieży największą perłą jest Most Awinioński zbudowany w XII wieku. Jest to najbardziej znany most na świecie, z którego roztacza się piękny widok na Awinion i rzekę Rodan.

Arles – w prowansalskim Rzymie

Prowansalskie Arles przed wiekami było bardzo ważną kolonią Juliusza Cezara, a pozostałe po tym okresie antyczne budowle takie jak Arena, ruiny Amfiteatru i łaźni miejskich świadczą o minionej potędze imperium rzymskiego. Praktycznie wszystkie najważniejsze zabytki znajdują się na starym mieście. W trakcie naszego wspólnego spaceru zobaczymy zatem Arenę, kiedyś mieszczącą 20 tys. widzów, a dziś miejsce słynnej korridy, Teatr Antyczny tuż obok Areny, Termy Konstantyna, będące żywą pamiątką imperium i Kościół św. Trofima z relikwiami św. Jana Pawła II i portalem z XII wieku. Arles, to także miejsce, w którym słynny malarz Vincent van Gogh namalował swoje najważniejsze obrazy i stracił ucho.
Powrót na kolację do ND de Lumieres.

6 dzień        CARCASSONNE - co warto zobaczyć?

Cały dzisiejszy dzień spędzimy w Carcassonne, najpiękniejszym ufortyfikowanym mieście Europy. Zwodzone mosty, olbrzymie bramy, fosa, wąskie i brukowane uliczki przenoszą zwiedzających w czasy średniowiecza. Największe wrażenie robi otoczona murami część miasta - Cité, zbudowana z trzech kilometrów fortyfikacji i 52 wież, wyglądających jak sprzed setek lat. Atmosfera Carcassonne do tego stopnia urzekła sławnego aktora Kevina Costnera, że nakręcono tutaj kultowy film "Robin Hood - Książę złodziei". W sierpniu w Carcassonne odbywają się koncerty muzyki średniowiecznej, turnieje rycerskie oraz spektakle odgrywane w strojach z epoki.
Zakwaterowanie i kolacja w hotelu w Carcassonne.

7 – 8 dzień      Lourdes – co zobaczyć?

                                         

Dwa najbliższe dni spędzimy w Lourdes, największym we Francji i jednym z największych ośrodków kultu maryjnego na świecie. Jest to jedno z pięciu miejsc we Francji, gdzie miały miejsca objawienia Matki Boskiej. Od lat pracują tu również Misjonarze Oblaci. W trakcie naszego pobytu weźmiemy udział w wieczornej drodze krzyżowej i w procesji ze świecami z pielgrzymami z całego świata. Dla chętnych istnieje możliwość kąpieli w basenach oraz możliwość uczestnictwa w procesji Eucharystycznej, połączonej z błogosławieństwem chorych.

Co zobaczymy w Lourdes? Sanktuarium Matki Bożej, a w nim kilka budowli sakralnych: Bazylika Niepokalanego Poczęcia, Krypta, gdzie sprawowano pierwszą Eucharystię, Bazylika Różańcowa w stylu bizantyjskim i ogromny Plac Różańcowy mogący zmieścić nawet 40 tys. osób. Odwiedzimy również tuż obok Sanktuarium niewielką grotę, nazywaną Grotą Massabielską, gdzie miały miejsca objawienia. Codziennie zbierają się tutaj wierni na modlitwę, a z płynącego źródełka można zaczerpnąć „cudowną” wodę. Pod placem obok Sanktuarium znajduje się bardzo często niewidoczna dla oczu, warta zobaczenia, Bazylika św. Piusa X. Dla wszystkich pielgrzymów przybywających do Lourdes duchowym przeżyciem jest też uczestnictwo w wyjątkowej Drodze Krzyżowej o długości około 1600 m, która prowadzi na szczyt z widokiem na góry. W trakcie wędrówki towarzyszą nam żelazne postacie, przedstawiające sceny męki i śmierci Jezusa Chrystusa.

Objawienia w Lourdes

11 lutego 1858 roku, przy grocie Massabielle 14-letniej Bernadecie objawiła się Matka Boska. Było to pierwsze z osiemnastu objawień, jakich była świadkiem w przeciągu pół roku. Matka Boska prosiła, aby ludzie przychodzili do groty z procesjami oraz by wybudowano na tym miejscu kościół, gdzie pielgrzymi mogliby odmawiać różaniec. Na miejscu objawień wzniesiono statuę Maryi i neogotycką bazylikę.  Zakwaterowanie i kolacje w hotelu w Lourdes.

9 dzień       ROCAMADOUR – na szlaku św.Jakuba

Dziś zobaczymy Rocamadour, średniowieczne miasteczko „przyczepione” do krawędzi urwiska, które jest niezwykłą atrakcją turystyczną i popularnym miejscem pielgrzymkowym. Rocamadour znajduje się na szlaku św. Jakuba do hiszpańskiego Santiago de Compostela. Pielgrzymi w Rocamadour znajdą aż siedem kościołów, do których można się dostać dzięki windzie umieszczonej w skale. Na szczycie góry znajduje się zamek, który miał chronić sanktuarium.

Sanktuarium Czarnej Madonny w Rocamadour

Najważniejszym sanktuarium w Rocamadour jest kościół Notre Dame z figurką Czarnej Madonny na tronie z Dzieciątkiem siedzącym na kolanach, należącej do ośmiu cudownych posążków tego typu we Francji. Do sanktuarium prowadzi 216 schodów, często pokonywanych na kolanach przez pątników. Pielgrzymi modlą się tutaj o cudowne ozdrowienie, bo według wierzeń figurka ma moc uzdrawiania chorych. Na terenie kompleksu sakralnego jest również kościół św.Zbawiciela i niewielka kaplica Marii Panny z dzwonem, który wg miejscowych legend odzywa się sam, gdy miasteczko jest w niebezpieczeństwie. Zakwaterowanie i kolacja w hotelu w Rocamadour.

10 -  11 dzień     LYON - co warto zwiedzić?

Dwa ostatnie dni pielgrzymki spędzimy w Lyon, jednym z najstarszych francuskich miast, sięgających swoją historią do czasów starożytnych. W Lyon mieszkali bracia Lumiere, którzy zbudowali pierwszy kinematograf i nakręcili pierwszy film. Urodził się też tutaj autor książki „Mały książe", Antoine de Saint-Exupéry. Centralnym punktem miasta jest wzgórze Fourviere z Bazyliką Marii Panny (Bazylika Notre Dame de Fourvière), widoczną na każdym zdjęciu miasta. Przed bazyliką stoi pomnik św.Jana Pawła II, zaś w dolnej krypcie wisi kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Jednym z symboli miasta jest XIX wieczna fontanna wybudowana przez francuskiego rzeźbiarza Frédérica Auguste Bartholdiego (twórcę nowojorskiej Statuy Wolności), przedstawiająca cztery rumaki symbolizujące francuskie rzeki podążające ku Morzu Śródziemnemu. Inne ważne zabytki to m.in.: XIV wieczna Katedra św. Jana Chrzciciela z zegarem astronomicznym, najstarszy francuski kościół św. Ireneusza, rzymskie ruiny, plac Bellecour, Vieux Lyon, będący jednym z najlepiej zachowanych kompleksów renesansowych Europy oraz słynne domy tkaczy jedwabiu z charakterystycznymi traboules – pasażami łączącymi budynki. Lyon jest również gastronomiczną stolicą Francji i mekką miłośników kuchni, więc spędzimy też czas odkrywając restauracje i typowe bouchons, serwujące tradycyjne dania kuchni Lyonu. Zakwaterowanie i kolacje w hotelu w Lyonie.

12 dzień

Transfer na lotnisko, wylot z Lyon.

**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**