Smaki Izraela w Tel Awiwie na wyjazd firmowy

Lubicie dobrze zjeść, napić się dobrego wina, poimprezować, popływać w ciepłym morzu i poopalać na piaszczystej plaży? Jeżeli tak, to nasz  program wycieczki do Tel Awiwu jest dla Was. Izrael, kraj na skrzyżowaniu kultur Wschodu i Zachodu, różnorodny, wielokulturowy i zaskakujący na każdym kroku. Kraj cennych zabytków, wyjątkowej historii, trzech wielkich religii monoteistycznych, trzech mórz i różnorodnej, wyśmienitej kuchni wynikającej z wielokulturowości Izraela. W naszym programie wyjazdu firmowego do Izraela skoncentrujemy się na  kulinarnym oblicza kraju i historii jego winiarstwa. Bo nic nie łączy tak ludzi jak kuchnia, wspólne gotowanie, którego również nie zabraknie i znakomite wino! Tel Awiw, jak żadne inne miasto w Izraelu, jest idealnym kierunkiem na wycieczki kulinarne i wyjazdy imprezowe, bo nie bez powodu mówi się, że „ Hajfa pracuje, Jerozolima się modli, a Tel Awiw się bawi”. W trakcie jednej podróży do Izraela pokażemy Wam dwie największe metropolie tego kraju, wyjątkowe i bardzo różniące się między sobą miasta, nowoczesny, wyluzowany, tętniący życiem Tel Awiw i modlącą się Jerozolimę. W programie również obowiązkowa kąpiel w Morzu Martwym, zielony Park Narodowy En Gedi i śródziemnomorska Hajfa. Szalom w Izraelu i dobrej zabawy w Tel Awiwie!

1 dzień        Nocne życie w Tel Awiwie

 

Przylot do Tel Awiwu , transfer do hotelu, zakwaterowanie.

Jaki jest Tel Awiw i dlaczego jest tak bardzo popularnym kierunkiem turystycznym? Tel Awiw to jedna z najmłodszych metropolii współczesnego świata, siedziba największych firm i ambasad, finansowa stolica Izraela z centrum biznesu. Jest to także najbogatsze miasto Izraela, gdzie kreatywni mieszkańcy wymyślają najwięcej startupów na świecie i dlatego nazywany jest izraelską Doliną Krzemową. Ta nowoczesna perła Bliskiego Wschodu i stolica kulturalna Izraela nigdy nie zasypia, jest miastem tętniącym życiem 24 godziny na dobę. Dla młodych ludzi lubiących dobrą zabawę, kuchnię, sztukę uliczną, wyszukaną modę i luz Tel Awiw stał się w ostatnich latach popularnym kierunkiem wyjazdów, również z uwagi na liczną ofertę tanich bezpośrednich połączeń lotniczych. Od lat miasto jest stolicą street foodu (uliczne jedzenie), bo w Tel Awiwie jada się poza domem. Nie bez przyczyny Tel Awiw jest zaliczany do globalnych metropolii.

Zabierzemy Was na wieczorny spacer po nadmorskich bulwarach z niezliczoną liczbą świetnych restauracji, designerskich kawiarni i barów. Degustacja smakołyków z wielu ulicznych stoisk (street food) będzie wstępem do naszej kulinarnej podróży po smakach różnorodnej kuchni żydowskiej Izraela. A dla lubiących dobrą zabawę i muzykę ta noc będzie okazją do odkrycia nocnego życia Tel Awiwu w licznych klubach i dyskotekach.

2 dzień       Największe atrakcje w Tel Awiwie

Antyczna Jaffa, zatrzymana w arabskiej przeszłości, białe i szerokie plaże, pyszna i zdrowa kuchnia z winem, lekcja gotowania szakszuki oraz pachnące i gwarne bazary to tylko niektóre z atrakcji, jakie dla Was przygotowaliśmy na ten dzień.

Tel Awiw – co zobaczyć?

- Jaffa, zabytkowa dzielnica miasta Tel Awiw - Jaffa, jedno z najstarszych miast Izraela ( w 1949 r. została włączona do Tel Awiwu ) i jeden z najstarszych portów na świecie, nazywana „bramą Izraela”. Pierwsze wzmianki o Jaffie pochodzą sprzed ponad 3 tysięcy lat. Stare, wąskie uliczki z pięknymi kamienicami, a w nich galerie z pracami lokalnych artystów, najsłynniejszy pchli targ w mieście z mnóstwem antyków, tkanin i bibelotów orazcharakterystyczne zabytki: Kościół Św. Piotra z 1890 roku, wieża zegarowa, znana z każdej pocztówki, latarnia morska z XIX w., historyczne meczety Al-Mahmudija i Al-Bahr i egzotyczny ogród Ha-Pisga na szczycie wzgórza. Stare Miasto w Jaffie to także mekka artystów, a bliskie okolice portu pełne są modnych winiarni, restauracji z kuchnią śródziemnomorską i owocami morza.

- Newe Cedek (Neve Tzedek), awangardowa pierwsza oficjalna żydowska dzielnica (poza murami Jaffy) z orientalną architekturą, starymi willami i pięknymi ogrodami. Jej nazwa oznacza „Oazę Sprawiedliwości”, a dzielnica obecnie jest bardzo popularna wśród artystów.

- Białe Miasto, dzielnica z modernistyczną zabudową z lat 30 XX wieku w stylu Bauhaus i w stylu międzynarodowym, wybudowana z inicjatywy żydowskich architektów wykształconych w Niemczech. To największe na świecie osiedle białych budynków dostosowane idealnie do panujących tu śródziemnomorskich warunków wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Obie dzielnice Newe Cedek i Białe Miasto są celem wyjazdów studyjnych dla architektów i miejscem licznych konferencji urbanistycznych.

- Muzeum Józefa Baua to jeden z ciekawszych polskich śladów w Tel Awiwie. Józef Bau był polskim rysownikiem, karykaturzystą i filmowcem ( amatorem), który w czasach wojny przebywał w obozie koncentracyjnym w Płaszowie. Jego postać została uwieczniona w filmie Stevena Spielberga „ Lista Schindlera”. Ciekawostką jest to, że po emigracji do Izraela (miał korzenie żydowskie) zajmował się perfekcyjnym fałszowaniem paszportów na zlecenie izraelskiego wywiadu. Dziś muzeum prowadzą jego córki, a pracownia artysty jest pełna prac i pamiątek po nim.

- Muzeum Ziemi Izraela z kolekcjami z dziedziny antropologii, archeologii i historii Izraela, w tym również winiarstwa.

- Plaże Tel Awiwu nad Morzem Śródziemnym
Szerokie, piaszczyste o długości 14 km są porównywane z plażami w Miami albo też z Copacabaną w Rio de Janeiro. Plaże Tel Awiwu są nie tylko miejscem opalania się i uprawiania sportów wodnych, ale również centrum życia społecznego, gdzie toczy się rozmowy, robi interesy i zakupy. Plaż jest kilkanaście, z różnymi atrakcjami dla mniej i bardziej aktywnych osób. Dużą popularnością cieszy się koszerna plaża Mecicim dla ortodoksyjnych Żydówek.

Tel Awiw – co zjeść?

     

Jaka jest kuchnia izraelska? Położenie geograficzne Izraela i historia związana z emigracją ludności żydowskiej ukształtowały kuchnię izraelską, jedną z najbardziej różnorodnych i kolorowych kuchni na świecie. Kuchnia koszerna, palestyńska, wschodnioeuropejska kuchnia żydowska i arabskie przysmaki to wszystko znajdziemy w smakach Izraela. Tel Awiw to miasto dla miłośników kuchni i dobrego jedzenia. Na każdym kroku znajdziemy restauracje i  bary serwujące wyjątkowe dania i smakołyki. Aromatyczne, zdrowe i kolorowe jedzenie nikogo nie pozostawi obojętnym. Najlepszy hummus (pasta z ciecierzycy) w Izraelu, chlebek pita, baba ghanoush (pasta z pieczonego bakłażana i sezamu), słynny Falafel (smażone kotleciki z ciecierzycy), ciasto Kunafa z nadzieniem serowym, szakszuka (tzw. „bałagan na talerzu” czyli smażone jajka, pomidory, papryka, cebula i mieszanka ziół), mnóstwo oliwek i izraelskie wina to wyjątkowe produkty i dania, które rozsławiły kuchnię Bliskiego Wschodu na cały świat. Tel Awiw to też mekka dla wegetarian i wegan. Na wspólne kolacje zaproponujemy restauracje, które pozwolą Wam odkryć smaki Izraela i docenić różnorodność izraelskiej kuchni.

Bazary w Tel Awiwie

Jeśli chcecie zanurzyć się w codzienne życie mieszkańców i poczuć klimat miasta koniecznie musicie wybrać się na lokalne bazary - targowiska, których w Tel Awiwie nie brakuje. Obowiązkowa jest wizyta na największym i kultowym bazarze Carmel Market, bo tutaj bije serce miasta z jego kolorami, zapachami i smakami. Na Carmel Market znajdziemy bardzo szeroką i różnorodną gamę produktów, od pamiątek, tekstyliów po warzywa, owoce i słodycze. Można tu kupić praktycznie prawie wszystko. Carmel Market to gwarne miejsce z lokalnym folklorem. Ale jeśli chcecie kupić przyprawy z Bliskiego Wschodu polecamy Levinsky Market, mały, kameralny targ z mieszanką zapachów i kolorów. A na kulinarne degustacje i małe zakupy koniecznie odwiedźcie bazar Sarona Market, nieduże centrum handlowe z mnóstwem restauracji i kulinarnych butików wśród drapaczy chmur.

Lekcja gotowania

Przed nami kulinarne wyzwanie! Wspólnie z szefem kuchni przygotujemy szakszuka - najpopularniejsze danie i jeden z kulinarnych hitów powielanych na całym świecie oraz klasyczny izraelski hummus. Pewni możemy być jednego – tylko tutaj szakszuka i hummus smakują najlepiej. Po lekcji gotowania wspólnie zjemy na obiad/na kolację nasze przygotowane dania.

3 dzień   NAZARET – HAJFA – WINO CARMEL

Całodzienna wycieczka, w trakcie której pokażemy Wam: Nazaret , rodzinne miasto Jezusa (Miasto Świętej Rodziny) i ważny ośrodek pielgrzymkowy dla chrześcijan i muzułmanów, Hajfę, miasto Bahaitów i słynne winnice Carmel.

Nazaret -  co zwiedzić?

Nazaret, kolebka chrześcijaństwa sprzed ponad 2000 tysięcy lat jest pełen ważnych miejsc dla każdego chrześcijanina. Najważniejszym i najczęściej odwiedzanym kościołem jest Bazylika Zwiastowania Pańskiego wybudowana w miejscu zamieszkania Maryi i Józefa. To tutaj według wierzeń Anioł Gabriel przekazał Maryi, że pocznie syna i narodzi Mesjasza. Tuż obok znajduje się Kościół Św Józefa, który powstał domu Józefa w dzieciństwie. Inne ważne miejsca do zobaczenia to grecko – ortodoksyjna cerkiew Św. Archanioła Gabriela i Biały Meczet z muzeum obrazującym historię Nazaretu.

Hajfa – co zobaczyć?     

 

Hajfa, portowe miasto u podnóża góry Carmel uważane za najpiękniejsze miasto Ziemi Świętej. Główną wizytówką i atrakcją miasta są Ogrody Bahaitów z wybujałą roślinnością, ozdobnymi drzewami, fontannami, pięknym tarasem widokowym i Mauzoleum Baba, gdzie spoczywa założyciel bahaizmu, jednej z najbardziej tajemniczych religii Izraela i najmłodszej religii na świecie. Jej wyznawcy wierzą, że wszystkie religie pochodzą z tego samego źródła, a wszystkie prawdy duchowe są wspólne. Ponadto w Hajfie warto zobaczyć również Klasztor Karmelitów Bosych Stella Maris na Górze Karmel, będący centrum duchowości karmelitańskiej na świecie (wjazd kolejką linową), Grotę Eliasza u podnóża Góry Karmel, która była kryjówką dla głównego proroka Starego Testamentu i promenadę Louis, położoną na zboczu góry, idealną na spacery.

Winnice Izraela-wino Carmel-degustacja

Izraelskie tradycje winiarskie sięgają czasów biblijnych i winorośle w Izraelu uprawiano już kilka tysięcy lat temu to dopiero filantrop baron Edmond de Rothschild pod koniec XIX wieku rozpowszechnił winiarstwo izraelskie na skalę przemysłową. Najbardziej znane wina to Yarden, Gamla, Carmen i Barkan charakteryzujące się mocnym owocowym smakiem. W butelkach izraelskiego wina zamknięto również „gorące słońce i magię Bliskiego Wschodu”. Coraz większą popularność aktualnie zyskują również małe, prężne manufaktury z autorskimi winami. Baron Edmond de Rothschild założył pierwszą winiarnię Carmel w miasteczku Zichron Yakow, którą dziś odwiedzimy. Winiarnia do dziś jest największym producentem wina w kraju, a wino Carmel stało się symbolem jakości i wygrywa wiele międzynarodowych konkursów. W trakcie naszej wizyty dowiemy się o tajnikach produkcji wina i spróbujemy jego wyjątkowego smaku.

4 dzień     Co jeszcze warto zobaczyć w Izraelu?

W trakcie dzisiejszej wycieczki odwiedzimy Jerozolimę, miasto trzech religii: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu, zielony Park Narodowy Ein Gedi i wykąpiemy się w najbardziej zasolonym morzu świata - w Morzu Martwym.

Jerozolima – co zwiedzić? 

Jerozolima, robi niesamowite wrażenie nie tylko na pielgrzymach, ale i na wszystkich turystach. Jerozolima była stolicą królestwa żydowskiego, a dziś jest stolicą nowoczesnego Izraela (według izraelskiej Ustawy Zasadniczej). Na każdym kroku krzyżują się tu wpływy żydowskie, chrześcijańskie i  islamskie. Wizyta w Jerozolimie dla każdego staje się wyprawą w czasie, w głąb historii i cywilizacji. Stare Miasto dzieli się na cztery części: chrześcijańską, żydowską, muzułmańską i ormiańską. Jest to jedyne takie miasto na świecie, gdzie na każdym kroku dotyka się świętości.

Na terenie Starego Miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się wiele cennych zabytków:

- Wzgórze Świątynne ze złotą kopułą górującą nad Jerozolimą, święte miejsce islamu. W starożytności znajdowała się tu Świątynia Jerozolimska, gdzie przechowywano Arkę Przymierza.

- Bazylika Grobu Świętego, najważniejsza świątynia chrześcijańska w Izraelu, wybudowana przez krzyżowców w miejscu ukrzyżowania, złożenia do grobu i zmartwychwstania Jezusa.

- Meczet Al Aksa, trzecie po Mekce i Medynie najważniejsze miejsce islamu.

Innymi ważnymi miejscami dla wszystkich pielgrzymów są również :

- Ściana Płaczu, miejsce modlitwy Żydów od wieków i najświętsze miejsce judaizmu, gdzie modlący się Żydzi wkładają w szczeliny muru karteczki ze swoimi prośbami do Boga.

- Droga Krzyżowa (Via Dolorosa), ciąg krętych uliczek, które przemierzał Jezus dźwigając swój krzyż na Golgotę.

- Góra Syjon, najwyższy punkt starożytnej Jerozolimy z Bazyliką Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny.

- Góra Oliwna z pięknym widokiem na całą Jerozolimę, starym cmentarzem żydowskim i ogrodem, gdzie modlił się Jezus.

Park Narodowy Ein Gedi nad Morzem Martwym

Zielony rezerwat przyrody Ein Gedi to ogród botaniczny z ponad 900 gatunkami roślin z całego świata, wieloma gatunkami zwierząt, jaskiniami, małymi jeziorkami i wodospadami, ale również rozlewnia wód mineralnych i uzdrowisko. Ein Gedi położony jest na brzegu Morza Martwego, najniższego miejsca na Ziemi. Zarówno ogród botaniczny, jak i uzdrowisko znajdują się na terenie kibuca Ein Gedi założonego na jałowej Pustyni Judzkiej przez młodych ludzi idealistów w czasach największej popularności kibuców (izraelskie spółdzielcze gospodarstwa rolne).

Morze Martwe – ciekawostki

Morze Martwe, to tak naprawdę jezioro z błękitno-białą wodą najbardziej zasoloną na świecie. Legenda mówi, że na jego dnie znajdują się ruiny biblijnej Sodomy i Gomory. Niestety nie ma możliwości pływania w Morzu Martwym, ponieważ sól unosi człowieka na powierzchni. Aby „popływać” należy po prostu położyć się plecami na wodzie i korzystać z walorów zdrowotnych (w umiarze) kąpieli w nasyconej minerałami wodzie. Z głębi Morza Martwego wydobywa się również czarne błoto znane na całym świecie ze swoich właściwości leczniczych. Ze względu na duże zasolenie w morzu nie ma żadnego życia morskiego, stąd też nazwa „Martwe”. Sława Morza Martwego i walory lecznicze przyciągają turystów z całego świata. To naturalne SPA jest dostępne dla każdego 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.

5 dzień

Wykwaterowanie z hotelu, transfer na lotnisko, odlot do Polski

Izrael co warto wiedzieć - praktyczne informacje:

- Jak dolecieć do Izraela?

Do Izraela na lotnisko im. Ben Guriona w Tel Awiwie można dolecieć z Polski bezpośrednio liniami rejsowymi LOT z Warszawy, ale także tanimi liniami lotniczymi Wizzair i Ryanair z innych miast Polski. Bezpośredni lot z Warszawy trwa około 3 godz. 50 minut.  

- Wiza do Izraela

Szczegóły na : https://embassies.gov.il/warsaw/aboutisrael/pages/izrael-w-pytaniach-i-odpowiedziach.aspx#blank

- Izrael – waluta. Jaką walutę zabrać do Izraela?

W Izraelu obowiązuje szekel izraelski ( ILS). Aby dokonać wymiany w Izraelu należy zabrać ze sobą euro lub dolary amerykańskie.

**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**