Zagraniczny wyjazd studyjny Ogrody i hodowle roślin - Włochy Północne

Program wyjazdu studyjnego do Włoch północnych dla szeroko rozumianej branży ogrodniczej koncentruje się przede wszystkim na wizytach w szkółkach hodowli roślin oraz zwiedzaniu pałacowych ogrodów barokowych i ogrodów botanicznych. Jest to też doskonała okazja do spotkań z hodowcami roślin, wymiany doświadczeń czy zakupu sadzonek. Wyjazd studyjny nad najpiękniejsze Jeziora Północnych Włoch polecamy nie tylko profesjonalistom, ale także miłośnikom ogrodów i przyrody. Wycieczkę rozpoczniemy od Jeziora Maggiore i jego trzech wysp Borromejskich. Na Isola Bella zobaczymy przepiękny barokowy ogród, na wyspie Isola Madre zjemy smaczny obiad wśród otaczającej nas zieleni, a Wyspę Rybaków obejrzymy z pokładu statku. W trakcie całodniowego rejsu zachwycimy się urokiem Jeziora Como, w Mediolanie zobaczymy „Ostatnia Wieczerzę” Leonarda da Vinci, a Mantuę będziemy podziwiać ze statku o zachodzie słońca.

 

1. DZIEŃ  Warszawa - VERBANIA - Stresa

Zbiórka na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie o godz.06:00, indywidualna odprawa biletowo – bagażowa, odlot samolotu polskich linii lotniczych LOT o godz. 07:50, przylot do Mediolanu o godz. 10:05. Z lotniska pojedziemy do Verbanii, położonej w najpiękniejszej części Piemontu. Verbania, ze względu na wyjątkową roślinność, nazywana jest ogrodem Jeziora Maggiore. Wizytówką miasta są również piękne i eleganckie wille, wybudowane przez mediolański ród Boromeuszy, Habsburgów i dynastię Sabaudzką. W Villi Taranto zobaczymy jeden z największych ogrodów botanicznych we Włoszech, położony na powierzchni 16 ha. Znajdziemy tutaj około 20 tysięcy gatunków i odmian roślin, począwszy od drzew, takich jak mamutowce czy magnolie, poprzez krzewy, kwiaty lotosu, wiktorię królewską z Ameryki Południowej i mnóstwo innych roślin, w tym mięsożernych. W Verbanii zwiedzimy również Muzeum Krajobrazu z 1909 roku. Przejazd do hotelu „Milan Speranza Au Lac” w Stresie, najbardziej ekskluzywnym miasteczku całego regionu. Zakwaterowanie i kolacja w hotelu.

2. DZIEŃ

Rejs po Wyspach Boromejskich – najpiękniejsze ogrody Jeziora Maggiore

Dziś odkryjemy 3 najpiękniejsze wyspy (łącznie jest 5 wysp) Jeziora Maggiore. Zaczniemy od wizyty na Isola Bella ( Piękna Wyspa), gdzie zwiedzimy piękny pałacowy ogród i monumentalny barokowy pałac hrabiego Carlo III Borromei. Kolejnym przystankiem będzie największa wyspa archipelagu Wysp Boromejskich, Isola Madre (Wyspa Matka), z jednym z najstarszych we Włoszech ogrodów botanicznych. Na wyspie zjemy również obiad (około godz.13.00) w restauracji La Piratera. Menu a’la carta. Płatność za obiad bezpośrednio przez uczestników wycieczki w restauracji. Specjalnością regionu są świeże ryby, jak okoń i pstrąg. Rejs zakończymy wizytą na Isola dei Pescatori (Wyspa Rybaków), która ma kształt łodzi i nigdy nie była własnością rodziny Boromeuszy. Nie ma tutaj pięknych willi ani ogrodów, bo wyspę zamieszkiwali sami rybacy, ale naprawdę jest warta zobaczenia. Powrót do hotelu. Kolacja w jednej z lokalnych restauracji.  

3. DZIEŃ

Rejs po Jeziorze Como

Dzisiejszy cały dzień spędzimy nad Jeziorem Como, kolejnym najpiękniejszym i słynnym Jeziorze Pólnocnych Włoch. W trakcie spaceru zwiedzimy najpiękniejsze zabytki miasteczka Como. Następnie wynajętym tylko dla naszej grupy statkiem udamy się w rejs po Jeziorze Como, z którego rozciąga się przepiękny widok na otaczające jezioro góry, ogrody, majestatyczne wille i kolorowe łódki rybackie.
Program godzinowy:
•    godz.10:00 rano wypłynięcie z portu Como, przepłynięcie wzdłuż brzegu, gdzie można zobaczyć najpiękniejsze wille takich gwiazd jak George Clooney czy Madonna.
•    godz. 11:45 postój w perle jeziora - w Bellagio - zwiedzanie głównego kurortu turystycznego
•    w godz. 13:00-14:30 - obiad w Bellagio
•    godz. 14:30 przepłynięcie do Tremezzo, wizyta w najsłynniejszej nad Jeziorem Como Villi Carlotta z ogrodem botanicznym z roślinami z całego świata
•    godz.16:30 odpłynięcie do portu w Como
•    godz.18:00 zakończenie rejsu
Maksymalny czas trwania wycieczki 8 godzin, w tym maksymalny czas NAWIGACJI 4 godz.
Na pokładzie statku przewidziany jest serwis barowy - po 2 (różne, już opłacone) kanapki na osobę, napoje płatne bezpośrednio w barze przez uczestników wycieczki. Na czas trwania wycieczki przewidziany jest także przewodnik z jez.włoskim (8 godz).
Po rejsie transfer do Mediolanu. Zakwaterowanie w hotelu „Splendido” w Mediolanie. Kolacja.

4. DZIEŃ

Program profesjonalny – wizyta w szkółce hodowli roślin.

Po śniadaniu wizyta w szkółce w okolicy Mediolanu:
•    Godz. 9:00 - wyjazd z hotelu
•    w godz. 9:30 - 14:00
F.lli Gilardelli V.le delle Industrie 21, Agrate Brianza 20041 (MI)
Tel: 039 /653.216 (RA) Fax: 039 / 653.826
Specjalizacja – klony.

Po południu wraz z przewodnikiem zwiedzimy Mediolan.

Zwiedzanie Mediolanu z “Ostatnią Wieczerzą” Leonarda da Vinci.

Zaczniemy od centralnego punktu miasta Piazza Duomo. To tutaj można zobaczyć symbol miasta, Katedrę Duomo, jeden z największych kościołów świata. Tuż obok mieści się jedna z najpiękniejszych galerii handlowych świata, galeria Wiktora Emanuela II z butikami największych marek modowych. Innym imponującym symbolem Mediolanu jest Zamek Sforzów, kiedyś oficjalna siedziba władców miasta, a dziś muzeum z największym skarbem zamkowej kolekcji, rzeźbą Michała Anioła. Zwiedzanie miasta zakończymy wizytą w refektarzu kościoła Santa Maria delle Grazie, gdzie zobaczymy słynne malowidło ścienne Ostatnia Wieczerza, dzieła Leonardo da Vinci (wejście w 2 turach: pierwsza godz. 18.00 (20 osób + przewodnik), druga godz. 18.15
(19 osób + pilotka + przewodnik). Powrót do hotelu. Kolacja w jednej z restauracji w dzielnicy mediolańskich kanałów Navigli.


5. DZIEŃ

Program profesjonalny – wizyty w szkółkach hodowli roślin w okolicach Mantui

•    Wyjazd z hotelu o godz. 8:30
•    przejazd z Mediolanu do Mantui w godz.10:00 - 12:00
1. Bonetti Vivai (SpA)
Via Castello 29, 26034 - Piadena (CR)
Tel. 0375380208, Fax 0375380068
specjalizacja - duże drzewa
w godz. 12:30 - 14:00
2. LUCIO ROSSI Vivai Azienda Agricola di Antonio Arienti
46013 Canneto sull’Olgio Str. Prov. Canneto - Casalromano km 1,4
specjalizacja - duże drzewa
w godz. 15:00 - 16:00
3. TECNOVIVAI
Via Bizzolano 6, 46013 Canneto sull’Olgio
specjalizacja- liściaste drzewa i krzewy, duże drzewa
godz. 16:30

Mantua – wieczorny rejs integracyjny z kolacją na pokładzie

Zakwaterowanie w hotelu La Favorita w Mantui.
Na zakończenie dnia wieczór integracyjny - rejs wynajętym statkiem „Mantua o zachodzie słońca” z kolacją na pokładzie.
•        Spotkanie o godz. 18.30 na przystani Andes. Wejście na statek Andes i przepłynięcie do doliny Mincio, gdzie podany zostanie drink powitalny wraz z typowymi wędlinami dla regionu Mantui oraz białe wino musujące.
•        O godz.20.30 na pokładzie statku w Dolinie Nimf, naprzeciwko rozświetlonego miasta, podana zostanie przy blasku świec kolacja z daniami kuchni regionalnej.
•        Istnieje również możliwość organizacji zabawy tanecznej na pokładzie statku przy akompaniamencie muzyki.
•        ok. godz. 22.00 powrót do Mantui
•        Powrót do hotelu

6. DZIEŃ

Program profesjonalny – wizyty w szkółkach hodowli roślin w okolicach Mantui (ciąg dalszy).

Wyjazd z hotelu godz. 8:30.
W godz. 9:00 - 10:00 przejazd.
1. Vivai Pasquali
Strada Canneto -Asola 25/A, 46013 Canneto sull'Oglio (MN)
Godz. 10:30 - 11:30
2. Vival Consorzio, Via Matteotti, 754, 46011 Acquanegra sul Chiese
Godz. 12:00 -13:00
3. Vivai Leaderplant
Strada provinciale Calvatone - Volta, 1350, 46011 Acquanegra sul Chiese
W godz. 13:00 - 14:00 przejazd do Werony.

Zwiedzanie Werony i degustacja wina Bardolino

W godz. 14:00 – 16:00 zwiedzanie z przewodnikiem miasta Romea i Julii. Zobaczymy m.in. słynną Arenę, kiedyś rzymski amfiteatr, a dziś miejsce wielu spektakli operowych i teatralnych, malowniczy Plac delle Erbe, Pałac Maffei i antyczną Wieżę Del Gardello
W godz. 16:00 - 17:00 przejazd do winnicy w okolicach Jeziora Garda.
W godz. 17:00 - 18.00/18.30 degustacja win lokalnych (Bardolino) w winnicy „ZENI” nad Jeziorem Garda (3 rodzaje win + mała przekąska - wędliny i sery).
Powrót do hotelu.

7. DZIEŃ  Mantua - Warszawa

Mantua - co zobaczyć?  

Mantua otoczona jest przez trzy sztuczne jeziora, a ród Gonzagów uczynił z niej perłę renesansowej Europy. Centralnym punktem miasta jest Plac Sordello, spójny architektonicznie, wokół którego wznoszą się m.in.: Pałac Książęcy, świadectwo niesamowitego bogactwa Gonzagów; Duomo, najstarsza budowla o charakterze sakralnym; Pałac Acerbi; Wieża Torre della Gabbia. W Mantui warte zobaczenia są również: Palazzo Te, wspaniały przykład włoskiego manieryzmu i Rotonda di San Lorenzo, wzorowana na Bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie. Po drodze na lotnisko odwiedzimy jeszcze jedną szkółkę: Vivai Cooperativi (Via Garibaldi, 223/A, 46013 Canneto sull'Oglio). Wylot do Polski o godz.19:15, przylot do Warszawy o godz. 21:25.

**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**