Mołdawia, kraj winem płynący i nadal jeszcze „nie zadeptany” przez tłumy turystów. Wino jest stałym elementem życia i kultury Mołdawii, a nawet kształt kraju do złudzenia przypomina kiść winogron. Gościnność sympatycznych mieszkańców, bezkres krajobrazów z winnicami w tle, kuchnia z wyjątkowym winem, słynne winnice Cricova i Milestii Mici oraz sielska atmosfera w popularnym w ostatnich latach trendzie slow są najlepszą reklamą Mołdawii, jeszcze tak mało znanej w Europie. Może warto to zmienić i odwiedzić Mołdawię już teraz, zanim zrobią to inni? Każdy wyjazd integracyjny, nagrodowy czy motywacyjny w zielonej Mołdawii uda się znakomicie! W programie oczywiście „stawiamy” na wino, na pyszną mołdawską kuchnię, off road w pięknym otoczeniu przyrody, ale przede wszystkim na dobrą zabawę i odkrywanie tego, co jeszcze nie odkryte przez innych!
Mołdawia na wyjazdy studyjne dla branży rolniczej.
Mołdawia to również idealny kierunek dla branży rolniczej na wyjazdy studyjne. Co roku ważnym wydarzeniem dla sektora rolniczego w tym dla sadowników, hodowców bydła i producentów wina są prestiżowe Targi Moldagrotech w Kiszyniowie. Udział w targach to doskonała okazja do nawiązania współpracy z lokalnymi producentami i hodowcami oraz możliwość zobaczenia najciekawszych miejsc w Mołdawii.
Mołdawia - co zjeść w Mołdawii?
Mołdawia ma niezwykle smaczną i różnorodną kuchnię, pełną świeżych lokalnych warzyw, pieczonych dań, ciast i smakowitych deserów. Tradycje kulinarne w Mołdawii są wynikiem skrzyżowania wpływów greckich, rzymskich, tureckich, ukraińskich i rosyjskich. Smakoszy zaskoczy w mołdawskiej kuchni niekonwencjonalne i odważne łączenie smaków. Z tradycyjnych dań mołdawskich należy spróbować placinty, ciasta - placka serwowanego na słodko lub słono, nadziewanego ziemniakami, serem lub kapustą, sarmali, gołąbków z ryżem i mięsem zawiniętych w liść winogron lub kapusty, ostrego gulaszu tokanya i królowej mołdawskiej kuchni - prawdziwej mamałygi, kaszki kukurydzianej podawanej też jako osobne danie z dodatkiem ryb, bryndzy lub skwarek. Popularne są również zupy takie jak rosół czy ciorba, kwaśna zupa np. kalafiorowa. W kuchni mołdawskiej używa się do przygotowywania dań wielu sosów na bazie wina, z którego słynie kraj. Jednego możemy być pewni. Na pewno nie wyjedziemy z Mołdawii głodni. Najlepsze i najsmaczniejsze dania kuchni mołdawskiej spróbujemy w trakcie naszych wspólnych kolacji. Wina też dla nikogo nie zabraknie!
Wina mołdawskie
Wino w Besarabii, obecnej Mołdawii, było uprawiane od zarania dziejów i jest częścią historii i kultury tego małego kraju. W czasach sowieckich Mołdawia była największym producentem wina w byłym Związku Radzieckim. Mołdawskie wina słyną z wysokiej jakości i bogatego smaku, co przekłada się na wiele cennych nagród na arenie międzynarodowej. Niedawno parlament mołdawski uznał, że wino o zawartości alkoholu poniżej 15% jest produktem spożywczym i nie zalicza się do napoju alkoholowego. To sprytne posunięcie marketingowe sprawiło, że o Mołdawii zaczęto mówić na całym świecie jako o jedynym kraju, w którym wino to nie alkohol! Również nietypowym pomysłem jest reklama mołdawskich win przez port lotniczy w stolicy kraju, Kiszyniowie, poprzez nadanie mu nazwy „Wines of Moldova” (Wina mołdawskie). Dwie największe winne piwnice świata, Milestii Mici i Cricova, znajdują się właśnie w Mołdawii. Są one również najpopularniejszymi atrakcjami turystycznymi Mołdawii. W pierwszy weekend października w Kiszyniowie świętowany jest Narodowy Dzień Wina. Odbywają się wtedy liczne degustacje win praktycznie od wszystkich mołdawskich producentów, uliczny targ i występy lokalnych zespołów. Mołdawskie wina można kupić w 50 krajach świata, w tym również w Polsce.
1 dzień
Przelot do Kiszyniowa. Zakwaterowanie w hotelu.
Spotkanie z Mołdawią zaczniemy od kuchni, czyli kolacją w regionalnej restauracji specjalizującej się w najbardziej znanych i pysznych przysmakach Mołdawii. Czeka nas prawdziwy „placintowy” zawrót głowy z kieliszkami mołdawskiego wina, które będzie nam towarzyszyło w trakcie naszej kulinarnej przygody w Mołdawii.
2 dzień Kiszyniów – Winnica Milestii Mici
Dziś zwiedzimy Kiszyniów, stolicę Mołdawii i jedną z najsławniejszych podziemnych winnic świata, Milestii Mici.
Kiszyniów– co zobaczyć?
Kiszyniów, to jedna z najbardziej zielonych stolic Europy, a na jej terenie znajdziemy aż 23 jeziora. Samo miasto to połączenie socrealizmu i modernizmu, z typowymi blokowiskami, choć jest kilka miejsc wartych zobaczenia. Są to m.in.: Łuk Triumfalny wzniesiony, aby uhonorować zwycięstwo w wojnie rosyjsko - tureckiej i najbardziej znany obiekt z pocztówek z Kiszyniowa, neoklasycystyczny Sobór Narodzenia Pańskiego, będący główną katedrą mołdawskiego kościoła prawosławnego wraz z otaczającym go Parkiem Katedralnym. Jednak największe wrażenie w mieście bez wątpienia robi wszechobecna zieleń , parki i jeziora. Na uwagę zasługuje w szczególności Park Valea Morilor z jeziorem, kolumnadą, fontanną i latarniami. Turyści odwiedzają też cmentarz ormiański z realistycznymi zdjęciami zmarłych, często z papierosem czy kieliszkiem.
Winnica Milestii Mici - zwiedzanie i kolacja z degustacją win
Dzień zakończymy wizytą w słynnej winnicy Milestii Mici, podziemnym mieście wina i najbardziej znanej mołdawskiej winnicy. Jest to największa przechowalnia wina na świecie wpisana do księgi rekordów Guinessa. Ponad 250 km wapiennych korytarzy na głębokości 30-85 metrów, odpowiednia wilgoć 85-90 % i panująca temperatura 12-14 stopni zapewniły winiarni światowy sukces. Przechowywane tu alkohole nie są do sprzedaży, a kolekcja butelek liczy ponad 1,5 miliona sztuk. Po podziemnych korytarzach będziemy poruszać się małym busem (choć można też własnym autem), gdzie nazwy „ulic” pochodzą od szczepów winogron. Naszą podziemną wycieczkę po królestwie Bachusa zwieńczy wspólna kolacja z degustacją win wraz z tradycyjnymi daniami mołdawskimi: zupą zeama i mamałygą. Milestii Mici to nie tylko magazyn win, ale również ich produkcja. Wytwarzane tu wina są eksportowane do Rosji, Chin i Polski. Powrót do hotelu.
3 dzień W winnicy Cricova – warsztaty kulinarne – Stare Orhei – przejażdzka off road
Przed nami dzień wyzwań i adrenaliny. Zaczniemy od „winnej” wycieczki w podziemiach, następnie przygotujemy pyszne mołdawskie ciasto, a zakończymy małym skokiem adrenaliny w trakcie wyprawy off road.
Winnica Cricova
Cricova to jedna z najbardziej znanych podziemnych piwnic na świecie z korytarzami o długości prawie 120 km, nazywana „narodowym skarbem Mołdawii”. Doskonałe warunki sprzyjają przechowywaniu wyjątkowych win, a swoje kolekcje mają tu m.in. Putin i Donald Tusk. Po podziemnym mieście turyści poruszają się elektrycznymi meleksami, a wąskie uliczki noszą nazwę różnych rodzajów win. Dumą Cricova jest Narodowa Kolekca Win, w której przechowuje się historyczne wina, w tym kolekcję win Hermana Goeringa. Leżakują tu tylko mołdawskie wina. Oprócz przechowywania win w Cricova produkuje się musujące wino Prosecco di Cricova, które będziemy mieli okazję spróbować w trakcie naszej degustacji. Dla zwiedzających winnica udostępniła wiele sal degustacyjnych urządzonych w różnych stylach.
Lekcja gotowania - Stare Orhei
W małej wiosce Butuceni, z charakterystycznymi kolorowymi domami i w sielskim klimacie, wspólnie z lokalnymi gospodyniami wiejskimi nauczymy się przyrządzać tradycyjne mołdawskie placinte, ciasto/placki z serem. Zrobione przez nas wypieki zjemy na obiad wznosząc toast lokalnym winem za mołdawską gościnność. W spaleniu kalorii pomoże nam spacer, wśród zielonych pagórków, do słynnego klasztoru wykutego w skale, Stare Orhei. Mnisi od średniowiecza własnoręcznie wykuwali pustelnię i świątynię. Obecnie kompleks architektoniczny zamieszkuje już tylko kilku zakonników, a miejsce zostało uwiecznione na wielu pocztówkach z Mołdawii.
Off road w dolinie rzeki Rout
Po spacerze przesiadamy się na samochody terenowe 4 x 4 i zwiedzamy kompleks wokół Stare Orhei. Skalne krajobrazy, rzeka, pagórki i małe miejscowości to doskonałe warunki do niezapomnianej przejażdżki off road w dolinie rzeki Rout! Kolacja w klimatycznej restauracji w Kiszyniowie, słynącej z najlepszych dań z grilla. Powrót do hotelu.
4 dzień
Transfer na lotnisko w Kiszyniowie. Odlot do Polski.
Co jeszcze warto zobaczyć w Mołdawii?
- Soroki, jedno z najczęściej odwiedzanych miast Mołdawii malowniczo położone na Dniestrem. Znajdziemy tutaj najważniejszy dla Mołdawian symbol kraju – kamienną twierdzę, która zdobi też mołdawskie dowody osobiste. Miasto jest też cygańską stolicą kraju, gdzie mieszka król mołdawskich cyganów.
- Winnica Purcari, najstarsza winnica w kraju położona na południowym krańcu Mołdawii. Podobno produkuje się tutaj najlepsze wina. Gleba i warunki klimatyczne są bardzo zbliżone do tych panujących w rejonie Bordeaux, dlatego też francuscy osadnicy rozpoczęli uprawę tych ziem. Układ winnic w kształcie krzyża powstał dzięki współpracy z lokalnymi mnichami. Winnice już dawno temu docenił sam car Mikołaj I uznając ją pierwszą winnicą Besarabii. Wina znalazły się zatem na stołach w całej Europie, w tym na brytyjskim dworze królewskim. Dziś siedzibą winnicy jest zamek we francuskim stylu, gdzie można spróbować wina, ale również przenocować w apartamentach na zamku lub w pokojach w kształcie dużych baryłek wina położonych nieopodal zamku.
Mołdawia – co trzeba wiedzieć?
- Kiedy warto wybrać się do Mołdawii? Najlepszą porą na zwiedzanie Mołdawii jest okres od maja do września, kiedy temperatury są przyjemne, a opadów jest mało.
- Jaką walutę zabrać do Mołdawii? Do Mołdawii należy zabrać euro lub dolary, a następnie wymienić je w kantorze na lokalną walutę – LEJ MOŁDAWSKI (MDL).
- Wjazd do Mołdawii/ WIZA
Wszystkie niezbędne informacje: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/moldawia
- Jak dojechać do Mołdawii? Najłatwiej dotrzeć do Mołdawii bezpośrednio samolotem. Codziennie z Warszawy do Kiszyniowa (stolicy Mołdawii) latają polskie linie lotnicze LOT. Można dojechać też samochodem, ale należy pamiętać, że Mołdawia nie jest członkiem UE i nie należy do strefy Schengen, więc na granicy będziemy musieli przejść obowiązkową kontrolę i mieć ubezpieczenie OC samochodu tzw. Zieloną Kartę.
**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**