Wycieczka objazdowa do Niemiec - Najpiękniejsze Zamki Bawarii

Lubicie zwiedzać zamki i pałace, ciekawi Was historia ich powstania i często magiczna aura, która je otacza ? Jeżeli tak, to ta wycieczka objazdowa do Bawarii jest dla Was. A jeżeli do tego dodamy wyśmienitą bawarską kuchnię, najlepsze piwo na świecie i wiele innych atrakcji, będzie to również bardzo udany wyjazd firmowy do Niemiec. Niemcy z 97 obiektami wpisanymi na listę dziedzictwa UNESCO, to kraj kultury, wspaniała architektura, innowacyjność w sztuce i technice od wybrzeży aż do Alp. Najciekawszym pod względem atrakcji turystycznych i największym spośród 16 krajów związkowych Niemiec jest BAWARIA. W naszym programie autokarowej wycieczki do Bawarii zobaczycie m.in. najpiękniejsze miasta i miasteczka takie jak Monachium, stolicę Bawarii, Bamberg, architektoniczną perłę, baśniowy zamek Neuschwanstein, pałac - zamek Linderhof, tzw. „nowy Wersal” pałac Herrenchiemsee króla Ludwika II, nieskazitelną przyrodę z alpejskimi jeziorami i szczytem górskim Zugspitze, najwyższym w Niemczech. Skosztujecie również doskonałej bawarskiej kuchni z najlepszym piwem na świecie!

Największe atrakcje Bawarii

Pierwsze co kojarzy nam się z Bawarią to słynny na całym świecie Oktoberfest i Monachium, stolica Bawarii. Nie wyczerpuje to bogactwa turystycznego Bawarii, którym są unikatowe zamki, pałace, twierdze, niektóre nawet z ponad 1000 letnią historią, barokowe kościoły, malownicze wioski, pełne zabytków urokliwe miasta, jak Norymberga, Bamberg, Ratyzbona czy najpiękniejsze niemieckie miasteczko Rothenburg. A do tego górski krajobraz z najwyższymi szczytami w całych Alpach.  

Baśniowe Zamki króla Ludwika II     

Ludwik II Bawarski  zasiadł na tronie w wieku osiemnastu lat i zapisał się na kartach historii jako „Bajkowy Król” prowadzący ekscentryczny tryb życia. Król z pasją poświęcał się budowie zamków, które przenosiły go do krainy marzeń i ucieleśniały ideały, w które wierzył. Realizując swoje wizje stał się wielkim budowniczym i prawdziwym twórcą swoich bajkowych zamków i pałaców. Król Ludwik II bezustannie wyszukiwał nowe miejsca dla pięknych scenerii jego kolejnych budowli. Dopiero jego tragiczna śmierć w jeziorze przerwała niestrudzone poszukiwania iluzji doskonałej. Pałace i zamki króla zachwycają do dziś wszystkich odwiedzających.

Zamki, które zawdzięczamy Ludwikowi II to :

^ Imponujący już z daleka bajkowy Zamek Neuschwanstein, położony na stromych skałach nad jeziorem Alpsee ze swoimi strzelistymi wieżami (najwyższa wieża ma 65 m), stał się jednym z najpopularniejszych niemieckich zamków. Powstał w epoce budowy romantycznych zamków i zgodnie z wytycznymi Ludwika II w stylu średniowiecznego  zamku  rycerskiego, chociaż nie miał charakteru obronnego. Zamek jest mieszanką wielu stylów architektonicznych: mauretańsko – gotycko – barokowego, co było charakterystyczne dla budowli z XIX wieku. Macie wrażenie, że już gdzieś ten zamek widzieliście? Zgadza się, kopie zamku zobaczycie w każdym Disneylandzie. Zauroczony Zamkiem Neuschwanstein Walt Disney, twórca bajek, geniusz animacji i producent filmowy umieścił wizerunek zamku w czołówce wielu bajek Disneya oraz w logo firmy The Walt Disney Company, czyniąc go najbardziej znanym zamkiem na świecie.

^ Pałac Linderhof, którego budowa została zainspirowana wcześniejszą wizytą Ludwika II we francuskim Wersalu. Pałac Linderhof ze sztucznym gejzerem i grotą miał być królewską willą, pomnikiem monarchii absolutnej. Nigdy nie pełnił funkcji reprezentacyjnej, a przeznaczony był na azyl oraz miejsce odosobnienia króla i aż do chwili śmierci króla był jego ulubiony miejscem. Jednym z ciekawszych miejsc w zamku jest komnata luster, w której  Ludwik II najchętniej spędzał czas po zmroku, kiedy to światła świec odbijające się w lustrach zwiększały wrażenie rozświetlenia pomieszczenia. Pomagało to królowi w jego problemach z bezsennością.

^ Pałac Herrenchiemsee położony na wyspie na jeziorze Chiemsee jest ostatnim, największym i najbardziej kosztownym pałacem króla Ludwika II. Pałac ten miał być „nowym Wersalem” i wyrazem hołdu dla francuskiego króla Ludwika XIV. I rzeczywiście można znaleźć bardzo dużo podobieństw do Wersalu, zarówno w zewnętrznej konstrukcji, bogatych wnętrzach jak i w fontannach i ogrodzie. Sam monarcha przebywał w pałacu tylko jeden raz, przez dziewięć dni. Najważniejsze pomieszczenia w pałacu zostały ukończone, ale pozostała jeszcze niedokończona część.

^ Zamek Hohenschwangau na zalesionych pagórkach między Alpsee i Schwansee jest najmniejszym z 4 zamków związanych z Królem Ludwikiem II. Ludwik II spędził w nim dużą część dzieciństwa i młodości. Zamek został nabyty przez ojca Ludwika II, Maksymiliana II i stał się oficjalnie jego letnią rezydencją.

Oktoberfest, czyli bawarskie święto piwa

Historia Oktoberfestu liczy już ponad 200 lat, a zaczęła się od ślubu księcia Ludwika (późniejszego króla Bawarii ), którego głównym punktem były wyścigi konne. Następnie impreza przekształciła  się w rolniczy festyn, aby stać się największym świętem piwa na świecie. Corocznie na Oktoberfest serwowane jest piwo w litrowych kuflach i zawsze z tych samych 6 największych tradycyjnych browarów, znanych jako „wielka szóstka”. I chociaż sama nazwa Oktoberfest wskazuje na święto październikowe, to odbywa się jednak przez prawie 2 tygodnie września oraz początek października i trwa od 14 do 16 dni. Na tym największym festynie ludowym na świecie, na którym obowiązują tradycyjne stroje (ale dotyczy to głównie miejscowych) można nie tylko napić się piwa, ale też dobrze zjeść i fantastycznie zabawić.

Garmisch - Partenkirchen -  zimowa stolica Niemiec

Miasteczko Garmisch Partenkirchen to zimowa stolica Niemiec, w której w 1936 r. odbyły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie, a otwarcia dokonał sam Adolf Hitler. Wiele obiektów sportowych z tamtych  czasów przetrwało do dziś, ale największe wrażenie robi sprawia skocznia narciarska, gruntownie zmodernizowana w 2008r., na której corocznie odbywa się  Turniej Czterech Skoczni.

Orle gniazdo – siedziba Hitlera w Berchtesgaden

Orle gniazdo, to wyjątkowy obiekt zbudowany na wysokości 1834 m n.p.m za czasów panowania nazistów jako prezent z okazji 50. Urodzin Hitlera. Budynek miał spełniać rolę reprezentacyjną i służyć do podejmowania dyplomatów i głów państw. Po wojnie planowana wysadzenie budynku, ale jako „oryginalna” atrakcja turystyczna stał się dużym źródłem dochodu dla regionu.

Monachium - stolica Bawarii

Monachium jest trzecim największym niemieckim miastem i jednym z najbardziej atrakcyjnych miast w Niemczech. Słynie nie tylko ze wspaniałych zabytków, ale również z Oktoberfest, największego święta piwa na świecie,  z siedziby firmy BMW ( zwiedzający mogę odwiedzić 2 budynki należące do firmy), z piłkarskiego klubu Bayern Monachium i z jarmarku bożonarodzeniowego na Marienplatz, największego na świecie. Tylko tutaj działa autobusowa linia nr 100, która łączy 22 monachijskie muzea, co sprawia, że najlepszy wybór to zwiedzanie komunikacją miejską.

Co zjeść w Bawarii?

Kuchnia bawarska, jest bardzo zróżnicowana i wyróżnia się wśród innych regionów w Niemczech. Zaczynając od śniadania, na które z pewnością zjemy precle i białe kiełbaski, najczęściej serwowane ze słodką musztardą ( twórcą jest J.C. Develey , założyciel firmy Develey). Dodatkowo pyszny chleb, z którego słyną Niemcy. Podobno jest tutaj najwięcej różnych gatunków chleba ( ponad 300). Wszyscy smakosze mięs znajdą tutaj coś dla siebie. Biała, cielęca lub wieprzowa kiełbasa, golonka z chrupiącą skórką (haxe) - królowa bawarskich stołów,  sznycel po monachijsku, czy rolada z boczku to najbardziej popularne danie obiadowe. A do tego dodatki jak ziemniaki, knedle bułczane lub ziemniaczane i drobne kluseczki. Dla wielbicieli słodkości polecamy strudel z jabłkami podawany z bitą śmietaną lub lodami waniliowymi oraz knedle ze śliwkami podawane na słodko. Do picia narodowy napój Niemiec piwo ( ponad 6 tysięcy marek piwa), ale również wina reńskie i mozelskie. Z pewnością wybierając się do Bawarii trzeba zapomnieć o diecie!

Program wycieczki objazdowej do Niemiec - Najpiękniejsze Zamki Bawarii:

1 dzień  Warszawa - WROCŁAW – Zgorzelec  
O godz. 07:30 zbiórka ……. w Warszawie,
O godz. 08:00 odjazd autokaru w kierunku Zgorzelca.
Po drodze zatrzymamy się we Wrocławiu, byłej stolicy Śląska.Nasze zwiedzanie zaczniemy od samego serca miasta – urzekającej wrocławskiej starówki, jednej z najstarszych w Polsce.Zobaczymy ( z zewnątrz): Stary Ratusz– niegdyś siedzibę władz miasta, dzisiaj skarb architektury na skalę europejską, Katedrę św. Marii Magdaleny i znajdujący się na niej Mostek Pokutnic, który jest jednym z najciekawszych punktów widokowych we Wrocławiu.
Przejazd do hotelu w okolicach Zgorzelca na kolację i nocleg.

2 dzień   Zgorzelec – DREZNO – Bayreuth - BAMBERG


Naszym pierwszym przystankiem w podróży do BAWARII będzie DREZNO, stolica SAKSONII i jedno z najpiękniejszych barokowych miast Europy. Zwiedzanie miasta rozpoczniemy od kompleksu Zwinger perły architektury zachwyca z przestronnym dziedzińcem z czterema symetrycznie ułożonymi fontannami na środku, które otaczają pawilony z muzeami i galeriami. Natomiast tętniąca życiem dzielnica Neustadt to zachowane w nienaruszonym stanie z okresu ich powstania kamienice i dziedzińce, często wzbogacane przez artystów w kolorowe barwy oraz nietuzinkowe kształty i dodatki wszelakie (np. rynny w kształcie trąbek). Panoramę miasta zobaczymy z kościoła Frauenkirche, który sam w sobie choć odbudowywany od zera, stanowi chlubę architektoniczną miasta. Jeśli czas pozwoli zatrzymamy się w mieście opery i piwa, w Bayreuth. Corocznie w mieście odbywa się Festiwal Wagnerowski, a barokowa Opera Margrabiów została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa. Sam region zaś słynie z największego zagęszczenia browarów na świecie.Kolejny nasz przystanek to Bamberg, miasto z listy Światowego Dziedzictwa Unesco leżące na 7 wzgórzach z nietkniętą przez wojnę starą zabudowę miejską. Zobaczymy Stare Miasto ze Starym Ratuszem (Altes Rathaus) najbardziej znaną (i zarazem najbardziej fotografowaną) atrakcję miasta na sztucznej wyspie pośrodku rzeki Regnitz, monumentalną archikatedrę św. Piotra i św. Jerzego z Ołtarzem Bamberskim wykonanym przez Wita Stworza oraz część miasta nazywaną Klein-Venedig, czyli Małą Wenecją. Jeśli czas pozwoli zwiedzimy również zabytkowy browar piwa wędzonego – Browar Szenklera.
Przejazd do hotelu w okolicy na kolację i nocleg.


3 dzień     MONACHIUM – Witajcie w stolicy Bawarii        

                                                                                                      

Po śniadaniu zwiedzimy z polskojęzycznym przewodnikiem Monachium, stolicę Bawarii. Monachium to miasto, gdzie stare zabytki istnieją w harmonii z nowoczesnymi obiektami ( od średniowiecznej starówki do najbardziej nowoczesnego stadionu piłkarskiego na świecie). W trakcie zwiedzania zobaczymy: Stare Miasto ( Altstadt) ze średniowieczną zabudową, plac Marienplatz z ratuszem miejskim (do dziś siedziba władz), gotycki kościół św. Piotra, będący najstarszą świątynią miasta, Katedrę Najświętszej Marii Panny i największy renesansowy kościół na północ od Alp - kościół św. Michała. Bardzo duże wrażenie robi też największy na świecie miejski park publiczny.
Kolacja w restauracji na Starym Mieście. Nocleg w hotelu w Monachium lub w okolicy.

4 dzień          W krainie bajkowych zamków Ludwika II - ZAMEK NEUSCHWANSTEIN i ZAMEK LINDERHOF

Śniadanie. Dziś zobaczymy dwa słynne bawarskie zamki: zamek Neuschwanstein (tylko z zewnątrz)  i zamek/pałac Linderhof. Najbardziej charakterystycznym elementem bawarskiego krajobrazu jest bez wątpienia baśniowy zamek Neuschwanstein, którego wizerunek zainspirował nawet twórców bajek Disneya. Król Ludwik II nie oszczędzał przy budowie zamku, aby zrealizować swoją śmiałą wizje z dziecięcych rycerskich legend. Zamek jest też najczęściej odwiedzaną atrakcją turystyczną Niemiec. Następnie zwiedzimy pałac – zamek Linderhof, kolejne dzieło bajkowego króla. Zwiedzając pałac można odnieść wrażenie, że jesteśmy w krainie „tysiąca i jednej nocy”, bo blask złote „bije” z każdej strony. Ciekawym eksponatem jest ozdobny stół nazywany „stoliczku nakryj się”. Król Ludwik II stronił od ludzi (nawet od służby), dlatego uruchamiając specjalny przycisk na stole, stół zjeżdżał do kuchni, a nakryty wracał do jadalni króla. Przejazd do hotelu w austriackim Tyrolu. Kolacja w hotelu z najlepszymi daniami kuchni bawarskiej.

5 dzień    Kościół w WIES - malowane OBERAMMERGAU - podgórskie GARMISCH PARTENKIRCHEN

Po śniadaniu odwiedzimy trzy małe miejscowości, perełki Bawarii. Zaczniemy od wizyty w kościele pielgrzymkowym w Wies ( Wieskirche), jednym z najpiękniejszych kościołów rokoko na świecie wpisanym na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Z kościołem związana jest legenda dotycząca cudu. Jedna z mieszkanek wioski dostrzegła łzy na drewnianej twarzy Jezusa, a lokalni zakonnicy postanowili wybudować tu kościół. Do dziś jest on przystankiem dla wielu turystów odwiedzających Bawarię.
Następnie odwiedzimy urocze Oberammergau, miejscowość z malowanymi domami. Bardzo charakterystyczne dla bawarskich miejscowości są domy, których ściany zdobi się kolorowymi freskami. Najczęściej są to malowidła o tematyce religijnej, ale też sceny z polowań, z bajek i z codziennego życia mieszkańców. Jedną z najbardziej znanych miejscowości słynącej z tego typu malowideł jest właśnie Obermmergau, które zobaczymy. Warto zwrócić też uwagę na wiele sklepów z rzeźbionymi w drewnie figurami świętych, scenkami religijnymi i szopkami. A wszystko dlatego, że w Obermmergau działa szkoła rzeźbiarstwa w drewnie, a w okolicy istnieje wielowiekowa tradycja zawodowego rzeźbienia w drewnie. Ponadto miejscowość słynie również z tego, że od 1634 r. mieszkańcy wystawiają Misterium Męki Pańskiej ( co 10 lat), przedstawiające sceny z życia i śmierci Jezusa Chrystusa. Dzień zakończymy w Garmisch-Partenkirchen, miasteczku położonym u podnóża najwyższej góry Niemiec, Zugspize. Jest to również najbardziej znana miejscowość wypoczynkowa w niemieckich Alpach, nam Polakom znana głównie z odbywającego się tu Turnieju Czterech Skoczni. Powrót na kolację do hotelu.

6 dzień   ZAMEK HERRENCHIEMSEE na Jeziorze Chiemsee

Tuż po bardzo wczesnym śniadaniu pojedziemy nad Jezioro Chiemsee, skąd statkiem wycieczkowym popłyniemy na wyspę, aby zwiedzić Zamek Herrenchiemsee, „najmłodszy” z trzech zamków Ludwika II. Kompleks został zbudowany na wyspie Herrenchiemsee, nazywanej też Wyspą Mężczyzn nawiązując do istniejącego tu od VIII w. klasztoru męskiego. Sam pałac nie wyróżnia się zbyt mocno zewnętrzną fasadą, a dopiero bogate wnętrza robią wrażenie. Koszt budowy zamku przewyższył nawet budowę dwóch poprzednich zamków króla. Wzorem dla zamku stał się podparyski Wersal, a Ludwik II chciał nawet stworzyć jego lepszą wersję. Z założenia zamek miał być hołdem dla uwielbianego przez Ludwika II, króla Francji – Ludwika XIV. Przejazd na kolację i nocleg w hotelu w Brnie lub w okolicach.

7 dzień  Brno – Warszawa

Po śniadaniu przejazd non stop do Polski. Przyjazd do Warszawy w godzinach wieczornych.

**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**


PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK, TREŚCI INFORMACJI PRAKTYCZNYCH ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.CORTINATRAVEL.PL
W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA JEST ZABRONIONE.