Największe atrakcje i smaki Południa Włoch- wycieczka objazdowa

Prawdziwy klimat Włoch naprawdę poczujesz dopiero w południowych regionach kraju. W przeciwieństwie do bogatej i bardziej „zachodniej” Północy, Południe Włoch uosabia słynny włoski temperament i nieśpieszny styl życia. Wszyscy są bardziej otwarci, rozmowni, bezpośredni, uśmiechnięci i życzliwi. Dlatego też odwiedzający Południowe Włochy czują się tu jak w wielkiej włoskiej rodzinie. Osobiście przekonamy się o tym zwiedzając bajkową Apulię, nieodkrytą jeszcze Bazylikatę i królową Morza Śródziemnego- Sycylię.
Apulia z malowniczymi białymi miasteczkami jak Ostuni, Polignano a Mare i najsłynniejszym Alberobello z domkami „trulli”, wykuta w skale Matera i słoneczna, pełna kontrastów Sycylia z Etną i Taorminą, z wulkanicznymi wyspami Liparyjskimi, winnicami i starożytną historią wprost idealnie nadają się na wycieczki objazdowe, podróże kulinarne, wyjazdy integracyjne i wyjazdy motywacyjne dla firm.

Jak smakuje Południe Włoch?

Niekwestionowanym dodatkowym plusem wycieczki objazdowej do Południowych Włoch jest wyśmienita kuchnia regionalna, której specjałów spróbujemy w trakcie  kolacji i degustacji znakomitych win, oliwy z oliwek, serów i innych produktów lokalnych.
Nie ma chyba drugiego takiego narodu na świecie, który tak kocha dobrą kuchnię, a kunszt kulinarny urasta do rangi sztuki. Sprzyjają temu warunki naturalne, morza, góry, niziny i słońce przez większą część roku. Włosi potrafią wyczarować wspaniałe potrawy z niezliczonej ilości różnorodnych świeżych, naturalnych produktów. Każdy region, a nawet miejscowość, szczyci się swoimi lokalnymi produktami i przepisami, charakterystycznymi  wyłącznie dla danego regionu. Co więcej, każda miejscowość ma swoje sezonowe „sagre”, czyli festyny lokalnych produktów kulinarnych często połączone z muzyką ludową czy też tańcami. Udział w takim Street Food to niesamowita atrakcja dla turystów!  Włosi kochają dobre jedzenie i wino. Celebrują je na wspólnych wyjściach z rodzinami lub przyjaciółmi do restauracji, tawern i zabytkowych masserii (gospodarstw rolnych w Apulii), gdzie kuchnia bazuje na produktach wyprodukowanych w danym gospodarstwie. Apulia słynie z makaronu orecchiette (uszka), znakomitej oliwy extra vergine, sera burrata, chleba w kształcie serca z miejscowości Altamura, wina Primitivo i Negroamaro, W Bazylikacie zjemy najlepszą jagnięcinę przyprawioną ostrą papryczką diavolicchio, a na Sycylii poznamy prawdziwy smak czerwonych pomarańczy, sycylijskich serów, likieru  limoncello z sycylijskich cytryn i wina Marsala. A w każdym regionie zjemy wspaniałe świeże ryby i owoce morza. Każdy wyjazd do Włoch to również wspaniała podróż kulinarna.

Witajcie na południu Włoch!

1 dzień

Przylot do Bari. Transfer do hotelu w okolicach Bari, zakwaterowanie, kolacja.

Największe atrakcje Apulii

Apulia jest jedynym w swoim rodzaju, włoskim regionem, niepodobnym do żadnego innego regionu Włoch, z najdłuższą linią brzegową we Włoszech, z malowniczym wybrzeżem nad Morzem Adriatyckim i Jońskim, krystaliczną, lazurową wodą, przepięknymi, zacisznymi  plażami, gajami oliwnymi i wspaniałą kuchnią. Tylko tutaj znajdziemy niezwykłe stożkowe domki z tufu w Dolinie Trulli w Alberobello, popływamy łódkami po jaskiniach malowniczego Polignano A Mare, zachwycimy się „Białym Miastem” Ostuni i skalistą Gravina in Puglia, zwiedzimy również stolicę regionu- Bari. Z Bari związana jest Bona Sforza, królowa Polski, która została pochowana w krypcie kościoła Św. Mikołaja w Bari, gdzie również znajdują się relikwie Św. Mikołaja, patrona miasta. Z Apulii pochodzą takie sławy jak amant kina niemego Rudolf Valentino i znani piosenkarze jak Albano (wykonawca przeboju "Felicita") i Domenico Modugno (autor znanej na całym świecie piosenki „Volare”).

2 dzień         

Całodzienna wycieczka: Ostuni- Alberobello- Polignano a Mare

Z niezliczonych atrakcji Apulii wybraliśmy trzy najbardziej charakterystyczne małe miasteczka w okolicach Bari, wizytówki regionu.
Urocze, położone na trzech wzgórzach „Białe Miasto”- Ostuni zachwyca klimatem minionych czasów i piękną średniowieczną starówką. W bajkowej Dolinie Trulli odwiedzimy słynne Alberobello. Domki o stożkowych dachach, budowane z wapiennych łupków bez użycia zaprawy murarskiej, rzemieślnicze warsztaty, sklepiki z pamiątkami położone wzdłuż wąskich uliczek sprawiają wrażenie, że właśnie znaleźliśmy się w jakimś bajkowym miasteczku z białymi domkami krasnoludków. Trulli są również niezwykle praktycznymi domostwami, w zimie zapewniają ciepło, a w lecie przyjemny chłód. Miasteczko wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Po południu pokażemy  Wam  prawdziwa perłę, Polignano A Mare. Miasto zbudowane na morskich grotach z piaszczystą plażą między skalistymi klifami i domami wyrastającymi na nadmorskich skałach. W porcie zobaczymy pomnik urodzonego w Polignano Domenico Modugno. Wyjatkową atrakcją będzie przejażdżka łodzią po jaskiniach, pozwalająca poznać miasto i jego historię od strony morza. Powrót do hotelu. Kolacja w hotelu lub opcjonalnie: z pokazem tańca salentyńskiego (pizzica) albo też kolacja połączona z degustacją w masserii.

3 dzień 

Zwiedzanie Bari i Gravina in Puglia 

W centrum Bari zapoznamy się z najbardziej interesującymi zabytkami miasta. Zobaczymy starówkę z krętymi uliczkami i życiem toczącym się na ulicach, XIII-wieczny zamek cesarza Fryderyka II, Katedrę, Bazylikę Św. Mikołaja z barokowym nagrobkiem królowej Polski Bony, pochodzącej z panującej w Bari dynastii Sforzów, piękny Teatr Petruzzelli, a na zakończenie przespacerujemy się po najdłuższej i najpiękniejszej we Włoszech morskiej promenadzie z widokiem na niebieskie łódki z rybackimi sieciami. Kolejnym przystankiem na naszej trasie będzie Gravina in Puglia, malownicze miasteczko zwane małą Materą, gdzie nakręcono sceny najnowszego odcinka Jamesa Bonda. Zakwaterowanie w hotelu w Materze lub okolicy. Kolacja w hotelu lub opcjonalnie kolacja w restauracji w grocie skalnej w Materze.

Bazylikata – co warto zobaczyć?

Bazylikata to wciąż nieodkryty, dziewiczy region Włoch z malowniczymi wioskami, żywą tradycją ludową, największym parkiem narodowym - Pollino, nadmorską Marateą z górującą nad miasteczkiem statuą Chrystusa Odkupiciela, trzecią co do wielkości w Europie i piątą na świecie, opuszczonym Craco, pięknymi plażami i turkusowym morzem oraz Materą, niekwestionowanym klejnotem regionu. Atmosfera zjawiskowej Matery, skalnego miasta, przenosi nas wiele wieków wstecz.

 4 dzień

Unikatowa Matera- prom Neapol- Palermo

Stare miasto w Materze, wpisane w całości na Listę UNESCO i Europejska Stolica Kultury 2019 r., to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w regionie Bazylikata i całych Włoszech i jedno z najstarszych miast na świecie. Część zabudowań średniowiecznych dzielnic Sasso Caveoso i Sasso Barisano wykuto w miękkiej tufowej skale. Jeszcze do niedawna sassi, domy jaskinie, były zamieszkiwane przez ludzi. Dzisiaj w grotach skalnych znajdują się luksusowe hotele i restauracje. Nad przypominającym kopiec termitów wzgórzem góruje piękna XIII-wieczna romańska katedra. Matera była tłem dla wielu kasowych filmów jak „Pasja” Mela Gibsona czy „Ben Hur”. Również fragmenty najnowszego odcinka Jamesa Bonda zostały nakręcone w Materze. Po zwiedzeniu miasta z przewodnikiem pojedziemy do Neapolu, gdzie zaokrętujemy się na nocny prom do Palermo.

Sycylia, co zobaczymy?

Przed nami zachwycające krajobrazy i mnóstwo zabytków Sycylii, największej wyspy Morza Śródziemnego, z górującym nad nią szczytem aktywnego wciąż wulkanu Etna, wielobarwne orientalne Palermo, średniowieczne i barokowe miasteczka: Erice, Ragusa, antyczne Agrigento i Syrakuzy, bajeczna Taormina i rejs na wulkaniczne wyspy Eolskie. Dla wielu turystów atrakcją będzie słynna Droga Solna i wycieczka śladami „Ojca Chrzestnego”. Nie zabraknie też degustacji miejscowego wina Marsala i słynnego deseru- cannoli siciliani.

5 dzien  

Palermo – atrakcje stolicy Sycylii

Przypłyniemy do Palermo w godzinach porannych i miejscowy przewodnik pokaże nam wielobarwną, pełną życia i rozkrzyczanych ludzi magiczną stolicę Sycylii z plątaniną średniowiecznych uliczek, barokowymi kościołami i zabytkami architektury normańskiej, katedrą W.N.M.P,  Pałacem Normanów z Kaplicą Palatyńską, Teatrem Massimo, Placem Pretoria. Czas wolny na zakupy i skosztowanie palermitańskiego Street Food. Zakwaterowanie w hotelu w Palermo. Kolacja.

6 dzień

Erice- Droga Solna- winnica

Rankiem spacer po Erice, przepięknym średniowiecznym miasteczku położonym na szczycie góry Erice, ze świetnie zachowaną starożytną architekturą. Na trasie między Trapani a Marsala czeka nas atrakcja- słynna Droga Solna. Liczne winnice i naturalne baseny, w których odparowywana jest solanka oraz majestatyczne wiatraki to krajobraz, który będzie nam towarzyszył podczas przejazdu Drogą Solną. Kolejną atrakcją będzie zwiedzanie i degustacja w jednej z najlepszych winnic na Sycylii, w winnicy Donna Fugata. Nazwa oznacza dokładnie „kobietę w locie" i odnosi się do historii królowej Marii Karoliny, która schronienie znalazła właśnie na Sycylii. Historia ta zainspirowała winiarzy, którzy na jej cześć stworzyli logo firmy: głowa kobiety z rozwianymi włosami. Przed przyjazdem do Agrigento zatrzymamy się jeszcze przy Scala dei Turchi (Schody Turków), malowniczym białym wapiennym klifie, gdzie przed laty piraci tureccy chronili się przed sztormami. Działanie wody i wiatru nadały klifowi charakterystyczny kształt schodów. Przejazd do hotelu w Agrigento lub okolicy. Kolacja w hotelu.

7 dzień

Antyczne Agrigento- średniowieczna Ragusa

Dzisiejszy dzień rozpoczniemy od zwiedzania niezwykłej Doliny Świątyń z V w.p.n.e. w Agrigento. To najbardziej fascynujące ruiny greckie na Sycylii i jedyne w swoim rodzaju zjawisko poza Grecją. Popołudnie natomiast spędzimy w typowo sycylijskim, położonym na górze Monte Iblei, urokliwym mieście Ragusa, słynącym z majestatycznej barokowej starówki. Przecinający miasto wąwóz dzieli Ragusę na Nowe Miasto odbudowane po trzęsieniu ziemi oraz  historyczną Ragusę Ibla z krętymi wąskimi uliczkami i licznymi kościołami zbudowanymi w stylu baroku sycylijskiego. Obie części miasta połączone są trzema mostami. Zakwaterowanie i kolacja w hotelu w Syrakuzach.

8 dzień

Syrakuzy – historyczna Ortigia

Syrakuzy, jedno z ważniejszych i piękniejszych miast Sycylii z imponującą wielokulturową historią jest zagłębiem greckich, rzymskich, aragońskich, arabskich i normańskich zabytków, pozostałości po kolejnych władcach miasta. Odwiedziny w Syrakuzach to podróż przez wieki - przez starożytną grecką metropolię, miasto europejskiego baroku i nowoczesny, dynamicznie rozwijający się ośrodek. Najstarszą częścią miasta jest Ortigia, mała wyspa z labiryntem wąskich uliczek i starych domów. To stąd pochodził najsłynniejszy matematyk starożytności, filozof, odkrywca i inżynier Archimedes. Powrót do hotelu, kolacja.

9 dzień

Katania- Etna - Taormina

Rankiem wyruszymy na wycieczkę do Katanii i na wulkan Etna. Katania to miasto zbudowane w większości z kamienia lawowego, a do jej największych atrakcji należą Plac Duomo, Katedra pw Św. Agaty, fontanna dell` Elefante, Pałac degli Elefanti, będący siedzibą władz miejskich, ul. Vittorio Emanuele II i najelegantsza ulica miasta - Etnea. Warto wspomnieć, że w pobliżu Katanii, z plantacji w gminie Bronte, pochodzą najlepsze pistacje, posiadające europejski znak jakości. Kolejnym punktem dnia będzie słynny wulkan Etna - największy czynny wulkan Europy, który wybucha kilka razy do roku. Dojedziemy na wysokość około 2000 m n. p .m, gdzie znajdują się kratery Silvestri w otoczeniu pól lawowych i wzniesiemy toast kieliszkiem lokalnego likieru lawowego „Magma dell` Etna” o smaku pomarańczy i truskawki. Zakwaterowanie i kolacja w hotelu w Taorminie, magicznym i luksusowym mieście, będącym kwintesencją całej Sycylii. Starożytność, Etna i morze pięknie łączą się tu w jedną całość.

10 dzień

Wycieczka na Wyspy Liparyjskie

Całodzienna wycieczka z rejsem na Wyspy Liparyjskie, zwane również Eolskimi (od Eola- greckiego boga wiatrów): Lipari i Vulcano. Cały archipelag liczy 17 wulkanicznych wysp, a na dwóch, Stromboli i Vulcano, wulkany wciąż są aktywne. Wszechobecne czarne plaże, gorące żródła, skaliste brzegi i liczne jaskinie stanowią o kolorycie wysp.
Z Milazzo popłyniemy najpierw na Lipari, wyspę pokrytą wulkanicznym pumeksem i obsydianem. Pilot oprowadzi nas po mieście malowniczymi uliczkami, zobaczymy katedrę św. Bartolomeusza, pozostałości po Acropolis i przejdziemy główną ulicą Corso Vittorio Emanuele. Potem popłyniemy na wyspę Vulcano. W starożytności uważano, że mieszkał tam bóg ognia i kowali Hefajstos, razem z Cyklopami. Powrót do portu w Milazzo i do hotelu w Taorminie, kolacja.

11 dzień

Śladami Ojca Chrzestnego- Taormina

Rankiem odwiedzimy znany z filmu "Ojciec Chrzestny" bar Vitelli w miasteczku Savoca, a jadąc dalej śladami „Ojca Chrzestnego” zatrzymamy się w Forza d'Agro. To miejsce jest związane z drugą i trzecią częścią kultowego filmu. Znajduje się tu m.in. Plac z fontanną i kościół Sant' Agostino, gdzie były kręcone sceny z filmu. Następnie wrócimy do elitarnej, szykownej Taorminy, gdzie zwiedzimy starówkę, teatr Grecki z III w. p.n.e, ruiny zamku na Monte Tauro, katedrę i plac Vittorio Emanuele i przejdziemy słynnym deptakiem Corso Umberto. Czas wolny w Taorminie. Powrót do hotelu. Na zakończenie włoskiej przygody- pożegnalna kolacja z muzyką na żywo i tradycyjnymi potrawami sycylijskimi w restauracji w mieście.


12 dzień
Transfer na lotnisko w Katanii i wylot do kraju.

 

**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**