Wycieczka objazdowa do Włoch: Grand Tour Włochy z Sycylią- Cortina Travel

Włochy od A do Z. Zapoznamy się z bogatym dziedzictwem kulturowym słynnych dużych miast ale też małych włoskich miasteczek- prawdziwych perełek sztuki. A na zakończenie dodamy magiczną atmosferę tajemniczej Sycylii - „Królowej Morza Śródziemnego”. Wycieczka objazdowa Gran Tour Włochy z Sycylią pozostawi niezapomniane wrażenia na zawsze!

Największe atrakcje Półwyspu Apenińskiego - Włochy kontynentalne  

Podczas naszej wycieczki objazdowej po kontynentalnej części Włoch poznamy najsłynniejsze i najpiękniejsze regiony tego wspaniałego kraju. W Veneto (Wenecja Euganejska) oczaruje nas romantyczna Wenecja i urzekająca Werona. W zielonej Toskanii zwiedzimy m.in. jej stolicę, kolebkę renesansu, Florencję, najpiękniejsze toskańskie miasto- Sienę, średniowieczne San Gimignano, Pizę z jej krzywą wieżą, a na wzgórzach Chianti poznamy smaki najlepszych toskańskich win. W Umbrii zawitamy do franciszkańskiego Asyżu. Kontynuować zgłębianie historii chrześcijaństwa i naszej zachodniej cywilizacji będziemy w stolicy Włoch i regionu LacjumRzymie. Na Monte Cassino oddamy hołd poległym podczas II Wojny Światowej żołnierzom gen. Andersa. Zakończymy naszą podróż po Półwyspie Apenińskim w słonecznej Kampanii, gdzie zwiedzimy malownicze Positano, chaotyczny Neapol i starożytne Pompeje.

DZIEŃ 1.   WENECJA - ATRAKCJE  WERONY
Przylot do Wenecji w godzinach rannych. Transfer do hotelu w Wenecji Mestre/ Marghera/ Mogliano Veneto, zakwaterowanie (bądź pozostawienie bagaży - w zależności od godziny przyjazdu). Wycieczka do Werony, miasta Romea i Julii, gdzie oprócz słynnego balkonu szekspirowskiej pary zobaczymy - m.in. Operę Rzymską i centralny, zabytkowy plac miasta, plac Delle Erbe. Powrót do hotelu, kolacja.
 
DZIEŃ 2.   WENECJA - CO ZOBACZYMY?
Dzisiejszy dzień poświęcimy na zwiedzanie największych atrakcji Wenecji, unikatowego w skali światowej miasta na wodzie. Zobaczymy Bazylikę i plac Św. Marka, Most Westchnień, Most Rialto, Pałac Dożów. Po południu fakultatywna wycieczka na kolorową, malowniczą  wyspę Burano lub czas wolny. Powrót do hotelu, kolacja.
 
DZIEŃ 3.   LUKKA i PIZA
Rankiem pojedziemy do dawnej stolicy Longobardów i miasta kompozytora Giacomo Pucciniego-  Lukki. Zwiedzimy katedrę S.Martino, kościół S.Frediano, kościół S.Michele in Foro i prawdziwy klejnot z czasów rzymskich- plac Anfiteatro. Następnie odwiedzimy Pizę - miasto słynące z jednej budowli - Krzywej Wieży, która na całym świecie jest znakiem rozpoznawczym Włoch. Przejazd na nocleg do hotelu w Montecatini Terme, kolacja.
 
DZIEŃ 4. FLORENCJA- ZWIEDZANIE STOLICY TOSKANII
Florencja, stolica Toskanii i Miasto Sztuki, gdzie tworzyli najwięksi artyści europejscy: Donatello, Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Filippo Brunelleschi i wielu innych. W programie zwiedzania: gotycki kosciół Santa Croce, gdzie znajduje się między innymi grób Michała Anioła, Piazza della Signoria ze słynnym posągiem Dawida i Palazzo Vecchio – ratusz miejski; Ponte Vecchio, czyli Most Stary zwany także Mostem Złotników, malowniczo rozciągniety nad rzeką Arno; katedra Santa Maria del Fiore ze słynną kopułą Brunalleschiego i Baptysterium. Po południu fakultatywnie - zwiedzanie Galerii Uffizi, która ilustruje rozwój malarstwa włoskiego od XIII do XVIII w. i obejmuje też bogate zbiory rysunków, grafik, arrasów, dzieł sztuki zdobniczej oraz galerię rzeźby starożytnej, lub czas wolny na indywidualne zwiedzanie miasta. Powrót do hotelu na kolację.

DZIEŃ 5.  SAN GIMIGNANO - CHIANTI - SIENA
San Gimignano - miasto słynące z czworokątnych wież, zbudowanych przez zamożnych mieszkańców w XIII – XV w. Wieże te pełniły funkcje obronne, ale także podkreślały znaczenie i zamożność właściciela. Najbardziej znany zabytek to kolegiata Santa Maria Assunta, place Piazza della Cisterna i Piazza del Duomo. W miasteczkach regionu Chianti (np. Radda lub Gaiole lub Castellina) skosztujemy najbardziej znanego włoskiego wina Chianti Classico. Następnie pojedziemy do jednego z najpiękniejszych toskańskich miast- Sieny. Zobaczymy główny plac miasta o kształcie muszli- Piazza Del Campo, Pałac Comunale z końca XIII w., Katedrę, Muzeum Katedralne, kościół Św. Katarzyny, Pałac Papieski. Przyjazd do hotelu np. w Poggibonsi lub Chianciano Terme, kolacja, nocleg.
 
DZIEŃ 6.   ASYŻ - RZYM
Dzień rozpoczniemy wizytą w Asyżu, mieście Św. Franciszka. Zwiedzimy miejsca związane z życiem założyciela zakonu Franciszkanów:  Bazylikę Santa Maria Degli Angeli z Ogrodem Różanym i Porcjunkulą, Bazylikę Św. Franciszka i bazylikę Św. Klary, Plac del Comune z portykiem Św. Minerwy. Po przyjeździe do Rzymu, krótki panoramiczny objazd miasta autokarem, podczas którego zobaczymy m. in. Bazylikę Św. Pawła za Murami i Circus Maximus- największy i najstarszy cyrk starożytnego Rzymu. Zakwaterowanie w hotelu w Rzymie, czas wolny, kolacja.

DZIEŃ 7.   RZYM ANTYCZNY I BAROKOWY- WATYKAN
W pierwszej części dnia zwiedzimy Rzym Antyczny i Barokowy: Kapitol z pomnikiem Marka Aureliusza, Forum Romanum, Fora Cesarskie, Więzienie Mamertyńskie, Łuk Konstantyna, Koloseum, Pl. Wenecki, Ołtarz Ojczyzny, Pantheon, pl. Navony, Fontanna di Trevi, pl. Hiszpański. Po południu Watykan z Placem i bazyliką Św. Piotra, w której nawiedzimy grób  Św. Jana Pawła II. Zwiedzanie Watykanu może też być poszerzone o Muzea Watykańskie. Powrót do hotelu na kolację.
 
DZIEŃ 8.   MONTE CASSINO - POMPEJE
Na Monte Cassino zwiedzimy Opactwo Benedyktynów oraz złożymy hołd żołnierzom II Korpusu gen. Andersa, poległym podczas bitw o Monte Cassino i pochowanym na polskim cmentarzu wojennym. Następnie udamy się do Pompei, gdzie zwiedzimy ruiny zasypanego przez erupcję Wezuwiusza, miasta cesarstwa rzymskiego. Przejazd do hotelu w ok. Sorrento lub Vietri Sul Mare lub Salerno na kolację i nocleg.

DZIEŃ 9.   POSITANO - NEAPOL
Positano to malownicza i najbardziej znana miejscowość na Wybrzeżu Amalfitańskim, która była kurortem już w czasach rzymskich. Czas wolny na samodzielne zwiedzanie miasteczka. W Neapolu, podczas  panoramicznego objazdu autokarem miasta zobaczymy: pałac Królewski, Castel Nuovo, Teatr San Carlo, Galeria Umberto I, Via Orazio i wzgórze Posillipo. Nocna przeprawa promowa do Palermo.
*posiłek - lunch w Positano lub wczesna kolacja w Neapolu.

Słoneczna Sycylia w pigułce

Wielobarwne Palermo, mistyczne Monreale, antyczne Agrigento i Syrakuzy, barokowe Noto, luksusowa Taormina i legendarny wulkan Etna w połączeniu z wielowiekową historią, turkusowym morzem, słońcem i wyśmienitą kuchnią stanowią o magii i niepowtarzalnym charakterze Sycylii. To wszystko zobaczymy i poczujemy podczas naszej wycieczki objazdowej Grand Tour Włochy z Sycylią.

DZIEŃ 10. PALERMO - MONREALE - AGRIGENTO
Wczesnym rankiem przypłyniemy do stolicy wyspy, Palermo, od którego rozpoczniemy zwiedzanie Sycylii. Zobaczymy Katedrę San Giovanni, Pałac Normanów z Kaplicą Palatyńską, Teatr Massimo, i Plac Pretoria. Po południu udamy się do Monreale, gdzie zwiedzimy słynną katedrę w stylowej architekturze normandzko – sycylijskiej i wjedziemy na Górę Monte Pellegrino z Sanktuarium Św. Rozalii, patronki Palermo, znajdującym się w skalnej grocie. Przejazd do hotelu w Agrigento na kolację i nocleg.
*Po kolacji sugerujemy krótką wycieczkę do Doliny Światyń. Świątynie wieczorem są pięknie podświetlone i można je zobaczyć tylko z zewnątrz.

DZIEŃ 11. AGRIGENTO - NOTO - SYRAKUZY
Dzisiejsze zwiedzanie zaczniemy wizytą w Dolinie Światyń z najbardziej fascynującymi ruinami greckimi na Sycylii (V w.p.n.e.) i jedynym w swoim rodzaju zjawiskiem poza Grecją. Kolejną atrakcją dnia będzie zwiedzanie Noto - arcydzieła architektury barokowej. Zobaczymy kościół S. Francesco, San Domenico, plac Municipio – najpiękniejszy plac na Sycylii. Po południu pojedziemy do Syrakuz, miasta Archimedesa. Zwiedzimy m.in. Porto Grande, Fonte Aretusa i świątynię Apolla. Kolacja, nocleg w hotelu miedzy Katanią a Giardini Naxos.

DZIEŃ 12.   ETNA - TAORMINA
Dzisiaj czeka nas całodzienna wycieczka: Etna i Taormina. Etna - największy czynny wulkan Europy. Wjedziemy na wysokość 2000 m.n.p.m. by podziwiać widoki, jak z innej planety. Taormina - malowniczo położona miejscowość nad Morzem Jońskim. W Taorminie zwiedzimy starówkę, teatr Grecki z III w. pne, ruiny zamku na Monte Tauro, katedrę i plac Vittorio Emanuele. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

DZIEŃ 13.    PRZELOT KATANIA- WARSZAWA
Po śniadaniu (box breakfast), transfer na lotnisko w Katanii, wylot do kraju, zakończenie wycieczki.

 

**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**