Grand Tour Włochy z Sycylią

DZIEŃ 1.  WENECJA - WERONA

Przylot do Wenecji w godz. rannych, transfer do hotelu w Wenecji Mestre/ Marghera/ Mogliano Veneto, zakwaterowanie (bądź pozostawienie bagaży - w zależności od godziny przyjazdu). Wycieczka do Werony - zwiedzanie z przewodnikiem Opery Rzymskiej, pl. Delle Erbe, balkon Romea i Julii. Powrót do hotelu, kolacja. 
 
 
 

DZIEŃ 2. WENECJA 
Po śniadaniu przejazd na zwiedzanie Wenecji z przewodnikiem (2 godz): Bazylika Św. Marka, pl. Św. Marka, Most Westchnień, Most Rialto, Pałac Dożów. Po południu fakultatywna wycieczka na wyspę Burano - z pilotem lub czas wolny. Powrót do hotelu, kolacja. 
 
 
DZIEŃ 3. LUKKA - PIZA
Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd na zwiedzanie Lukki (dawna stolica Longobardów), katedra S.Martino, kościół S.Frediano, kościół S.Michele in Foro, Piazza Amfiteatro, przejazd do Pizy - miasta słynącego z jednej budowli - Krzywej Wieży, która na całym świecie jest znakiem rozpoznawczym Włoch. Przejazd na nocleg do hotelu w Montecatini Terme, kolacja.
 
DZIEŃ 4. FLORENCJA
Po śniadaniu przejazd do Florencji – stolicy Toskanii. Zwiedzanie z przewodnikiem Miasta Sztuki, gdzie tworzyli najwięksi artyści europejscy: Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Donatello, Brunalleschi i wielu innych, w programie: gotycki kosciół Santa Croce, gdzie znajduje sie miedzy innymi grób Michała Anioła, Piazza della Signoria ze słynnym posągiem Dawida i Palazzo Vecchio – ratuszem miejskim; Ponte Vecchio, czyli Most Stary zwany także Mostem Złotników malowniczo rozciągniety nad rzeką Arno; katedra Santa Maria del Fiore ze słynna kopułą Brunalleschiego i Baptysterium.
Po południu fakultatywnie - zwiedzanie Galerii Uffizi, która ilustruje rozwój malarstwa włoskiego od XIII do XVIII w., obejmuje też bogate zbiory rysunków, grafik, arrasów, dzieł sztuki zdobniczej oraz galerię rzeźby starożytnej. lub czas wolny na indywidualne zwiedzanie miasta, powrót do hotelu na kolację.

 

DZIEŃ 5. SAN GIMIGNANO - CHIANTI - SIENA
Po śniadaniu przejazd do San Gimignano - miasto słynące z czworokątnych wież, zbudowanych przez zamożnych mieszkańców w XIII – XV w., które pełniły funkcje obronne, ale także podkreślały znaczenie i zamożność właściciela. Najbardziej znany zabytek to kolegiata Santa Maria Assunta, place Piazza della Cisterna i Piazza del Duomo. Przejazd na krótkie zwiedzanie miasteczek regionu Chianti (np. Radda lub Gaiole lub Castellina) połączone z degustacją najbardziej znanego włoskiego wina Chianti Classico. Następnie zwiedzanie Sieny -: Palazzo Comunale, Katedra, Museo del Duomo, kościół S.Cristina, Palazzo Papale, Piazza Del Campo, przyjazd do hotelu np. w Poggibonsi lub Chianciano Terme, kolacja, nocleg.
 
DZIEŃ 6. ASYŻ - RZYM
Po śniadaniu przejazd do Asyżu, zwiedzanie Bazyliki Santa Maria Degli Angeli,  Ogród Różany, Porcjunkula, Bazylika Św. Franciszka i Św. Klary, Plac del Comune z portykiem Św. Minerwy. Przejazd do Rzymu, krótki panoramiczny objazd miasta autokarem. Zakwaterowanie w hotelu w Rzymie, czas wolny, kolacja.

DZIEŃ 7. RZYM
Po śniadaniu zwiedzanie Rzymu Antycznego i Barokowego:  Kapitol z pomnikiem Marka Aureliusza, Forum Romanum, Fora Cesarskie, Więzienie Mamertyńskie, Łuk Konstantyna, Koloseum, Pl. Wenecki, Ołtarz Ojczyzny, Pantheon, pl. Navony, Fontanna di Trevi, pl. Hiszpański. Po południu Pl. Św. Piotra i bazylika Św. Piotra z nawiedzeniem grobu Bł. Jana Pawła II lub zwiedzanie poszerzone o Muzea Watykańskie. Powrót do hotelu na kolację.
 

DZIEŃ 8.  MONTE CASSINO - POMPEJE - SORRENTO
Po śniadaniu przejazd na Monte Cassino, zwiedzanie cmentarza Żołnierzy Polskich i Opactwa Benedyktynów, przejazd do Pompei - zwiedzanie ruin zasypanego przez Wezuwiusza miasta z przewodnikiem miejscowym. Przejazd do hotelu w ok. Sorrento lub Vietri Sul Mare lub Salerno na kolację i nocleg.


DZIEŃ 9.  POSITANO (WYBRZEŻE AMALFITAŃSKIE) - NEAPOL
Po sniadaniu przejazd do Positano, malowniczej i najbardziej znanej miejscowości na Wybrzeżu Amalfitańskim, która była kurortem już w czasach rzymskich, czas wolny, przejazd do Neapolu, panoramiczny objazd autokarem najciekawszych miejsc Neapolu: pałac Królewski, Castel Nuovo, Teatr San Carlo, Galeria Umberto I, Via Orazio i wzgórze Posillipo, nocna przeprawa promowa do Palermo.
*posiłek - lunch w Positano lub wczesna kolacja w Neapolu.
 

DZIEŃ 10. PALERMO - MONREALE - AGRIGENTO
Przypłynięcie we wczesnych godzinach rannych do Palermo. (Sniadanie we własnym zakresie na promie.) Zwiedzanie Palermo - Katedry San Giovanni, Pałac Normandzki, Teatr Massimo, Piazza Pretoria, Capella Palatina, po śniadaniu przejazd do Monreale, zwiedzanie katedry w stylowej architekturze normandzko - sycylijskiej. Góra Monte Pellegrini z Sanktuarium znajdującym się w skalnej grocie. Przejazd do hotelu w Agrigento na kolacje i nocleg. 
*Po kolacji sugerujemy krótka wycieczkę do Doliny Światyń. Światynie sa pieknie podświetlone i można je zobaczyć tylko z zewnatrz , wieczorem.


DZIEŃ 11. AGRIGENTO - NOTO - SYRAKUZY
Po śniadaniu zwiedzanie Agrigento - Dolina Światyń, z V w p.n.e. - najbardziej fascynujące ruiny greckie na Sycylii i jedyne w swoim rodzaju zjawisko poza Grecją. Przejazd do Noto - arcydzieła architektury barokowej, zwiedzanie kościoła S. Francesco, San Domenico, piazza Municipio - najpiękniejszego placu na Sycylii. Przejazd do Syrakuz, zwiedzanie Porto Grande, Fonte Aretusa, Tempio di Apollo, kolacja, nocleg w hotelu miedzy Katanią a Giardini Naxos.


DZIEŃ 12. ETNA - TAORMINA
Po śniadaniu całodzienna wycieczka: Etna i Taormina. Etna - największy czynny wulkan Europy, Taormina - malowniczo położona miejscowość nad morzem Jońskim. Zwiedzanie starówki, teatr Grecki z III w. pne, ruiny zamku na Monte Tauro, katedra, plac Vittorio Emanuele. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.


DZIEŃ 13. KATANIA - WYLOT
Po śniadaniu (box breakfast), transfer na lotnisko w Katanii, wylot do Toronto, zakończenie imprezy.