Malta i Sycylia- perły morza Śródziemnego- wycieczka objazdowa

 

Malta i Sycylia to dwie leżące blisko siebie wyspy morza Śródziemnego, ale jednak różniące się bardzo swoją historią i kulturą.

Malta to najmniejsze państwo UE i jednocześnie wyspa w archipelagu Wysp Maltańskich. Cywilizację na Malcie datuje się na ponad 7000 lat ! Znajdziemy tu najstarsze na świecie wolno stojące świątynie megalityczne, starsze nawet od piramid egipskich. Na każdym kroku widoczne są też wpływy rzymskie, arabskie, brytyjskie, przede wszystkim w bardzo dużej liczbie fantastycznych zabytków. Tylko w samej Valletcie, stolicy Malty, jest aż 320 zabytków. Malta jest państwem niepodległym dopiero od 1964 roku. Pozostałości po kolonii brytyjskiej to m.in. charakterystyczne czerwone budki telefoniczne, lewostronny ruch, a także 2 języki urzędowe- angielski i maltański, w brzmieniu przypominający język arabski.

Sycylia, największa wyspa morza Śródziemnego, odróżnia się kulturą, tradycją i historią od reszty Włoch. Pierwsze skojarzenia z wyspą to czynny wulkan Etna, słońce, morze i czerwone pomarańcze. Na Sycylii nie ma takiego miejsca, które nie byłoby warte zobaczenia. Odnajdziemy tu ślady greckie, rzymskie, arabskie, francuskie i normańskie, przede wszystkim w zabytkach, ale też w sycylijskiej kuchni, którą koniecznie musimy posmakować. Nie sposób jest pokazać całą barwność i różnorodność wyspy w ciągu kilku dni wycieczki. Na Sycylię po prostu trzeba wracać.

To co łączy obie wyspy- to niezwykły tygiel kulturowy, spontaniczność, serdeczność i gościnność mieszkańców, znakomita kuchnia i wino. Na naszej wycieczce objazdowej odkryjemy tajemnice obu niezwykłych wysp, pereł morza Śródziemnego.

Malta- muzeum pod gołym niebem. Co warto zobaczyć?

Malta, do niedawna kojarzona głównie ze szkół języka angielskiego dla obcokrajowców i imprezowej dzielnicy St. Julians, Paceville dla młodych ludzi, jest coraz modniejszym kierunkiem europejskiej turystyki. Turyści zauroczeni są zabytkami Malty, ich różnorodnością, wspaniałymi historycznymi miastami, fortyfikacjami, urokliwymi wioskami rybackimi. Ciekawostką architektoniczną są charakterystyczne zabudowane kolorowe balkony prawie na każdym budynku mieszkalnym. Ta wyspa w kolorze piaskowca nierozerwalnie związana jest również z historią chrześcijaństwa i historią Zakonu Maltańskiego. Malowniczość Malty przyciąga też producentów filmowych. Atrakcje wyspy to również piękne skaliste wybrzeża, klify i plaże, a także światowej klasy miejsca do nurkowania. Przynajmniej część wyjątkowych atrakcji Malty postaramy się pokazać w naszej wycieczce.

La Valletta- Mosta- Rabat- Mdina- Wyspa Św. Pawła- Gozo

1 dzień

Panoramiczny rejs po zatoce Grand Harbour

godz. … przylot na Maltę, transfer do hotelu. Naszą maltańską przygodę rozpoczniemy rejsem po Wielkim Porcie (Grand Harbour), jednym z największych naturalnych portów na świecie. Będziemy podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na Vallettę i na maltańskie Trójmiasto (Three Cities). Powrót do hotelu,  kolacja, nocleg

2 dzień

La Valletta

Cały dzisiejszy dzień poświęcimy zwiedzaniu zbudowanej przez Joannitów Valletty – stolicy Malty i zarazem najmniejszej stolicy europejskiej. Poznamy historię Zakonu Maltańskiego, zobaczymy najważniejszy zabytek  Malty- XVI – wieczną katedrę św. Jana Chrzciciela z bogatym barokowym wnętrzem, płytami nagrobnymi upamiętniającymi zmarłych rycerzy i obrazem Caravaggia „Ścięcie św. Jana”.  Zwiedzimy również kościół św. Pawła Rozbitka, z relikwiami świętego i Ogrody Barracca – dawniej prywatne ogrody włoskich rycerzy w zakonie św. Jana. Z ogrodów roztacza się  wspaniały widok na port. Dzień zakończymy pokazem „Malta Experience” , który prezentuje wielowiekową historię Malty. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

3 dzień

Mosta – Rabat- Mdina – Wyspa Św. Pawła

Historia Malty to historia chrześcijaństwa, z którą dziś się trochę lepiej zapoznamy. Rozpoczniemy od Mosty, gdzie znajduje się kościół Wniebowzięcia NMP, zwany Rotundą w Moście, z jedną z największych kopuł na świecie. W Rabacie zobaczymy kościół zbudowany nad grotą, w której zgodnie z tradycją mieszkał św. Paweł podczas pobytu na wyspie. Kontynuować zwiedzanie będziemy w „Cichym Mieście” Mdinie – dawnej stolicy Malty, z urokliwymi wąskimi uliczkami, a z fortyfikacji otaczającej miasto podziwiać będziemy przepiękną panoramę wyspy. Po wizycie w katedrze św. Pawła, wybierzemy się nad Zatokę św. Pawła, gdzie zgodnie z tradycją rozbił się statek ze Świętym na pokładzie. Stąd popłyniemy do rezerwatu przyrody- na wyspę św. Pawła. Kolacja i nocleg w hotelu.

4 dzień

Wycieczka na wyspę Gozo

Dziś czeka nas całodzienna wycieczka na wyspę Gozo, oddaloną o 6 km od północnego brzegu Malty, drugą co do wielkości wyspę archipelagu. Zobaczymy tam narodową świątynię Ta Pinu- najważniejsze miejsce pielgrzymkowe mieszkańców Malty i Gozo. Zwiedzimy również Victorię – stolicę Gozo oraz Dwejrę słynącą z 2 wspaniałych dzieł natury:  tzw. Wewnętrznego Morza oraz Skały Fungus. (*do niedawna były 3 dzieła- z Laurowym Oknem) Wracając do portu zatrzymamy się w Xlendi, malowniczym miasteczku nad zatoką, z pięknymi widokami na malownicze klify. Powrót na Maltę. Kolacja i nocleg.

*Na poczatku marca 2017 roku zawaliło sie Lazurowe Okno na Gozo- jedna z największych i najbardziej znanych atrakcji turystycznych na Malcie. Niestety bezpowrotnie.

Sycylia - największe atrakcje wyspy kontrastów

Sycylia, magiczna, najhojniej obdarowana przez naturę wyspa w Europie, niezmiennie nas zadziwia, zarówno zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, monumentalnymi budowlami pozostałymi po wielkich cywilizacjach jak i typowo sycylijską atmosferą oraz zwyczajami. Jej mieszkańcy mówią o sobie, że są Sycylijczykami a językiem mówionym jest dialekt sycylijski (przez językoznawców uważany nawet za odrębny język), w którym nie ma czasu przyszłego, co jest efektem skomplikowanej historii wyspy. Sycylijczyk żyje "tu i teraz".

Sycylia to piękne miejsca, serdeczni i gościnni ludzie, ale też mafia znana nam z "Ojca Chrzestnego", to luksus kontrastujacy z bałaganem i biedą, to słońce w Taorminie, kąpiel w morzu i jednocześnie śnieg na Etnie, winnice na suchych stokach skalnych i wiele innych zaskakujacych przeciwieństw.

W trakcie naszej krótkiej podróży śladami sycylijskiej historii odwiedzimy pełne życia wielobarwne Palermo, Syrakuzy Archimedesa, antyczne światynie Agrigento, barokowe Noto, wulkaniczna Katanię, Caltagirone z ceramicznymi schodami, Monreale z normańską katedrą. Nie zabraknie też największej turystycznej atrakcji Sycylii- bajecznej Taorminy i wycieczki na czynny wulkan Etna, stale obecny w życiu Sycylijczyków.

Wiele pozostałych wyjatkowych atrakcji Sycylii to juz temat na kolejne wycieczki objazdowe. SYCYLIA to też świetny kierunek na wycieczkę kulinarą Smaki Sycylii.

Katania- Caltagirone- Agrigento- Monreale- Palermo- Taormina- Etna- Syrakuzy- Noto

5 dzien

Katania- Caltagirone- Agrigento

Godz.05.50  przelot samolotem do Katanii- miasta zbudowanego w większości z kamienia lawowego. Zobaczymy m.in. Plac Duomo, Katedrę pw Św. Agaty, fontannę dell` Elefante, Pałac degli Elefanti- siedzibę władz miejskich, ul. Vittorio Emanuele II i najelegantszą ulicę miasta - via Etnea.  Po drodze do Agrigento zatrzymamy się w Caltagirone- mieście ceramiki ze słynnymi monumentalnymi schodami Świetej Maryi Górskiej, inkrustowanymi ceramiką malowaną w baśniowe wzory. Kolacja i nocleg w Agrigento lub okolicy.

6 dzień

Agrigento-  Monreale

Dzisiaj "przeniesiemy się w czasie" do V w. p.n.e. i zwiedzimy niezwykłą Dolinę Światyń. To najbardziej fascynujące ruiny greckie  na Sycylii i jedyne w swoim rodzaju zjawisko poza Grecją. Następnym etapem dzisiejszego dnia będzie Monreale. Zobaczymy tu jeden z najwybitniejszych przykładów architektury normańskiej w skali świata- katedrę z XII w, zbudowaną przez normańskiego króla Sycylii Wilhelma II.  Kolacja i nocleg w hotelu w Palermo.

7 dzień

Palermo

Dzisiejszy dzień poświęcimy na zwiedzanie stolicy Sycylii- wielobarwnego i pełnego życia Palermo z plątaniną średniowiecznych uliczek, barokowymi kościołami i zabytkami architektury normańskiej. Zobaczymy katedrę San Giovanni,  Pałac Normandzki, Teatr Massimo, Plac Pretoria, Kaplicę  Palatyńską. Kolacja i nocleg w Katanii lub okolicy.

8 dzień

Taormina- Etna

Etna to największy aktywny wulkan Europy (3340 m npm) i dzień rozpoczniemy od wjazdu na tę mityczną górę. Dojedziemy na wysokość około 2000 m.n.p.m, gdzie zobaczymy malownicze, niczym z innej planety, kratery Silvestri. W Taorminie- urokliwie położonej miejscowości nad morzem Jońskim zwiedzimy starówkę, teatr Grecki z III w. p.n.e ruiny zamku na Monte Tauro, katedrę oraz plac Vittorio Emanuele. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

9 dzień

Syrakuzy- Noto

Syrakuzy to najważniejsze niegdyś miasto świata greckiego i jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w basenie Morza Śródziemnego. Dzień rozpoczniemy od zwiedzania Syrakuz i najstarszej części miasta, Ortigii, małej wyspy, będącej zabytkowym centrum Syrakuz, z labiryntem wąskich uliczek i starych domów. Zwiedzimy Porto Grande, Fonte Aretusa, Tempio di Apollo. Popołudnie spędzimy w Noto, które jest  arcydziełem architektury baroku sycylijskiego. Zobaczymy kościoły San Francesco i San Domenico oraz plac Municipio, który uchodzi za  najpiękniejszy plac na Sycylii. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.

Co jeszcze zobaczymy na Malcie?

Blue Grotto- Marsaxlokk- Senglea- Cospicua- Vittoriosa

10 dzień

Blue Grotto– Hagar Qim- Marsaxlokk- Senglea – Cospicua- Vittoriosa

Godz. 07.15- przelot z Katanii na Maltę. Prosto z lotniska udamy się  do Wied iz-Zurrieq, skąd łodzią , wzdłuż malowniczych klifów, można przepłynąć do “błekitnej groty“ (opcjonalnie- wycieczka uzależniona jest od warunków atmosferycznych). Zobaczymy Hagar Qim -  megalityczną świątynię z ok. 3600 r. p.Ch., uchodzącą za jedną z  najstarszych wolno stojących budowli świata. Odwiedzimy również największą na wyspie bajeczną wioskę rybacką Marsaxlokk. Pożegnamy się z Maltą w Trzech Miastach: Vittoriosa, Senglea i Cospicua (dawna siedziba Zakonu Maltańskiego). Zobaczymy ogrody w Senglei i przejedziemy malowniczą drogą  przez Cospicuę do Vittoriosy. Zwiedzimy  kościół Św. Wawrzyńca i pospacerujemy po starym mieście Birgu, gdzie znajduje się najstarsza budowla Malty- fort S. Angelo. Powrót do hotelu, kolacja i nocleg.

11 dzień-  Ok. godz. … Transfer z hotelu na lotnisko, wylot godz. …

 

** Terminy i ceny na indywidualne zamówienia grupowe!**