Sycylia i Kalabria- wycieczka objazdowo- pobytowa na Południe Włoch

W trakcie wycieczki objazdowo- pobytowej na Południe Włoch zwiedzimy Sycylię, największą wyspę Morza Sródziemnego i odpoczniemy na przepięknych plażach nad krystalicznym morzem w dziewiczej Kalabrii. Te dwa regiony najdalej wysunięte na południe Włoch oddziela wąska Cieśnina Mesyńska. Na Sycylii spotkamy się z majestatyczną Etną i mniejszymi czynnymi wulkanami na Wyspach Liparyjskich, skosztujemy canolo siciliano oraz cassaty - tradycyjnych deserów sycylijskich. W Kalabrii dla chętnych lekcja kuchni kalabryjskiej i wiele innych atrakcji.

Sycylia- co zobaczymy?

Magia Sycylii to przepiękne krajobrazy, ciepły śródziemnomorski klimat, widowiskowy wulkan Etna, świetna kuchnia, wyborne wina i zabytki pozostawione przez licznych zdobywców wyspy, powstałe na przestrzeni tysięcy lat: słynne barokowe miasteczka, bizantyjskie mozaiki, wspaniale zachowane teatry greckie.
Podczas wycieczki objazdowej po Sycylii spotkamy się z majestatyczną Etną i mniejszymi czynnymi wulkanami na Wyspach Liparyjskich, poznamy Sycylię antyczną, barokową i sredniowieczną w malowniczych miasteczkach, jak Taormina, Caltagirone, Noto czy Piazza Armerina, oraz w większych aglomeracjach, jak tętniące życiem Palermo, czy zabytkowe Syrakuzy. Zobaczymy starożytne ruiny greckie w Agrigento i „pępek Sycylii”- zbudowaną na skale Ennę. Ponadto skosztujemy tradycyjnych deserów sycylijskich- canolo siciliano oraz cassaty.

1. DZIEŃ.
Przylot na lotnisko w Katanii lub Lamecja Terme, transfer do hotelu w ok. Milazzo na Sycylii (np. Marina di Patti), zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.

2. DZIEŃ.    REJS NA WYSPY LIPARYJSKIE
Cały dzisiejszy dzień spędzimy na dwóch wulkanicznych wyspach z archipelagu 17 Wysp Liparyjskich: Lipari i Vulcano. Wszechobecne gorące źródła, czarne plaże z piaskiem wulkanicznym i skaliste malownicze wybrzeże nadają wyspom niepowtarzalnego charakteru. Z Milazzo najpierw popłyniemy na słynącą ze złóż obsydianu i pumeksu wulkanicznego wyspę Lipari. Spacer z pilotem po malowniczych uliczkach wyspy, po głównej ulicy Corso Vittorio Emanuele i zwiedzanie katedry Św. Bartolomeusza. Następnie popłyniemy na wyspę Vulcano. W starożytności wierzono, że mieszkał tam Hefajstos, bóg ognia i kowali. Czas wolny na samodzielną eksplorację wyspy. Niewatpliwą atrakcją dnia będzie również degustacja deserów sycylijskich- canolo siciliano i cassata siciliana. Powrót do hotelu na kolację i nocleg.
 
3. DZIEŃ.    CAŁODZIENNA WYCIECZKA: ETNA – TAORMINA
Rankiem wyruszymy na wycieczkę na Etnę- najwyższy czynny, wybuchający kilka razy w roku, wulkan Europy. Wjedziemy na wysokość 2000 m.n.p.m. do kraterów Silvestri, gdzie czekają na nas widoki jak z innej planety. Następnie udamy się do malowniczej i luksusowej Taorminy. Zwiedzimy starówkę, Teatr Grecki z III w p.n.e, ruiny zamku na Monte Tauro, katedrę, plac Vittorio Emanuele. Przejazd do hotelu w okolicy Giardini Naxos lub okolice Etny. Kolacja i nocleg.

4. DZIEŃ.    ZWIEDZANIE:  SYRAKUZY I NOTO
W dzisiejszym dniu zwiedzimy jedno z najpiękniejszych sycylijskich miast i najważniejsze niegdyś miasto starożytnej Grecji- Syrakuzy oraz perłę baroku sycylijskiego- Noto. Zwiedzanie rozpoczniemy od najstarszej części Syrakuz- małej zabytkowej wyspy- Ortigii. Zobaczymy Porto Grande, Fonte Aretusa i światynię Apolla.
W Noto zwiedzimy wspaniałą barokową starówkę, kościóły Św. Franciszka i Św. Dominika, katedrę oraz najpiękniejszy z sycylijskich placów- plac. Municipio. Przejazd do hotelu w okolicy Noto, kolacja i nocleg.

5. DZIEŃ.    MALOWNICZE CALTAGIRONE- PIAZZA ARMERINA – ENNA
Rankiem udamy się do klimatycznego i barwnego miasta późnego baroku- Caltagirone, słynącego z unikatowych wyrobów ceramicznych, które spotkamy nie tylko w lokalnych sklepikach, ale również na murach budynków, czy schodach. Zobaczymy most S. Francesco, La Scala- schody prowadzące do kościoła na szczycie wzgórza- pionowa część każdego ze stopni pokryta jest innym wzorem ceramicznym. Następnie pojedziemy do otoczonej lasami Piazza Armerina. Zwiedzimy piękne średniowieczne centrum z barokową katedrą oraz wyjątkowy antyczny zabytek, rzymską willę Villa Romana del Casale z pięknie zachowanymi mozaikami z III- IV w. n.e.  Na koniec pojedziemy do zbudowanej na skale Enny, zwanej "pępkiem Sycylii".  Zobaczymy jeden z największych i najpiękniejszych zamków na Sycylii- Castello di Lombardia, przespacerujemy się po via Roma oraz wstąpimy do kościoła  San Francesco, znajdującego się na głównym placu miasta- piazza Vittorio Emanuele. Przejazd do hotelu w okolicy Agrigento, kolacja i nocleg.

6. DZIEŃ.   STAROŻYTNE AGRIGENTO I STOLICA SYCYLII- PALERMO
Dzień rozpoczniemy od zwiedzania Doliny Świątyń w Agrigento. To pochodzące z V w.p.n.e. wspaniale zachowane ruiny światyń greckich na Sycylii. W tętniącej życiem, wielobarwnej stolicy Sycylii- Palermo zobaczymy m.in. katedrę San Giovanni, Pałac Normanów z Kaplicą Palatyńską, teatr Massimo i plac Pretoria. Zakwaterowanie w hotelu w Palermo lub okolicy. Kolacja, nocleg.

7 DZIEŃ.    CEFALU- KALABRIA/ AMANTEA
W drodze do Kalabrii zatrzymamy się w Cefalu, malowniczym sycylijskim miasteczku pod wiszącą skałą. Pospacerujemy wąskimi uliczkami zabytkowej starówki na wzgórzu i zwiedzimy niezwykłą arabsko- normańską katedrę z wyraźnym wpływem bizantyńskim, wpisaną na listę UNESCO. Prom z Sycylii na Kalabrię, kolacja i nocleg w Amantei.

 8- 13 DZIEŃ.    KALABRIA

Odpoczynek nad Morzem Tyrreńskim z możliwością udziału w wycieczkach fakultatywnych: https://cortinatravel.pl/p/kalabria-sztuka-kultura-i-gastronomia

Najpiękniejsze plaże i kurorty w Kalabrii

Największą atrakcją Kalabrii są plaże, uznawane za najczystsze w Europie. Ten południowy region Włoch z trzech stron oblewany jest wodami Morza Jońskiego i Morza Tyrreńskiego. Nad Morzem Jońskim dominują plaże piaszczyste, a nad Tyrreńskim przede wszystkim niezwykle malownicze, usytuowane poniżej stromych klifów i nawisów skalnych, żwirowe i kamieniste. Do najpiękniejszych należą plaże przylądka Capo Vaticano, z najsłynniejszą plażą Grotticelle, ze wspaniałymi formacjami skalnymi i przejrzystą turkusową wodą. Nie przez przypadek tę część wybrzeża Tyrreńskiego nazwano Wybrzeżem Bogów, czyli Costa degli Dei. Znajduje się tu również główny kurort Kalabrii- Tropea. Nieopodal znajdziemy również wartą odwiedzenia, niezwykle malowniczą plażę, Baia di Riaci. Innymi perłami regionu są: plaża Diamante, leżąca przy wzgórzach z gajami oliwnymi, plaża w kurorcie Scilla z majestatycznym zamkiem Castello Ruffo i Praia a Mare z urokliwymi zatokami, ukrytymi pośród skał, gdzie do wielu plaż można dotrzeć jedynie drogą morską.

Jakie atrakcje oferuje Kalabria?

1. Dla zainteresowanych sztuką, kulturą i architekturą  proponujemy liczne wycieczki fakultatywne, podczas których będziemy mieli okazję podziwiać m.in. wspaniałe posągi z brązu w Muzeum Wielkiej Grecji w Reggio di Calabria, największą katedrę Kalabrii w Gerace oraz zachwycajace zamki aragońskie i normańskie.
2.     Dla miłośników przyrody polecamy wycieczkę do Narodowego Parku Pollino, gdzie zachwycimy się dziewiczą przyrodą Kalabrii.

3.    Dla zainteresowanych kuchnią kalabryjską przygotowaliśmy wycieczkę do przetwórni oliwek, gdzie zapoznamy się z procesem produkcji oliwy z oliwek, oraz warsztaty kulinarne, w trakcie których poznamy tajniki i smaki regionalnej kuchni.

14. DZIEŃ.
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i transfer na lotnisko w Lamecja Terme.

**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**