Sycylia- "wyspa jak wulkan gorąca " - wycieczka objazdowa

Sycylia, największa wyspa Morza Śródziemnego i jednocześnie jego prawdziwa perła, odróżnia się historią, tradycją i kulturą a także kuchnią od pozostałych regionów Włoch. Legendarny wulkan Etna, słońce , turkusowe morze i czerwone pomarańcze to najczęstsze skojarzenia z wyspą.Sycylia zachwyca pięknymi krajobrazami , serdecznością i gościnnością ludzi ,ale także  zadziwia wieloma kontrastami jak mafia znana nam z "Ojca Chrzestnego", luksus kontrastujący z bałaganem i biedą,  słońce w Taorminie, kąpiel w morzu i jednocześnie śnieg na Etnie, winnice na suchych stokach skalnych itp. Sycylia to także raj dla miłośników historii i archeologii. Liczne ślady greckie, rzymskie, arabskie, francuskie i normańskie odnajdziemy przede wszystkim w wielu zabytkach, ale również w wyjątkowej sycylijskiej kuchni, którą koniecznie musimy posmakować. Na Sycylii nie ma takiego miejsca, które nie jest warte zobaczenia.
W trakcie naszej wycieczki objazdowej „śladami sycylijskiej historii” odwiedzimy  tętniące życiem  wielobarwne Palermo i Monreale z normańską katedrą, średniowieczne miasteczko Erice, Syrakuzy Archimedesa, antyczne świątynie Agrigento, barokowe Noto, typowo sycylijskie miasto Ragusa i wulkaniczną Katanię. Nie zabraknie też największej turystycznej atrakcji Sycylii- uroczej Taorminy i wycieczki na aktywny wulkan Etna, stale obecny w życiu Sycylijczyków. Zapoznamy się też z procesem produkcji i smakiem wyjątkowego wina z Marsali podczas wizyty w winnicy Donna Fugata. Magia SYCYLII sprawia, że jest to bardzo często wybierany kierunek na wyjazdy integracyjne, motywacyjne lub nagrodowe dla firm.

1 dzień ( niedziela)   Warszawa – Katania                
O godz.11.30 zbiórka na lotnisku im .F. Chopina w Warszawie , indywidualna odprawa biletowo- bagażowa , o godz. 13:55 odlot  liniami Wizzair do Katanii ,o godz.16:50 przylot do Katanii, transfer do hotelu w okolicach Taorminy/Giardini Naxos, zakwaterowanie i kolacja.

2 dzień ( poniedziałek)  ETNA – TAORMINA
Po śniadaniu całodzienna wycieczka: wulkan Etna i Taormina. Etna - największy czynny wulkan Europy , który wybucha kilka razy do roku. Dojedziemy na wysokość około 2000 m n. p .m, gdzie znajdują się kratery Silvestri w otoczeniu pól lawowych. Po widokach jak z innej planety udamy się do malowniczej Taorminy. Zwiedzimy starówkę, teatr Grecki z III w. p .n .e ruiny zamku na Monte Tauro, katedrę oraz plac Vittorio Emanuele. Powrót na kolację i nocleg do hotelu.

3 dzień ( wtorek)  PIAZZA ARMERINA - MONREALE
Po drodze do Palermo krótki przystanek w Piazza Armerina, z ruinami słynnej willi rzymskiej okresu późnego cesarstwa z dobrze
zachowanymi mozaikami podłogowymi. W Monreale natomiast  zobaczymy jeden z najwybitniejszych przykładów architektury normańskiej w skali świata- katedrę z XII w, zbudowaną przez normańskiego króla Sycylii Wilhelma II. Zakwaterowanie i kolacja w hotelu w okolicach Palermo

4 dzień ( środa) PALERMO – ERICE – DROGA SOLNA
Dzisiaj zwiedzimy stolicę Sycylii- wielobarwne i pełne życia Palermo z plątaniną średniowiecznych uliczek, barokowymi kościołami i zabytkami architektury normańskiej. Zobaczymy katedrę San Giovanni,  Pałac Normandzki, Teatr Massimo, Plac Pretoria, Kaplicę Palatyńską. Popołudniu zatrzymamy się w Erice, przepięknym średniowiecznym miasteczku położonym w…chmurach ze świetnie zachowaną starożytną architekturą.  Na koniec atrakcja , przejazd słynną Drogą Solną pomiędzy Trapani a Marsala. Liczne winnice i naturalne baseny, w których odparowywana jest solanka oraz majestatyczne wiatraki w tle Wysp Egadzkich to krajobraz, który będzie nam towarzyszył w trakcie Drogi Solnej. Zakwaterowanie i kolacja w hotelu w okolicy Marsala.


5 dzień (czwartek)  WINNICA DONNA FUGATA – MAZARA DEL VALLO ( lub SELINUNTE)
Dzień zaczniemy w jednej z najlepszych winnic na Sycylii, w winnicy Donna Fugata . Nazwa oznacza dokładnie „ kobietę w locie" i odnosi się do historii królowej Marii Karoliny, która schronienie znalazła właśnie na Sycylii. Historia ta zainspirowała winiarzy, którzy na jej cześć stworzyli logo firmy: głowa kobiety z rozwianymi włosami. W drodze do Agrigento zatrzymamy się w Mazara del Vallo , największym porcie rybnym we Włoszech z wąskimi uliczkami, małymi kościółkami i kolorowymi kafelkami zdobiącymi fasady budynków ( lub w Selinunte, z parkiem archeologicznym pełnym doryckich świątyń). Zakwaterowanie i kolacja w hotelu w okolicach Agrigento.

6 dzień ( piątek )  AGRIGENTO – RAGUSA – NOTO
Dziś czeka nas „podróż w czasie” – od antyku aż po barok sycylijski. Zaczniemy niezwykłą Doliną Świątyń w Agrigento , z V w p.n.e. To najbardziej fascynujące ruiny greckie na Sycylii i jedyne w swoim rodzaju zjawisko poza Grecją. Popołudnie spędzimy w typowo sycylijskim mieście Ragusie, na które składa się Nowe Miasto odbudowane po trzęsieniu ziemi oraz  historyczna Ragusa Ibla położona na skalistym wzniesieniu. Zakończymy zwiedzanie w barokowym Noto, gdzie zobaczymy kościoły San Francesco i San Domenico oraz plac Municipio, który uchodzi za najpiękniejszy plac na Sycylii. Zakwaterowanie i kolacja w hotelu w okolicach Syrakuz.


7 dzień (sobota )       SYRAKUZY – ORTIGIA
Syrakuzy, jedno z ważniejszych miast Sycylii z imponującą historią i zabytkami. Oprócz turystów także naukowcy kochają Syrakuzy, które są jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych w całym basenie Morza Śródziemnego. Odwiedziny w Syrakuzach to jak podróż przez wieki - przez starożytną grecką metropolię, miasto europejskiego baroku i nowoczesny, dynamicznie rozwijający się ośrodek. Najstarszą częścią miasta jest Ortigia, mała wyspa z labiryntem wąskich uliczek i starych domów.  Powrót na kolację i nocleg do hotelu.

8 dzień ( niedziela) KATANIA – Warszawa
Na pożegnanie z Sycylią  zobaczymy Katanię, wulkaniczne miasto u stóp Etny, zbudowane w większości z kamienia lawowego. Zwiedzimy m.in. Plac Duomo, Katedrę pw. Św. Agaty, fontannę Słonia symbol miasta, Pałac degli Elefanti będący siedzibą władz miejskich, ul. Vittorio Emanuele II i najelegantszą ulicę miasta - Etnea. Transfer na lotnisko w Katanii, o godz. 17.25 odlot do Warszawy ,o godz. 20:05 przylot do Warszawy.

**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**