Magiczna Gruzja - wycieczka objazdowa

                                              
Gruzja to ciągle dla nas egzotyczny kraj, nieduży, ale za to bardzo różnorodny. Najczęściej kojarzy nam się z gruzińskim winem, Wielkim i Małym Kaukazem widocznym z każdego zakątka kraju, wodą mineralną Borjomi, niekończącymi się biesiadami (stupry) i krajem urodzenia Stalina.
W naszym programie wycieczki objazdowej  pokazujemy najciekawsze miejsca Gruzji : „winną” Kachetię ( „kto nie zna Kachetii, nie zna Gruzji”) , zielone oblicze kraju z uzdrowiskiem Borjomi, Gori z Muzeum Stalina oraz absolutne "must have" , miasto kontrastów, Tbilisi, stolicę Gruzji. Nie zabraknie również ulubionego zajęcia gościnnych Gruzinów, czyli ucztowania ze wspaniałą różnorodnością potraw (chinkali, chaczapuri, czurczele… ), winem i lokalną wódką czacza. Wizyta w Gruzji to prawdziwa uczta z fascynującą przyrodą w tle!

1 dzień
Godz. 20.30- spotkanie grupy na lotnisku im.  F. Chopina w Warszawie.
Godz. 22.30 wylot z Warszawy liniami lotniczymi LOT do Tbilisi.

2 i 3 dzień ( 2 dniowa wycieczka z noclegami w TELAVI )

MAGICZNY KAUKAZ  i „WINNA” KACHETIA

     

Godz. 04.35 przylot do Tbilisi. Nasze dwa pierwsze dni w Gruzji spędzimy w KACHETII, renomowanym regionie uprawy winorośli. Tutaj produkuje się najlepsze gruzińskie wina. Kachetia, nazywana często gruzińską Małą Toskanią, to nie tylko wino, ale również wspaniałe zabytki. Zobaczymy jedną z najwyższych świątyń Kaukazu, monumentalną katedrę Alawerdi z XI wieku i Muzeum Chavchavadze w rodzinnym pałacu słynnego poety i prekursora romantyzmu gruzińskiego, Aleksandra Chavchavadze. Spróbujemy wina w centrum wina Mosmieri i odwiedzimy jedną z najlepszych gruzińskich winnic, winnicę Khareba, z tunelem o długości 7 km, wydrążonym w górach Kaukazu. Zwiedzimy też położone wśród cyprysów opactwo Bodbe z IX wieku z pięknym widokiem na Kaukaz i najładniejsze miasteczko regionu, Sighnaghi. Stolica Kachetii, Telavi, uważana jest za najbardziej „średniowieczne” miasto Gruzji. To małe, pięknie położone miasto z charakterystycznym, orientalnym i niespotykanym już w naszych realiach bazarem jest doskonałą bazą wypadową na zwiedzanie regionu. Jak na winny region przystało nie zabraknie degustacji win, regionalnych dań i gruzińskiej wódki czacza w trakcie kolacyjnych biesiad w restauracjach Twins Old Cellar i Pheasant`s Tears.

4 dzień     

TBILISI - MIASTO KONTRASTÓW NA STYKU KULTUR EUROPY i ORIENTU.

      
Dzisiejszy dzień poświęcimy na zwiedzanie stolicy Gruzji, Tbilisi i jej zabytków. Tbilisi, położona nad rzeką Kurą, to jedna z najstarszych stolic na świecie, w której łączą się style Orientu i Europy. Charakterystyczną cechą architektury miasta są ręcznie rzeźbione drewniane balkony i galerie – prawdziwie unikalne dzieła sztuki! Absolutnie nie można pominąć starej dzielnicy carskich bani (łaźni) siarkowych nad rzeką Kurą ,zlokalizowanych pod ziemią z rozświetlonymi kopułami na zewnątrz. Odwiedzimy też najbardziej znane cerkwie Tbilisi i tbiliską starówkę. Od kilku lat nad starym miastem kursują wagoniki kolejki linowej. Z ciekawostek polecamy mały skwer z fantazyjną kolorową wieżą zegarową w pobliżu Teatru Marionetek Rezo Gabriadze. Słynny Most Pokoju i Pałac Prezydencki reprezentują nurt nowoczesnej architektury i stają się interesującym znakiem rozpoznawczym Tbilisi. Jest też polski akcent- ulica i skwer Lecha Kaczynskiego z jego pomnikiem. Na obiad wybierzemy się do restauracji - piekarni Bread House, gdzie zobaczymy proces wypieku długiego chlebka shoti i okrągłego Madauri. Po południu wizyta w najsłynniejszej gruzińskiej destylarni, największej i najstarszej fabryce koniaku w Gruzji- Sarajishvili. Po zapoznaniu się ze sztuką produkcji koniaku, już w trakcie degustacji  nauczymy się rozróżniać wiek i smaki tego magicznego gruzińskiego brandy. Dzień zakończymy kolacją z pokazem folkloru gruzińskiego w znanej restauracji In the Shadow of Matekhi z przepięknym widokiem na oświetloną Starówkę.
Nocleg w hotelu w Tbilisi.


5 dzień    

 ZIELONE OBLICZE GRUZJI

      
Celem dzisiejszej wycieczki jest Borjomi. Po drodze odwiedzimy jedną z najstarszych osad miejskich w Gruzji, starożytne skalne miasto Uplisciche oraz rodzinne miasto Stalina – Gori, gdzie wciąż żywy jest kult wodza. Czas wolny w miejscowości uzdrowiskowej Borjomi założonej przez Wielkiego Księcia Romanowa. Stąd pochodzi również znana na całym świecie woda mineralna Borjomi, a miasteczko jest świetną bazą wypadową do wypraw na Małym Kaukazie. Powrót do hotelu. Kolacja w restauracji „Tsiskvili”.


6 dzień        

Na pożegnanie z GRUZJĄ : PCHLI TARG, MUKHRANI i  MTKSHETA.

          
Poranek spędzimy robiąc zakupy na lokalnych, barwnych bazarach i targowiskach w Tbilisi. Obowiązkowym punktem jest targ staroci na Suchym Moście (Pchli targ), gdzie można kupić lub tylko zobaczyć wiele naprawdę ciekawych rzeczy. ”Pamiątki” ze Stalinem nadal są bardzo popularne!
Pożegnamy Gruzję zwiedzaniem i degustacją wina w jedynym prawdziwym zamku królewskim w Gruzji, Mukhrani oraz wizytą w Mtksheta, które jest jednym z najstarszych miast Gruzji. Mtksheta była stolicą Gruzji w III-V w n.e , kiedy w 317 r. przyjęto chrześcijaństwo. Odwiedzimy prawosławny klasztor Jvari i katedrę Svetitskhoveli wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pożegnalna kolacja z programem muzycznym w restauracji Phaeton, malowniczo położonej na brzegu rzeki Kura .
Po kolacji powrót do hotelu.

7 dzień
Wczesno poranny transfer na lotnisko w Tbilisi.
O godz. 04.55 wylot do kraju ,
O godz. 06.40 przylot do Warszawy.

**Zakończenie wycieczki**

**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**