W krainie żeglarzy i odkrywców - Portugalia

Tym razem zabieramy Państwa w podróż na skraj Europy- do urzekającej Portugalii. Ten stosunkowo niewielki kraj zaskakuje różnorodnością krajobrazu, kultury, bogactwem zabytków, fascynuje i uwodzi turystów wspaniałą kuchnią śródziemnomorską , ciepłym klimatem i tęsknymi pieśniami fado. To również cel pielgrzymowania do jednego z najważniejszych na świecie miejsc kultu maryjnego- Fatimy.

Dzień 1

Zbiórka na lotnisku. Przelot samolotem do Lizbony. Transfer do hotelu. Zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

dzień 2           LIZBONA

dzień rozpoczniemy od zwiedzania zabytkowej części Lizbony- dzielnicy Belem, gdzie zobaczymy klasztor Hieronimitów, zbudowany w 1500 r., w którym znajdują się piękne grobowce m.in. Luisa de Camoes (portugalskiego poety), Vasco da Gamy (słynnego żeglarza, który odkrył drogę morską do Indii). Następnie Wieża Belem oraz pomnik portugalskich żeglarzy, które uznawane są za wizytówkę Lizbony. Opcjonalnie wizyta w Muzeum Pojazdów królewskich i dworskich. Przejazd do Baixa Pombalina, dzielnicy odbudowanej w XVIII w. po trzęsieniu ziemi w 1755 r., przejście pod Łukiem Triumfalnym. czas wolny, np. na zakup upominków. Spacer na wzgórze z Zamkiem Św. Jerzego, fortecy z XII w. skąd roztacza się zapierający dech w piersiach widok na starówkę, rzekę Tag oraz most 25 Kwietnia. Spacer do Alfamy- gdzie odnajdziemy prawdziwe oblicze dawnej Lizbony. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 3             OBIDOS I COIMBRA

Rankiem wykwaterujemy się z hotelu i pojedziemy do Obidos- jednego z najpiękniejszych portugalskich miasteczek z pobielanymi domami, całkowicie otoczonego murami średniowiecznego zamku. Następnym etapem naszej podróży będzie Coimbra- dawna stolica Portugalii.To również miasto narodzin sześciu królów i siedziba najstarszego w Portugalii uniwersytetu (1290 r.). Zwiedzimy m.in. uniwersytet oraz Starą i Nową Katedrę. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 4                PORTO

Po wykwaterowaniu z hotelu pojedziemy do Porto- drugiego co do wielkości miasta Portugalii i jednego z najbardziej malowniczych miast Europy. Budynki zdobione błękitnymi płytkami, strome brukowane uliczki, zabytkowe tramwaje oraz modernistyczne budowle w nowoczesnej części miasta nadają mu niezwykłego uroku. Tutaj też produkuje się słynne na cały świat wino Porto. Opcjonalnie- degustacja. Zwiedzimy najpiękniejsze zakątki miasta. Kolacja i nocleg w hotelu w Porto lub okolicy.

Dzień 5                GUIMARAES I FATIMA

Rankiem pojedziemy do Guimaraes- pierwszej stolicy Portugalii, zwanej również kolebką Portugalii. Zobaczymy historyczne centrum Guimaraes z wieloma średniowiecznymi kościołami i klasztorami- m.in. kościół Matki Boskiej Oliwnej oraz pełniący dziś także funkcję ratusza Klasztor Św. Klary. Zobaczymy również zamek z X w., pierwotnie twierdza, a nastepnie pierwsza siedziba portugalskich królów. Po południu udamy się do Fatimy. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

Dzień 6                  FATIMA, NAZARET ORAZ BATALHA

Dzień rozpoczniemy od zwiedzania słynnego miejsca kultu maryjnego- Fatimy z Bazyliką i Kaplicą Objawień. Następnie udamy się do Nazaretu- najsłynniejszej rybackiej wioski w Portugalii, gdzie po dziś dzień kobiety noszą tradycyjne, 7 spódnicowe kostiumy. Przejazd do Batalha, gdzie mieści się wspaniały klasztor Santa Maria da Victoria, zbudowany w 1388 r. na cześć zwycięstwa z Kastylijczykami, najwspanialsze dzieło gotyckie w Portugalii. Powrót do hotelu w Fatimie, kolacja, nocleg.

Dzień 7                  CABO DA ROCA I SINTRA

Rankiem udamy się na Cabo da Roca- najdalej na zachód wysunięty punkt kontynentalny Europy. To niezwykle malownicze miejsce, które przez stulecia uważane było za koniec świata. Stąd można podziwiać przepiękny widok na Ocean Atlantycki. Następnie pojedziemy do Sintry, uwiecznionej przez Lorda Byrona w "Glorious Eden". Zamek Królewski od XIV w. był rezydencją wielu portugalskich królów. Spacer wąskimi uliczkami miasta, czas wolny na zakupy. Przejazd na nocleg w okolicę Lizbony malowniczą nadmorską drogą. Zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

Dzień 8

Czas wolny, transfer na lotnisko. Wylot do kraju. Zakończenie wycieczki.

 

** Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe **