Pod Słońcem Toskanii - Wyjazd Integracyjny

Toskania to region malowniczych wzgórz, na których mieszczą sie  zabytkowe miasta takie jak: Florencja z dziełami Michała Anioła, Siena ze słynną gonitwą Il palio, Piza z Krzywą Wieżą, warowna Lukka i San Gimignano z niezliczonymi wieżami.Toskania jest także synonimem doskonałej włoskiej kuchni oraz szlaków winnych Chianti i Brunello, prawdziwym rajem dla smakoszy. Stad wywodzili sie słynni kucharze papiescy, twórcy np. musztardy. Dlatego parafrazując Balzaka, możemy powiedzieć, że Toskania „położona jest na szerokości głównie kulinarnej". I tam właśnie serdecznie Państwa zapraszamy.

 

 

DZIEŃ 1 WYLOT Z WARSZAWY - CINQUE TERRE - WYBRZEŻE VERSILIA

Spotkanie na lotnisku Okęcie na 2 godziny przed odlotem, odprawa bagażowo -  paszportowa, odlot do Mediolanu polskimi liniami „ LOT” o godz. 07:50, przylot do Mediolanu o godz.10:05, przejazd do Cinque Terre - przepiękny region włoskiej Ligurii, który swoją nazwę zawdzięcza pięciu malowniczo położonym miasteczkom: Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola i Riomaggiore. Czas wolny na lunch, przejazd toskańskim wybrzeżem Versili zaliczanym do najbardziej renomowanych regionów wypoczynkowych we Włoszech, krótki postój w najbardziej znanym kurorcie Forte Dei Marmi - najbardziej ekskluzywne kąpielisko wybrzeża. Przejazd do hotelu w Montecatini Terme, welcome drink, zakwaterowanie i uroczysta kolacja powitalna w hotelu.

DZIEŃ 2 LUKKA - PIZA    
Po śniadaniu przejazd na zwiedzanie Lukki – malownicze, toskańskie miasteczko założone przez Etrusków, otoczone renesansowymi murami. Można tu podziwiać liczne zabytki takie jak: katedra S. Martino, gdzie znajduje się najcenniejsza relikwia miasta „Volo Santo” - Oblicze Chrystusa, kościół San Michele in Foro, Piazza Amfiteatro, Casa di Puccini itd., następnie przejazd na zwiedzanie Pizy - miasta, które słynie z jednej budowli: Krzywej Wieży, która na całym świecie jest znakiem rozpoznawczym Włoch. Czas wolny, powrót na kolację do hotelu.

DZIEŃ 3 FLORENCJA
Po śniadaniu przejazd do Florencji - stolicy Toskanii. Zwiedzanie z przewodnikiem polskojęzycznym Miasta Sztuki, gdzie tworzyli najwięksi artyści europejscy: Michał Anioł, Leonardo da Vinci, Donatello, Brunalleschi i wielu innych, w programie: gotycki kosciół Santa Croce, gdzie znajduje sie miedzy innymi grób Michała Anioła, Piazza della Signoria ze słynnym posagiem Dawida i Palazzo Vecchio – ratuszem miejskim; PonteVecchio, czyli most stary zwany także mostem złotników malowniczo rozciągniety nad rzeką Arno; katedra Santa Maria del Fiore ze słynna kopułą Brunelleschiego i Baptysterium.Czas wolny na indywidualne zwiedzanie miasta, powrót do hotelu na kolację.
 
DZIEŃ 4 FLORENCJA
Po śniadaniu przejazd do Florencji na zwiedzanie z przewodnikiem miejscowym Galerii Uffizzi - galeria ta ilustruje rozwój malarstwa włoskiego od XIII do XVIII w., obejmuje też bogate zbiory rysunków, grafik, arrasów, dzieł sztuki zdobniczej oraz galerię rzeźby starożytnej. Po południu czas wolny, powrot do hotelu, kolacja.
 
DZIEŃ 5 CHIANTI TOUR- SIENA 
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu , przejazd na krótkie zwiedzanie najbardziej znanych miasteczek Chianti (np. Radda, Gaiole, Castellina) połączone z degustacją wina Chianti Classico Następnie zwiedzanie Sieny-: Palazzo Comunale, Katedra, Museo del Duomo, kościół S.Cristina, Palazzo Papale, Piazza Del Campo, przyjazd do hotelu w Chianciano Terme lub w Poggibonsi (okolice Sieny ), kolacja, nocleg.
 
 

DZIEŃ 6 SAN GIMIGNANO - VOLTERRA - BORGHI
Po śniadaniu przejazd San Gimignano - miasto słynące z czworokątnych wież, zbudowanych przez zamożnych mieszkańców w XIII – XV w., które pełniły funkcje obronne, ale także podkreślały znaczenie i zamożność właściciela. Najbardziej znany zabytek to kolegiata SantaMaria Assunta, place Piazza della Cisterna i Piazza del Duomo.Następnie zwiedzanie Volterry  - miasteczko pełne zabytków historii sięgającej czasów etruskich i rzymskich, w drodze powrotnej do hotelu zwiedzanie średniowiecznych osad Toskanii (zwanych Borgami) np. Monteriggioni- wioska- twierdza, której wieże Dante porównał do gigantów, Borgo S. Luigi lub Borgo S. Felice. Przyjazd do hotelu, kolacja
 
DZIEŃ 7
MAŁA TOSKANIA - BRUNELLO TOUR   
MONTALCINO - PIENZA - MONTEPULCIANO

Po śniadaniu przejazd do Montalcino ,krotkie zwiedzanie i degustacja renomowanych win Brunello di Montalcino, nastepnie przejazd na zwiedzanie Pienzy, słynącej z produkcji serów owczych (miasto papieża Piusa II) – średniowieczne centrum, Pałac Papieski, Po południu przejazd na zwiedzanie Montepulciano - możliwość degustacji win marki Vino Nobile, serwowanych w winiarniach wykutych w skale pod miastem. Powrot do hotelu, kolacja.
 
DZIEŃ 8
PROGRAM DO WYBORU

Po śniadaniu realizacja wybranego wcześniej program .
 
I. AREZZO I CORTONA
Arezzo - miasto założone przez Etrusków, które przez długi czas toczyło wojny z Florencją. Warto zobaczyć : Piazza Grande (malowniczy plac miasta),kościół Santa Maria della Pieve, który uznawany jest za jeden z najpiękniejszych kościołów w Toskanii , katedra, Palazzo Pretorio. Cortona zaś to miasteczko opisane przez Frances Mayes w książce „ Pod słońcem Toskanii „ z charakterystycznym ratuszem, katedrą ,kościołem San Francesco.

II. DZIEŃ W SPA - Wypoczynek w źródłach termalnych np.:
1. Grotta Giusti Spa w toskańskiej miejscowości Monsummano Terme.
Największym jej atutem są naturalne te rmy położone w skalnej grocie, o której Giuseppe Verdi napisał, że jest „ósmym cudem świata”. Została ona odkryta przez przypadek w 1849 r. przez górników, na działce należącej do arystokratycznego rodu Giusti. Szukali oni minerałów, a znaleźli parę wodną wydobywającą się ze skał
2. Termy Saturnia
3. Fonte Verde
4. Tombolo Talasso
 
III. DZIEŃ NA FARMIE
Czas spędzony na jednej z najbardziej historycznych farm w sercu Maremmy Toskańskiej połączony ze spektaklem koni rasy maremmańskiej. Konie te z południowej Toskanii to jedyna rodzima rasa włoska, jedyna i ostatnia w Europie, która od wieków wykorzystywana jest przez włoskich pasterzy bydła. 
Pierwotną odmianą tej rasy był silny i szybki koń o niskiej jakości. Dzięki krzyżówkom Maremanna z końmi pełnej krwi arabskiej podniesiono jego szlachetność.
 
 

IV. WYCIECZKA ZABYTKOWYMI SAMOCHODAMI
Wycieczka zabytkowymi samochodami typu : Ferrari 360 Modena, La Porsche 911 z 1976 roku itp. po najbardziej urokliwych toskańskich miasteczkach. 
Wieczorem kolacja pożegnalna w hotelu.
 
 
 

 

DZIEŃ 9 - MEDIOLAN- WYLOT DO WARSZAWY
Po śniadaniu wykwaterowanie i przejazd ma zwiedzanie z przewodnikiem miejscowym Mediolanu - Piazza Duomo, Zamek Sforzów, Kościół św. Ambrożego - patrona. Odlot do Warszawy o godz.19:15, przylot o godz. 21:25

**Zakończenie Wycieczki**
Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**