Rzym i Perły Południa Włoch - Wycieczka Objazdowa do Włoch

Prawdziwe włoskie Południe zaczyna się w Rzymie - stolicy Włoch. To miasto o bardzo bogatej historii kształtujacej późniejsze losy całej Europy. Rzym to historia cesarstwa, prześladowania chrześcijan ale również i utworzenia Watykanu- państwa papieskiego. W trakcie naszej wycieczki objazdowej skoncentrujemy się na regionie Kampania, której walory jako pierwsi docenili Rzymianie, nazywając ją Campagna feli- "szczęśliwa kraina".

"Zobaczyć Neapol i umrzeć..." - to słowa Goethego, który był wielkim miłośnikiem serca włoskiego południa, romantycznie rozciągniętego nad Zatoką Neapolitańską, z widokiem na słynny wulkan Wezuwiusz. To tu powstała słynna pizza Margherita, nazwana tak na cześć Małgorzaty Sabaudzkiej - królowej Włoch.
Zobaczymy również malowniczą Capri oraz słynne Sorrento - miasteczko spopularyzowane  przez neapolitańską piosenkę "Wróć do Sorrento", wykonywaną m.in. przez Luciano Pavarottiego. W Sorrento produkowane jest słynne Limoncello di Sorrento (najbardziej klasyczny likier z cytryn z Sorrento).

Rzym- atrakcje stolicy Włoch

1 Dzień  RZYM
Przylot do Rzymu, transfer autokarem z lotniska w Rzymie do hotelu, połączony z krótkim objazdem Wiecznego Miasta (Bazylika Św. Pawła za Murami, Circo Massimo, Usta Prawdy, panorama Rzymu), zakwaterowanie i odpoczynek. Kolacja.
 
2 Dzień  WATYKAN I RZYM ANTYCZNY
Cały dzień poświęcimy na zwiedzanie Rzymu i Watykanu. Rano zobaczymy Watykan: Bazylikę Św. Piotra i Muzea Watykańskie ze słynnym dziełem Michała Anioła Kaplicą Sykstyńską. Po południu natomiast zapoznamy się z Rzymem Antycznym: zobaczymy Kapitol, Koloseum, Forum Romanum, Pantheon, Teatr Marcello. Powrót do hotelu, kolacja.
 
3 Dzień  RZYM BAROKOWY
Po śniadaniu wybierzemy się na zwiedzanie Rzymu Barokowego czyli najpiękniejszych placów i fontann rzymskich. Zobaczymy Plac Hiszpański ze słynnymi schodami, Plac Navony z Fontanną 4 Rzek, Fontannę di Trevi, rozsławioną przez film Felliniego "Dolce Vita" z Anitą Ekberg, via del Corso- centralną ulicę Rzymu z barokowymi kamienicami, via Condotti z luksusowymi butikami takich marek jak Gucci, Armani, Valentino, Prada, Bulgari. Przy via Condotti znajduje się też słynna Caffe Greco, powstała w 1760 r. gdzie bywali m. in. Stendhal, Liszt, Mendelssohn, Gogol, Mickiewicz, Słowacki, Norwid i Sienkiewicz. Po południu czas wolny, kolacja.
 
4 Dzień  RZYM - MONTE CASSINO
Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu zobaczymy pozostałe dwie Bazyliki Patriarchalne Rzymu: Bazylikę Matki Bożej Większej i Św. Jana na Lateranie, a następnie pojedziemy na Monte Cassino, aby oddać hołd poległym polskim żołnierzom i zwiedzić klasztor Benedyktynów. Wedle tradycji Benedykt z Nursji dotarł do Monte Cassino między 525 a 529 rokiem. Mistyka tego miejsca kazała Benedyktowi założyć kolejny klasztor i w nim osiąść. Na potrzeby klasztoru wykorzystano antyczne miejsce kultu urządzone po chrześcijańsku. Świątynia Febusa stała się kościołem pod wezwaniem Jana Chrzciciela. Dzień zakończymy wizytą na cmentarzu polskim. W 2019 roku obchodziliśmy 75 rocznicę zwycięskiej bitwy o Monte Cassino, w której poległo 1072 żołnierzy II Korpusu. Przejazd do hotelu w okolicach Neapolu lub na Półwyspie Sorrentyńskim. Zakwaterowanie, kolacja.

Kampania (Włochy)- co zobaczymy?

5 Dzień  POMPEJE - WEZUWIUSZ
Po śniadaniu wybierzemy się na zwiedzanie Pompejów, jednego z trzech miast rzymskich w prowincji cesarskiej Italia, które 24 sierpnia 79 r n.e. zniszczył wybuch wulkanu Wezuwiusz. Popiół wulkaniczny, który zasypał Pompeje, doskonale zakonserwował budowle i przedmioty, co pozwoliło nam poznać dość dokładnie wygląd rzymskiego miasta średniej wielkości i życie jego mieszkańców.
Po południu opcjonalnie wyprawa na Wezuwiusza, lub czas do dyspozycji uczestników wycieczki. Wezuwiusz jest jednym z pięciu najniebezpieczniejszych wulkanów świata. Początki jego aktywności sięgają okresu sprzed około 16 tys. lat. Powrót do hotelu, kolacja.
 
6 Dzień  NEAPOL - SORRENTO
Przed południem zwiedzimy Neapol. Proponujemy panoramiczny objazd autokarem najciekawszych miejsc miasta: pałac Królewski, Castel Nuovo, Teatr San Carlo, Galeria Umberto I, via Orazio i wzgórze Posillipo i czas wolny. Natomiast całe popołudnie spędzimy indywidualnie w Sorrento, czas wolny w centrum miasteczka przy Piazza Tasso. Powrót do hotelu, kolacja.
 
7 Dzień  CAPRI- ANACAPRI
Zarówno dzień dzisiejszy  jak i następny to prawdziwa "uczta dla zmysłów". Po śniadaniu wybierzemy się w rejs wodolotem na wyspę Capri - jedną z najbardziej malowniczych wysp na świecie, miejsce spotkań i wypoczynku światowej "śmietanki towarzyskiej". Po przypłynięciu do portu Marina Grande rozpoczniemy zwiedzanie od piazza Umberto (słynna piazzetta tętniąca życiem do późnych godzin nocnych). W dalszej kolejności zobaczymy  willę Tyberiusza, Willę Jovis, a w Anacapri - Piazza Vittoria, kościół San Michele i  Willa San Michele (aktualnie muzeum) - odrestaurowana przez szwedzkiego lekarza i pisarza  Axela Munthe, który tu zamieszkał. Polecamy jego słynną magiczną powieść "Księga z San Michele". Jeżeli pogoda pozwoli, ten piękny dzień zakończymy wizytą w słynnej  Lazurowej Grocie. Czas wolny, powrót do hotelu, kolacja.
 
8 Dzień  WYBRZEŻE AMALFITAŃSKIE: POSITANO - AMALFI- VIETRI SUL MARE
Po śniadaniu przejazd na zwiedzanie najbardziej znanych miejscowości na Wybrzeżu Amalfitańskim: malownicze Positano, które było kurortem już w czasach rzymskich, czas wolny; Amalfi: zwiedzanie katedry, fontanna Św. Andrzeja, spacer malowniczymi uliczkami miasteczka. Na zakończenie pojedziemy do Vietri sul Mare, słynącego z oryginalnej ceramiki. Powrót do hotelu, kolacja.
 
9 Dzień  GRECKIE ŚWIĄTYNIE W PAESTUM
Po śniadaniu pojedziemy do Paestum, wcześniej miasta zwanego Posejdonią, które zostało zbudowane na chwałę boga mórz Posejdona. Dziś jest to strefa archeologiczna zwana "Wielką Grecją" z trzema dużymi świątyniami doryckimi, które są dużo lepiej zachowane niż świątynie w Grecji.

WIZYTA W GOSPODARSTWIE ROLNYM Z DEGUSTACJĄ MOZZARELLI

Po południu odwiedzimy gospodarstwo rolne (np. www.tempio.eu), które zajmuje się hodowlą bawolic (buffala), produkcją sera mozzarella i mięsa bawolego. Wizytę rozpoczniemy od zwiedzania hodowli bawołów i bawolic żyjących w naturalnym środowisku. Następnie przejdziemy do serowarni i zapoznamy się z cyklem produkcyjnym mozzarelli i innych rodzajów sera wytwarzanych z mleka bawolic (z degustacją). Powrót do hotelu na kolację.
 
10 Dzień
Po śniadaniu transfer na lotnisko w Neapolu, powrót do kraju, zakończenie wycieczki.
 
**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**