Wycieczka do Rumunii - firmowy weekend w Bukareszcie i nad Morzem Czarnym

 

Rumunia, kraj nieco zapomniany po epoce komunizmu, zaczyna być odkrywana przez turystów na nowo. Turystycznie Rumunia kojarzy się przede wszystkim z Transylwanią i postacią hrabiego Draculi, malowniczą krętą trasą Transfogarską, licznymi owianymi legendą malowniczymi zamkami, i przepięknymi widokami rumuńskich Karpat. Uroki Rumunii, bogactwo kultur, tradycji i różnorodność krajobrazu wprost zachęcają do organizowania różnego rodzaju wyjazdów dla aktywnych i wycieczek integracyjnych dla firm.
Na krótki firmowy wyjazd weekendowycity break proponujemy zwiedzanie dwóch największych miast Rumunii, Bukareszt i Konstanca, a także relaks nad Morzem Czarnym w najbardziej znanym rumuńskim kurorcie Mamaja, gdzie w okresie międzywojennym przyjeżdżała rumuńska rodzina królewska, a w latach siedemdziesiątych elita krajów komunistycznych. Poznamy również Rumunię od strony kulinarnej. Skosztujemy lokalnych potraw, takich jak sarmale (małe gołąbki w liściach kiszonej kapusty), mamałyga (kasza kukurydziana, najczęściej z tłustą śmietaną i bryndzą), mititei (kiełbaski z wieprzowiny i wołowiny z czosnkiem) i wielu innych. Nie zabraknie oczywiście  popularnej śliwowicy na lepsze trawienie.

1 dzień       Warszawa- Bukareszt

Wylot w godzinach wieczornych z Warszawy do Bukaresztu. Transfer do hotelu w Bukareszcie na nocleg.

2 dzień        Bukareszt - co trzeba wiedzieć o stolicy Rumunii

Bukareszt, stolica Rumunii, malowniczo położony na siedmiu wzgórzach nad rzeką Dymbowicą to największe i najciekawsze miasto kraju o wielu kontrastach i interesującej historii. Znajdziemy tu architekturę różnych okresów, neobaroku i secesji, neoromantyczne kamienice i budynki socrealistyczne, piękne prawosławne cerkwie i monastery.
Najbardziej znanymi postaciami związanymi z Bukaresztem byli niewątpliwie Wład Palownik, bardziej znany jako hrabia Dracula, najsłynniejsza postać w dziejach Rumunii, który zmarł w tym mieście oraz przywódca komunistyczny, zwany „geniuszem Karpat”, Nicolae Ceausescu. Swoje obecne oblicze i zdecydowaną dominację architektury socrealistycznej Bukareszt najbardziej zawdzięcza dyktatorowi Ceausescu.

Największe atrakcje Bukaresztu w jeden dzień

Poniżej miejsca w Bukareszcie z kategorii "must see", które pokażemy Wam podczas całodziennej wycieczki. Musicie je zobaczyć, aby poczuć klimat stolicy Rumunii.

Pałac Parlamentu (dawniej znany jako Dom Ludowy), główna i unikatowa atrakcja Bukaresztu i najważniejszy przykład stylu socrealizmu, przykład megalomanii Ceausescu. To największy budynek rządowy świata i drugi pod względem wielkości po Pentagonie budynek administracyjny. Według Księgi Rekordów Guinnessa rumuński Parlament jest najcięższym budynkiem na świecie. Monumentalny gmach zajmuje 65 000 m2, posiada 1100 sal (część z nich udostepniona jest dla zwiedzających), 12 pieter naziemnych i 8 podziemnych, a ostatnie z nich to schron przeciwatomowy.

Bulwar i plac Unirii, reprezentacyjna i najdłuższa ulica miasta prowadząca do budynku Parlamentu, z fontannami na całej długości, która miała być rumuńskim odpowiednikiem paryskich Pól Elizejskich. Wzdłuż bulwaru zobaczymy monumentalne kamienice w stylu socrealistycznym. Ulicę przecina wielki, piękny plac Unirii z 44 fontannami. Jest to najdłuższy rząd zsynchronizowanych z muzyką fontann na świecie. Od maja do października w każdy weekend wieczorem można podziwiać piękny spektakl tańczących fontannSymfonia wody”.

Dom Wolnej Prasy, dawniej Pałac Iskry, przypominający w stylu warszawski Pałac Kultury i Moskiewski Uniwersytet Łomonosowa, to inny spektakularny symbol socrealizmu.

Calea Victoriei- najbardziej reprezentacyjna ulica z przepięknymi budynkami z okresu Belle Epoque, modnymi restauracjami i ekskluzywnymi butikami. Tutaj poczujesz się jak w Paryżu. W Bukareszcie jest wiele pięknych placów (plac Republiki i Pałacowy) i bulwarów, budowanych w drugiej połowie XIX w. na wzór paryski, dzięki czemu miasto niegdyś nazywane było Paryżem Bałkanów.

Pałac Królewski- dawna zimowa rezydencja rodziny królewskiej w stylu klasycystycznym, obecnie mieści się tu Narodowe Muzeum Sztuki.

Pałac Sutu- najstarsza arystokratyczna rezydencja w Bukareszcie, gdzie niegdyś odbywały się słynne bale, obecnie muzeum Miasta Bukaresztu.

Łuk Triumfalny- wzniesiony w 1936 r., oczywiście wzorowany na paryskim, upamiętnia żołnierzy poległych w walce o niepodległość Rumunii.

Stare Miasto, z największą liczbą perełek architektonicznych z okresu przedkomunistycznego, pozwoli nam poczuć klimat dawnej Rumunii. Zobaczymy m. in. najpiękniejszą cerkiew w Bukareszcie - Stavropoleos, zbudowaną w 1724 r. w stylu rumuńskim, zgrabnie łączącym barok z orientem, Curtea Veche, czyli  Stary Dwór Książęcy, dawną siedzibę książąt Wołoszczyzny, zbudowaną na miejscu rezydencji wzniesionej za czasów Włada Palownika w XV w., sąsiadującą z Dworem najstarszą w Bukareszcie cerkiew Św. Antoniego. Podczas zwiedzania Starówki nie może zabraknąć spaceru słynnym deptakiem Lipscani, z cudowną staromiejską atmosferą, z tętniącymi życiem knajpkami, sklepikami  i barami.  Na końcu deptaku ciekawostka! Zobaczymy replikę rzymskiej wilczycy kapitolińskiej.

Karczma Manuca (Hanul Lui Manuc), jeden z najstarszych zabytków Bukaresztu, z czasów świetności Imperium Osmańskiego, położony w sercu starego miasta. Pierwotnie pełnił rolę typowego tureckiego karawanseraju- zajazdu dla karawan kupieckich przemierzających szlaki handlowe z miejscami dla podróżnych i magazynami dla towarów. Obecnie najstarszy hotel w mieście z najstarszą tradycyjną karczmą/restauracją w Europie.

Pasaż Macca Villacrosse, wąska uliczka w kształcie podkowy ze szklanym, żółtym zadaszeniem, pełna butików, klimatycznych kawiarenek i restauracji.

Co jeszcze warto zobaczyć w Bukareszcie?

Spośród wielu znanych i oczywistych atrakcji warto również odszukać inne ukryte perełki historii i kultury miasta.

Katedra Patriarchalna z połowy XVII w., główna świątynia Prawosławnego Kościoła Rumuńskiego, gdzie przechowywane są relikwie patrona Bukaresztu św. Demetriusza Nowego.

Pchli targ w dawnym Pałacu Giełdy Papierów Wartościowych, gdzie znajdziemy lokalne, ręcznie robione pamiątki.

Muzeum Wsi, znajdujące się w parku Herăstrău, to jeden z największych skansenów w Europie, w większości z oryginalnymi domami, zakładami rzemieślniczymi, budynkami gospodarczymi, cerkwiami i zajazdem, przeniesionymi tu z terenu całej Rumunii. Wizyta w tym miejscu to prawdziwa podróż w czasie.

Dzień zakończymy kolacją integracyjną w lokalnej restauracji serwującej tradycyjne rumuńskie dania.

Opcjonalnie możemy zorganizować kolację integracyjną w formie warsztaów kulinarnych, w trakcie ktorej miłośnicy dobrej zabawy będą mogli spróbować swoich sił podczas  wspólnego gotowania.

Bukareszt nocą

Amatorzy życia nocnego znajdą w Bukareszcie wiele miejsc oferujących zabawę do białego rana. Nie brakuje dyskotek, klubów nocnych lub barów, gdzie można po prostu napić się drinka i posłuchać muzyki na żywo.


3 i 4 dzień     Rumuńska riwiera - atrakcje nad Morzem Czarnym w Mamaja

Kolejne dwa dni spędzimy w Mamai – słynnym kąpielisku nad Morzem Czarnym ze złocistą piaszczystą plażą o długości blisko 8 km i ciepłą wodą przez prawie 5 miesięcy w roku. Mamaja jest niezwykle malowniczo położona na wąskiej i długiej mierzei pomiędzy Morzem Czarnym, a słodkowodnym jeziorem Siutghiol. Kurort oferuje turystom mnóstwo restauracji i pubów, barów koktajlowych, molo, lunapark, aquapark oraz kolejkę gondolową, z której można podziwiać przepiękny widok na miasto oraz morze. Na jeziorze są wspaniałe warunki do uprawiania sportów wodnych takich jak żeglarstwo, wioślarstwo, rowery wodne, windsurfing czy narty wodne.

Z czego słynie kuchnia rumuńska?

W trakcie naszego pobytu nad Morzem Czarnym będzie też czas na poznanie smaków tradycyjnych potraw rumuńskich, czyli bryndzy, mamałygi, mici (grillowanego mięsa, podstawa rumuńskiej kuchni), musaki, sarmale przy dobrym rumuńskim winie i obowiązkowej śliwowicy! Amatorom  dobrego jedzenia tutejsze smaki na pewno przypadną do gustu!
Dotyczy to również rumuńskich win. Tradycje winiarskie w Rumunii mają ponad tysiącletnią historię, a wino produkuje się w różnych regionach kraju. Jednym  z tych regionów jest słoneczna Dobrudża nad Morzem Czarnym. Dlatego też w trakcie wycieczki zaplanowaliśmy wizytę w winnicy, gdzie poznamy proces produkcji i spróbujemy  produkowanego tu wina. Kuchnia rumuńska wyjatkowo odpowiada gustom Polaków, więc warto zorganizować wyjazd kulinarny do Rumunii.

Unikalne atrakcje Delty Dunaju

W czasie wolnym polecamy wycieczkę do niemal całkowicie zachowanej w pierwotnym stanie Delty Dunaju, rezerwatu biosfery, wpisanego na listę zabytków przyrodniczych UNESCO. Jest to trzeci pod względem wielkości największy rezerwat biosfery na świecie, tuż za Rafą Koralową w Australii i ekwadorskimi Wyspami Galapagos. Warto wybrać się w rejs katamaranem po licznych kanałach pomiędzy pływającymi wyspami i wydmami porośniętymi wiekowymi drzewami. Zobaczymy wiele gatunków ptaków, w tym pelikanów, zwierząt i owadów. Niektóre z nich można spotkać tylko na tym terenie. Delta Dunaju to prawdziwy raj dla miłośników przyrody i wymarzone miejsce na organizację wycieczek tematycznych.

Eforie Nord- uzdrowisko i kurort nad Morzem Czarnym

Inną ciekawą wycieczką będą odwiedziny w Eforie Nord, termalnym miasteczku, które słynie z leczniczych właściwości błota i słonych wód pobliskiego jeziora. Turyści mogą skorzystać z profesjonalnych centrów rehabilitacyjnych i SPA. Obowiązkowo polecamy spacer nadmorską promenadą kurortu z widokami na przepiękne  przedwojenne wille.

Dzień 5        Co zobaczymy w Konstancy?

W drodze powrotnej do Bukaresztu zatrzymamy się w największym portowym mieście Rumunii- Konstancy. Malowniczo położona przy pięknym wybrzeżu wśród okolicznych winnic Konstanca szczyci się wielowiekową i wielokulturową burzliwą historią, której ślady odnajdziemy na miejskiej starówce. Charakteryzuje ją rzadka, orientalna mieszanka stylów, gdzie na jednej ulicy znajdziemy świątynie różnych religii: rzymsko-katolicki kościół, prawosławną cerkiew, żydowską synagogę i muzułmański meczet z 50- metrowym minaretem. Na pożegnanie z Morzem Czarnym spacer nadmorską promenadą z urzekającym widokiem na port i z pięknym secesyjnym budynkiem Kasyna, najbardziej znanym zabytkiem i wizytówką Konstancy.

Konstanca- Bukareszt- Warszawa

Po południu transfer na lotnisko w Bukareszcie. Wylot do Warszawy w godzinach wieczornych.

 

Przydatne informacje  

Kiedy najlepiej wybrać się do Rumunii?

Na rumuńską riwierę najlepiej wybrać się od czerwca do września. Wtedy możemy w pełni cieszyć się urokami słońca, morza i plażowania oraz wziąć udział w winobraniu.

Jakie dokumenty na wyjazd do Rumunii?

Rumunia jest członkiem Unii Europejskiej, ale nie należy do strefy Schengen, więc trzeba być przygotowanym na kontrolę graniczną.
Do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty lub paszport.

Czas w Rumunii

Rumunia leży w innej strefie czasowej niż Polska. W okresie letnim + 1 h, w okresie zimowym + 2 h w stosunku do czasu polskiego.

 

**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**