Walencja na wycieczkę weekendową HIT 2022

    

Hiszpańska Walencja, to HIT 2022 roku spośród europejskich kierunków na krótką wycieczkę weekendową dla grup. Ponad 300 słonecznych dni w roku sprawia, że można wybrać się tutaj o każdej porze roku. Walencja zachwyca swoją różnorodnością wszystkich turystów. Jest miastem pełnym kontrastów z wyjątkową starówką i futurystycznymi budynkami, z wyśmienitą kuchnią bogatą w najświeższe lokalne produkty oraz z szerokimi, piaszczystymi plażami. Przez cały bieżący rok w mieście odbywać się będzie wiele imprez, festiwali i pokazów z okazji wybrania Walencji Światową Stolicą Designu 2022 roku. Jest to więc wyjątkowa okazja dla architektów i wielbicieli designu do ujęcia w planach bieżącego roku organizacji wyjazdu studyjnego do Walencji. Nie może Was tam zabraknąć! 

W programie wyjazdu weekendowego do Walencji, oprócz zwiedzania najpiękniejszych zabytków i najciekawszych miejsc miasta oraz wycieczki statkiem po mokradłach Albufera, będziecie też mieli okazję sprawdzić swoje zdolności kulinarne w trakcie warsztatów przygotowywania paelli.

Walencja – co zjeść?

    

Walencja z pewnością zaskoczy Was kulinarnie! Miasto jest kolebką paelli, bo właśnie stąd pochodzi oryginalna paella valenciana, z kurczakiem i królikiem, która serwowana jest na dużej, gorącej patelni. Na każdym kroku można spróbować także popularnej w całej Hiszpanii paelli z owocami morza, która smakuje tutaj wyśmienicie. Warto skosztować również wersji paelli z makaronem fideua, zamiast ryżu. Tapasy, czyli małe przekąski, w tym słynne „patatas bravas” ( chrupiące ziemniaki z pikantnym sosem), a do picia  lokalny przysmak Orchata (roślinny napój z orzechów tygrysich) z ciastkiem fartons oraz drink Aqua de Valencia przyrządzany na bazie prosecco, wódki, ginu i świeżo wyciśniętego soku pomarańczowego, to tylko nieliczne pozycje, które muszą się znaleźć na Waszej liście kulinarnych przysmaków Walencji. Ponadto świeże soki i owoce, a  zwłaszcza pomarańcze, z których słynie miasto. Jedna z najpopularniejszych pomarańczy w Hiszpanii nosi nazwę „Valencia” i jest eksportowana na cały świat.


1 dzień - czwartek  - Warszawa/Modlin – WALENCJA

O godz.07:35 odlot liniami Ryanair z lotniska Warszawa – Modlin do Walencji.
O godz.11:00 przylot do Walencji. Transfer do hotelu, wczesny check in.

Walencja – co zobaczyć?

      

Wraz z miejscowym przewodnikiem zapoznamy się dzisiaj z najpiękniejszymi zabytkami Starego Miasta i sąsiadujących dzielnic:

  • Giełda Jedwabiu ( La Lonja de la Seda), wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i będąca symbolem zamożności miasta w XV wieku, kiedy miasto odgrywało ogromną handlową rolę. Walencja stała się pod koniec XIV wieku europejskim ośrodkiem włókiennictwa. W budynku zobaczymy: salę kolumnową z gotyckim sklepieniem, pokrytym złotymi inskrypcjami, mówiącymi o tym, aby handlarze nie stosowali wobec swoich klientów lichwiarstwa; wieżę, w pomieszczeniach której na dwóch najwyższych piętrach przetrzymywano handlowców zalegających z zapłatą oraz salę, gdzie urzędował Konsulat Morski.
  • Plac Ratuszowy (Plaza del Ayuntamiento), jeden z najbardziej reprezentacyjnych placów w mieście, gdzie odbywają się wszystkie imprezy, w tym słynne Las Fallas (święto ognia). Zabudowania wokół placu powstały w latach 30, XX w., a na największą uwagę zasługuje Ratusz, odzwierciedlający elegancki styl życia mieszkańców i modernistyczny budynek Poczty Głównej.
  • Plac Matki Bożej (Plaza de la Virgen) był centrum życia w czasach panowania Rzymian i jest nadal zatłoczonym i tętniącym życiem placem. Mieściło się tutaj m.in. Forum Romanum ( dziś przypomina o tym pamiątkowa tablica pośrodku placu). Na środku placu zobaczymy fontannę z bogiem rzeki Turia i ośmioma nagimi dziewczynami, które symbolizują osiem kanałów irygacyjnych rzeki Turia. Głównym i najważniejszym zabytkiem na placu jest Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w stylu gotyckim, zbudowana w średniowieczu w miejscu starego meczetu. W Katedrze największe zainteresowanie odwiedzających wzbudza Kaplica ze Świętym Graalem, z którego według legendy pił wino Jezus Chrystus podczas Ostatniej Wieczerzy z apostołami. Kielich został uznany przez kościół katolicki za autentyczny i ma obecnie niezwykłą wartość archeologiczną, historyczną, artystyczną i kulturową. Ciekawostką jest to, że co w każdy czwartek o godz.12.00 pod jednym z wejść do Katedry obraduje Trybunał Wodny, składający się z 8 członków reprezentujących rolników z całego regionu.Powołany został przez króla w okresie średniowiecza i do dziś wymierza sprawiedliwość w sprawach związanych z nawadnianiem. Procesy mają charakter ustny, odbywają się w języku walenckim, a UNESCO wpisał Trybunał Wodny na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
  • Dworzec Północny, przepiękny budynek zbudowany w stylu modernistycznym, ozdobiony wizerunkami pomarańczy. Wewnątrz dworca bilety możemy nadal zakupić w pięknych, drewnianych kasach, a szczególną uwagę zwraca bogactwo dekoracji: kute żelazo, drewno i kolorową ceramik
  • Arena walk byków stworzona na wzór rzymskiego Koloseum, mogąca pomieścić 12 tysięcy widzów.
  • Muzeum Ceramiki z pięknym wejściem, mieszczące się w Pałacu Markiza Dos Aguas, przechowuje ceramikę z eksponatami rzymskimi, greckimi, arabskimi, ale również współczesne dzieła Picassa.

W przerwie zwiedzania spróbujemy lokalnego przysmaku, napoju orzeźwiającego, Orchata z ciastkiem fartons w najstarszym i historycznym lokalu w mieście. Wystrój lokalu zachwyca każdego, a piękne kafelki wewnątrz przedstawiają słynne emblematy miasta.

A na kolację zapraszamy do restauracji z pokazem tańca flamenco i najlepszymi daniami lokalnej kuchni hiszpańskiej. Powrót na nocleg do hotelu.


2 dzień - piątek      Miasto Sztuki i Nauki – Warsztaty kulinarne

Wizyta w Mieście Sztuki i Nauki

     

Dzisiejszy dzień poświęcimy odkrywaniu nowoczesnego oblicza Walencji. Miasto Sztuki i Nauki w Walencji ( Ciudad de las Artes y las Ciencias), to największy kompleks naukowo – rozrywkowy w Europie ( powierzchnia 350 000 m 2 ) i symbol współczesnej Walencji przyciągający turystów z całego świata. Rozciąga się w starym korycie rzeki Turia, a wszystkie futurystyczne budynki otoczone są wodą, która w zależności od światła zmienia kolor z turkusowego na jaskrawoniebieski. Kompleks składa się z sześciu budynków: Hemisferic, planetarium z kinem IMAX, Umbracle, pasaż z różnymi gatunkami roślin, Muzeum Nauki Księcia Filipa (El Museo de las Ciencias Príncipe Felipe), gdzie można podziwiać najnowsze osiągnięcia z dziedziny nauki i techniki, Pałac Sztuki Królowej Zofii (El Palau de les Arts Reina Sofía), gdzie odbywają się koncerty i spektakle, Oceanarium, największe akwarium w Europie z ponad 500 gatunkami morskimi, oraz L’agora, sala koncertowa. Kompleks został stworzony według projektu architekta Santiago Calatrava przy współpracy Felixa Candela. Wizytę w futurystycznym Mieście Sztuki i Nauki zakończymy spacerem po Ogrodach Turia, powstałych 40 lat temu w osuszonym korycie rzeki Turia, która wcześniej zalewała Walencję. Wspaniałe ogrody obejmują obecnie 110 ha w samym centrum miasta i są największym parkiem w Europie. W trakcie spaceru zobaczymy wiele mostów, które przypominają nam, że płynęła tu kiedyś rzeka.

Warsztaty kulinarne

Popołudnie spędzimy pod znakiem kulinariów. Zostaniemy szefami kuchni i nauczymy się przygotowywać oryginalną paellę z Walencji. W trakcie warsztatów kulinarnych poznamy tajniki paelli, które pozwolą nam odtworzyć to danie już w domu. Po zakończeniu warsztatów zjemy razem przygotowaną przez nas paelle, popijając ją kieliszkiem hiszpańskiego wina.

*W sezonie letnim/wiosennym i przy odpowiednich warunkach pogodowych proponujemy wieczorny rejs katamaranem o zachodzie słońca z lampką wina musującego Cava na pokładzie.

3 dzień – sobota     Główny Targ Walencji  – Rejs po lagunie ALBUFERA

 

Wizyta na Głównym Targu (Mercat Central)

Sobotni poranek zaczniemy od wizyty na Głównym Targu w Walencji, Mercat Central, jednym z najstarszych i największych zadaszonych rynków w Europie. Ta wyjątkowa hala targowa, zbudowana w stylu modernistycznym, pozwala zanurzyć się w klimacie miasta i poznać kulturę oraz lokalną tradycję mieszkańców. Spacer po targowiskach pełnych świeżych owoców i warzyw, ryb i owoców morza oraz mięs ( z wyjątkową hiszpańską szynką) i próbowanie lokalnych produktów to niesamowita kulinarna przygoda. W hali znajduje się też Central Bar, należący do najsłynniejszego kucharza Hiszpanii Ricarda Camarena, który urodził się w regionie Walencji. Czas wolny na zakupy i degustacje lokalnych przysmaków na targu.

Rejs łodzią po Lagunie Albufera

Następnie pojedziemy na Lagunę Albufera, oddzieloną od morza lądem i tworzącą wyjątkowe mokradła z ciekawymi okazami fauny i flory. Czeka nas 45 minutowy rejs tradycyjną łodzią pozwalający odkryć nieznane oblicze Morza Śródziemnego. Po powrocie z rejsu zjemy obiad w jednej z lokalnej  restauracji przy lagunie. W menu głównym daniem będzie oczywiście paella, bo to właśnie Albufera jest miejscem narodzin najsłynniejszego dania z ryżu.

Powrót do Walencji i czas wolny. Pożegnalna kolacja w restauracji z widokiem na piękną Walencję.

4 dzień - niedziela   Walencja – Warszawa/Modlin

Po śniadaniu transfer na lotnisko w Walencji.

O godz.10:55 odlot samolotu linii Ryanair do Warszawa-Modlin.

O godz.14:10 przylot  na lotnisko Warszawa – Modlin.

Kiedy szczególnie warto odwiedzić Walencję?

Są dwa główne i wyjątkowe dla tego miasta święta, które cieszą się ogromną popularnością wśród turystów: Święto Tomatina, czyli obrzucanie się pomidorami, przypadające w ostatnią środę sierpnia odbywające się na peryferiach Walencji, w miejscowości Bunol. Święto Ognia (Fallas), obchodzone w marcu, którego tradycje sięgają XVI wieku. W dniu 19 marca palone są na głównym placu miasta rzeźby (sięgające nawet 40 m wysokości) zrobione z kartonu, drewna i wosku. Walencję warto też odwiedzić w dniu 20.09, kiedy przypada Światowy Dzień Paelli. Wrażenia smakowe bezcenne!

 

**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**


PUBLIKACJA I KOPIOWANIE PROGRAMÓW WYCIECZEK, TREŚCI INFORMACJI PRAKTYCZNYCH ZAMIESZCZONYCH NA STRONIE WWW.CORTINATRAVEL.PL
W CAŁOŚCI LUB W CZĘŚCI, BEZ WYRAŹNEJ, PISEMNEJ ZGODY BIURA JEST ZABRONIONE.