City break w Barcelonie - weekendowy wyjazd firmowy

Barcelona to imponujące zabytki i wycieczka kulinarna w jednym. Jeśli macie ochotę na hiszpańskie tapas, lekcję przygotowywania paelli
i plażowanie to z pewnością zainteresuje Was wyjazd weekendowy do Barcelony. W naszym programie wspaniałe zabytki z perłami architektury Gaudiego, tapas tour, rytmy ognistego flamenco, lokalne targi, znakomite wina, piaszczyste plaże i wiele więcej. Barcelona lubi się bawić i jest nieodłącznie kojarzona z fiestą, czyli licznymi świętami i uroczystościami na ulicach miasta. Stolica Katalonii od zawsze była również natchnieniem dla wielu reżyserów (film Woodego Allena „Vicky, Cristina, Barcelona”) i pisarzy ("Cień wiatru" Carlosa Ruiza Zafona). Barcelona to miasto dla każdego! Duża ilość bezpośrednich połączeń lotniczych czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnym i dostępnym. Niewielka odległość Polski od Barcelony pozwala na zorganizowanie wyjątkowego wyjazdu city break dla Twojej firmy!

Architektura Barcelony

Barcelona, to idealne miasto na wyjazd studyjny dla architektów. Styl Gaudiego, ale też wyjątkowe budowle współczesnych architektów stają się coraz częściej inspiracją dla nowych projektów architektonicznych i urbanistycznych, a miasto przyciąga wielu wielbicieli architektury i sztuki.  Barcelona to miasto, które powinien zobaczyć każdy architekt.

Barcelona Gaudiego

Antonio Gaudi to najsłynniejszy hiszpański architekt, nazywany geniuszem z Barcelony. To właśnie Gaudi wykreował kolorowe i bajkowe oblicze Barcelony, które stało się wizytówką miasta na całym świecie. Gaudi tworzył swoje dzieła wzorując się na motywach przyrodniczych, a wszystkie budynki charakteryzują się dziwnymi formami, mozaikami i różnorodnością barw. Niestety jego życie zakończyło się tragicznie. Architekt wychodząc z Katedry wpadł pod tramwaj, a po kilku dniach zmarł w szpitalu. Ciało architekta, wedle jego życzenia, zostało umieszczono w krypcie Katedry. Obecnie toczy się jego proces beatyfikacyjny i po jego zakończeniu Antonio Gaudi zostanie patronem architektów. Dwie najpiękniejsze perły architektoniczne Barcelony, które stworzył Gaudi, to bez wątpienia Park Guell i Katedra Sagrada Familia (poświęcił jej budowie aż 40 lat życia), najchętniej odwiedzane przez miliony turystów. Te dwa najważniejsze zabytki Barcelony znajdują się oczywiście w naszym programie zwiedzania. W Barcelonie znajdziemy jeszcze wiele innych wspaniałych dzieł wielkiego i oryginalnego architekta Antonia Gaudiego, m.in. Bellesguard, wiejski dworek, z którego roztacza się piękny widok na miasto, Casa Mila, budynek bez linii i kątów prostych, odzwierciedlający falujące morze, wielokolorowa Casa Battlo i dom dla sióstr zakonu Św.Teresy (Colegio de las Teresianas).

Współczesna architektura Barcelony

W Barcelonie znajdziemy także wiele innych, wyjątkowych na skalę światową, budynków, zaprojektowanych przez współczesnych znanych architektów. Drapacz chmur, zwany Wieżą Agbar, projektu Jeana Nouvel, widoczny na każdej panoramie miasta, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, uznane za skarb narodowy a zaprojektowane przez amerykańskiego architekta Richarda Meiera, Targ Św. Katarzyny z kolorowymi dachówkami, czy Hotel W, nazywany Żaglem, stały się nieodłącznymi elementami architektonicznego krajobrazu Barcelony.

Barcelona – co zjeść?

Odkryjemy kulinarne oblicze Barcelony, miasta, gdzie życie toczy się wokół jedzenia. W Barcelonie na każdym rogu znajdziemy bary, restauracje, tawerny i lokalne targi, które nie pozwalają przejść obojętnie, czując unoszące się w powietrzu aromaty…Lokalne przysmaki w postaci tapasów: oliwki, małe mięsne kulki, rybki, kiełbaski, pieczywo z pomidorami, hiszpański poncz sangria z winem, owocami i mocniejszym alkoholem, świeże owoce morza, paella, pączki churros to tylko wybrane rarytasy, których skosztujemy. Przygotujcie się na wyjątkową ucztę, bo Barcelona odkryje przed nami bogaty wachlarz smaków i dań.

Wina w Katalonii

Katalońska kuchnia to nie tylko smakowite dania, ale też wyjątkowe wina. Hiszpańskie winnice zajmują największą powierzchnię w skali całego świata. Wina z katalońskich winnic mają najbardziej wyrazisty smak i czuć w nich śródziemnomorski klimat. Katalonia słynie głównie z produkcji białych win oraz Cavy, musującego wina wytwarzanego metodą szampańską. Katalońska Cava stała się alternatywą dla drogiego, francuskiego szampana i zwyczajnych win musujących. Oprócz białych win znajdziemy w Katalonii również czerwone wina, bardzo znane wśród koneserów jak np. słynny Priorat.


1 dzień

Przylot do Barcelony, zakwaterowanie w hotelu.

Kolacja integracyjna w lokalnej restauracji.

Nasze pierwsze spotkanie z kuchnią Katalonii proponujemy podróż przez najważniejsze dania tego hiszpańskiego regionu. Zacznimy od kolorowego „królestwa” tapasów, następnie paella z owocami morza, kurczak pieczony po katalońsku (z suszonymi owocami: śliwkami i rodzynkami), zarzuela (różne gatunki ryb podawane w glinianym naczyniu), a na deser pudding crema katalana. A to wszystko przy akompaniamencie najlepszych hiszpańskich win.

2 dzień   Barcelona – co zobaczyć?

Barcelona, stolica Katalonii jest drugim co do wielkości miastem Hiszpanii. Ta nowoczesna metropolia z wyjątkową architekturą, ciekawą historią, nadmorskim położeniem, świetną kuchnią i gwarancją słonecznej pogody, co roku zajmuje wysoką pozycję na liście najchętniej odwiedzanych miast Europy. Jakie zabytki i atrakcje oferuje kolorowa Barcelona?

- Katedra Sagrada Familia (Świątynia Pokutna Świętej Rodziny), najbardziej rozpoznawalny budynek w Barcelonie i główne dzieło Antoniego Gaudiego. Budowę świątyni rzymskokatolickiej rozpoczęto w 1882 roku i nadal jej nie skończono. Powodów nieukończenia budowy Katedry jest wiele m.in. zniszczone projekty, ale również to, że zgodnie z życzeniem Gaudiego, pieniądze na budowę mogą pochodzić tylko z datków. Pierwszym architektem Katedry był Francisco de Paula del Villar, a po jego śmierci projektantem został Antonio Gaudi. Niestety, z powodu tragicznej śmierci,  architekt nie zdążył ukończyć swojego dzieła. Gaudi wzorował się na królestwie natury, dlatego też cała Katedra to elementy świata zwierząt, roślin, człowieka i minerałów. Wnętrze katedry jest symbolem Jerozolimy, a trzy fasady obrazują sceny z życia Jezusa. Wszędzie dostrzegalna jest chrześcijańska symbolika. W planach Katedra będzie miała 18 wież (12 dla apostołów Jezusa, 4 dla ewangelistów, 1 dla Jezusa i 1 dla Maryi) i stanie się najwyższym kościołem na świecie. W 2026 roku, w 100. rocznicę śmierci Gaudiego planowane jest zakończenie budowy Katedry.

- Park Guell, projekt wymyślony przez Eusebiego Guell, który początkowo miał być osiedlem z willami dla bogatych. Niestety nikt z mieszkańców Barcelony nie chciał w nim zamieszkać, oprócz wykonawcy projektu, Antoniego Gaudiego. W związku z tym dwa wybudowane pałacyki przypominające domki z pierników pozostały, a resztę przekształcono w park z kolorowymi mozaikami i figurami autorstwa Gaudiego oraz pięknym widokowym tarasem na miasto. Najchętniej fotografowanym obiektem w parku jest figura salamandry z płytek ceramicznych. Inną wyjątkową atrakcją jest najdłuższa ławka świata (aż 110 m!), na której odpoczywają wszyscy turyści. Również z ławki można podziwiać imponującą panoramę Barcelony.

- La Rambla, najsłynniejszy deptak w Barcelonie porośnięty platanami z mnóstwem restauracji, barów i sklepów z pamiątkami. Jest główną ulicą miasta tętniącą życiem przez całą dobę.

Tapas Tour z wizytą na lokalnym Targu Boqueria

Po zwiedzeniu najważniejszych zabytków miasta proponujemy wycieczkę kulinarną szlakiem Tapas Tour. Tapasy to kulinarny symbol Hiszpanii, znany na całym świecie, stąd jego wielka popularność wśród turystów. W trakcie naszych krótkich wizyt w lokalnych barach tapas spróbujemy przystawek z oliwek, kiełbasy chorizo, rybek, anchois itp. Zajrzymy również na najpopularniejszy lokalny targ spożywczy, położony tuż przy alei La Rambla – Targ Boqueria. Mnóstwo świeżych owoców i warzyw, ryby, owoce morza, mięso, suszone owoce i słodycze to uczta dla oczu i raj dla podniebienia. Jest to czyste szaleństwo dla zmysłów. Na tym ogromnym targowisku można spróbować praktycznie wszystkiego, a my polecamy rożki wypełnione smażonymi w cieście owocami morza i świeże owocowe sałatki.

Powrót do hotelu. Czas na krótki odpoczynek.

Pokaz tańca flamenco z kolacją.  

Kolacja z najlepszymi daniami kuchni hiszpańskiej i tańcem flamenco to odzwierciedlenie hiszpańskiej duszy i odkrywanie hiszpańskiej kultury. Flamenco to nie tylko taniec, ale też eksplozja uczuć i emocji wykonana przez najlepszych tancerzy. Jest to bez wątpienia wspaniała rozrywka na udany wieczór w Barcelonie.

3 dzień    Barcelona – co trzeba jeszcze zobaczyć?  

- Gotycka dzielnica Barri Gotic jest najstarszą częścią miasta z czasów średniowiecza. Małe, kręte uliczki, w których warto się zgubić, ze wspaniałymi zabytkami z XIII-XV wieku, pozwalają poczuć atmosferę średniowiecza. Dzielnica, nazywana też perłą kultury europejskiej, powstała w miejscu rzymskiego miasta Barcino. Wiele budowli z tamtej epoki zastąpił największy w Europie kompleks sztuki gotyckiej. Tutaj tworzyli i mieszkali m.in. Picasso i Miro. Kościół i majestatyczna Katedra de Santa Maria del Pi, budynki wokół Placu del Rei, Katedra La Seu to jedne z najważniejszych zabytków, które należy zobaczyć.

- Pałac Narodowy na Placu Hiszpańskim u stóp wzgórza Montjuic został zaprojektowany w 1929 roku na ówczesną Światową Wystawę. Obecnie znajduje się tutaj jedno z najważniejszych muzeów w Hiszpanii, a wśród zbiorów znajdziemy dzieła wybitnych malarzy takich jak P.P. Rubens, D. Valazquez czy L.Cranacha. Ciekawą atrakcją jest podświetlana fontanna umieszczona przed pałacem, której główny strumień ma wysokość 50 metrów. Fontanna została zaprojektowana przez ucznia Gaudiego.

- Wzgórze Montjuic (wjazd kolejką linową), nazywane Wzgórzem Żydowskim (od cmentarza żydowskiego, który tu kiedyś istniał) lub Wzgórzem Jowisza (nazwa z I w n.e.). Dziś to miejsce z pięknymi parkami, zamkiem - fortecą z XVII wieku, skąd roztacza się piękny widok na miasto, magicznymi fontannami, gdzie wieczorem odbywają się spektakle artystyczne i cmentarzem z ciekawymi rzeźbami. 

- Park de la Ciutadella, oaza spokoju w mieście, pozwalająca zapomnieć o zgiełku metropolii. Niewielkie jeziorko, palmy i zieleń zachęcają do zasłużonego odpoczynku.

- Stadion Camp Nou, największy stadion w Europie i jeden z największych na świecie, mieszczący prawie 100 tys. kibiców. Jest niebywałą gratką dla fanów FC Barcelony, bo ten klub piłkarski to duma Katalonii, a stadion jest jej sercem. W interaktywnym muzeum na terenie stadionu można poznać historię klubu piłkarskiego FC Barcelona, historię stadionu i całej Katalonii. Oczywiście każdy fan Leo Messiego, dumy klubu, nie może ominąć sklepu z akcesoriami klubowymi.

Lekcja gotowania paelli – wspólny obiad.

Czas na kulinarne wyzwanie! W menu hiszpański klasyk – paella, czyli danie z ryżu, warzyw, owoców morza z dodatkiem wina i szafranu. To tradycyjne danie Hiszpanii ma różne składniki w zależności od regionu kraju. Hiszpański szef kuchni zapozna nas z tajnikami przygotowywania paelli, której przepis będzie dla nas najlepszą pamiątką z Barcelony. Po zakończeniu warsztatów kulinarnych włąsnoręcznie zrobione paelle zostaną oczywiście przez nas zjedzone, a na twórcę najlepszej paelli czeka mała niespodzianka.

La Barceloneta

Klimatyczna nadmorska dzielnica z promenadą wzdłuż wybrzeża, częścią deptaka La Rambla i starym portem. Dzielnica tętni życiem, dynamicznie się rozwija i jest miejscem spotkań wszystkich mieszkańców Barcelony i turystów. Są tu również cenne i nowoczesne obiekty architektoniczne – nie lada atrakcja dla wielbicieli współczesnej architektury. Nazwą La Barceloneta określa się również plażę, główną atrakcję dzielnicy.

Plaże w Barcelonie.

Barcelona to nie tylko piękne zabytki, wyśmienita kuchnia, ale też atrakcyjne położenie nad Morzem Śródziemnomorskim i piaszczysta plaża, która pozwala na chwilę relaksu w trakcie odkrywania zabytków miasta. Kawiarnie, bary, tawerny zachęcają wszystkich na zrobienie przerwy i podziwianie nadmorskich widoków.

Pożegnalna kolacja w restauracji z widokiem na Barcelonę.

Barcelonę pożegnamy w restauracji z niesamowitym widokiem na całe miasto, robiące wrażenie zarówno w dzień, jak i w nocy. Wspólny toast musującym winem Cava i ponowna podróż przez wyśmienite smaki hiszpańskiej kuchni będzie pięknym zwieńczeniem naszej katalońskiej przygody w mieście Gaudiego. Ola, Barcelona!

4 dzień   

Odlot do Polski lub czas wolny (w zależności od godzin przelotu) w Barcelonie na zakup pamiątek, plażowanie itp.

**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**