Wyjazdy do Rosji - Moskwa na weekend - W poszukiwaniu rosyjskiej duszy

MOSKWA, stolica ROSJI, naszego najbliższego sąsiada, ciągle jest mało znana Polakom zapatrzonym w Zachód. Jeśli chcecie poczuć wielkość i mocarstwowy charakter Rosji, to tylko w Moskwie, największym mieście Europy. Jaka jest Moskwa? W Moskwie wszystko jest wielkie, zjawiskowe i kolorowe. Ogrom imponujących zabytków,jak z bajki, z czasów panowania carów, złote kopuły cerkwi, wszechobecna sztuka, najlepszy na świecie balet, ale jest też Moskwa nowoczesna, biznesowa, tętniąca życiem. A dla smakoszy polecamy znakomitą rosyjską kuchnię na podróże kulinarne. I chociaż Moskwa jest europejską stolicą to wyróżnia ją wschodnia atmosfera. Czy da się polubić Moskwę? Większość turystów jest zachwycona Moskwą i wyjeżdża z niej pod wielkim wrażeniem.Nasz program rekomendujemy osobom otwartym i ciekawym innych kultur, ale też firmom na weekendową wycieczkę integracyjną lub wyjazd nagrodowy.

1 dzień      Moskwa - spacer po Arbacie

Przylot do Moskwy, transfer do hotelu , zakwaterowanie.

Nasz weekend w Moskwie zaczniemy wieczornym spacerem po kultowym deptaku Arbat, gdzie dźwięki ulicznych muzyków i artystów przeniosą nas w czasy carskiej Rosji. Dla Rosjan moskiewski Arbat jest tak samo ważny jak Oxford Street dla Londyńczyków, czy Les Champs Elysees dla Paryżan. Najstarsza, najbardziej popularna i najmodniejsza ulica Moskwy pojawia się w wielu dziełach literackich i muzycznych wybitnych Rosjan. Żył tu i tworzył wielki Aleksander Puszkin, a Arbat był natchnieniem dla Bułata Okudżawy. Obaj wybitni Rosjanie mają na Arbacie swoje pomniki, chętnie fotografowane przez turystów. Arbat to też wspaniałe zabytki architektury, stoiska ze starociami, restauracje i wszechobecny gwar.

Metro w Moskwie - ciekawostki

Jedną z głównych atrakcji Moskwy jest metro, najpiękniejsze na świecie, nazywane też podziemnym muzeum z ponad 200 stacjami o długości aż 333 km. W moskiewskim metrze dzięki freskom, rzeźbom i żyrandolom poczujemy się jak w galerii sztuki. Stacje metra są typowym przykładem socrealizmu i upamiętniają ważne wydarzenia z historii ZSRR. Najpiękniejsze stacje to Komsomlskaya, największa i robiąca niesamowite wrażenie oraz stacja Novoslobodskaya z przepiękną mozaiką. Jak prawdziwi Moskwianie wybierzemy się metrem na kolację integracyjną przy dźwiękach rosyjskiej muzyki z najlepszymi regionalnymi daniami i rosyjską wódką.

Moskwa nocą

Opcjonalnie, w szczególności dla grup firmowych, polecamy po kolacji wycieczkę Moscow by night – odkrywanie nocnego oblicza rosyjskiej stolicy. Moskwa, jak przystało na wielką metropolię nigdy nie zasypia! Zobaczymy iluminacje świetlne na pięknych budynkach, oświetlone mosty i panoramę Moskwy ze Wzgórza Worobiowego, najlepszej platformy widokowej miasta, a liczne moskiewskie kluby i restauracje czekają na turystów do białego rana.

2 i 3 dzień   CO ZOBACZYĆ W MOSKWIE?

W ciągu dwóch najbliższych dni  przybliżymy Wam historię i atmosferę rosyjskiej stolicy poprzez zwiedzanie najciekawszych zabytków i atrakcji Moskwy. Na naszej liście atrakcji znajduje się  ogromny Plac Czerwony, dostojny Kreml, rejs statkiem po rzece Moskwa, Galeria Trietiakowska , mroczny Bunkier 42 , ale też uczta dla duszy w Teatrze Bolszoj i uczta dla podniebienia w trakcie wieczornych biesiad z najlepszą rosyjską kuchnią.

Plac Czerwony i jego atrakcje

Serce Moskwy to ogromny Plac Czerwony z jego najważniejszymi zabytkami:

- Kolorowy Sobór Wasyla Błogosławionego z kopułami jak z bajki, symbol Moskwy i najbardziej rozpoznawalny budynek w Rosji. Zbudowany za czasów cara Iwana Groźnego upamiętnia zwycięstwo Rosjan nad Tatarami pod Kazaniem. Sobór składa się z 8 niezależnych cerkwi symbolizujących 8 dni walk pod Kazaniem połączonych w jedną budowlę. Ciekawostka ! Obok soboru znajduje się Pomnik Minina i Pożarskiego, pierwszy pomnik w Moskwie upamiętniający zwycięstwo Rosjan nad Polakami.

- Państwowy Dom Towarowy (w skrócie GUM), moskiewska galeria z carską przeszłością, gdzie można zrobić zakupy w luksusowych butikach, spędzić wolny czas próbując słynnych moskiewskich lodów i obejrzeć wystawę drzew lub kwiatów. W Galerii GUM trzeba bywać! Dla Rosjan i turystów galeria handlowa to również promenada spacerowa, a wystrój wnętrza odpowiada zawsze aktualnej porze roku.

- Mauzoleum Lenina, grobowiec wodza rewolucji bolszewickiej i założyciela państwa sowieckiego. Lenin zmarł w 1924 roku, a jego ciało zostało zabalsamowane i umieszczone w marmurowym grobowcu, gdzie do dziś możemy oglądać jego mumię. Mauzoleum Lenina to unikatowa atrakcja turystyczna na Placu Czerwonym, do której ustawiają się najdłuższe kolejki.

- Sobór Kazański z wizerunkiem Matki Boskiej Kazańskiej najbardziej czczonej w rosyjskim prawosławiu. Pierwowzorem dzisiejszej cerkwi była drewniana budowla, która spłonęła kilka lat po jej wybudowaniu. Obecnie jest to murowana konstrukcja, odbudowana całkowicie po upadku ZSRR.

- Muzeum Historyczne, jedno z najstarszych muzeów w Moskwie, z imponującą kolekcją około 5 mln zbiorów archeologicznych, pism, książek itd. z czasów imperium Rosji

Wielu z nas z pewnością oglądała transmisje telewizyjne z parad  wojskowych na Placu Czerwonym w Moskwie w dzień zwycięstwa 9 maja. Dopiero osobista wizyta na Placu Czerwonym daje wyobrażenie o jego wielkości i pozwala zrozumieć, że zmieszczą się tu wszyscy żołnierze i czołgi w trakcie wojskowych defilad.

Moskiewski Kreml - zwiedzanie

Widoczne z Placu Czerwonego wysokie mury Kremla przyciągają uwagę wszystkich, a zabytki poza murami są wielką atrakcją i podróżą w czasie dla wszystkich zwiedzających. Ten warowny gród w samym sercu miasta jest jednym z najciekawszych zespołów architektonicznych całej Rosji i jedynym w swoim rodzaju imponującym kompleksem zabytkowym oraz ważnym ośrodkiem kultu religijnego. Kreml to synonim władzy centralnej w Rosji i oficjalna rezydencja prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Jakie są najciekawsze zabytki Kremla? Są to: Plac Soborowy ze świątyniami, wieżami i dzwonnicą Iwana Wielkiego, Sobór Zaśnięcia NMP (Uspieński), gdzie odbywały się koronacje, śluby i pogrzeby rodziny carskiej, największy na świecie dzwon Carski (Car Kołokoł), Zbrojownia z kolekcją koron carskich, jajek Faberge, tronów carskich i największa na świecie pod względem kalibru armata Car Puszka.

Panoramiczny rejs po rzece Moskwa

pozwoli nam zobaczyć słynne zabytki miasta z perspektywy wody. Statki pływające po rzece, nazywane tramwajami rzecznymi, mają kilka tras. Najbardziej popularna jest trasa klasyczna, ale są też specjalne trasy turystyczne. Na wycieczkę firmową proponujemy rejs statkiem z wytworną restauracją. Na pokładzie zostaniemy poczęstowani pysznym rosyjskim obiadem lub kolacją z najlepszą zupą solanką i innymi rarytasami kuchni rosyjskiej. Alternatywną opcją może być wynajem statku na wyłączność grupy.

Galeria Trietiakowska dla miłośników sztuki rosyjskiej i malarstwa

Jedno z najważniejszych muzeów na świecie i najsłynniejsza w Rosji galeria z 1000-letnią historią rosyjskiego malarstwa i z obrazami najwybitniejszych artystów rosyjskich XVIII-XIX wieku. Zgromadzone dzieła to największy zbiór rosyjskiego malarstwa, jaki kiedykolwiek powstał. W zbiorach galerii zachwycają ikony Rublowa, malarstwo Riepina, Lewitana, Pierowa, Szyszkina. Galeria Trietiakowska to prawdziwe dziedzictwo kulturowe Rosji.

Inne muzea w Moskwie (opcjonalnie)

Dla smakoszy mocnej i prawdziwej wódki - Muzeum Wódki, dla miłośników podboju kosmosu Muzeum Kosmonautyki, dla koneserów sztuki
Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina, a dla pasjonatów wydarzeń wojennych w Europie Muzeum Bitwy pod Borodino.

Bunkier 42 i Muzeum Zimnej Wojny

Odkryjemy sekrety i mroki moskiewskiego Bunkra 42, który został zbudowany na głębokości 65 metrów na polecenie Józefa Stalina po pojawieniu się broni nuklearnej. Obiekt był uważany za kryjówkę dla wysokich urzędników Związku Radzieckiego, a dziś stał się atrakcją, która pozwala poczuć napiętą atmosferę panującą w czasach Zimnej Wojny.

Teatr Bolszoj – rosyjski balet

Teatr Bolszoj to najlepsza scena baletowa świata, wizytówka i duma rosyjskiej kultury. Widzów zachwycają wystawiane na deskach teatru spektakle baletowe i operowe, ale także przepiękny i wzniosły budynek teatru. Kwintesencją wieczoru będzie najsłynniejszy spektakl baletowy „Jezioro Łabędzie”.

Co trzeba jeszcze zobaczyć w Moskwie?

Moskwa ma tak wiele zabytków i oferuje również tak dużo atrakcji, że nie sposób ująć wszystkiego w programie krótkiego wyjazdu weekendowego. Na pewno warto wybrać się do Moskwy przynajmniej na tydzień, żeby zobaczyć inne ciekawe miejsca.

- Monumentalny Sobór Chrystusa Zbawiciela, który jest główną prawosławną świątynią Rosji i największą prawosławną cerkwią na świecie. W przepięknym w środku soborze mieści się aż 10 000 wiernych.

- Klasztor Nowodziewiczy z 1524 roku z cmentarzem, na którym pochowani są sławni Rosjanie m.in.: M. Bułhakow, B. Jelcyn i R. Gorbaczow.

- „Siedem sióstr Stalina”
Czy wiecie, że warszawski Pałac Kultury i Nauki (dar narodu radzieckiego) ma w Rosji 7 sióstr i pozostałe rodzeństwo w innych byłych republikach radzieckich? Siedem stalinowskich drapaczy chmur w stylu socrealizmu to też wizytówka Moskwy. W najładniejszym znajduje się Uniwersytet im. Lomonosowa, w innych luksusowe hotele 5- gwiazdkowe ( Radisson i Hilton ), MSZ Rosji i Ministerstwo Rolnictwa, a tylko jeden budynek jest budynkiem mieszkalnym.

- Izmajłowski Kreml, kompleks z 8 muzeami, gdzie odbywają się wystawy, koncerty, wernisaże z możliwością zakupu ciekawych pamiątek i
niespotykanych rzeczy.

- Moskiewski Cyrk, największy stacjonarny cyrk w Europie mogący pomieścić 3400 osób.

- Stadion Łużniki, gospodarz Igrzysk Olimpijskich w 1980 roku

- Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe (w skrócie WDNCh), kompleks parkowo- wystawienniczy, gdzie można zobaczyć rzeźbę „Robotnik i Kołchoźnica” znaną nam z czołówek filmów sowieckich i Pomnik Zdobywców Kosmosu.

- Wycieczka do Carycyna położonego na Szlaku Złotego Pierścienia Rosji z kompleksem pałacowo-parkowym Katarzyny II . Atrakcją jest zwiedzanie Carycyna w strojach z epoki carycy Katarzyny II, które udostępnia pałac.

Jest też Moskwa biznesowa, nowoczesna. Dzielnica Moscow City (Moskiewskie Międzynarodowe Centrum Biznesowe), zwana moskiewskim Manhattanem, z najwyższymi budynkami Europy przyprawia o prawdziwy zawrót głowy.

Co zjeść w Moskwie? Najlepsze dania kuchni rosyjskiej.  

Nic nie zbliża ludzi tak jak wspólne biesiadowanie i dobre jedzenie. Moskwa jest do tego idealna. Razem odkryjemy Moskwę od strony kulinarnej i na pewno w niej zasmakujemy. Jakie są najlepsze dania kuchni rosyjskiej? Najlepszy i najdroższy na świecie czarny kawior, ale też oryginalny czerwony kawior, małe pierożki pielmieni, placki bliny, sałatka jarzynowa szuba i zupy: solanka, ucha, szczi (kapuśniak). Nie zapomnijmy też o najlepszej rosyjskiej wódce, kiedyś nazywanej w Rosji „winem zbożowym”, spopularyzowanej przez rodzinę carską. Zaletą kuchni rosyjskiej jest jej prostota i autentyczność. Jeden ze słynnych francuskich smakoszy zaliczył rosyjską kuchnię do jednej z trzech najlepszych kuchni świata. Nasz pobyt w Moskwie będzie również świetną okazją do spróbowania kuchni byłych republik radzieckich np. uzbeckiej czy gruzińskiej, których dania na stałe goszczą na rosyjskich stołach.

4 dzień     SIERGIJEW POSAD – „ROSYJSKA CZĘSTOCHOWA”

 

Nasz moskiewski weekend zakończymy wizytą w Siergijew Posad (do 1991 roku Zagorsk), religijnej stolicy i najważniejszym prawosławnym ośrodku pielgrzymkowym kraju, położonym na Szlaku Złotego Pierścienia Rosji i miejscu „narodzin” słynnej na całym świecie rosyjskiej lalki – Matrioszki. W miasteczku znajduje się największy męski zespół klasztorny (ławra). Miejsce to było w przeszłości celem pielgrzymek carów i arystokracji rosyjskiej. Założyciel klasztoru prawosławnego Sergiusz z Radoneża został pochowany na terenie ławry, a jego ciało nie uległo rozkładowi. Po ogłoszeniu go świętym, ławra stała się miejscem pielgrzymek do relikwii jego założyciela. Najważniejszy w całym kompleksie jest Sobór Zaśnięcia Matki Bożej, miejsce pochówku patriarchy moskiewskiego Aleksego I i cara rosyjskiego Borysa Godunowa.

Kolacja pożegnalna w Moskwie

Po powrocie do Moskwy kolacja pożegnalna z daniami kuchni rosyjskiej, wódką i pokazem tańca kozaków! Zabawimy się jak prawdziwi Rosjanie wznosząc toast rosyjskim szampanem za udany pobyt w Moskwie.

5 dzień

Transfer na lotnisko. Wylot do Polski.

Polubiliście Moskwę i chcielibyście ją zwiedzić lub wrócić ponownie? Zapraszamy do kontaktu z naszym biurem.

Przydatne informacje – Moskwa co warto wiedzieć:

- Ile kosztuje wiza do Rosji?  Wszystkie informacje na:
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/rosja
http://warsaw.kdmid.ru/pl.aspx?lst=pl&it=/Oplaty%20wizowe.aspx

- Ile jest kilometrów z Warszawy do Moskwy? Około 1250 km według trasy samochodowej.

- Jak dojechać do Moskwy? Najpopularniejszym i najszybszym środkiem transportu jest samolot ( bezpośredni lot z Warszawy trwa ok. 2 godzin).
Jednak najciekawszym środkiem transportu jest pociąg. Podróż trwa ok. 24 godziny z przystankiem w białoruskim Mińsku.

- Nad jaką rzeką leży Moskwa? Nad rzeką Moskwa i to od niej najprawdopodobniej miasto wzięło swoją nazwę.

 

**Terminy, ceny i realizacja na indywidualne zamówienia grupowe**